Справа № 616/622/13-ц
Провадження № 2/616/261/13
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
В« 09В» жовтня 2013 року Великобурлуцький районний суд
Харківської області
в складі: головуючого - судді РИКОВА М.І.
за участю секретаря ШЕГДА В.М.,
розглянувши у письмовому провадженні в смт. Великий Бурлук справу за позовом ОСОБА_1 до Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, третя особа - Великобурлуцька районна державна адміністрація Харківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування до Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, в якій просить визнати за ним в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку площею відповідно 5,7805 га., яка розташована на території Рубленської сільської Ради, право власності, на яку на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 105630 мав ОСОБА_2, який помер 03.03.2011 р. в с. Старовірівка Нововодолазького району Харківської області.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що в державному акті при написанні кадастрового номеру земельної ділянки була допущена помилка, а тому через це державний нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право власності на зазначену земельну ділянку.
Позивач ОСОБА_1 на адресу суду подала заява, в якій позов підтримує в повному обсязі, просить розглядати справу без його участі (а.с.113). Суд вважає можливим розглянути даний позов без участі позивача.
Відповідач - Рубленська сільська рада Великобурлуцького району Харківської області на адресу суду надали заяву, в якій проти позову ОСОБА_1 не заперечують, з позовом згодні, просять справу розглядати без їх участі (а.с.115-116). Суд вважає можливим розглянути дану справу у відсутності відповідача.
Представник третьої особи Великобурлуцької районної державної адміністрації Харківської області до суду не з’явився, про час і місце судового засідання дану особу було повідомлено належним чином (а.с.106-107), на адресу суду представник третьої особи ОСОБА_3, який діє на підставі довіреності від 01.07.2013 р. за вихід. № 01-51/1576 направив листа про розгляд справу без їх участі (а.с.90). Суд вважає можливим розглянути даний позов без представника Великобурлуцької районної державної адміністрації Харківської області.
Згідно з ч.2 ст.197 ЦПК України за відсутністю осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши надані ними документи і матеріали, всебічно та повно з’ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер 03 березня 2011 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ВЛ № 294688 від 09.03.2011 року, виданого Старовірівською сільською радою Нововодолазького району Харківської області, актовий запис № 26 (а.с.09).
ОСОБА_2 згідно державного акту серії ХР № 105630, виданого 20.01.2004 р. Великобурлуцькою РДА в Харківській області мав на праві приватної власності на території Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області земельну ділянку, площею 5,7805 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, але при виготовленні державного акту кадастровий номер зазначеної земельної ділянки в ньому помилково був записаний як 632148450 1 :01:000:0 103 , а правильно потрібно було написати 632148450 0 :01:000:0 565 (а.с.81).
Належну йому на праві власності земельну ділянку ОСОБА_2 05 червня 2008 року заповідав ОСОБА_1, що підтверджується копією заповіту (а.с.08). На час розгляду цивільної справи у суду відсутні відомості щодо недійсності цього заповіту та про наявність інших спадкоємців.
Постановою приватного нотаріуса Новодолазького районного нотаріального округа ОСОБА_4 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на земельну ділянку, що залишилась після померлого ОСОБА_2, в зв’язку із допущеними помилками при написанні кадастрового номеру земельної ділянки в Державному акті і це не дає можливість нотаріусу ідентифікувати земельну ділянку та видати свідоцтво про право на спадщину(а.с.11).
Факт допущеної помилки при написанні кадастрового номеру в державному акті підтверджується наступними доказами:
- копією витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.79);
- листом відділу Держземагенства у Великобурлуцькому районі Харківської обл. від 06.08.2013 р. № 01-17/751, згідно якому при виготовлені державного акту померлому ОСОБА_2 була допущена помилка при написанні кадастрового номеру земельної ділянки, але через зміни в законодавстві вони не мають можливості усунути цю помилку(а.с.81).
Відповідно до п.г ч.1 ст.81 Земельного кодексу України та ст.1225 ЦК України , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено п.а ч.3 ст.152 Земельного Кодексу України .
Згідно ст.ст. 1216 - 1218 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно вимог ч.1 ст.1233 Цивільного кодексу України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Згідно ст.78 Земельного кодексу України , право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України , цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Також, як вбачається з ч.1 п.10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця Державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Згідно із ч.1 ст.15 ЦПК України , суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно ч.1 ст.57 ЦПК України , доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно із ч.1 ст.60 ЦПК України , кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу .
За таких обставин, суд вважає за можливе визнати за позивачем право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку площею 5,7805 га., яка розташована на території Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, що залишилась після померлого 03.03.2011 р. ОСОБА_2 і яка належала тому на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР № 105630, виданого 20 січня 2004 року померлому Великобурлуцькою РДА та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 307.
Згідно ч.1 ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ч.1 п.5 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухому майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав проводиться на підставі: - рішень суддів, що набрали законної сили.
Відповідно до п.26 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 р. № 703, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком. Згідно п.10 ст.27 цього Порядку рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є документом, що підтверджує виникнення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи, чи інтереси інших осіб. За таких підстав суд вбачає, що відносно суб’єктивного земельного права створюється неможливість реалізації позивачем свого права відносно власності на земельну ділянку, а чинним законодавством в даному випадку не визначено позасудовий порядок вирішення даного спірного питання. В зв’язку з чим, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до їх повного задоволення.
Керуючись ст.ст. 3 , 60 , 208 , 209 , 213 - 218, 294 ЦПК України , районний суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Рубленської сільської Ради Великобурлуцького району Харківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, який народився 02 жовтня 1973 р. в с. Гусівка Великобурлуцького району Харківської області, ідентифікаційний код № НОМЕР_1, право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за № 224, площею 5,7805 га., кадастровий номер 6321484500:01:000:0565, розташовану на території Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, яка належала на праві власності померлому 03 березня 2011 року ОСОБА_2, право власності на яку засвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серії ХР № 105630, виданого Великобурлуцькою районною державною адміністрацією Харківської області 20 січня 2004 року на ім’я померлого, на підставі розпорядження Великобурлуцької районної державної адміністрації від 12 березня 2003 року за № 58 та який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 307.
Зобов’язати органи реєстраційної служби Міністерства юстиції України зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,7805 га., кадастровий номер 6321484500:01:000:0565, яка розташована на території Рубленської сільської Ради Великобурлуцького району Харківської області.
Рішення може бути оскаржене в Харківський апеляційний суд через Великобурлуцький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий - Суддя Великобурлуцького районного суду
Харківської області: ОСОБА_5
Суд | Великобурлуцький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 35452412 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобурлуцький районний суд Харківської області
Риков М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні