Рішення
від 19.11.2013 по справі 910/18893/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/18893/13 19.11.13

За позовом Публічного акціонерного товариства "Київенерго"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіоніка Інтер"

про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію

Суддя Полякова К.В.

Представники:

від позивача: Іващенко О.В. (дов. №91/2012/12/04-1 від 04.12.2012)

від відповідача: не з'явився,

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "Київенерго" звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіоніка Інтер" про стягнення заборгованості за за спожиту електричну енергію 19 812,96 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок неналежного виконання відповідачем зобов'язань, взятих на себе відповідно до умов Договору про постачання електричної енергії № 11019 від 28.1009, у Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіоніка Інтер» виникла сума заборгованості.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.10.2013 порушено провадження за вищезазначеним позовом та призначено справу до розгляду на 31.10.2013 року.

У судовому засіданні 31.10.2013 представник позивача надав додаткові документи та пояснення по суті спору.

У зв'язку із неявкою відповідача, належним чином повідомленого про дату час та місце проведення судового засідання, судом відкладений розгляд справи на 19.11.13, про що винесено відповідну ухвалу суду.

19.11.13 у судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Відповідач повторно не направив свого представника для участі у судовому засіданні, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, поважність причин неявки суду не повідомив.

Приписи статті 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Статтею 77 вказаного кодексу України передбачено встановлено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених ст. 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихсь обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Згідно із п. 3.9.2 постанови N 18 від 26.12.2011 р. Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

За таких обставин, незважаючи на те, що відповідач не з'явився на виклик суду, за висновками суду, наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, а неявка вказаного учасника судового спору не перешкоджає вирішенню справи по суті.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерна енергопостачальна компанія "Київенерго" у відповідності до вимог та положень Закону України "Про акціонерні товариства" № 514-VI від 17.09.2008 року перейменована у Публічне акціонерне товариство "Київенерго", яке є позивачем по справі.

28.10.09 між Акціонерною енергетичною компанією «Київенерго» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Авіоніка Інтер» укладено Договір про постачання електричної енергії № 11019 (а. с. 15-21).

Пунктом 1 Договору, визначено, що Позивач продає Відповідачу електричну енергію, а останній зобов'язується своєчасно оплачувати використану (куплену) електричну енергію та здійснює інші платежі, згідно з умовами Договору та Додатків до Договору, що є його невід'ємною частиною.

Згідно п. 2 Додатку 2 «Порядок розрахунків» до Договору, Відповідач здійснює повну поточну оплату вартості обсягу електричної енергії, заявленого на розрахунковий період за формою попередньої оплати.

Приписи підпункту 2.1 пункту 2 Додатку 2 до Договору зобов'язує Відповідача здійснювати попередню оплату до 17 числа місяця, що передує розрахунковому місяцю у розмірі повної вартості договірної величини споживання електричної енергії, згідно з додатком до Договору «Обсяги " постачання електричної енергії Споживачу».

Підпункт 2.2 пункту 2 Додатку 2 до Договору зобов'язує Відповідача здійснити остаточний розрахунок, зокрема, за спожиту активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії на підставі виставлених Позивачем рахунків протягом 5 операційних днів з дня їх отримання.

Обсяги електричної енергії, що підлягають сплаті підтверджуються актом/звітом про використану електричну енергію, який Відповідач надає Позивачу протягом доби після закінчення розрахункового періоду (п. 1 та пп. 4.3, п. 5 Додатку 2 до Договору).

У підтвердження позовних вимог ПАТ «Київенерго» надало до матеріалів справи копії рахунків-розшифровок та рахунків за спірний період, актів приймання-передачі товарної продукції за спірний період, а також Довідку про надходження коштів за спожиту електричну енергію та Довідку про надходження коштів в погашення боргу за двократну вартість різниці між фактичною та договірною величинами спожитої електроенергії (а. с.84-94).

До того ж, у підтвердження факту споживання електричної енергії із перевищенням передбачених умовами договору обсягах, Публічним акціонерним товариством «Київенерго» наданий Прокол, № 114 від 26.07.13, складений за наслідками засідання комісії СВП «Київські електромережі» ПАТ «Київенерго» (а. с. 81-82).

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику"споживання енергії можливе лише на підставі договору з електропостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно технічних документів та договору про постачання енергії.

Виходячи з предмету Договору про постачання електричної енергії № 11019, між позивачем та відповідачем виникли зобов'язання з договору поставки, згідно якого, в силу ст. 712 Цивільного кодексу України, продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товари у власність покупця для виконання його підприємницької діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар та сплатити за нього певну грошову суму, що підтверджується документами, копії та оригінали яких знаходяться у матеріалах справи.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно із ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу продавець зобов'язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.

Статтею 692 ЦК України встановлено, що Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

За період 01.05.2013-01.07.2013 відповідачу за спожиту реактивну електричну енергію виставлено рахунок до сплати 3,70 грн., який станом на день розгляду справи Відповідачем не сплачені. Станом на 18.11.2013 заборгованість відповідача за реактивну електричну енергію становить 3,70 грн.

Факт наявності у відповідача заборгованості за договором про постачання електричної енергії № 11019 у розмірі 3,70 грн. за спожиту реактивну електроенергію належним чином доведений, документально підтверджений та відповідачем не спростований.

Крім того, судом встановлено, що пункт 5.1 Договору регламентує обов'язок відповідача надати позивачу не пізніше 1 жовтня поточного року відомості про очікувані величини споживання електричної енергії на наступний рік.

Очікувані обсяги постачання електричної енергії на 2013 рік сторони обумовили у Додатку № 8а до Договору «Обсяги постачання електричної енергії Споживачу».

Згідно пп. 4.2.2. Договору, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії, визначених, згідно із вимогами розділу 5 цього Договору, Відповідач сплачує Позивачу двократну вартість фактично спожитої та договірної величин електроенергії.

Згідно ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач у разі споживання електричної енергії понад встановлену договірну величину за розрахунковий період сплачує енергопостачальній організації двократну вартість різниці між фактично спожитою та договірною величинами електричної енергії.

Пункт 5 Додатку 2 до Договору вказує, що перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається за результатами підсумків розрахункового періоду на підсип! підтвердженого сторонами Додатка «Акт про використану електроенергію». Протягом наступних ,календарних місяців Відповідач отримує у Позивача рахунок на оплату двократної вартості перевищення. Вартість перевищення споживання електричної енергії понад договірну величину має бути оплачена до дати, зазначеної у платіжному повідомленні, і не перевищувати 5 операційних днів з дня отримання рахунка.

Отже, враховуючи вказане вище, позивач встановив відповідачу на 2013 рік договірні величини споживання (далі - ДВС) електричної енергії, згідно наданих Відповідачем даних у Додатку 8А до Договору

У квітні 2013 року зафіксовано перевищення Відповідачем договірних величин споживання електроенергії на 13049 кВ/г, двократна вартість якого становить 15539,80 грн. (з ПДВ).

У травні 2013 року зафіксовано перевищення договірних величин споживання електроенергії на 3515 кВ/г, двократна вартість якого становить 4269,46 грн.

У листі Державної податкової адміністрації України (далі - ДПА) від 18.05.2009 р. № 1091/7/16-1517 «Про особливості окремих норм Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що статтею 26 Закону України від 16.10.1997 №575/97-ВР «Про електроенергетику» (з урахуванням змін і доповнень) встановлено, що споживачі (крім населення) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують електропостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини. Кошти, які отримує електропостачальна організація як плату за перевищення договірної величини споживання електричної енергії за розрахунковий період, включаються до бази оподаткування ПДВ за ставкою у розмірі 20 %.

Оскільки двократна вартість різниці фактично спожитої електроенергії і її договірної величини фактично являє собою підвищену плату за використану з порушенням режимів споживання електроенергію , така оплата є додатковою компенсацією вартості товарів і підлягає оподаткуванню у загальновстановленому порядку .

Так, за період 01.05.2013-01.07.2013 Відповідачу нараховано за перевищення договірних величин споживання 19809,26 грн. (з ПДВ).

Оскільки на день розгляду даної справи відповідачем не проведено оплати зазначеної суми, тому, станом на 18.11.13, заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіоніка Інтер» за перевищення договірних величин споживання електричної енергії становить 19809,26 грн., що підтверджується рахунками та актами приймання-передавання товарної продукції на вказану суму боргу, попередженнями про припинення електропостачання.

Згідно з ч. 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Частиною 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Із системного аналізу вище наведених норм суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Київенерго» обґрунтовані, документально доведені, та визнанні судом такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Нормами статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Оскільки спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, то судові витрати - судовий збір - відповідно до приписів статті 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства «Київенерго» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіоніка Інтер» про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію - задовольнити повністю.

Стягнути з Товарисвта з обмеженою відповідальністю «Авіоніка Інтер» (03151, місто Київ, Солом'янський район, вулиця Керченська, будинок 7/7; ідентифікаційний код 35008019) на користь Публічного акціонерного товариства «Київенерго» (01001, місто Київ, площа І.Франка, 5; ідентифікаційний код 00131305) 3 (три) гривні 70 копійок боргу за спожиту реактивну енергію, 19809 (дев'ятнадцять тисяч вісімсот дев'ять) гривень 26 копійок основного боргу за двократну вартість різниці між фактично спожитою та договірною величинами електроенергії та 1720 (одну тисячу сімсот двадцять) гривень 50 копійки судового збору шляхом зарахування на р/р № 26008013002300 у АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ», МФО 320627 код ЄДРПОУ 26187763.

Рішення постановлено у нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частину у судовому засіданні у присутності представника позивача 19.11.13 року.

Повне рішення буде складено протягом п'яти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини рішення.

Наказ видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України, після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено

та підписано 25.11.13 року

Суддя К.В. Полякова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення19.11.2013
Оприлюднено27.11.2013
Номер документу35509470
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/18893/13

Рішення від 19.11.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Полякова К.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні