КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА МАКІЇВКИ
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 2/268/875/13 Справа № 268/2550/13-ц
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2013 року м. Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі:
головуючий суддя Єжов В.А.
при секретарі Бабкевич В.О.
за участю: прокурора Шунькіної Н.О.
представника позивача ОСОБА_1
представника третьої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Макіївці цивільну справу за позовом дитячого будинку Проліски до ОСОБА_3 , третя особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Макіївської міської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини,
В С Т А Н О В И В:
26 червня 2013 дитячий будинок Проліски звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, третя особа: орган опіки та піклування - виконавчий комітет Макіївської міської ради про позбавлення її батьківських прав та стягнення аліментів, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків по вихованню дитини та її матеріальному забезпеченню.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1, яка діє за довіреністю юридичної особи, підтримала заявлені позовні вимоги, в обґрунтування яких посилалась на факти і обставини, викладені в позовній заяві, та зазначила, що з 10 травня 2011 року неповнолітня ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває у дитячому будинку Проліски на повному державному утриманні. До влаштування неповнолітньої ОСОБА_4 до дитячого будинку Проліски , остання за заявою матері перебувала у навчально-реабілітаційному центрі Райдуга . Мати дитини - ОСОБА_3 будучи фізично здоровою та працездатною особою протягом більш ніж шість місяців не виявляє щодо дитини батьківського піклування, не цікавиться станом її здоров'я та розвитку, за весь час перебування дочку відвідала лише декілька разів і тривалість цих побачень за часом була незначною. Незважаючи на те, що відповідачка знає, що у місцевому суді розглядається справа про позбавлення її батьківських прав, вона за весь час розгляду справи також жодного разу до дитини не приходила та не вжила будь-яких заходів щодо повернення їй дочки.
Посилаючись на викладені обставини, представник позивача просить суд постановити рішення, яким позбавити ОСОБА_3 батьківських прав у відношенні дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та стягнути з неї аліменти на утримання дочки в розмірі 1/4 частини її заробітку (доходу), але не менш, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідачка ОСОБА_3, яку не виявлено за місцем реєстрації і проживання, шляхом вручення судової повістки виконавчому органу місцевого самоврядування, повторно за викликом суду не з'явилась, не використавши наданого законом права на участь у судовому засіданні, від неї не надійшло заяви про розгляд справи за її відсутності, тому суд за згодою представника позивача, відповідно до правил частини 4 статті 169 ЦПК України та частини 1 статті 224 ЦПК України вважає необхідним провести заочний розгляд справи на підставі наявних у ній доказів, з дотриманням вимог, встановлених законом, з ухваленням заочного рішення.
Третя особа - представник органу опіки та піклування - виконавчий комітет Макіївської міської ради ОСОБА_2 вважала, що є передбачені законом підстави для задоволення позову та пояснила, що за заявою матері - ОСОБА_3 від 10 травня 2011 року неповнолітня ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, була влаштована до дитячого будинку Проліски на повне державне утримання, оскільки остання на момент влаштування дитини не мала можливості матеріально утримувати дочку. Згідно інформації наданої управлінням пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні з 30 серпня 1999 року та отримує пенсію внаслідок втрати годувальника на неповнолітню ОСОБА_4, але матеріально дитину не забезпечує. ОСОБА_3 більше шести місяців не виявляє до дочки батьківської турботи та піклування і за цих обставин орган опіки та піклування вважає доцільним позбавити відповідачку батьківських прав.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши надані докази в межах заявлених вимог (ст.11 ЦПК України ) суд встановив наступне.
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, є матір'ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2, виданим 12 жовтня 1998 року міським відділом реєстрації актів громадянського стану міста Макіївки донецької області, актовий запис № 677.
Неповнолітня ОСОБА_4 з 10 травня 2011 року по теперішній час перебуває у дитячому будинку Проліски Макіївської міської ради Донецької області, знаходиться на повному державному забезпеченні та навчається у загальноосвітній школі № 13 м. Макіївки.
За весь час перебування ОСОБА_4 у дитячому будинку Проліски відповідачка декілька разів відвідала дочку у дитячому закладі, але вже більше ніж пів року дитину не відвідує. З цього часу вона не цікавилася у будь-який спосіб станом здоров'я та розвитку дитини, ніякої матеріальної допомоги на її виховання не надавала, тому відповідно до вимог частини 1 статті 61 ЦПК України вказані обставини не підлягають доказуванню.
Зазначені обставини при розгляді справи не заперечувались сторонами, вони підтверджені наявними в матеріалах справи документами.
Приписами статті 150 Сімейного кодексу України закріплені обов'язки батьків по вихованню та розвитку дітей, у числі яких передбачені турбота про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, підготовка її до самостійного життя. Ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов'язків є підставою для покладання на них відповідальності, установленої законом.
Як передбачено пунктом 1 частини 1 статті 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він не забрали дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування.
Із наданих суду документів убачається, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, значиться зареєстрованою у будинку АДРЕСА_1. З акту обстеження житлового будинку від 21 травня 2013 року убачається, що зазначений будинок визнаний таким, що не відповідає санітарним та технічним вимогам, для мешкання не придатний, капітальний ремонт недоцільний.
Відповідачка, яка за станом здоров'я і віком є працездатною особою, тривалий час не працює, існує за рахунок випадкових заробітків, зловживає алкогольними напоями, не має постійного місця мешкання, на теперішній час місце проживання ОСОБА_3 не відоме.
Згідно до роз'яснень, даних у пунктах 15 та 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 р. Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав , позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчанням, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов'язками.
Як убачається з представлених матеріалів, ОСОБА_3 без поважних причин не приймає ніякої участі в вихованні та утриманні дочки, не проявляє турботи про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Факт ухилення матері від виховання дитини підтверджено актом про невідвідування дитини від 15 березня 2013 року, затвердженим адміністрацією дитячого будинку Проліски .
Орган опіки та піклування - виконавчий комітет Макіївської міської ради дійшов висновку, що, ОСОБА_3 без поважних причин покинула дитину у дитячому будинку, тривалий час не виявляє щодо неї батьківського піклування, не цікавиться долею, станом здоров'я, умовами його перебування, не надає ніякої матеріальної допомоги, тому є доцільним позбавити її батьківських прав у відношенні до її неповнолітньої дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши представлені в силу положень ст. 60 ЦПК України докази в їх сукупності, суд визнає, що ОСОБА_3, не забрала дитину - дочку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з дитячого будинку Проліски без поважної причини і протягом більше шести місяців свідомо не виявляє щодо дитини батьківського піклування, не цікавиться станом її розвитку, здоров'я, умовами її перебування у дитячому державному закладі, не проявляє щонайменшої батьківської турботи. За таких обставин суд дійшов висновку, що ОСОБА_3 унаслідок винної поведінки, свідомого нехтування своїми батьківськими обов'язками, свідомо ухиляється від виховання дитини, тому вважає, що позов дитячого будинку Проліски про позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Відповідно до положень Конвенції ООН про права дітей від 20 листопада 1989 року (ратифікована Україною Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 р. № 789-X11) дитина, з огляду на його фізичну й розумову незрілість вимагає спеціального захисту й турботи, включаючи належний правовий захист, як до, так і після народження.
Обов'язок батьків по втримуванню дітей до досягнення ними повноліття закріплена в ч. 2 ст. 51 Конституції України й ст. 180 Сімейного кодексу України . У випадку ухилення батьків від виконання цього обов'язку, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються в частині від доходу його матері, батька й (або) у твердій грошовій сумі (ст. 181 Сімейного кодексу України ).
Із представлених у матеріалах справи документів убачається, що ОСОБА_3 здорова та працездатна, у примусовому порядку на її утриманні неповнолітні діти, інші непрацездатні члени родини не перебувають.
Згідно приписів ч. 2 ст. 166 Сімейного кодексу України , особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або з власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.
Позивач просить стягнути з відповідачки аліменти на утримання її неповнолітньої дочки у розмірі однієї четвертої частини від всіх видів її заробітку (доходу), але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на користь закладу в якому перебуває дитина.
З наведеного вище, вважаю що позовні вимоги дитячого будинку Проліски в частині стягнення з ОСОБА_3 аліментів на утримання неповнолітньої ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд враховує вищенаведені обставини майнового і сімейного стану відповідачки і визнає аліменти на утримання дитини у відсотковому співвідношенні - у розмірі однієї четвертої частини від заробітку (доходу), але не менше ніж 30 відсотків встановленого законом прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, з її матері - ОСОБА_3.
Відповідно до вимог статей 81 , 88 ЦПК України , оскільки позивач звільнений від сплати судових витрат при звернені з даним позовом до суду, з відповідачки на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 229,40 грн.
Рішення суду в частині стягнення аліментів на утримання дитини за один місяць згідно ст. 367 ЦПК України підлягає негайному виконанню.
На підставі вищевикладеного та керуючись статей 11 , 60 , 81 , 88 , 212 , 213 , 214 , 215 , 224-228, 367 Цивільного процесуального кодексу України , ст.ст. 150 , 155 , 164 , 166 , 167 , 174 , 180 , 193 Сімейного кодексу України , суд
В И Р І Ш И В:
Позов дитячого будинку Проліски задовольнити.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2, позбавити батьківських прав у відношенні дочки - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, аліменти в розмірі однієї четвертої частини її заробітку (доходу), але не менш, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на утримання дитини - дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь дитячого будинку Проліски Макіївської міської ради Донецької області, розташованого за адресою: 86132, місто Макіївка, мікрорайон Центральний (ідентифікаційний код 31912651), щомісяця, починаючи з 26 червня 2013 року, до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір у розмірі 229,40 грн.
Рішення суду в частині стягнення з ОСОБА_3 аліментів на утримання дитини у межах платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення відповідачем може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано Апеляційному суду Донецької області через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Суддя: В.А. Єжов
Суд | Кіровський районний суд м.Макіївки |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2013 |
Оприлюднено | 05.01.2016 |
Номер документу | 35477359 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Макіївки
Єжов В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні