ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/17657/13 07.11.13
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Есвалда";
до Приватного підприємства "ІМІДЖ СЕРВІС";
про стягнення 162 885,88 грн.
О. В. Мандриченко
Представники:
Від позивача: не з'явився.
Від відповідача: не з'явився.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.09.2013 р. порушено провадження у справі №910/17657/13, розгляд справи призначено на 24.09.2013 р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.09.2013 р. відкладено розгляд справи до 15.10.2013 р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.10.2013 р. відкладено розгляд справи до 07.11.2013 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача 92 131,37 грн. боргу, 66 816,84 грн. штрафу, 3 937,67 грн. пені, а також витрати по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.
Позивач та відповідач були належним чином повідомлені про час, день та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень господарського суду, які містяться в матеріалах справи, однак своїх повноважних представників у судове засідання 07.11.2013 р. сторони не направили.
Відповідач письмовий відзив на позов не подав, вимог ухвал суду про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи не виконав.
Відповідно до статті 75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Між Товариством з обмеженою відповідністю "Есвальда" (орендар) та Приватним підприємством "ІМІДЖ СЕРВІС" (суборендар) 01.02.2011 р. було укладено договір суборенди № А080102129.
Статтею 759 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до п. 2.1. договору, орендар зобов'язується передати суборендарю в тимчасове платне користування приміщення в будівлі Торгового центру, а суборендар зобов'язується прийняти, оплатити користування і повернути приміщення орендарю на умовах визначених цим договором.
Згідно п. 3.1., 3.3. договору приміщенням є частина будівлі, яка знаходиться на першому поверсі Торгового центру, секція №111. Площа приміщення складає: 34,8 кв. м.
За приписами ст. 765 Цивільного кодексу України наймодавець зобов'язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк встановлений договором найму.
Пунктом 5.1. договору передбачено, що орендар зобов'язаний передати приміщення суборендареві, а суборендар зобов'язаний прийняти приміщення в суборенду в день дати відкриття, про що сторони складають акт приймання-передачі приміщення, який підписується уповноваженими представниками сторін.
За актом прийому-передачі від 14.02.2011 позивач передав, а відповідач прийняв нежиле приміщення загальною площею 34.8 кв. м., яке знаходиться в будівлі Торгового центру, що розташований за адресою : м. Київ, Броварський проспект, 17.
Відповідно до частини 1 статті 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Згідно п. 7.1. договору строк договору становить 1090 календарних днів та починає обчислюватися з дня підписання акту приймання-передачі приміщення і закінчується в останній день строку, визначеного цим пунктом договору.
Пунктом 9.7. договору встановлено про обов'язок суборендаря сплатити орендареві гарантійний платіж в строк до 25.02.2011 року.
Згідно з п. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до п. 9.1. договору суборендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування приміщенням в розмірах і в терміни, визначені цим договором.
Згідно п. 9.2. договору розмір орендної плати за один місяць визначається як сума в гривнях, що обчислюється по наступній формулі:
Орендна плата = індекс К1 х площа приміщення х орендна ставка + ПДВ, де
індекс К1 - співвідношення встановленого Національним банком України офіційного курсу гривні до долара США на дату виставлення рахунку про сплату орендної плати, а в його відсутність - на 15 число місяця, що передує оплачуваному, до встановленого Національним банком України офіційного курсу гривні до долара США на дату укладення цього договору. Індекс К1 застосовується лише у випадках коли він більший одиниці.
Згідно п. 9.2.3. договору орендна ставка за цим договором складає на перший, другий, третій, четвертий, п'ятий, шостий місяць строку дії договору: 533,34 грн. за 1 кв.м., помісячно, не враховуючи ПДВ, а починаючи з сьомого місяця оренди і по закінчення строку дії договору орендна ставка складає 666,67 грн.
Відповідно до п. 9.3. договору якщо інше не передбачене цим договором, орендна плата сплачується суборендарем щомісячно, авансом, не пізніше 25 числа місяця, що передує оплачуваному місяцю.
У разі необхідності визначення розміру орендної плати за певну частину місяця або за певну кількість днів, розмір орендної плати за один місяць має бути розділений на кількість днів у відповідному місяці і помножений на кількість днів за яку здійснюється оплата (п. 9.4. договору).
Згідно п. 9.5. договору нарахування орендної плати починається з дати підписання акту прийому - передачі об'єкту оренди і закінчується в день підписання акту повернення приміщення з оренди.
Всупереч вищеназваному договірному зобов'язанню відповідач не виконав своїх обов'язків в частинні внесення плати за оренду приміщення у період з грудня 2011р. по березень 2012 р., не відшкодував позивачу експлуатаційні та комунальні витрати за березень 2012 р., в результаті чого у відповідача виникла заборгованість, яка становить 92 131,37 грн.
Додатковою угодою № 2 від 31.03.2012 р. сторони дійшли згоди про розірвання договору оренди на підставі п. 30.1. вказаного договору.
Відповідно до акту повернення приміщення, суборендар передав а орендар прийняв нежиле приміщення загальною площей 34,8 кв.м., яке знаходиться на першому поверсі будівлі Торговельного Центру, за адресою: м. Київ, Броварський проспект, 17.
Станом на день розгляду справи в суді відповідач боргу не сплатив, належних заперечень та доказів на спростування обставин, викладених позивачем, суду не надав.
Надавши належну правову кваліфікацію відносинам сторін, дослідивши правові норми, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Як визначено абзацом 1 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до пункту 5 статті 762 Цивільного кодексу України плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим до виконання сторонами.
Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку що позовні вимоги позивача в частині стягнення з відповідача основного боргу за договором оренди у розмірі 92 131, 37 грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Також позивач просить стягнути з відповідача 3 937,67 грн. пені та 66 816,84 грн. штрафу.
Відповідно до частини 2 статті 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу; порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно із частиною 1 статті 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст.ст. 610, 611 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання); у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
У статті 549 ЦК України зазначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Відповідно до п. 21.1 договору у разі прострочення відповідачем виконання зобов'язань по сплаті платежів, передбачених цим договором, відповідач зобов'язаний в кожному випадку сплатити позивачу пеню у розмірі 0,5 відсотка від суми заборгованості за кожний день такого прострочення.
Згідно зі статтею 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до частини 6 статті 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Тобто, положення названої статті щодо нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання в межах шести місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано, застосовується до відповідних правовідносин, якщо інше не встановлено законом або договором.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення пені у сумі 3 937, 67 грн., нарахованої з урахуванням умов договору суборенди за прострочення грошового зобов'язання є такими, що відповідають нормам законодавства та підтверджені матеріалами справи, тому підлягають задоволенню.
В п. 21.2 договору сторони передбачили, що у разі прострочення суборендарем виконання зобов'язань по сплаті платежів передбачених цим договором, більш ніж на 10 днів, суборендар зобов'язаний у кожному такому випадку сплатити орендареві штраф у розмірі 50 відсотків орендної плати за перший місяць строку оренди .
З урахуванням викладеного позовні вимоги в частині стягнення штрафу в розміру 66 816,84 грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надав.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати, понесені позивачем по даній справі. Відповідно до ст.. 49 господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства "ІМІДЖ СЕРВІС" (інд. 04112, м. Київ, вул. Олени Теліги, 3, код ЄДРПОУ 30183989) на користь на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Есвалда" (інд. 04655, м. Київ, вул. Межигірська, 78, код ЄДРПОУ 36047855) 92 131 (дев'яносто дві тисячі сто тридцять одну) грн. 37 коп. заборгованості, 66 816 ( шістдесят шість тисяч вісімсот шістнадцять) грн. 84 коп. штрафу, 3 937 ( три тисячі дев'ятсот тридцять сім) грню 67 коп. пені, 3 257 (три тисячі двісті п'ятдесят сім) грн. 72 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя О.В. Мандриченко Дата складання рішення 14.11.2013 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2013 |
Оприлюднено | 25.11.2013 |
Номер документу | 35444000 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мандриченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні