Рішення
від 26.11.2013 по справі 905/6801/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

26.11.2013 Справа № 905/6801/13

Господарський суд Донецької області у складі

головуючого судді Кучерявої О.О.,

при секретарі судового засідання Поддубній М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Енергія», м. Донецьк

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Первая промышленно-торговая компания», м.Кємєрово, Росія

про стягнення заборгованості в розмірі 879701,59 грн., з яких сума основного боргу в розмірі 837013,63 грн., штрафні санкції в розмірі 42687,96 грн.,

за участю представників:

від позивача: Расаднікової Ю.В., за довір. від 23.10.2013р.,

Мірзояна Л.К., за довір. від 30.01.2013р.,

від відповідача: не з'явився,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Енергія» звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Первая промышленно-торговая компания» про стягнення заборгованості в розмірі 879701,59 грн., з яких сума основного боргу в розмірі 837013,63 грн., штрафні санкції в розмірі 42687,96 грн.

Правовою підставою позову позивач під час розгляду справи вважає норми статей 655, 692 Цивільного кодексу України. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за контрактом про купівлю-продаж товару №0102-Д. Зазначив, що відповідачем не в повному обсязі сплачена вартість поставленого товару відповідно до контракту. Факт отримання відповідачем товару підтверджується вантажно-транспортними документами. Сума боргу становить 837013,63 грн.

Відповідно до пункту 9.4 контракту, позивачем нараховані штрафні санкції в розмірі 42687,96 грн.

Загальна сума заборгованості становить 879701,59 грн.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 24 жовтня 2013 року за клопотанням представника позивача продовжено процесуальний строк розгляду справи на 15 днів.

Представники позивача у судовому засіданні надали пояснення аналогічні викладеним в позові, просили задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується телеграмою, яка надіслана за адресою, зазначену в Єдиному державному реєстру юридичних осіб: 650070, Кемеровська область, м.Кемерово, вул. Тухачевського, 58, офіс 506. Причини неявки суду невідомі, заперечень не надійшло.

Згідно із статтею 77 Господарського процесуального кодексу України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні. При цьому зі змісту норми цієї статті вбачається, що питання про те, що певні обставини перешкоджають розгляду справи, вирішується судом залежно від конкретних обставин справи. Так, якщо представники сторін чи інших учасників судового процесу не з'явилися в судове засідання, а суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, він може, не відкладаючи розгляду справи, вирішити спір по суті.

Перевіривши матеріали справи, суд вважає за можливе розглянути справу відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами.

Представникам позивача у судовому засіданні роз'яснені права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 78 Господарського процесуального кодексу України.

Представники сторін клопотання щодо фіксації судового процесу не заявляли, у зв'язку з чим, розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу у відповідності до статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд,

ВСТАНОВИВ:

07 лютого 2013 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Енергія» (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Первая промышленно-торговая компания» (Покупець) укладений контракт про купівлю-продаж товару №0102-Д (надалі по тексту - контракт), за умовами якого, Продавець зобов'язується поставити, а Покупець прийняти та оплатити на умовах, викладених нижче в контракті промислове обладнання (надалі по тексту контракту - товар) (пункт 1.1 контракту).

Умовами контракту сторони визначили предмет контракту, базисні умови поставки товару, ціну та загальну вартість контракту, умови платежів та умови прийому-здачі товару, санкції та рекламації та строк дії контракту.

Контракт підписано обома сторонами, доказів відмови від контракту до матеріалів справи не надано, у зв'язку з чим, за висновками суду вказаний контракт є чинним.

Відповідно до пункту 1.2 контракту, найменування, кількість, ціна, сума та умови кожної поставки товару вказуються в Специфікаціях, які є невід'ємною частиною контракту. Специфікації нумеруються в послідовному порядку, починаючи з номеру 1.

Згідно із пунктом 2.2 контракту, загальна кількість товару за контрактом визначається сумарно на підставі Специфікацій до поставок, які є невід'ємною частиною контракту.

Ціна за одну штуку товару вказується в Специфікації (пункт 2.3 контракту).

Пунктом 3.1 контракту встановлено, що товар за чинним контрактом буде поставлятися на умовах, вказаних в Специфікаціях. Строки поставки товару вказуються в Специфікаціях до чинного контракту. Датою поставки є дата, яка вказана в CMR. Продавець інформує Покупця після відправлення товару про наступне: дата відправлення; номер контракту та специфікації; кількість та вартість партії товару.

Відповідно до пункту 3.2 контракту, товар поставляється продавцем протягом 30 календарних днів з моменту отримання письмової заявки за підписом директора підприємства Покупця.

Згідно із пунктом 4.1 контракту, ціна на товар вказується в специфікації на кожну поставку.

Загальна сума контракту становить 20000000 (двадцять мільйонів рублів). Ціни не включають податків та мита, які підлягають оплаті на території країни Покупця (пункт 4.3 контракту).

Пунктом 5.1 контракту встановлено, що платіж за товар, який проданий за даним контрактом, буде виконаний протягом 30 (тридцяти) календарних днів, починаючи з дати відвантаження партії товару.

Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами складена додаткова угода №1 від 20 червня 2013 року, яка підписана та скріплена печатками підприємств без зауважень (а.с.13).

Відповідно до вищевказаної додаткової угоди, сторони узгодили пункт 5.1 контракту викласти у наступній редакції: «Платіж за товар, який проданий за даним контрактом, буде виконаний протягом 30 (тридцяти) календарних днів, починаючи з дати відвантаження партії товару, якщо інше не вказано в Специфікації на поставку товару».

Відповідно до пункту 5.3 контракту, порядок здійснення платежів вказується в Специфікації і здійснюється безготівковим перерахуванням Покупцем суми платежу в Російських рублях на рахунок Продавця.

Згідно із пунктом 5.5 контракту, платіж за товар, який проданий за даним контрактом, може бути виконаний шляхом передоплати на підставі виставленого Продавцем рахунку-проформи.

У наявній в матеріалах справи Специфікації до контракту міститься інформація про найменування, кількість, ціну, строк, поставки, умови поставки та умови оплати, яка підписана сторонами без заперечень та скріплена печатками підприємств.

Так, відповідно до Специфікації №1 від 14 травня 2013 року загальна сума товару становить 3494400,00 рублів; строк поставки - травень 2013 року, умови поставки - DDP, м.Кємєрово (ІНКОТЕРМС 2010); умови оплати - протягом 30 днів з моменту отримання товару Покупцем (а.с.12).

Як вбачається з додаткової угоди №1 від 20 червня 2013 року до контракту, в Специфікації №1 від 14 травня 2013 року внесені наступні зміни: «Умови оплати - протягом 90 днів з моменту отримання товару Покупцем».

На виконання умов контракту, позивачем виписаний рахунок-фактура №0000001 на суму 3494400,00 рос. рублів, який міститься в матеріалах справи (а.с.20).

На виконання умов контракту та Специфікації позивачем поставлений товар на суму 3494400,00 рос. рублів, що підтверджується вантажно-транспортними документами та міжнародною товарно-транспортною накладною CMR A №0461722, яка підписана та скріплена печаткою відповідача (а.с.14-19).

Окрім цього, в матеріалах справи міститься податкова декларація позивача з податку на додану вартість, якою підтверджується факт здійснення господарських операцій між сторонами (а.с.86-125).

Відповідач отримав товар, але у визначений у контракті та Специфікації строк за нього не сплатив, своїх зобов'язань перед позивачем не виконав, чим порушив умови договору.

Перевіривши розрахунок суми основного боргу, суд визнає його вірним, оскільки сума заборгованості в розмірі 3494400, 00 рос. рублів за курсом Національного банку України на день подання позову еквівалентна сумі 837013,63 грн., тому вимоги позивача про стягнення суми основного боргу в розмірі 837013,63 грн. підлягають задоволенню за його розрахунком.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Із зазначеною нормою кореспондується й частина 1 статті 193 Господарського кодексу України, відповідно до якої суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Матеріалами справи доведений факт отримання відповідачем товару та не сплати відповідно до товарно-транспортних накладних у встановлені контрактом терміни.

Що стосується вимоги позивача про стягнення з відповідача пені у розмірі 42687,96 грн. необхідно зазначити наступне.

Пунктом 9.4 контракту встановлено, що у випадку неотримання платежу Продавцем протягом 30 днів з дати поставки товару на адресу Покупця, Покупець виплачує додатково штрафні санкції в розмірі 0,3% від всієї невиплаченої суми за кожен день прострочки платежу, але не більше 5%.

Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що пенею є вид неустойки, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України визначено порядок застосування штрафних санкцій та обмеження щодо періоду їх нарахування. Зокрема, частиною 6 зазначеної статті передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Також, відповідно до приписів Закону України від 22.11.1996 № 543/96-ВР «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Враховуючи приписи вищевказаного законодавства та перевіривши арифметичний розрахунок пені за вказаний позивачем період, суд визнає його невірним, оскільки позивачем допущені арифметичні помилки. За розрахунком суду розмір пені за період з 19 серпня 2013 року по 04 вересня 2013 року на суму заборгованості в розмірі 837013,63 грн. становить 5067,95 грн.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.

Матеріали справи належних доказів в спростування доводів позивача не містять, відповідачем таких до суду не надано. За таких обставин та враховуючи, що відповідач свої зобов'язання з оплати товару не виконав, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати, пропорційно відношенню розміру задоволених вимог до розміру первісних, згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України, стягуються з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст.4, 4-2 - 4-6, 22, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Енергія» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Первая промышленно-торговая компания» про стягнення заборгованості в розмірі 879701,59 грн., з яких сума основного боргу в розмірі 837013,63 грн., штрафні санкції в розмірі 42687,96 грн. - задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Первая промышленно-торговая компания» (Росія, 650070, м.Кємерово, вул. Тухачевського, б.58 оф. 506, ІПН 4205236406, КПП 420501001, ОГРН 1124205000787, р/р 40702810720070005510 Операционный офис «Кузбасский» филиала №5440 Банка ВТБ 24 (ЗАО), к/с 30101810400000000780 БИК 045005780) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Енергія» (83048, м.Донецьк, вул. Університетська, 77 офіс 432, код ЄДРПОУ 31616048) заборгованість в розмірі 837013 (вісімсот тридцять сім тисяч тринадцять) грн., 63 коп., пеню в розмірі 5067 (п'ять тисяч шістдесят сім) грн., 95 коп.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Первая промышленно-торговая компания» Росія, 650070, м.Кємерово, вул. Тухачевського, б.58 оф. 506, ІПН 4205236406, КПП 420501001, ОГРН 1124205000787, р/р 40702810720070005510 Операционный офис «Кузбасский» филиала №5440 Банка ВТБ 24 (ЗАО), к/с 30101810400000000780 БИК 045005780) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Енергія» (83048, м.Донецьк, вул. Університетська, 77 офіс 432, код ЄДРПОУ 31616048) витрати по сплаті судового збору у розмірі 16841 (шістнадцять тисяч вісімсот сорок одну) грн., 63 коп.

У судовому засіданні 26 листопада 2013 року проголошено та підписано вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено та підписано 02 грудня 2013 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним господарським судом, якщо рішення не буде скасовано.

Суддя О.О. Кучерява

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення26.11.2013
Оприлюднено03.12.2013
Номер документу35697623
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/6801/13

Рішення від 26.11.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.О. Кучерява

Ухвала від 24.10.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.О. Кучерява

Ухвала від 26.09.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.О. Кучерява

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні