Постанова
від 11.11.2013 по справі 801/9829/13-а
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 листопада 2013 р. 10:55год. Справа №801/9829/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря Богацької А.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна компанія «Рік»

про спонукання до виконання певних дій,

за участю представників сторін:

від позивача: Кузнєцова К.М., довіреність № 04-5/13 від 30.09.13 р.,

від відповідача: не з`явився

Суть спору: Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна компанія «Рік» (далі - ТОВ Виробничо-комерційна компанія «Рік») про зобов'язання надати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів документи для реєстрації: заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів за формою № 1, що затверджена наказом Мінпраці від 14.03.2007р. № 98, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.03.2007р. за № 290/13557.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у порушення норм Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-XII зі змінами та доповненнями та Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007р. № 70 зі змінами та доповненнями, відповідач не виконує обов'язок зареєструватися в Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Відповідач явку свого представника у судове засідання 11.11.2013р. не забезпечив, про місце, день та час його проведення повідомлений належним чином - на адресу, зазначену у позовній заяві (а.с. 2-4) та у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.17-18), направлено 23.10.2013р. судову повістку про виклик у судове засідання рекомендованою кореспонденцією, яку було повернуто 29.10.2013р. з відміткою пошти: «За закінченням терміну зберігання» (а.с.14). Враховуючи те, що відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України, особа, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином, суд вважає, що відповідач про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п.1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подання ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування (ч.8 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

Правовий статус, повноваження та умови діяльності Фонду соціального захисту інвалідів визначені Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України «Про затвердження Положення про Фонд соціального захисту інвалідів» від 14.04.2011р. № 129, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.04.2011р. за № 528/19266 (далі - Положення № 129).

Фонд соціального захисту інвалідів є бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Державною службою з питань інвалідів та ветеранів України (п.1 Положення № 129).

Основними завданнями Фонду соціального захисту інвалідів є реалізація в межах своєї компетенції заходів щодо забезпечення зайнятості та працевлаштування інвалідів, а також виконання програм щодо соціального захисту інвалідів (п.4 Положення № 129).

Для реалізації покладених на Фонд соціального захисту інвалідів завдань за погодженням з Міністерством соціальної політики України та Державною службою з питань інвалідів та ветеранів України утворюються територіальні відділення Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі в межах граничної чисельності його працівників. Положення про територіальні відділення, їх структуру, штатні розписи та кошториси затверджує директор Фонду (ч.1 п. 12 Положення № 129).

Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до покладених на нього завдань координує та контролює роботу територіальних відділень Фонду соціального захисту інвалідів, у тому числі щодо реєстрації у них підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (абз.2 ч. 1 п. 5 Положення № 129).

Правовий статус Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів визначений Положенням про Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженим Наказом Фонду соціального захисту інвалідів № 81 від 26.05.2011 року (далі - Положення № 81).

Пунктом 1 Положення № 81 встановлено, що Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом бюджетної установи Фонду соціального захисту інвалідів.

Також, відповідно до п. 16 Положення № 81 відділення є юридичною особою та реалізує завдання, визначені п. 5 Положення № 81, до яких належить реєстрація та облік підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, установ, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю.

Отже, судом встановлено, що Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-XII зі змінами та доповненнями (далі - Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні») інваліди в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з ч.2 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (ч. 2 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону (ч. 3 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з ч. 1 ст. 19, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним (ч. 5 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

Порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 7 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів (ч. 9 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку (ч. 10 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

Процедура реєстрації підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів визначена у Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007р. № 70 зі змінами та доповненнями (далі - Порядок № 70).

Так, п. 2, 3 Порядку № 70 передбачено, що роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців. Для реєстрації роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) відділенню Фонду відповідну заяву за формою, що затверджується Мінпраці.

Новостворені роботодавці та підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, що використовують найману працю, в яких кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до восьми і більше осіб, реєструються у відділенні Фонду до 1 лютого року, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих (абз. 3 п. 3 Порядку № 70).

Таким чином, основною ознакою, за якою юридична особа має бути зареєстрована у Фонді, є визнання її роботодавцем, що використовує найману працю, в якому кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до восьми і більше осіб.

ТОВ Виробничо-комерційна компанія «Рік» зареєстрована в якості юридичної особи з 23.02.1993р., про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.17-18).

Згідно даних Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополь АР Крим від 14.06.2013р. № 8984/05 середньооблікова чисельність штатних працівників відповідача за 2012р. склала 10 осіб (а.с.7, 8).

Отже, відповідач, який є юридичною особою, роботодавцем, повинен зареєструватися у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Датою реєстрації роботодавця у відділенні Фонду вважається дата подання ним документів, зазначених у п. 3 цього Порядку, а у разі надсилання їх поштою - дата на поштовому штемпелі (п. 4 Порядку № 70).

Реєстрація роботодавців проводиться безоплатно. Реєстр роботодавців ведеться на електронних носіях інформації, до якого включаються дані їх звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів. Відділення Фонду надсилає роботодавцю протягом 10 робочих днів після реєстрації рекомендованим листом повідомлення про його реєстрацію за формою, затвердженою Мінпраці (п. 5 Порядку № 70).

Так, форми документації для реєстрації підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, що використовують найману працю, у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів і виконання ними нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження форм документів для реєстрації роботодавців у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів і виконання ними нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів» від 14.03.2007 р. № 98, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.03.2007 р. за № 290/13557, згідно до якого, роботодавець під час реєстрації у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів і виконання ним нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів подає до відділень Фонду перелік підприємств, що ввійшли до складу господарського об'єднання, та/або відокремлених підрозділів роботодавця за формою, затвердженою наказом Мінпраці «Про затвердження форми звітності № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» та Інструкції щодо заповнення форми звітності № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів».

Форму № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження форми звітності №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» та Інструкції щодо заповнення форми звітності № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» від 10.02.2007р. № 42, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 13.02.2007р. за № 117/13384 зі змінами та доповненнями (далі - Інструкція № 42).

Форма № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», що заповнюється за рік, поширюється на всі підприємства, установи і організації, у тому числі підприємства громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, у яких працює за основним місцем роботи від 8 і більше осіб, далі - роботодавці (пп.1.1. п.1 Інструкції № 42).

Документи, надіслані роботодавцем для проведення реєстрації, зберігаються у відділенні Фонду протягом трьох років після ліквідації або зміни місцезнаходження юридичної особи чи місця реєстрації проживання фізичної особи - підприємця (п. 6 Порядку № 70).

Таким чином, на виконання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та Порядку № 70 відповідач зобов'язаний зареєструватись в Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача з вимогою № 04-4/2010 від 04.07.2013р. про необхідність надати документи на реєстрацію у відділенні (заповнити бланк заяви, що додається, з усіма обов'язковими реквізитами: підписом та печаткою, та направити на адресу відділення Фонду (надіслати рекомендованим листом)), а також форму № 10-ПІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2011 та 2012 роки (а.с.6).

З матеріалів справи слідує, що вказана вимога була надіслана на адресу відповідача 11.07.2013 року рекомендованою кореспонденцією, яку було повернуто 12.08.2013р. з відміткою пошти: «За закінченням терміну зберігання» (а.с.24).

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач заперечень на адміністративний позов не надав, доказів подання необхідних документів для реєстрації у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів не представив.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158-164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна компанія «Рік» (ЄДРПОУ 19454301, вул. Фрунзе, 41, м. Сімферополь, АР Крим, 95017) надати (надіслати рекомендованим листом) до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів документи для реєстрації: заяву про реєстрацію роботодавця у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів за формою № 1, що затверджена наказом Мінпраці від 14.03.2007р. № 98, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.03.2007р. за № 290/13557.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис А.О.Кушнова

СудОкружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення11.11.2013
Оприлюднено03.12.2013
Номер документу35694136
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —801/9829/13-а

Постанова від 11.11.2013

Адміністративне

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Кушнова А.О.

Ухвала від 21.10.2013

Адміністративне

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Кушнова А.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні