cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26.11.13р. Справа № 904/7550/13
За позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний Банк "ПриватБанк", м. Дніпропетровськ
до товариства з обмеженою відповідальністю "Метал Оператор", м. Дніпропетровськ
про стягнення заборгованості
Суддя Мартинюк С.В.
Представники:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство Комерційний Банк "ПриватБанк", м. Дніпропетровськ звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Метал Оператор", м. Дніпропетровськ про стягнення заборгованості у загальному розмірі 172524,59 грн., яка складається з сум: 74995,19грн. - заборгованості за кредитом, 60037,82грн. - заборгованості по процентам за користування кредитом, 28323,75грн. - пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, 1000,00грн. - штраф (фіксована частина), 8167,83 грн. - штраф (процентна складова).
Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем договору №2011-016 від 19.06.2012 року в частині повних та своєчасних оплат по кредиту.
Відповідач відзив на позов не надав, явку повноважного представника в судові засідання, призначені для розгляду справи, не забезпечив, про дату, час і місце проведення судових засідань відповідач повідомлений належним чином за його місцезнаходженням, що підтверджується поштовими повідомленнями, які містяться в матеріалах справи.
Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2 постанови).
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не заявлялось.
Згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
У порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 26.11.2013 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Між ПАТ КБ «ПриватБанк» (далі - Позивач, Банк) та товариством з обмеженою відповідальністю "Метал Оператор" (надалі - Відповідач, Клієнт) було укладено договір №2011-016 від 20.06.2011 (далі - Договір).
Відповідно до п.1.1. договору, при наявності вільних грошових коштів, зобов'язаний здійснювати овердрафтове обслуговування клієнта, яке полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку, відкритому у Банку, за рахунок кредитних коштів у межах встановленого ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку.
В п. 1.3. Договору зазначено, що ліміт - це сума грошових коштів, в межах якої Банк зобов'язується проводити оплату розрахункових документів Клієнта понад залишок грошових коштів на його поточному рахунку, а згідно з п. А.2 ліміт Договору складає 79750,00 грн..; з п. А.З строк проведення платежів для поповнення оборотних коштів Клієнта встановлено до 19.06.2012 року; з п. А.4 період безперервного користування кредиту складає 30 днів.
Відповідно до п.1.5. кредитування клієнта здійснюється Банком в межах строку і в межах встановленого кредитного ліміту. Періодом безперервного користування кредитом є період часу, на протязі якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта. Початком безперервного користування кредитом рахується перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня. Зменшення або збільшення заборгованості за кредитом в цей період не впливають на зміну дати початку періоду безперервного користування кредиту. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, по закінченню якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо.
Згідно з п. 1.2 Договору кредит надається в обмін на обов'язок Клієнта по поверненню кредиту, сплаті процентів і винагороді в передбачені договором строки, а саме: п. А.7 Договору передбачено, що за користування кредитом Позичальник сплачує відсотки в розмірі 22% на рік, а відповідно до п. А.8 при порушенні клієнтом будь-якого з зобов'язань по погашенню кредиту Клієнт сплачує Банку проценти за користування кредитом в розмірі 44% на рік від суми залишку непогашеної заборгованості.
Відповідно до п. 2.2 Договору Клієнт зобов'язується використати кредит за цільовим призначенням, сплатити нараховані відсотки, погашати кредит в строки, в порядок встановлені договором, сплатити банку винагороду.
Розділом 4 Договору регламентовано порядок розрахунків, відповідно до якого відсотки не сплачені в період безперервного користування кредитом вважаються простроченими, а при непогашенні кредиту у строки, встановлені договором, заборгованість в частині своєчасно непогашеної вважається простроченою і на неї нараховуються відсотки в розмірі 44% на рік.
Розділом 5 Договору встановлена відповідальність клієнта, а саме: п. 5.1., що в разі невиконання позичальником будь-якого зобов'язання щодо сплати кредиту, відсотків, винагороди, клієнт сплачує Банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожен день про-строчки, а п.5.7. передбачено, що в разі порушення позичальником будь-якого грошового зобов'язання більш ніж на 30 днів, в зв'язку з чим Банк звернувся до суду, позичальник сплачує Банку штраф, розрахований по формулі: 1000,00 грн. + 5 % від суми боргу.
Прийняті на себе зобов'язання по вказаному договору №2011-016 від 20.06.2011р. про надання кредиту позивач виконав своєчасно і повністю, встановивши на рахунок кредитний ліміт.
У зв'язку з зазначеними порушеннями зобов'язань за кредитним договором за розрахунком позивача відповідач має заборгованість в розмірі 172524,60грн., яка складається з: 74995,19 грн. - заборгованість за кредитом; 60037,82грн. - заборгованості по процентам за користування кредитом; 28323,75 грн. - пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором; 1000,00 грн. - штраф (фіксована частина); 8167,83 грн. - штрафу (відсотки від суми боргу).
Частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. Кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту (ст. 345 ГК України).
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Згідно ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Крім того, відповідно до ст. 224 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Статтями 546, 549 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язань може забезпечуватися згідно з законом або договором неустойкою. Неустойкою (штрафом, пенею) визнається визначена законом або договором грошова сума, яку боржник повинен сплатити кредиторові в разі порушення боржником зобов'язання.
Як передбачено ст. 220 Господарського кодексу України, боржник, який прострочив виконання господарського зобов'язання, відповідає перед кредитором (кредиторами) за збитки, завдані простроченням, і за неможливість виконання, що випадково виникла після прострочення. Якщо внаслідок прострочення боржника виконання втратило інтерес для кредитора, він має право відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.
Відповідно до вимог статті 229 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За таких обставин суд вважає доведеним факт порушення відповідачем умов діючого законодавства та умов Договору та вважає, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача74995,19 грн. - заборгованості за кредитом та 60037,82 грн. заборгованості за відсотками за користування кредитом є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню судом у повному обсязі .
Відповідно до ч.1 ст. 548 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено законом або договором.
В силу вимог ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з ст.ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (штраф, пеня).
Частиною 1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ч.1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Нараховані позивачем 28323,75грн. пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань за Договором, 1000 грн. штрафу та 8167,83 грн. штрафу (відсотків від суми боргу) відповідно до п.5.7 Договору підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у загальній сумі 172524,59 грн., яка складається з сум: 74995,19грн. - заборгованості за кредитом, 60037,82грн. - заборгованості по процентам за користування кредитом, 28323,75грн. - пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, 1000,00грн. - штраф (фіксована частина), 8167,83 грн. - штраф (процентна складова).
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
Таким чином, судовий збір стягується з відповідача.
Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 49, 82-85,115-116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Метал Оператор" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Володарського, б.1, кв.2, код ЄДРПОУ 33858434) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, ЄДРПОУ 14360570) 74995,19грн. (сімдесят чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто п'ять гривень 19 коп.) - заборгованості за кредитом, 60 037,82грн. (шістдесят тисяч тридцять сім гривень 82 коп.) - заборгованості по процентам за користування кредитом, 28 323,75грн. (двадцять вісім тисяч триста двадцять три гривні 75 коп.) - пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, 1000,00грн. (одна тисяча гривень) - штраф (фіксована частина), 8167,83 грн. (вісім тисяч сто шістдесят сім гривень 83 коп.) - штраф (процентна складова) та судовий збір в розмірі 3450,49 грн. (три тисячі чотириста п'ятдесят гривень 49 коп.).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складно 02.12.2013 року.
Суддя С.В. Мартинюк
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2013 |
Оприлюднено | 02.12.2013 |
Номер документу | 35659404 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мартинюк Сергій Віталійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні