ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
25 листопада 2013 року Справа № 913/2689/13
Провадження №8/913/2689/13
За позовом Комунального підприємства "Алчевський міський ринок", м. Алчевськ Луганської області,
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Алчевськ Луганської області, -
про стягнення 4200 грн. 00 коп., -
Суддя господарського суду Луганської області Середа А.П.,
при секретарі судового засідання Мартинцевій Н.М.,
в присутності представників сторін:
від позивача - Хорольська О.В. - представник, - довіреність №696 від 18.10.2013;
від відповідача - представник не з'явився , -
розглянувши матеріали справи, -
ВСТАНОВИВ:
суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 4200,00 грн., нарахованої ним з посиланням на неналежне виконання відповідачем умов договору про надання послуг по утриманню торгівельного місця у належному стані №1281, укладеного між сторонами 15.02.2013.
У зв'язку з надходженням позову 07.10.2013 господарським судом Луганської області порушено провадження у справі №913/2689/13.
На підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи було відкладено з 21.10.2013 до 25.11.2013 - у зв'язку з неявкою відповідача та невиконанням ним вимогу суду про надання документів та доказів.
До початку судового засідання 25.11.2013 від позивача надійшло клопотання про відмову від здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, яке судом задоволено.
У судовому засіданні він заявлені вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов та на участь у судовому засіданні не скористався без пояснення причин, хоча належним чином був поставлений до відома про дату, час та місце судових слухань, що підтверджується матеріалами справи (а.с.1;34-35; та ін.).
Позивач у позовній заяві в якості адреси місцезнаходження відповідача вказав: АДРЕСА_1, - що підтверджено також: довідками адресно-довідкового підрозділу УДМСУ у Луганській області від 16.10.2013 та 30.10.2013; витягом з ЄДР 17467544 від 28.10.2013.
На вказану адресу судом були спрямовані ухвали про порушення провадження у справі та призначення її до слухання, а також про відкладення її розгляду.
Оператор поштового зв'язку повернув до суду перше поштове відправлення на адресу відповідача, з доданням довідки "за закінченням терміну зберігання".
За таких обставин у суду маються підстави для висновку, що ним вжито належних заходів для повідомлення відповідача про дату, час та місце судових слухань.
Позивач не заперечив проти розгляду справи за відсутності відповідача.
З урахуванням викладеного, приймаючи до уваги обставини справи та наявні у ній докази, керуючись ст.ст.4 3 ,22,32,34,36,43 та 75 ГПК України, суд вважає за можливе здійснити розгляд спору по суті у цьому судовому засіданні за відсутності відповідача, - на підставі наявних у справі доказів.
І.Заслухавши позивача, дослідивши наявні докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи.
Позивач на підставі Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою ЯЯ №170811, виданого 28.05.2009 Алчевською міською радою Луганської області на підставі її ж рішення від 28.05.2009 №44/34, має право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 3,1165 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, та надана йому для організації та експлуатації ринку; державна реєстрація від 28.05.2009 №030941200008 (а.с.20).
На цій земельній ділянці Комунальним підприємством "Алчевський міський ринок" (далі - КП "Алчевський міський ринок") створено торгівельні місяця та іншу інфраструктуру, необхідні для здійснення діяльності ринку (а.с.19).
Діяльність КП "Алчевський міський ринок" регламентована, зокрема, Правилами торгівлі на ринках міста Алчевська, затверджених рішенням Алчевської міської ради від 25.05.2011 №7/9 (далі - Правила №7/9).
15.02.2013 між позивачем (далі - адміністрація) та відповідачем (далі - підприємець-користувач) у простій письмовій формі укладено договір про надання послуг з утримання торгівельного місця у належному стані №1281, відповідно до якого адміністрація Комунального підприємства "Алчевський міський ринок" (далі - КП "Алчевський міський ринок") зобов'язується надати комплексну послугу з утримання торгівельного місця у належному стані, до складу якої входять:
надання у користування торгівельного місця;
утримання торгівельного місця у належному стані у відповідності до п.4.1.8;
охорона нестаціонарної побудови підприємця та території ринку (п.1.1.).
Зазначений пункт договору кореспондується з пунктами 6.5; 7.1; 7.7; 7.10; 7.17-7.19; 7.29 та ін. Правил №7/9.
Адміністрація передає, а підприємець-користувач приймає у користування торгівельне місце (частину території КП "Алчевський міський ринок", призначеної для торгівлі, під номером НОМЕР_2, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та на якому розміщена нестаціонарна побудова підприємця-користувача) - для здійснення продажу товару (п.1.2).
Вступ підприємця-користувача у користування відбувається одночасно з підписанням сторонами цього договору (п.2.1).
Розмір плати за надання комплексної послуги становить 1050 грн. за місяць (п.3.1), яка здійснюється шляхом внесення передплати за наступний місяць до каси підприємства або на розрахунковий рахунок підприємства (п.3.3). Зазначена плата вноситься підприємцем-користувачем незалежно від здійснення ним підприємницької діяльності та фактичного використання ним торгівельного місця (п.3.6).
До числа обов'язків підприємця-користувача, зокрема, віднесено щомісячно та у повному обсязі вносити на користь адміністрації передплату за надання послуг, використання торгівельного місця - відповідно до п.3.1 цього договору (п.4.1.2).
Умови пунктів договору, наведених у двох попередніх абзацах цього рішення, узгоджуються з пунктом 6.2 Правил №7/9, у якому сказано, що продавці на ринках зобов'язані сплатити платежі за послуги ринку до початку торгівлі, а також з абзацом третім пункту 9.2, згідно з яким продавець повинен мати при собі документи про сплату послуг ринку.
Відповідно до п.4.2.2 договору адміністрація має право вимагати від підприємця-користувача своєчасно сплачувати послуги, передбачені цим договором.
Невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором тягне відповідальність сторони відповідно до вимог чинного законодавства та у встановленому порядку (п.5.1).
Договір набирає чинності з моменту підписання та діє впродовж одного року (п.6.1), з можливістю пролонгації його дії за умов, визначених у цьому ж пункті договору (а.с.6-7).
В якості додатку до договору сторони підписали розрахунок оплати за надання послуг з утримання торгівельного місця №НОМЕР_2 у належному стані, відповідно до якого місячна вартість такої послуги становить 1050,00 грн. (а.с.17).
Договір є чинним на час розгляду цього спору.
Позивач стверджує, що відповідач за період з червня по серпень 2013 року повинен був внести плату за користування торговельним місцем у загальній сумі 4200,00 грн. (1050,00 грн. х 4) (розрахунок на а.с.13), але у порядку, визначеному пунктом 3.3 договору, не зробив цього.
З урахуванням цієї обставини 25.09.2013 за вих. №491 позивач спрямував на адресу відповідача рахунок-фактуру на вказану суму (а.с.12 та 14), але останній борг не сплатив, що стало підставою для звернення КП "Алчевський міський ринок" з цим позовом до суду.
Відповідач позов не спростував та не оспорив.
ІІ.Заслухавши позивача, оцінивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Як сказано у ст.11 ЦКУ, цивільні права та обов'язки виникають з дій осіб, які встановлені актами цивільного законодавства.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, між іншим, являються договори та інші правочини.
Згідно ч. 1 ст. 202 ЦКУ правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або
припинення цивільних прав та обов'язків.
Різновидом правочину є договір.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків ( частина 1 ст. 626 ЦКУ); він є обов'язковим до виконання сторонами (ст. 629 ЦКУ).
Частиною 1 ст. 628 Кодексу встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Уклавши договір, сторони набули низку прав та обов'язків.
Зобов'язанням є правовідносини, в яких одна сторона (боржник) зобов'язана виконати на користь іншої сторони (кредитора) певні дії (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші і т.д.) або утриматися від певних дій а кредитор має право вимагати від боржника виконання його зобов'язання (ст. 509 ЦКУ).
Закон (ст. 525 ЦКУ) не допускає односторонньої відмови від виконання зобов'язання.
Згідно ст.526 ЦКУ зобов'язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 527 ЦКУ встановлено, що боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання.
Цивільним кодексом (ст.530) передбачено: якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Правовідносини, які мають місце між сторонами у справі, належать до договору з надання послуг.
За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання (ст. 901 ЦКУ).
Відповідно до ч.1 ст. 903 Кодексу, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та порядку, що встановлені договором.
З обставин справи вбачається, що відповідач припустився неналежного виконання умов договору, - тобто порушив зобов'язання.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Як вбачається із матеріалів справи, в тому числі і з розрахунку позивача (а.с.13), відповідач, станом на 07.10.2013 (дата звернення позивача до суду, - а.с.2-3) повинен був сплатити на користь позивача плату за послуги у сумі 4200,00 грн., але не зробив цього, - у зв'язку з чим на вказану дату утворилася заборгованість у названій сумі.
За загальним правилом, викладеним у частинах 1-3 статті 623 Цивільного кодексу, встановлено, що боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. Розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором. Збитки визначаються з урахуванням ринкових цін, що існували на день добровільного задоволення боржником вимоги кредитора у місці, де зобов'язання має бути виконане, а якщо вимога не була задоволена добровільно, - у день пред'явлення
позову, якщо інше не встановлено договором або законом. Суд може задовольнити вимогу про відшкодування збитків, беручи до уваги ринкові ціни, що існували на день ухвалення рішення.
В силу ч. 1 ст. 906 Кодексу збитки, завдані замовнику невиконанням або неналежним виконанням договору про надання послуг за плату, підлягають відшкодуванню виконавцем, у разі наявності його вини, у повному обсязі, якщо інше не встановлено договором. Виконавець, який порушив договір про надання послуг за плату при здійсненні ним підприємницької діяльності, відповідає за це порушення, якщо не доведе, що належне виконання виявилося неможливим внаслідок непереборної сили, якщо інше не встановлено договором або законом.
Позивач висунув вимогу тільки про стянгнення основного боргу, - що є його правом.
Обраний позивачем спосіб захисту порушеного права відповідає приписам ст. 16 Цивільного та ст.20 Господарського кодексів України.
За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі з підстав, про які йдеться вище у цьому рішенні.
Керуючись ст.ст.44 та 49 ГПК України, суд сплату судового збору покладає на відповідача як на сторону, яка порушила умови договору, вимоги чинного цивільного законодавства України та з вини якої спір доведено до суду.
На підставі викладеного, ст.ст. 11,16,202,205,509,525-527,530,610-614, 901 та 903 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст.4 3 ,4 7 ,22,32-34,36,43,49,75,82, 84 та 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В :
1.Позов Комунального підприємства "Алчевський міський ринок" до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - про стягнення 4200 грн. 00 коп. - задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, - на користь Комунального підприємства "Алчевський міський ринок", ідентифікаційний код 36369062, яке знаходиться за адресою: місто Алчевськ, вул. Совєтская, 4 Луганської області, - основний борг у сумі 4200 (чотири тисячі двісті) грн. 00 коп., а також витрати по сплаті судового збору у сумі 1720 (одна тисяча сімсот двадцять) грн. 50 коп.; видати наказ після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 25.11.2013 оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
Рішення складено у повному обсязі та підписано - 29 листопада 2013 року.
Суддя А.П.Середа
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 25.11.2013 |
Оприлюднено | 02.12.2013 |
Номер документу | 35596353 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Середа А.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні