10/225-4377
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" січня 2007 р.Справа № 10/225-4377
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Півторака М.Є.
розглянув справу
до відповідача : Першої Тернопільської державної нотаріальної контори, м. Тернопіль вул. Коперніка 1 ;
Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Тернопільського обласного управління юстиції, м. Тернопіль, вул. Грушевського,8
За участю представників :
Позивача: Тараса В.М. –ліквідатора банкрута , постанова суду від 21.05.2003 року ;
Відповідача: не прибув
Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Кушперука А.З. –першого заступника начальника обласного управління юстиції , доручення № 17/75-01 від 16.01.2007 року ;
Представникам сторін у судовому засіданні роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки відповідно до статей 20,22,27,81-1 Господарського процесуального кодексу України .
За відсутності відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи:
Відкрите акціонерне товариство „Тернопільський завод будівельних матеріалів „Керамік”, м. Тернопіль звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до Першої Тернопільської державної нотаріальної контори, м. Тернопіль про зобов'язання прийняти кошти в депозит в сумі 1479,42 грн. ; відшкодування витрат позивача по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу просить покласти на відповідача
В обґрунтування заявлених вимог посилається на вимоги Закону України “ Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом “ , зокрема ст. 14 та ст.31 , а також ст. 537 Цивільного кодексу України .
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 05.12.2006 р. залучено до участі у справі № 10/225-4377 Тернопільське обласне управління юстиції, м. Тернопіль, вул. Грушевського,8 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав, його представник у судове засідання не прибув , хоча про час і місце слухання був повідомлений у порядку , визначеному ст.64 ГПК України , проте подав до суду копії листів , направлених до Тернопільського міського державного казначейства від 31.10.2006 року ( вих. № 1860 ) , від 08.11.2006 року ( вих. № 1915 ), відповідь Відділення Державного казначейства у м. Тернополі від 13.11.2006 року , а також листа Тернопільському обласному управлінню юстиції від 14.11.2006 року ; просить розглядати справу по наявних у справі документах без участі його представника .
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до вимог ст.75 ГПК України.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги повністю .
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача та третьої особи, письмові обґрунтування відповідача , господарський суд встановив наступне:
Згідно статті 1 ГПК України підприємства , установи , організації мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом свої порушених або оспорюваних і охоронюваних законом інтересів .
Згідно статті 2 ГПК України господарський суд порушує провадження у справі за позовами , зокрема , підприємств і організацій , які звертаються до суду за захистом своїх прав і охоронюваних законом інтересів .
За змістом положень вказаних норм , правом на пред'явлення позову до господарського суду наділені , зокрема , юридичні особи , а суд шляхом вчинення провадження у справі здійснює захист осіб , права і охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються .
Статтею 20 Господарського Кодексу України встановлено , що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів . Зазначена стаття визначила шляхи захисту прав та законні інтересів зазначених суб'єктів.
Стаття 16 Цивільного Кодексу України також визначає , що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу та визначає способи захисту цивільних прав та інтересів .
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом , що встановлений договором або законом ( частина друга п. 1 ст. 16 ЦК України )
Згідно з ч. 2 ст. 21 ГПК України позивачами є підприємства та організації , що подали позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу .
Позивач по справі –Відкрите акціонерне товариство “ Тернопільський завод будівельних матеріалів “ Керамік “ , місцезнаходження якого м. Тернопіль пров. Цегельний 1 , є юридичною особою , яка зареєстрована Міською державною адміністрацією 18.07.1994 року і включена до ЄДРПОУ , ідентифікаційний код 00291629 , що підтверджується Довідкою Головного управління статистики у Тернопільській області № 31-24 від 05.12.2006 року , а тому наділене правом на звернення до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів .
Відповідач по справі - Перша Тернопільська державна нотаріальна контора , місцезнаходження якої м. Тернопіль вул. Коперніка 1 є юридичною особою , яка включена до ЄДРПОУ , ідентифікаційний код 02900587, що підтверджується Довідкою № 31-24 від 05.12.2006 року Головного управління статистики у Тернопільській області .
Відкрите акціонерне товариство “ Тернопільський завод будівельних матеріалів “ Керамік “ м. Тернопіль визначило спосіб захисту свого права як зобов'язання відповідача вчинити дії , а саме кошти в сумі 1479,42 грн. прийняти в депозит .
Як встановлено у судовому засіданні , Постановою господарського суду Тернопільської області від 21 травня 2003 року у справі № 11/Б-211 боржника: Відкрите Акціонерне Товариство “Тернопільський завод будівельних матеріалів “Керамік”, м. Тернопіль, вул. Провулок цегельний, 1, ЗКПО 00291629, р/р 26008301680723 в Промінвестбанку м. Тернополя, МФО 338426, –визнано банкрутом; ліквідатором банкрута призначено Тараса Василя Михайловича, м. Тернопіль, вул. Родини Барвінських,7; ліцензія серії АА № 047966 від 19.10.2002року); відкрито ліквідаційну процедуру банкрута: Відкритого Акціонерного Товариства “Тернопільський завод будівельних матеріалів “Керамік”, м. Тернопіль, вул. Провулок цегельний, 1 та встановлено строк ліквідаційної процедури 12 місяців з дня винесення постанови.
Статтею 25 вищезазначеного Закону визначено повноваження ліквідатора, якими, зокрема, є: здійснення інвентаризації та оцінки майна банкрута згідно з законодавством ; реалізація майна банкрута для задоволення вимог , включених до реєстру вимог кредиторів у порядку , передбаченому цим Законом .
Відповідно до ст.14 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” до реєстру вимог кредиторів Відкритого акціонерного товариства „Тернопільський завод будівельних матеріалів „Керамік” ліквідатором була включена заборгованість перед колишніми працівниками ВАТ –банкрута по заробітній платі.
Статтею 31 Закону України “ Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом “ визначено , що у другу чергу задовольняються вимоги, що виникли із зобов'язань банкрута перед працівниками підприємства-банкрута .
Згідно переданих документів на момент прийняття постанови про визнання боржника банкрутом заборгованість перед працівниками Товариства по заробітній платі становила 33349 грн. 32 коп., в ході здійснення ліквідаційної процедури ліквідатором було виплачено 25042 грн. 46 коп. заборгованості по заробітній платі.
На час подання позову до суду заборгованість ВАТ по виплаті заробітної плати перед колишніми працівниками становить 1479 грн. 42 коп.
З метою повідомлення колишніх працівників ВАТ «Тернопільський завод будівельних матеріалів «Керамік»про виплату заборгованості по заробітній платі ліквідатором було подано оголошення в газеті „Тернопіль вечірній” № 34 за 18-24 серпня 2004 року ; ліквідатор неодноразово передавав усні повідомлення кредиторам через колишніх працівників Товариства , а також 7 та 29 вересня 2006 року були надіслані письмові повідомлення на адреси колишніх працівників ВАТ ( копії квитанцій про відправлення рекомендованих листів знаходяться в матеріалах справи ).
Однак, незважаючи на вжиті заходи ліквідатором, колишні працівники ВАТ „Керамік” з невідомих причин не з'являються за одержанням заробітної плати.
Статтею 32 Закону України “ Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом “ встановлено , що після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс для затвердження .
Як пояснив у судовому засіданні ліквідатор Тарас В.М. ліквідаційна процедура у справі № 11/Б-211 щодо банкрута ВАТ “ Тернопільський завод будівельних матеріалів “ Керамік “ м. Тернопіль завершена , ВАТ вже може бути ліквідоване в силу приписів п. 3 ст. 31 вищезазначеного Закону, проте залишилися не використаними частина коштів для погашення заборгованості перед колишніми працівниками ВАТ, які він з незалежних від нього обставин не може їм вручити.
Відповідно до ст.34 Закону України „Про нотаріат” у державних нотаріальних конторах вчиняються такі нотаріальні дії, зокрема, приймаються у депозит грошові суми та цінні папери.
Згідно ст. 85 Закону України „Про нотаріат”, Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 № 20/5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004 р. за № 25/2-9-17/2380-ЕП, нотаріус у передбачених законодавством України випадках приймає від боржника в депозит грошові суми і цінні папери для передачі їх кредитору. Про надходження грошових сум і цінних паперів нотаріус повідомляє кредитора і на його вимогу видає йому грошові суми і цінні папери; прийняття нотаріусом грошових сум і цінних паперів провадиться за місцем виконання зобов'язання.
Відповідно до ст.537 Цивільного кодексу України боржник має право виконати свій обов'язок шляхом внесення належних з нього кредиторові грошей або цінних паперів у депозит нотаріуса, зокрема, в разі відсутності кредитора або уповноваженої ним особи у місці виконання зобов'язання або в разі ухилення кредитора або уповноваженої ним особи від прийняття виконання або в разі іншого прострочення з їхнього боку.
У судовому засіданні знайшло підтвердження , що ліквідатор банкрута Тарас В.М. звертався до відповідача з заявою № 11/Б-211-92 від 16.10.2006 року, в якій просив Першу Тернопільську державну нотаріальну контору прийняти від ВАТ в депозит грошові кошти для погашення заборгованості перед колишніми працівниками Товариства в сумі 1479 грн. 42 коп. До заяви ліквідатор Тарас В.М. представив у нотаріальну контору Перелік працівників ВАТ “ Тернопільський завод будівельних матеріалів “ Керамік “ , перед якими залишається борг по зарплаті , в якому вказав прізвище , ім'я по батькові громадян , суму боргу , ідентифікаційний номер , місце проживання , паспортні дані зазначених громадян .
Як свідчать надані відповідачем документи, Перша Тернопільська державна нотаріальна контора зверталася до Тернопільського міського державного казначейства з листами від 31.10.2006 року та 08.11.2006 року про відкриття конторі депозитного рахунку для прийняття коштів від ВАТ “ Тернопільський завод будівельних матеріалів “ Керамік “ .
У відповіді №01-08-01/715 від 13.11.2006 року Відділення Державного казначейства у м. Тернополі повідомило відповідача , що відкрити реєстраційний рахунок немає можливості і для його відкриття необхідно нотаріальній конторі звернутися в управління юстиції .
Отже , на час розгляду позову в суді Першою Тернопільською державною нотаріальною конторою кошти в депозит від ліквідатора Тараса В.М. не прийняті і зазначене протирічить вимогам Інструкції про порядок обліку депозитних операцій у державних нотаріальних конторах та в приватних нотаріусів, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 18.02.03 № 13/5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20 лютого 2003 р. за № 565-IV якою визначено , що державні та приватні нотаріуси у випадках, передбачених законодавством України, приймають у депозит грошові суми та цінні папери; для зберігання грошових сум, прийнятих у депозит державними нотаріальними конторами, в органах Державного казначейства відкриваються відповідні рахунки для обліку депозитних сум.
Чинним законодавством України про нотаріат та цивільним законодавством України на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, покладено обов'язок в разі відсутності кредитора або уповноваженої ним особи у місці виконання зобов'язання або в разі ухилення кредитора або уповноваженої ним особи від прийняття виконання або в разі іншого прострочення з їхнього боку - прийняти від боржника в депозит грошові суми і цінні папери для передачі їх кредитору.
А відтак, відмову Першої Тернопільської державної нотаріальної контори прийняти кошти в депозит для погашення заборгованості по заробітній платі колишнім працівникам Відкритого акціонерного товариства „Тернопільський завод будівельних матеріалів „Керамік” господарський суд вважає безпідставною та такою, що суперечить чинному законодавству України.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, господарський суд вважає позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства „Тернопільський завод будівельних матеріалів „Керамік” обґрунтованими та такими, що підлягають задоволення.
Згідно ст.49 ГПК України господарські витрати покладаються на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33,43,49,75,82,84,85 Господарського процесуального кодексу України, Законом України «Про нотаріат», Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», господарський суд ,-
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити .
2. Зобов'язати Першу Тернопільську державну нотаріальну контору, м. Тернопіль, вул. Коперніка,1 кошти в сумі 1479 грн. 42 коп. прийняти в депозит для погашення заборгованості по заробітній платі перед колишніми працівниками Відкритого акціонерного товариства „Тернопільський завод будівельних матеріалів „Керамік”, м. Тернопіль, провулок Цегельний,1; ідентифікаційний код 00291629.
3.Стягнути з Першої Тернопільської державної нотаріальної контори, м. Тернопіль, вул. Коперніка,1; ідентифікаційний код 02900587 на користь Відкритого акціонерного товариства „Тернопільський завод будівельних матеріалів „Керамік”, м. Тернопіль, провулок Цегельний,1; ідентифікаційний код 00291629 –85 грн. в повернення сплаченого державного мита та 118 грн. в повернення витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
4.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття .
Рішення прийняте 16 січня 2007 року .
На рішення господарського суду , яке не набрало законної сили може бути подано апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня його Прийняття ( підписання ) через господарський суд Тернопільської області.
5.Наказ видати стягувачеві після набрання рішенням законної сили.
Суддя М.Є. Півторак
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2007 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 354236 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Півторак М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні