Справа № 1516/3529/2012
№ 1/505/71/2013
ПОСТАНОВА
15.11.2013 року Котовський міськрайонний суд Одеської області в складі: головуючого - судді Івінського О.О.
при секретарі _ ОСОБА_1
з участю прокурора Федюка А.Т.
та захисника ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальну справу по обвинуваченню
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, одруженого, працюючого заступником директора ТОВ «Смарт Лоджістікс», зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, мешкає за адресою: Котовський район, с.Мардарівка, вул.Леніна, 1, раніше не судимого,
- в скоєні злочинів, передбачених ст.27 ч.5, ст.212 ч.3, ст.366 ч.1 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
Підсудному ОСОБА_3А по кримінальній справі органом досудового слідства пред`явлено обвинувачення у вчиненні злочинів, передбачених ст.27 ч.5, ст.212 ч.3, ст.366 ч.1 КК України, а саме в тому, що він, будучи службовою особою - директором приватного підприємства «Регіонюгтрейд», здійснив пособництво в умисному ухиленні від сплати податків, які входять до системи оподаткування, введених у встановленому законом порядку, здійснене службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету держави коштів в особливо великих розмірах, а також службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, складання і видача завідомо неправдивих документів при наступних обставинах:
Приватне підприємство «Регіонюгтрейд» (далі ПП «Регіонюгтрейд», ЕДРПОУ 34401245) створене рішенням власника ОСОБА_4 за №-1 від 14.08.2006р., зареєстроване 17.08.2006р. рішенням Котовської районної державної адміністрації Одеської області за №-15391020000000153, за адресою:Одеська область, Котовський район, с.Мардарівка, вул.Леніна, 1, поставлено на облік в Котовській об'єднаній ДПІ 17.08.2006р. за №-153.
23.08.2006р. вищезгаданому підприємству видано свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість за №-21797239.
12.06.2007р. згідно рішення власника ОСОБА_4 №-3, ОСОБА_3 був призначений на посаду директора ПП «Регіонюгтрейд», яку займав по 2012 рік.
Згідно Статуту ПП «Регіонюгтрейд», затвердженого рішенням власника ОСОБА_4 №-2 від 14.08.2006р. і зареєстрованого Котовською районною державною адміністрацією Одеської області 17.08.2006р. за №-15391020000000153, підприємство створене громадянином України ОСОБА_4, який є власником даного підприємства. Прибутком підприємства після сплати податків до держбюджету і інших обов'язкових відрахувань відповідно до чинного законодавства самостійно розпоряджається підприємство в особі власника. Найвищим органом підприємства є власник. До виняткової компетенції власника відноситься: призначення і зняття з посади директора, головного бухгалтера підприємства; прийняття рішення про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб підприємства; попереднє узгодження будь-яких угод (операцій); затвердження кошторису підприємства; власник підприємства має право приймати рішення за всіма іншими питаннями діяльності підприємства. Виконавчим органом підприємства, який керує поточною діяльністю підприємства, є директор. Директор підзвітний власникові, несе перед ним відповідальність за невиконання його рішень. Директор не має права приймати рішення, обов'язкові для власника підприємства. Так, ОСОБА_3, будучи директором даного підприємства, відповідно до п.7.3 Статуту, без доручення діє від імені і на користь підприємства, здійснює управління його поточними справами в межах і порядку, визначених цим статутом і рішеннями власника; вирішує всі питання діяльності підприємства, здійснює всі необхідні дії в межах, визначених основними напрямами діяльності підприємства, відповідно затвердженими власником, в т.ч. здійснює всі необхідні дії з відкриття (закриття) поточних і інших рахунків в банківських установах; розпоряджається грошовими коштами підприємства виключно в межах кошторису, затвердженого власником, а в разі невчасного затвердження власником поточного кошторису розпоряджається грошовими коштами підприємства виключно у частині, необхідній для виконання грошових зобов'язань по укладених раніше договорах, виплати заробітної плати працівникам підприємства і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); укладає різного виду угоди (правочини) в межах наданих йому повноважень та за умови їх попереднього узгодження з власником; приймає рішення про видачу і видає доручення; забезпечує виконання рішень власника; видає накази, обов'язкові для виконання працівниками підприємства та ін., - тобто є службовою особою, так як займає постійно на підприємстві посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків.
Таким чином, займаючи посаду директора ПП «Регіонюгтрейд», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків, ОСОБА_3, як службова особа підприємства відповідає за правильність нарахування і своєчасність сплати податків, зборів та обов'язкових платежів, як це передбачено чинним законодавством України, а саме:
відповідно до ст. 8 та 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-ХІ від 16.07.99 в обов'язки ОСОБА_3 входить:
- несення відповідальності за організацію бухгалтерського обліку на підприємстві;
- забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років;
- створення необхідних умов для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечення неухильного виконання всіма підрозділами, службами, працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів;
- відображення в облікових регістрах господарських операцій у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені;
- несення відповідальності за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних.
Відповідно до ст. ст. 9, 11 Закону України «Про систему оподаткування» № 77/97-ВР від 18.02.97 із змінами та доповненнями, ОСОБА_3 був зобов'язаний:
- вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її збереження в терміни, встановлені законами;
- подавати до державних податкових органів та до інших державних органів, відповідно до Законів, декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів;
- сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни.
Відповідно до п.10.1, п.10.2 ст. 10 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.97 зі змінами та доповненнями, ОСОБА_3 несе відповідальність за достовірність і своєчасність визначення сум ПДВ, а також повноту і своєчасність його сплати до бюджету.
Далі в обвинуваченні вказується, що діючи в порушення зазначених вимог законодавства, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність і бажаючи уникнути виконання обов'язків перед бюджетом, усвідомлюючи і передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді приховування податків та ненадходження їх до бюджету, бажаючи їх настання, ОСОБА_3 здійснив ряд умисних протиправних дій, що виразилися в наступному.
Протягом квітня 2009 - березня 2010, директор ПП «Регіонюгтрейд» ОСОБА_3, діючи за вказівками власника підприємства ОСОБА_4, особисто і через посередників здійснював закупівлю сільськогосподарської продукції, переважно соняшнику на території Котовського та Балтського районів Одеської області у сільгоспвиробників, які не є платниками ПДВ і приватних осіб за готівкові кошти. Розрахунок здійснював ОСОБА_3 При цьому, жодних документів від ПП «Регіонюгтрейд» виробники не отримували, договори не укладалися. Придбану у виробників сільськогосподарську продукцію директор ПП «Регіонюгтрейд» ОСОБА_3, діючи за вказівкою власника підприємства, перепродавав підприємствам - зернотрейдерам, від яких перераховувалися грошові кошти на поточні рахунки ПП «Регіонюгтрейд», у зв'язку з чим, виникали податкові зобов'язання з податку на додану вартість.
З метою ухилення від сплати податків власнику підприємства ОСОБА_4 необхідно було створити видимість здійснення фінансово - господарської діяльності, за результатами якої сформувався б податковий кредит з ПДВ у ПП «Регіонюгтрейд». Для здійснення своєї злочинної та корисливої мети ОСОБА_4 використовував реквізити суб'єктів підприємницької діяльності зареєстрованих у м.Дніпропетровську, а саме: ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології» (ЄДРПОУ 35497546), ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс» (ЄДРПОУ 35497609), ТОВ «Агровітязь» (ЄДРПОУ 35497677), ТОВ «Агропроміндастріал»(ЄДРПОУ 35608753), ТОВ«Факторингова компанія «Крок» (ЄДРПОУ 36095579), ТОВ «Інфоагротранс» (ЄДРПОУ 35608973), ТОВ «Компанія Інтегра» (ЄДРПОУ 34315099), ПП «Укргамма Трейд» (ЄДРПОУ 34884161), ТОВ «ТД «Вінлекс» (ЄДРПОУ 34590610), ТОВ «Опсідіант ЛТД» (ЄДРПОУ 34915203).
З метою завуалювання вищевказаних безтоварних операцій, у квітні 2009 - березні 2010 (більше точний час в ході досудового слідства не встановлено) ОСОБА_4 документально створено видимість здійснення фінансово-господарських операцій з приводу поставки сільськогосподарської продукції та товарно-матеріальних цінностей ПП «Регіонюгтрейд» вищевказаними підприємствами м.Дніпропетровська.
ОСОБА_4, будучи власником ПП «Регіонюгтрейд», усвідомлюючи покладену на себе відповідальність та злочинність своїх дій, переслідуючи мету зменшення зобов’язань по сплаті до бюджету податку на додану вартість, у період з квітня 2009р. по березень 2010р., находячись в невстановленому місці на території міста Дніпропетровськ, передав директору ПП «Регіонюгтрейд», який діяв з відома і за вказівками засновника, складені та оформлені від імені ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Факторингова компанія «Крок», ТОВ «Інфоагротранс», ТОВ «Компанія Інтегра», ПП «Укргамма Трейд», ТОВ «ТД «Вінлекс», ТОВ «Опсідіант ЛТД» первинні бухгалтерські документи (договори, видаткові накладні, податкові накладні, квитанції до прибуткових касових ордерів), згідно яких зазначені підприємства нібито поставили на ПП «Регіонюгтрейд» сільськогосподарську продукцію і товарно-матеріальні цінності на загальну суму 20365781 грн., у тому числі ПДВ - 3394296 грн., хоча фактично ці підприємства ніякого товару для ПП «Регіонюгтрейд» не надавали, а операції з ними носили безтоварний характер.
ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Інфоагротранс», ТОВ «Компанія Інтегра», ПП «Укргамма Трейд», ТОВ «ТД «Вінлекс», ТОВ«Опсідіант ЛТД» на момент нібито проведених взаємовідносин з ПП «Регіонюгтрейд» проходили ліквідаційну процедуру у зв'язку з банкрутством або безпосередньо після цього були визнані банкрутами, а саме:
- ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс» - 10.10.2008р. рішенням господарського суду Дніпропетровської області визнано банкрутом, 24.09.2010р. ліквідовано, хоча податкові накладні на адресу ПП «Регіонюгтрейд» були виписані 02.04.2009р.
- ТОВ «Агровітязь» - 14.10.2008р. господарським судом Дніпропетровської області винесено ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство, 21.07.2009р. визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, 29.09.2009р. ліквідовано, хоча податкові накладні на адресу ПП «Регіонюгтрейд» було виписано у період з 24.04.2008р. по 28.05.2009р.
- ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології» - 30.10.2008р. господарським судом Дніпропетровської області винесено ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство, 30.07.2009р. визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, 12.01.2010р. ліквідовано, хоча податкові накладні на адресу ПП «Регіонюгтрейд» були виписані в період з 02.11.2008р. по 29.04.2009р.
- ТОВ «Агропроміндастріал» - 15.06.2009р. господарським судом Дніпропетровської області винесено ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство, 28.07.2009р. рішенням господарського суду Дніпропетровської області визнано банкрутом, 29.10.2009р. ліквідовано, хоча податкові накладні на адресу ПП «Регіонюгтрейд» були виписані 15.04.2009р.
- ТОВ «Торговий дім «Вінлекс» - 05.06.2009р. господарським судом Дніпропетровської області винесено ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство, 24.12.2009р. визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, хоча податкові накладні на адресу ПП «Регіонюгтрейд»були виписані в період з 05.10.2009р. по 10.10.2009р.
- ТОВ «Інфоагротранс» - 03.06.2009р. господарським судом Дніпропетровської області винесено ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство, 09.12.2009р. визнано банкрутом, ліквідовано 01.04.2010р., хоча податкові накладні на адресу ПП «Регіонюгтрейд» були виписані в період з 14.08. 2009р. по 31.08.2009р.
- ПП «Укргамма Трейд» - 29.03.2010р. господарським судом Дніпропетровської області винесено ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство, 17.04.2010р. визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, 15.06.2010р. ліквідовано.
- ТОВ «Компанія Інтегра» - 01.06.2010р. господарським судом Дніпропетровської області винесено ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство, 08.06.2010р. визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, 06.09.2010р. ліквідовано.
- ТОВ «Опсідіант ЛТД» - 02.04.2010р. господарським судом Дніпропетровської області винесено ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство, 12.04.2010р. визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, 21.06.2010р. ліквідовано.
Достовірно знаючи про зазначені обставини, в період з квітня 2009р. по березень 2010р. директор ПП «Регіонюгтрейд» ОСОБА_3, з метою створення видимості здійснення фінансово-господарських операцій, підписав первинні бухгалтерські документи (договори та видаткові накладні), згідно яких вищезгадані підприємства нібито поставили на ПП «Регіонюгтрейд» сільськогосподарську продукцію і товарно-матеріальні цінності на загальну суму 20365781 грн., у тому числі ПДВ - 3394296 грн.
На підставі вищевказаних підроблених документів - податкових накладних на загальну суму ПДВ у розмірі 3394296 грн., складених від імені ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Факторингова компанія« Крок », ТОВ «Інфоагротранс», ТОВ «Компанія Інтегра», ПП «Укргамма Трейд», ТОВ «ТД «Вінлекс», ТОВ «Опсідіант ЛТД», в період квітень - травень, серпень - грудень 2009р., січень - березень 2010р., ОСОБА_3, згідно п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» №-168/97 від 03.04.97р., отримав право для ПП «Регіонюгтрейд» відобразити податок на додану вартість у розмірі 3394296 грн. у податковій звітності як податковий кредит підприємства, зменшивши при цьому зобов'язання щодо сплати ПДВ до бюджету на дану суму.
Отже, як зазначено в обвинуваченні, директор ПП «Регіонюгтрейд» ОСОБА_3, в порушення пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», без наміру здійснення угод, з метою отримання за допомогою підроблених документів права на податковий кредит та ухилення від сплати податків, достовірно знаючи про безтоварність угод з ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Факторингова компанія« Крок », ТОВ «Інфоагротранс», ТОВ «Компанія Інтегра», ПП «Укргамма Трейд», ТОВ «ТД «Вінлекс», ТОВ «Опсідіант ЛТД» і використовуючи їх реквізити, використовував документи про нібито поставлені товари, які фактично ними не поставлялися, і надав у Котовську ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість ПП «Регіонюгтрейд» за квітень - травень, серпень - грудень 2009р., січень - березень 2010р., в яких у графі «податковий кредит» включив до податкового кредиту ПП «Регіонюгтрейд» податок на додану вартість у розмірі 3394296 грн., і тим самим безпідставно занизив податкові зобов'язання підприємства по сплаті податку на додану вартість на вказану суму.
В обвинуваченні зазначено, що в результаті вищевказаних умисних дій директора ПП «Регіонюгтрейд» ОСОБА_3 до бюджету держави не надійшло ПДВ у розмірі 3394296 грн., що більш ніж в п'ять тисяч разів перевищує неоподатковуваний податком мінімум доходів громадян (434,5 * 5000 = 2172500) і є особливо великим розміром.
Вказані обвинуваченням порушення податкового законодавства зафіксовані актом №-1622/23-01/34401245 про результати планової виїзної перевірки ПП «Регіонюгтрейд» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р., згідно висновків якого ПП «Регіонюгтрейд» порушено пп.7.4.1, пп.7.4.4, пп. 7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97р. №-168/98-ВР в частині заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті, на загальну суму 3394296 грн.
Будучи допитаним в судовому засіданні підсудний ОСОБА_3 свою вину у вчиненні злочинів, передбачених ст.27 ч.5, ст.212 ч.3, ст.366 ч.1 КК України, визнав і пояснив, що протягом квітня 2009 року - березня 2010 року він дійсно працював директором ПП «Регіонюгтрейд», засновником якого був ОСОБА_4, який помер 14.05.2011р.
Юридичною і фактичною адресою підприємства, згідно статутних документів, була адреса ТОВ «Мардаровське ХПП»: Одеська область, Котовський район, с.Мардарівка, вул. Леніна, 1.
Основним видом діяльності ПП «Регіонюгтрейд» була оптова торгівля сільськогосподарською продукцією.
З грудня 2010р. ПП «Регіонюгтрейд» змінило юридичну адреса на м.Новомосковськ, Дніпропетровської області. Проте фактично підприємство в даний момент ніякої діяльності не здійснює.
Посада головного бухгалтера на підприємстві була не передбачена, але у веденні податкової звітності йому допомагала на договірних умовах ОСОБА_5, яка працювала також бухгалтером на ТОВ «Мардаровское ХПП».
У його функціональні обов'язки входило оформлення видаткових документів, контроль за надходженням оплати за продане зерно, пошук покупців, контроль за якістю зерна.
Фактично керівництво діяльністю підприємства здійснювалося засновником. Так, згідно статуту, він повинен був виконувати всі його вимоги і вказівки щодо здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства.
Щодо ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології» (ЄДРПОУ 35497546), ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс» (ЄДРПОУ 35497609), ТОВ «Агровітязь» (ЄДРПОУ 35497677), ТОВ «Агропроміндастріал» (ЄДРПОУ 35608753), ТОВ «Факторингова компанія «Крок»(ЄДРПОУ 36095579) , ТОВ «Інфоагротранс» (ЄДРПОУ 35608973), ТОВ «Компанія Інтегра» (ЄДРПОУ 34315099), ПП «Укргамма Трейд» (ЄДРПОУ 34884161), ТОВ «ТД «Вінлекс» (ЄДРПОУ 34590610), ТОВ «Опсідіант ЛТД»(ЄДРПОУ 34915203) , йому відомі лише їх назви та реквізити, які були вказані в документації з придбання сільськогосподарської продукції.
Від засновника йому надходили вказівки підписувати договори купівлі-продажу між ПП «Регіонюгтрйед» і ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Факторингова компанія «Крок», ТОВ «Інфоагротранс» , ТОВ «Компанія Інтегра», ПП «Укргамма Трейд», ТОВ «ТД« Вінлекс », ТОВ «Опсідіант ЛТД».
Хто представляв інтереси ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Факторингова компанія «Крок», ТОВ «Інфоагротранс», ТОВ «Компанія Інтегра», ПП «Укргамма Трейд», ТОВ «ТД«Вінлекс», ТОВ «Опсідіант ЛТД» він не знає, так ні з їх директорами, ні з їх представниками він особисто не спілкувався.
Згідно документації вищевказані підприємства були зареєстровані в м.Дніпропетровську.
Всіма фінансовими питаннями підприємства займався засновник. Особисто він ніяких розрахунків з даними підприємство не здійснював.
Він отримував грошові кошти для закупівлі зерна у Котовському відділенні «Приватбанку» і «Укрсіббанку». Але витрачав дані кошти суворо за вказівкою засновника. На готівкові грошові кошти він придбавав сільгосппродукцію у представників сільгоспвиробників, які привозили зерно на Мардарівське ХПП і Балтське ХПП, їх імен і назв він не пам'ятає. Всі ці моменти доповідалися засновнику, який безпосередньо керував процесом закупівлі зерна.
Чи були серед сільгоспвиробників, у яких він набував в період квітень 2009р. - березень 2010р. зерно за готівкові кошти не платники ПДВ, він не знає, ці питання він не контролював, так як організацією закупівель та їх документальним оформленням займався засновник. Особисто від сільгоспвиробників він жодних документів на зерно не отримував. Він вручав сільгоспвиробникам суму готівкових грошових коштів за придбане зерно та іншу сільгосппродукцію.
Надалі сільськогосподарська продукція, придбана ним у представників сільгоспвиробників продукція продавалася ПП «Регіонюгтрейд», за погодженням із засновником, підприємствам зерно-трейдерам «Топфер АСТІ», «Каргілл», «Луї Дрейфус», «Сантрейд» та іншим.
Сільськогосподарська продукція на ПП «Регіонюгтрейд» від сільгоспвиробників поставлялася автотранспортом продавця. Продукція вивантажувалася в основному на Мардарівське ХПП та на Балтське ХПП. Прийом продукції здійснювався працівниками ХПП у моїй присутності.
Оригінали бухгалтерських документів ПП «Регіонюгтрейд» по взаємовідносинах з ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Факторингова компанія« Крок », ТОВ «Інфоагротранс», ТОВ «Компанія Інтегра» , ПП «Укргамма Трейд», ТОВ «ТД«Вінлекс», ТОВ «Опсідіант ЛТД» після проведення планової документальної перевірки Котовської ОДПІ були затребувані засновником у квітні-травні 2010 року. Подальша доля документів йому не відома, у зв'язку зі смертю засновника.
Згідно отриманих податкових накладних ПП «Регіонюгтрейд» відносило суми податку на додану вартість, сплачені за операціями з ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Факторингова компанія« Крок », ТОВ «Інфоагротранс», ТОВ «Компанія Інтегра», ПП «Укргамма Трейд», ТОВ «ТД« Вінлекс », ТОВ «Опсідіант ЛТД» до податкового кредиту з ПДВ.
Надані підсудному на огляд податкові декларації з ПДВ ПП «Регіонюгтрейд» за квітень-травень, серпень-грудень 2009року, січень-березень 2010року від його імені підписані ім.
Представники ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Факторингова компанія« Крок », ТОВ «Інфоагротранс», ТОВ «Компанія Інтегра», ПП «Укргамма Трейд», ТОВ «ТД «Вінлекс», ТОВ «Опсідіант ЛТД» - ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 йому не знайомі.
Надані ОСОБА_3 для огляду копії первинної бухгалтерської документації, а саме договору, видаткові накладні, податкові накладні, квитанції до прибуткових касових ордерів ПП «Регіонюгтрейд» по взаємовідносинах з ТОВ «Компанія Інтегра», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Інфоагротранс», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ Торговий дім «Вінлекс», ТОВ «Факторингова компанія «Крок», ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Опсідіант ЛТД», ТОВ «Укргамма Трейд» від його імені підписані ним в оригіналах і їм завірені в копіях.
Де, коли, за яких обставин підписувалися договори між ПП «Регіонюгтрейд» і ТОВ «Компанія Інтегра», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Інфоагротранс», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ Торговий дім «Вінлекс», ТОВ «факторингова компанія «Крок», ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Опсідіант ЛТД», ТОВ «Укргамма Трейд» йому не відомо.
Нічого крім зарплати в розмірі 1000 грн. на місяць ОСОБА_3 від засновника не отримував. Також ОСОБА_4 йому не обіцяв ні якої додаткової винагороди за вищевказані дії. Всім отриманим прибутком від діяльності ПП «Регіонюгтрейд» розпоряджався засновник одноосібно.
Підсудний ОСОБА_3 у судовому засіданні також пояснив, що у процесі здійснення фінансово-господарської діяльності в період квітень 2009р. - березень 2010р. він не знав але міг здогадуватися, що документи від дніпропетровських підприємств були потрібні для перекриття податкових зобов'язань підприємства та створення документальної видимості придбання сільськогосподарської продукції, яка фактично купувалася у сільгоспвиробників.
Підсудний ОСОБА_3 вказував, що не за його дій завдана шкода, про що також свідчить позиція досудового слідства, викладена в постанові від 18.06.2012р. про перекваліфікацію складу злочину та порушення кримінальної справи (т.16, арк.13-15), а саме - «в ході слідства встановлено, що наслідки у вигляді ненадходження грошів до бюджету настали безпосередньо не від скоєння ОСОБА_3 службового підроблення, а внаслідок несплати податків в особливо крупних розмірах».
Захисником підсудного ОСОБА_3 подано клопотання щодо перекваліфікації дій підсудного з ч.3 ст.212 КК України на ч.2 ст.212 КК України, обґрунтовуючи зазначене клопотання висновками додаткової судово-економічної експертизи, що знаходяться у матеріалах справи у відповідності до яких встановлено суму збитків у розмірі 1 892тис. грн., що згідно до положень ст.212 КК України є ненадходженням до бюджету коштів у великому розмірі (3528 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), відповідальність за нанесення яких встановлено саме ч.2 ст.212 КК України.
Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, в результаті повного, всебічного і об`єктивного їх дослідження в судовому засіданні суд дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом під час розгляду справи висновок судово-економічної експертизи, яким встановлено суму несплати ПП «Регіонюгтрейд» ПДВ до бюджету в розмірі 2057680,60 грн., (з урахуванням висновку додаткової судово-економічної експертизи - в розмірі 1892тис. грн.), не відповідає висновкам акту №-1622/23-01/34401245 про результати планової виїзної перевірки ПП «Регіонюгтрейд» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р. та сумі збитків, визначеній в цивільному позові. Таким чином. дії підсудного ОСОБА_3 необхідно перекваліфікувати с ч.3 ст.212 КК України на ч.2 ст.212 КК України у відповідності із встановленою результатами судово-економічної експертизи сумою збитків в розмірі 1 892 тис. грн. (великий розмір).
Суд вважає, що вина підсудного ОСОБА_3 у скоєнні злочинів, передбачених ст.27 ч.5, ст.212 ч.2, ст.366 ч.1 КК України знайшла своє підтвердження добутими та дослідженими у ході розгляду справи доказами, а тому є доведеною.
Так, суд при розгляді справи в межах пред`явленого ОСОБА_3 обвинувачення і безпосередньо допитавши підсудного, свідків, оглянувши речові докази, оголосивши протоколи, документи та вивчивши всі матеріали справи, заслухавши міркування і доводи прокурора, захисника приходить до переконання, що дані судового слідства підтверджують пред`явлене підсудному ОСОБА_3 обвинувачення в тому, що він, будучи службовою особою здійснював пособництво у внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, складанні і видачі завідомо неправдивих документів, а також в умисному ухиленні від сплати податків, які входять до системи оподаткування, введених у встановленому законом порядку від сплати податків, які входять до системи оподаткування, введених у встановленому законом порядку.
Надані суду досудовим слідством докази та покази підсудного доводять вину ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованих злочинів виходячи з наступного.
Директор ПП «Регіонюгтрейд» ОСОБА_3, здійснюючи пособництво засновнику підприємства ОСОБА_4, в порушення пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», без наміру здійснення угод, з метою отримання за допомогою підроблених документів права на податковий кредит та ухилення від сплати податків, знаючи про безтоварність угод з ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Факторингова компанія «Крок», ТОВ «Інфоагротранс», ТОВ «Компанія Інтегра», ПП «Укргамма Трейд», ТОВ «ТД «Вінлекс», ТОВ «Опсідіант ЛТД» і використовуючи їх реквізити, використовував документи про нібито поставлені товари, які фактично ними не поставлялися, і надав у Котовську ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість ПП «Регіонюгтрейд» за квітень - травень, серпень - грудень 2009р., січень - березень 2010р., в яких у графі «податковий кредит» включив до податкового кредиту ПП «Регіонюгтрейд» податок на додану вартість у розмірі 3394296 грн., і тим самим безпідставно занизив податкові зобов'язання підприємства по сплаті податку на додану вартість.
В результаті вищевказаних дій директора ПП «Регіонюгтрейд» ОСОБА_3 до бюджету держави не надійшло ПДВ у розмірі 1 892 тис. грн., що є великим розміром.
Вказані обвинуваченням порушення податкового законодавства зафіксовані актом №-1622/23-01/34401245 про результати планової виїзної перевірки ПП «Регіонюгтрейд» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р., згідно висновків якого ПП «Регіонюгтрейд» порушено пп.7.4.1, пп.7.4.4, пп. 7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97р. № 168/98-ВР в частині заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті.
Будучи допитаними в судовому засіданні у якості свідків ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_5, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24 підтвердили вчинення інкримінованих злочинів підсудним ОСОБА_3
Вказували на скоєння злочину ОСОБА_3 також у своїх показах, даних ними на попередньому слідстві і інші свідки, які на численні виклики суду не з`явилися у судове засідання, та покази яких були оголошені в судовому засіданні. Це свідки: ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41 Всі зазначені свідки за виключенням ОСОБА_41 є власниками земельних ділянок, що продавали ПП «Регіонюгтрейд» насіння соняшнику, а також водіями, що фактично перевозили зазначену продукцію. Покази вказаних осіб, що були дані на попередньому слідстві, захистом не оспорювалися.
Статтею 26 КК України встановлено, що співучастю у злочині є умисна спільна участь декількох суб'єктів злочину у вчиненні умисного злочину. Положеннями ч.5. ст.27 КК України передбачено, що пособником є особа, яка порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод сприяла вчиненню злочину іншими співучасниками, а також особа, яка заздалегідь обіцяла переховати злочинця, знаряддя чи засоби вчинення злочину, сліди злочину чи предмети, здобуті злочинним шляхом, придбати чи збути такі предмети, або іншим чином сприяти приховуванню злочину. Досудовим слідством встановлено (про що зазначено в обвинувальному висновку) що підсудний ОСОБА_3 не знав та не міг знати про наміри ОСОБА_4, у відношенні якого винесено постанову про відмову в порушенні кримінальної справи від 18.06.2012року на підставі ст.6 п.8 КПК України, ухилитися від оподаткування ПП «Регіонюгтрейд». Але підсудний фактично своїми діями здійснив пособництво ОСОБА_4 в ухиленні від сплати податків та службовому підробленні.
Склад злочину, передбачений ч.1 ст.366 КК України, в якому звинувачується підсудний ОСОБА_3 - складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів, у відповідності до положень ч.2 ст.12 КК України, є злочином невеликої тяжкості. Згідно до положень п.1 ч.1 ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1) два роки - у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі. Виходячи з того, що фактичне внесення підсудним ОСОБА_3 завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів - первинних бухгалтерських документів та податкових декларацій з ПДВ було здійснено в період з квітня 2009р. по березень 2010р., термін, встановлений п.1 ч.1 ст.49 КК України в два роки сплинув. Будь-яких підстав для зупинення чи переривання перебігу давності, а також для не застосування терміну давності матеріалами кримінальної справи не встановлено.
Підсудному ОСОБА_3 роз`яснено наслідки закриття кримінальної справи за нереабілітуючими обставинами. Підсудний ОСОБА_3 та його захисник, прокурор погодилися із закриттям кримінальної справи в частині обвинувачення у скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст.366 КК України, тому підсудний ОСОБА_3 звільняється від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст.366 КК України у відповідності з положеннями ст.49 КК України та ст.ст.11 1 , 282 КПК України, а кримінальна справа, що надійшла до суду з обвинувальним висновком, щодо звинувачення підсудного ОСОБА_3 у скоєнні злочину , передбаченого ч.1 ст.366 КК України, підлягає закриттю у відповідності з положеннями ст. 7 1 КПК України.
Склад злочину, передбачений ч.2 ст.212 КК України, в якому звинувачується підсудний ОСОБА_3, - умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах, у відповідності до положень ч.2 ст.12 КК України, є злочином невеликої тяжкості. Від захисника обвинуваченого ОСОБА_3 до суду надійшло клопотання про звільнення підсудного ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності з підстав, передбачених ч.5 ст.7 КПК України, а саме - внаслідок зміни обстановки особа, що вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості, перестала бути суспільно небезпечною та з урахуванням бездоганної поведінки і сумлінного ставлення до праці цю особу на час розгляду справи в суді не можна вважати суспільно небезпечною.
Захистом подано докази того, що підсудний ОСОБА_3 вперше вчинив злочин невеликої тяжкості, надає об`єктивну оцінку своїм діям після вчинення злочину, з 2011 року змінив місце роботи та на час розгляду кримінальної справи судом не працює посадовою особою на будь-якому підприємстві, що виключає можливість повторного скоєння посадового злочину, яким є ухилення від сплати податків, а також характеристики з місця проживання та місця роботи, що свідчать про бездоганну поведінку та сумлінне ставлення до праці.
Судом вивчено та прийнято до уваги надані захистом докази та пояснення підсудного.
Підсудному ОСОБА_3 роз`яснено наслідки закриття кримінальної справи за нереабілітуючими обставинами. Підсудний ОСОБА_3 та його захисник, прокурор погодилися із закриттям кримінальної справи в частині обвинувачення у скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст.366 КК України, тому підсудний ОСОБА_3 звільняється від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст.212 КК України у відповідності з положеннями ст.48 КК України та ст.ст.7, 282 КПК України, а кримінальна справа, що надійшла до суду з обвинувальним висновком, щодо звинувачення підсудного ОСОБА_3 у скоєнні злочину , передбаченого ч.2 ст.212 КК України, підлягає закриттю у відповідності з положеннями ст.7 1 КПК України.
Вирішуючи питання щодо задоволення цивільного позову, заявленого Котовською ОДПІ як цивільним позивачем, в розмірі 3 394 296 грн., суд доходить до висновку про часткове задоволення цивільного позову в розмірі 8 000 (вісім тисяч) гривень з огляду на наступне:
Захистом надано суду в якості доказу завірену копію рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2012 року по справі №2а-10517/10/0470 за позовом ПП «Регіонюгтрейд» до Котовської ОДПІ про скасування податкових повідомлень-рішень. Вказаним рішенням суду, що набрало чинності, встановлено безпідставність висновків акту перевірки ПП «Регіонюгтрейд» стосовно визнання правочинів з ТОВ «Компанія Інтегра», ТОВ «Агропроміндастріал», ТОВ «Інфоагротранс», ТОВ «Техпроектсельхозбудсервіс», ТОВ «Агровітязь», ТОВ Торговий дім «Вінлекс», ТОВ «Факторингова компанія «Крок», ТОВ «Дніпропетровські інвестиційні технології», ТОВ «Опсідіант ЛТД», ТОВ «Укргамма Трейд» нікчемними та скасовано податкові повідомлення-рішення, що були винесені за результатами податкової перевірки. Тобто на час розгляду кримінальної справи заборгованість ПП «Регіонюгтрейд» перед бюджетом по сплаті ПДВ в розмірі 3394296 грн. і взагалі за результатами планової виїзної перевірки ПП «Регіонюгтрейд» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р. відсутня.
Таким чином, цивільним позивачем не надано доказів існування заявленої суми збитків в розмірі 3394296 грн., сума збитків, встановлена судово-економічною експертизою суперечить заявленій сумі, а у відповідності до рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2012 року по справі №2а-10517/10/0470 обов`язків підприємства по сплаті ПДВ до бюджету у вказаній сумі та за встановленими порушеннями не існує. Але, виходячи з того, що підсудний ОСОБА_3 визнав свою вину, та враховуючи встановлений судом ступень вини підсудного, суд доходить до висновку про часткове задоволення заявленого цивільного позову в розмірі 8000 (вісім тисяч) гривень.
До закінчення судового слідства клопотань від учасників процесу, у тому числі і від державного обвинувача, про збір, перевірку чи витребування додаткових доказів, крім тих, що уже заявлялися, не надійшло.
Суд обмежений у праві збору доказів вини підсудного за власною ініціативою та, залишаючись об`єктивним і неупередженим, має створити необхідні умови для виконання сторонами їхніх процесуальних обов`язків та здійснення наданих їм прав, розглянути кримінальну справу і постановити відповідне рішення. Суди при розгляді кримінальних справ не вправі перебирати на себе функції обвинувачення чи захисту.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.282 КПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Звільнити ОСОБА_3 за ст.27 ч. 5, ст.212 ч. 2, ст.366 ч.1 КК України від кримінальної відповідальності на підставі ст.ст.7, 7 1 КПК України.
Кримінальну справу у відношенні ОСОБА_3 за обвинуваченням у скоєнні злочинів, передбачених ст.27 ч.5, ст.212 ч. 2, ст.366 ч.1 КК України - закрити.
Обрану відносно ОСОБА_3 міру запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд - скасувати.
Задовольнити цивільний позов Котовської ОДПІ частково, а саме - зобов`язати ОСОБА_3А, сплатити на користь держави в особі Котовської ОДПІ 8000 (вісім тисяч) гривень, 00 коп. на р/р 31115102700019 отримувач: УДКСУ у Котовському районі ГУДКСУ в Одеській області, код одержувача 37984302, банк одержувача ГУДКСУ в Одеській області МФО 828011 код платежу 21080600.
Зняти арешт з всього нерухомого майна ОСОБА_3 накладений постановою від 21.02.2011р. слідчим Балахтіним І.М. - про накладення арешту на майно.
Постанова може бути оскаржена протягом 7 діб з дня її винесення до апеляційного суду Одеської області.
СУДДЯ
Суд | Котовський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 35525835 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Котовський міськрайонний суд Одеської області
Івінський О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні