ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" липня 2013 р. Справа № 926/672/13.
За позовомПрокурора Заставнівського району Чернівецької області в інтересах держави в особі Заставнівської районної державної адміністрації, Васловівської сільської ради до відповідачаФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 простягнення орендної плати за договором оренди земельної ділянки - 69203,25 грн. Суддя Швець Микола Васильович Представники : Від позивачівРябий М.І. довіреність № 11-К від 03.06.2013 року; Кітарь Ю.В. голова Васловівської сільської ради Від відповідачане з'явився ПрокурорКацап-Бацала Ю.М.
СУТЬ СПОРУ :
Прокурор Заставнівського району Чернівецької області в інтересах держави в особі Заставнівської районної державної адміністрації, Васловівської сільської ради звернувся із позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній платі в сумі 69203,25 грн.
Прокурор та представники позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному об'ємі.
Відповідач належним чином був повідомлений про день та час слухання справи (що підтверджується копіями реєстрів на відправлення рекомендованої кореспонденції відповідачу за належною адресою зазначеною прокурором у позовній заяві (АДРЕСА_1), яка відповідає місцю проживанню відповідача зазначеного у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), проте явку свого представника в два судових засідання не забезпечив, правом наданим ст. 59 ГПК України на подання відзиву не скористався.
Згідно п. 3.9.1. Постанови Пленуму ВГС України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" - якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Нез'явлення представника відповідача в судове засідання не перешкоджає вирішенню спору по суті, справу може бути розглянуто без його участі за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, дослідивши докази які мають юридичне значення для розгляду позовної заяви суд встановив :
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АВ №415796 - ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Чернівецької міської ради 11.07.1994 року. Одним із видів діяльності ФОП ОСОБА_1 є розведення свиней та роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах.
Розпорядженям Заставнівської РДА від 16.12.2009р. за № 588р «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування тваринницького комплексу», затверджено проект відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років приватному підприємцю ОСОБА_1 для обслуговування тваринницького комплексу в адмінмежах Васловівської сільської ради (за межами населеного пункту) за рахунок земель запасу сільської ради площею 4,7507 га.
На підставі Розпорядженя Заставнівської РДА від 24.03.2011р. за № 155р «Про надання земельної ділянкив оренду та заключення договору з ПП ОСОБА_1», 08 червня 2011 року між Заставнівською РДА (надалі - Орендодавець) та ОСОБА_1 (надалі - Орендар) було укладено Договір оренди земельної ділянки загальною площею 4,7507га, яка знаходиться в с. Васловівці Заставнівського району Чернівецької області (надалі - договір), згідно умов даного договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування, земельну ділянку для обслуговування тваринницького комплексу. Термін дії цього договору - 49 років. Даний договір оренди зареєстровано 08.06.2011р. у відділі Держкомзему у Заставнівському районі за № 732158224000586.
Згідно п. 8-10 розділу договору «Орендна плата», Орендар сплачує Орендодавцеві орендну плату у грошовій формі в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, що на момент укладання договору становить 43808,70 грн. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації та вноситься у строки, визначені чинним законодавством України.
Стаття 50 Цивільного кодексу України, передбачає право фізичної особи на здійснення нею підприємницької діяльності, не забороненої законом. Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Інформація про державну реєстрацію фізичних осіб - підприємців є відкритою.
Згідно ч. 1 ст. 128 ГК України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.
У господарських відносинах фізичні особи - підприємці приймають участь перш за все як підприємці, а не як фізичні особи, та лише на підставі їх реєстрації і внесення відомостей про них до єдиного державного реєстру.
Набуття ОСОБА_1 статусу суб'єкта підприємницької діяльності (фізичної особи - підприємця) підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АВ №415798.
Частиною 2 ст. 128 ГК України передбачено, що громадянин-підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями усім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звернено стягнення.
Відповідно до ст. 52 ЦК України фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
Під час здійснення господарської діяльності фізичні особи - підприємці реалізують свою господарську компетенцію, тобто сукупність господарських прав та обов'язків.
Стаття 51 ЦК України передбачає, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Судом встановлено, що під час укладання Договору оренди земельної ділянки від 08 червня 2011 року - ОСОБА_1 діяла саме як суб'єкт підприємницької діяльності та договір укладався суто для підприємницької діяльності (для обслуговування тваринницького комплексу).
Статтею 2 ЗУ "Про оренду землі" від 06.10.1998, № 161-XIV передбачено, що - Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до вимог ст. ст. 525, 526, 629 ЦК України та ст. 193 ГК України договір є обов'язковим для виконання сторонами, а зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Згідно п. п. 1, 2 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до розділу договору «Орендна плата», орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% нормативної грошової оцінки землі, що складає 43808,70 грн. в рік.
Пунктом 1 ст. 286 ГК України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ст. 287, ст. 290 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати (ст. 24 ЗУ "Про оренду землі"). Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (п. «в» ч. 1 ст. 96 ЗУ "Земельний кодекс України" від 25.10.2001, № 2768-III).
Судом встановлено, що з червня 2011р. по травень 2013р. (включно) відповідач сплачував орендну плату за вказаним договором оренди землі не вчасно та в не повному обсязі в результаті чого утворилась заборгованість, яка за розрахунками позивачів, з урахуванням сплачених відповідачем орендних платежів в зазначений період, становить 69203,25 грн.
Станом на день розгляду справи у суді за відповідачем рахується заборгованість в сумі 69203,25 грн. (підтверджується матеріалами справи) та підлягає стягненню.
Згідно п. 4 частини третьої статті 129 Конституції України та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, відповідач не надав доказів зменшення або погашення заборгованості.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача, з вини якого спір доведений до розгляду у судовому порядку.
Керуючись ст. ст. 1, 12, 29, 44, 49, 75, ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з активів Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; код НОМЕР_1)
на користь Васловівської сільської ради (Чернівецька область, Заставнівський район, с. Васловівці, вул. Головна, 24; код 04417151)
- заборгованість в сумі 69203,25 грн.
3. Стягнути з активів Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; код НОМЕР_1)
- в доход державного бюджету судовий збір у сумі 1720,50 грн., отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівці, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074.
Після набрання рішенням законної сили видати накази.
«Повне рішення складено 19.07.2013 року»
Суддя М.В. Швець
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2013 |
Оприлюднено | 03.12.2013 |
Номер документу | 35653932 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Швець Микола Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні