Рішення
від 19.11.2013 по справі 22-ц/796/12716/2013
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2013 року м. Київ

Колегія суддів судової палати з цивільних справ Апеляційного суду м. Києва в складі :

головуючого: Соколової В.В.

суддів: Усика Г.І., Головачова Я.В.,

при секретарі: Охневській Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 30.05.2013 у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, Обслуговуючого кооперативу «Делегатський», про встановлення нікчемності правочину та часткове визнання недійсним пункту рішення загальних зборів ,

ВСТАНОВИЛА

У жовтні 2012 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив визнати нікчемним договір купівлі-продажу № 01/09, укладений 10.02.2009 між ним та ОСОБА_1, визнати недійсним пункт № 6 рішення загальних зборів ОК «Делегатський» від 14.02.2010 щодо прийняття ОСОБА_1 у свої члени. В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що 28.11.1999 його було прийнято в члени гаражно-будівельного кооперативу «Делегатський», в якому він є власником нестандартного гаражного боксу № НОМЕР_3 площею 49,4 кв.м. по АДРЕСА_1. Зазначає, що у 2008 році він передав ключі від гаражного боксу ОСОБА_1, оскільки перебував із нею в дружніх відносинах, а 10.02.2009 у простій письмовій формі уклав договір купівлі-продажу, за умовами якого продав їй вказаний гаражний бокс, а також написав заяву про внесення змін в списки власників гаражних боксів. Вказує, що в серпні 2012 року він дізнався від Голови правління ОК «Делегатський» про те, що 14.02.2010 ОСОБА_1 було прийнято в члени кооперативу, на підставі чого вона вважає себе власником гаражного боксу. Оскільки договір купівлі-продажу не був посвідчений нотаріально, у зв'язку з чим він є нікчемним, а тому просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.

Справа № 2610/25880/2012 № апеляційного провадження: 22-ц-796/12716/2013 Головуючий у суді першої інстанції: Гуменюк А.І. Доповідач у суді апеляційної інстанції: Соколова В.В. Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 30.05.2013 позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1, Обслуговуючого кооперативу «Делегатський», про встановлення нікчемності правочину та часткове визнання недійсним пункту рішення загальних зборів - задоволено у повному обсязі.

Встановлено нікчемність Договору № 01/09 від 10.02.2009, укладеного між ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), з одного боку, та ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2), з другого боку, про продаж гаражу № НОМЕР_3, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, з моменту його вчинення - 10.02.2009.

Визнано недійсним шостий пункт рішення загальних зборів колективу Обслуговуючого кооперативу «Делегатський» від 14.02.2010 в частині щодо прийняття ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) в члени Обслуговуючого кооперативу «Делегатський» (код ЄДРПОУ 25778382).

Стягнуто із ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати, пов'язані із розглядом справи, у розмірі 107 грн. 30 коп.

Стягнуто із Обслуговуючого кооперативу «Делегатський» (код ЄДРПОУ 25778382) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати, пов'язані із розглядом справи, у розмірі 107 грн. 30 коп.

Не погоджуючись із ухваленим рішенням, відповідачем ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, так як вважає його таким, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт вказує на те, що спірний гаражний бокс є нестандартним, ніколи не був зареєстрований за позивачем на праві власності у відповідному державному реєстрі, а зміни в обліковій документації кооперативу, в тому числі в списках власників гаражних боксів, були проведені за його зверненням. Також, вважає, що ухвалюючи рішення, суд першої інстанції не звернув увагу на положення ст.ст. , 204, 657 ЦК України. На підставі викладеного в апеляційній скарзі, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.

Відповідач та її представник в судовому засіданні підтримали апеляційну скаргу з підстав викладених у ній, вважають рішення суду першої інстанції незаконним, просили його скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог.

Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, оскаржуване рішення вважає законним і обґрунтованим, просив залишити його без змін.

Представник ОК «Делегатський» в судовому засіданні 29.10.2013 надав пояснення, проте після оголошення перерви не з'явився, листом від 18.11.2013 просив проводити розгляд без його участі.

Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які приймали участь у судовому засіданні, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив з того, що Договір № 01/09 від 10.02.2009 про продаж гаражу № НОМЕР_3 укладений у простій письмовій формі, нотаріально не посвідченій, що є необхідним при укладанні правочинів щодо нерухомості, а тому вважав заявлені позивачем вимоги такими, що підлягають задоволенню. Задоволення вимог про визнання недійсним пункту 6 рішення гаражно-будівельного кооперативу «Делегатський» щодо прийняття ОСОБА_1 в члени Обслуговуючого кооперативу «Делегатський», мотивоване положеннями статуту щодо правомочності загальних зборів вирішувати питання щодо прийняття нових членів кооперативу.

Проте, погодитись з такими висновками суду першої інстанції колегія суддів апеляційного суду не вважає за можливе.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням від 28.11.1999 загальних зборів членів гаражно-будівельного кооперативу «Делегатський», правонаступником якого є Обслуговуючого кооперативу «Делегатський», ОСОБА_2 був прийнятий членом вказаного кооперативу.

Як вбачається із довідки № 69 від 02.03.2005, виданої гаражно-будівельним кооперативом «Делегатський», позивач є власником нестандартного гаражного боксу № НОМЕР_3 площею 49,4 кв. м. по АДРЕСА_1 у Шевченківському районі м. Києва. Сума внесеного пайового внеску за нього складає 1 325 грн., яку сплачено 25.09.1998 у повному обсязі, балансова вартість боксу становить 47200 грн. (а.с. 7).

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про власність» член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.

Громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свій розсуд: продавати, обмінювати, здавати в оренду, укладати інші угоди, не заборонені законом.

Згідно з Договором № 01/09 від 10.02.2009, посвідченим Головою правління гаражно-будівельного кооперативу «Делегатський», позивач продав гараж № НОМЕР_3 ОСОБА_1 Продавець повністю передав покупцю обумовлену між ними суму платежу за присутності Голови правління гаражно-будівельного кооперативу «Делегатський». Продавець повністю передав покупцю право користування гаражним боксом № НОМЕР_3 в якості власності. Покупця буде прийнято в члени автокооперативу відповідно до вимог статуту гаражно-будівельного кооперативу «Делегатський» (а.с.15).

Оспорюваний договір був укладений між сторонами 10.02.2009, а отже при визначенні характеру спірних правовідносин слід керуватися положеннями ЦК України від 16.01.2003 в редакцій чинній на момент цих правовідносин.

Відповідно до ч. 4 ст. 203 ЦК України правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.

В силу ст. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.

В порядку ст. 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Режим нерухомої речі може бути поширений законом на повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти, а також інші речі, права на які підлягають державній реєстрації.

А згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Правовий аналіз останніх норм права дає підстави стверджувати, що при віднесені речей до категорії нерухомості використано два критерії: матеріальний - ступень зв'язку цих речей із землею, і юридичний - умови визнання законом тих чи інших речей нерухомим за правовим режимом.

За твердженням сторін у справі, гараж, що є предметом спору, є капітальним і його переміщення є неможливим без знецінення. Разом з тим, матеріали справи не містять даних, щодо наявності ступеня зв'язку з землею та/або наявність державної реєстрації цього майна як нерухомого. Виходячи з цього даний гараж не може бути об'єктом цивільних правовідносин саме як об'єкт нерухомого майна, і визнання недійсним договору з підстав недодержання форми встановленої для правочинів щодо нерухомого майна не вбачається можлими. А отже помилковим є висновок суду першої інстанції про нікчемність укладеного між сторонами Договору № 01/09 від 10.02.2009, в зв'язку з відсутністю нотаріального посвідчення та державної реєстрації, так як його предметом є нерухоме майно.

Позовні вимоги про визнання недійсним пункту 6 рішення загальних зборів колективу Обслуговуючого кооперативу «Делегатський» від 14.02.2010 в частині щодо прийняття ОСОБА_1 були заявлені як похідні від визнання нікчемним укладеного договору і як такі, що порушують права позивача, але за наведених вище обставин не вбачається порушеного права позивача, що є необхідною умовою виходячи з положеннь ст. 15 ЦК України та ч. 1 ст. 3 ЦПК України, які передбачають право особи на захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Наведене не враховано судом першої інстанції, в зв'язку з чим рішення суду підлягає скасуванню так як, має місце порушення норм матеріального права, що дає підставити скасувати рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог, так як в силу з п. 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права є підставою для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення.

Також, в порядку ч. 3 ст. 88 ЦПК України перегляду підлягають у суми стягнутих судом першої інстанції судових витрат. Оскільки підстав для задоволення позовних вимог не вбачається, то і суми судових витрат не підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 308, 313-316, 319 ЦПК України, судова колегія, -

В И Р І Ш И Л А

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 30.05.2013 - скасувати та ухвалити нове наступного змісту:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до ОСОБА_1, Обслуговуючого кооперативу «Делегатський», про встановлення нікчемності правочину та часткове визнання недійсним пункту рішення загальних зборів -відмовити.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних протягом двадцяти днів.

Головуючий:

Судді:

СудАпеляційний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення19.11.2013
Оприлюднено25.11.2013
Номер документу35421565
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —22-ц/796/12716/2013

Рішення від 19.11.2013

Цивільне

Апеляційний суд міста Києва

Соколова В. В.

Ухвала від 17.09.2013

Цивільне

Апеляційний суд міста Києва

Соколова В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні