ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2013 року Справа № 36480/10/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Левицької Н. Г., Рибачука А. І.;
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмежено відповідальністю «Микулинецький хлібзавод» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року в справі за позовом товариства з обмежено відповідальністю «Микулинецький хлібзавод» до Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання дій протиправними, скасування розпорядження та зобов'язання вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
08 жовтня 2010 року Тернопільським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву товариства з обмежено відповідальністю «Микулинецький хлібзавод» до Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним дій щодо відмови у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод», скасування розпорядження № 12-В від 21 серпня 2010 року про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, зобов'язання прийняття розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод» (з урахуванням уточнень позовних вимог).
В обґрунтування вимог позовної заяви зазначено, що оскаржуване розпорядження суперечить вимогам Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку № 222 від 30 грудня 1998 року, Закону України «Про господарські товариства», Цивільного кодексу України.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року в позові відмовлено.
Зазначену постанову мотивовано тим, що приймаючи оскаржуване розпорядження відповідач діяв з метою захисту майнових прав акціонерів відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод» в процесі припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивачем - товариством з обмежено відповідальністю «Микулинецький хлібзавод», подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом першої інстанції не враховано вимог ст. 19 Закону України «Про господарські товариства», ст. ст. 104-108 Цивільного кодексу України, ст. ст. 59, 91 Господарського кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», які регулюють порядок припинення акціонерного товариства шляхом перетворення.
На підставі ст. 55 КАС України судом здійснено заміну відповідача, Тернопільське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на правонаступника останнього - Прикарпатське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, суд, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності, в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Судом заслухано суддю-доповідача, досліджено матеріали справи та проаналізовано доводи апеляційної скарги, внаслідок чого зроблено висновок про необхідність задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції.
Відповідно до Протоколу № 1 загальних зборів акціонерів відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод» від 25 березня 2010 року, загальні збори акціонерів постановили, зокрема: припинити діяльність відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод» шляхом перетворення у товариство з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод»; розмір статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод» створеного шляхом перетворення (на дату його державної реєстрації) дорівнює розміру статутного капіталу відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод» на дату прийняття рішення про припинення діяльності шляхом реорганізації; остаточна кількість учасників товариства становить не більше 10 осіб; здійснити викуп акцій у акціонерів, які вимагають цього, у разі, коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності емітента відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод» та звернулись до товариства з письмовою заявою про викуп акцій, за ціною не нижчу за номінальну вартість; встановити строк оцінки і викупу акцій з 26 березня 2010 року по 25 квітня 2010 року.
23 квітня 2010 року уповноваженою особою Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - начальником Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято розпорядження № 08-ТЕ-З про зупинення обігу акцій відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод».
30 червня 2010 року складено звіт про наслідки обміну акцій у статутному капіталі відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод» на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток у статному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод», відповідно до якого у визначений загальними зборами акціонерів від 25 березня 2010 року строк для викупу акцій акціонери товариства не звертались із заявами про викуп належних їм акцій.
Згідно із довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АБ № 286698 товариство з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод» є зареєстрованим 22 липня 2010 року.
Відповідно до Статуту товариства з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод» засновниками товариства є 4 особи.
30 липня 2010 року товариство з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод» звернулось у Тернопільське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із заявою про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій (а. с. 45).
За результатами розгляду заяви 21 серпня 2010 року уповноваженою особою Тернопільського територіального Управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - начальником Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято розпорядження № 12-В про відмову в зупиненні обігу акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій товариства з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод».
Виходячи із змісту розпорядження № 12-В, відповідачем відмовлено позивачу в зупинені обігу акцій на підставі п. «б» пункту 8 розділу 1 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222, зареєстровано в Міністерстві юстиції 24 березня 1999 року за № 180/3473 (далі - Порядок № 222).
Зокрема, у оскаржуваному розпорядженні зазначено, що оскільки 80 акціонерів власників простих іменних акцій емітента - відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод», що реорганізується, яким належить частка в розмірі 25, 6885 % на суму 19122 грн 50 коп., не включені в склад учасників товариства з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод», тобто не збережено розмір частки акціонерів (учасників) в статутному капіталі товариства, що створюється шляхом реорганізації, що не відповідає вимогам п. 6.3 розділу 6 Положення про порядок реєстрації випуску акцій під час реорганізації товариств, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 221, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 04 березня 1999 року за № 137/3430 (далі - Положення № 221), в частині, що розмір частки (у відсотках) кожного учасника у статутному фонді товариства, що реорганізовується, має дорівнювати розміру його частки (у відсотках) у статному фонді товариства, створеного шляхом перетворення та вимогам п. 6 розділу І Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222, зареєстровано в Міністерстві юстиції 24 березня 1999 року за № 180/3473, в частині, що розмір статутного фонду товариства на дату прийняття рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації повинен дорівнювати розміру статутного фонду товариства, що створено шляхом реорганізації (на дату його державної реєстрації) і не відповідає вимогам ч. 2 ст. 50 Закону України «Про господарські товариства» в частині, що максимальна кількість учасників товариства з обмеженою відповідальністю може досягати 10 осіб.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні регулюються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30 жовтня 1996 року (далі - Закон № 448/96-ВР).
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством (частина 1 статті 5 вказаного Закону).
Відповідно до пункту 3 частини 1 Закону № 448/96-ВР основним завданням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування.
Згідно з пунктом 1 розділу І Порядку № 222 зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій здійснюються уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або її територіальних органів відповідно до цього Порядку.
Скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією акціонерного товариства здійснюється у порядку, визначеному у пункті 3.1 пункту 3 розділу ІІІ Порядку № 222:
Відповідно до п. 5 Порядку № 222, акціонерне товариство, яке прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити оцінку та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, у разі, коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації та звернулись до товариства з письмовою заявою.
Згідно з п. 6 Порядку № 222 розмір статутного фонду товариства на дату прийняття рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації повинен дорівнювати сумі розмірів статутних фондів усіх товариств, що створені шляхом реорганізації (на дату їх державної реєстрації).
Пунктом 7 Порядку № 222 визначено, що акціонерне товариство, яке прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити обмін акцій на частки у статутному фонді товариств, що створюються під час реорганізації, та викуп акцій до їх державної реєстрації.
Відповідно до пункту 8 Розділу І Порядку № 222 відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій складається у разі: а) невідповідності поданих документів вимогам чинного законодавства; б) порушення встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства; в) виявлення на дату подання документів порушення порядку скликання та/або проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про припинення діяльності акціонерного товариства.
Інші причини не можуть бути підставами для відмови у зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що обмін акцій проведено всім акціонерам, які звернулися до відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод» із заявами про видачу в обмін на акції відкритого акціонерного товариства, які належали їм на праві власності, письмових зобов'язань позивача про видачу відповідних часток у його статутному фонді.
Власники акцій, які або не голосували за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод» шляхом його реорганізації, або які не приймали участь у голосуванні, чи не приймали участі у зборах та не звернулись до товариства з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод» із заявою про викуп акцій протягом встановленого цими загальними зборами строку, мають право на компенсацію вартості їх акцій, яку зобов'язаний сплатити правонаступник відритого акціонерного товариства, який створюється в результаті перетворення (реорганізації). Також таке право на компенсацію має будь-який інший акціонер товариства, який не виявить бажання бути учасником товариства з обмеженою відповідальністю, що створюється внаслідок реорганізації, що відповідає порядку припинення відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод», який визначений загальними зборами акціонерів, які станом на час розгляду справи недійсними не визнавались, рішення загальних зборів акціонерів оскаржено не було та є чинним.
Відповідно до передавального акту майна, прав та зобов'язань відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод» до товариства з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод» перейшли поточні зобов'язання з розрахунків з учасниками в розмірі 19 122 грн 50 коп., що відповідає розміру вартості акцій учасників, якими не отримано письмове зобов`язання.
Надання відповідачу документів, що підтверджують виконання компенсації вартості акцій учасникам відкритого акціонерного товариства, не передбачено чинним законодавством, знаходиться поза межами контролю, який у відповідності з Положенням № 221 та Порядком № 222 не віднесено до компетенції останнього у зв'язку з тим, що ним не здійснюється нагляд за формуванням статутного капіталу підприємств, які мають організаційно-правову форму товариство з обмеженою відповідальністю.
Згідно з п. п. 3.2 п. 3 Розділу ІІІ Порядку № 222 уповноважена особа реєструвального органу видає розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструвального органу документів, зазначених у пункті 3.1 цього розділу.
Стаття 108 Цивільного кодексу України визначає, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Частиною 4 статті 91 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно із ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Позивачем надано відповідачу повний перелік документів, який відповідає вимогам чинного законодавства, в діях позивача відсутні порушення порядку припинення діяльності акціонерного товариства та виявлення на дату подання документів порушення порядку скликання та/або проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про припинення діяльності акціонерного товариства. Крім того, звіт про наслідки обміну акцій у статутному капіталі відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод» на письмові зобов`язання про видачу відповідної кількості часток у товаристві з обмеженою відповідальністю «Микулинецький хлібзавод» затверджений аудитором, як передбачено Порядком № 222.
Згідно із ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема такі відомості щодо юридичної особи як дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення.
Частиною 1 ст. 20 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено, що відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними, за винятком реєстраційних номерів облікових карток платників податків, відомостей про відкриття та закриття рахунків, накладення та зняття арештів на рахунки та майно.
Наказом Міністерства юстиції України № 1846/5 від 14 грудня 2012 року затверджено Порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за № 2105/22417 (далі - Порядок), яким встановлено механізм надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) (крім виписок з Єдиного державного реєстру, які надаються в обов'язковому порядку при проведенні реєстраційних дій відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців») з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до п. 8.1 Порядку доступ до відомостей Єдиного державного реєстру забезпечується через офіційний веб-сайт розпорядника Єдиного державного реєстру шляхом пошуку та перегляду інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно із п. 8. 2 Порядку пошук інформації на офіційному веб-сайті розпорядника Єдиного державного реєстру здійснюється за такими критеріями: про юридичних осіб - за найменуванням юридичної особи або ідентифікаційним кодом юридичної особи.
Ідентифікаційний код відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод» - 05510906.
Судом апеляційної інстанції здійснено пошук інформації про юридичну особу за ідентифікаційним кодом 05510906 на веб-сайті Єдиного державного реєстру та встановлено, що 22 липня 2010 року здійснено державну реєстрацію припинення даної юридичної особи.
З врахуванням наведеного суд апеляційної інстанції приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всі формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Здійснивши перевірку розпорядження відповідача № 12-В від 21 серпня 2010 року про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій на предмет відповідності вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд апеляційної інстанції зазначає, що таке прийнято необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, нерозсудливо та непропорційно.
Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на неповно, необ'єктивно і всебічно не з'ясованих обставинах, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 158-163, 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу товариства з обмежено відповідальністю «Микулинецький хлібзавод» задовольнити.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року в справі № 2а-3228/10/1970 - скасувати.
Адміністративний позов товариства з обмежено відповідальністю «Микулинецький хлібзавод» до Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання дій протиправними, скасування розпорядження та зобов'язання вчинення дій - задовольнити.
Визнати протиправними дії Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо відмови у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод».
Скасувати розпорядження Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 12-В від 21 серпня 2010 року про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.
Зобов'язати Прикарпатське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку скасувати реєстрацію випуску акцій та анулювати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією відкритого акціонерного товариства «Микулинецький хлібзавод».
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Постанова може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя: С. П. Нос
Судді: Н. Г. Левицька
А. І. Рибачук
Суд | Львівський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2013 |
Оприлюднено | 02.12.2013 |
Номер документу | 35634683 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Нос С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні