Постанова
від 03.12.2013 по справі 825/3941/13-а
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 825/3941/13

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2013 року м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді - Д'якова В.І.,

за участю секретаря - Дурицької К.М.,

прокурора - Коляди Ю.О.

представника позивача - Кравченка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом заступника прокурора м. Чернігова в інтересах Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Ресторан станції «Чернігів» про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Заступник прокурора м. Чернігова звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Центральний територіальний департамент НКЦПФР) до Закритого акціонерного товариства «Ресторан станції «Чернігів» (далі - ЗАТ «Ресторан станції «Чернігів») про стягнення штрафу за порушення на ринку цінних паперів у сумі 85000, 00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до постанови №677-ЦД-1-Е від 24.04.2012 директором Центрального територіального департаменту НКЦПФР на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів №555-ЦД-1-Е від 19.03.2013, за порушення ЗАТ «Ресторан станції «Чернігів» вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження №1121-ЦД-1-Е від 19.09.2012 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 19.12.2012) на відповідача накладено штраф у розмірі 85000, 00 грн. Відповідач в установлені законом строки в добровільному порядку штраф не сплатив.

Представник прокуратури та представник Центрального територіального департаменту НКЦПФР в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою суду, наявною в матеріалах справи, заяв про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи без його участі суду не надав.

Відповідно до ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач зловживає своїми процесуальними правами, затягує розгляд даної справи, що може призвести до порушення строків її розгляду.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Уповноваженою особою Комісії - начальником Чернігівського територіального управління ДКЦПФР винесено розпорядження №1121-ЦД-1-Е від 19.09.2012, яким встановлено, що в порушення вимог п.5 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», емітентом не приведено статут та внутрішні положення акціонерного товариства у відповідність з нормами Закону України «Про акціонерні товариства», в порушення вимог ст.6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства» емітентом не здійснено дій щодо приведення випуску цінних паперів у відповідність до вимог чинного законодавства України, а саме: по переведенню акцій з документарної форми існування у без документарну.

Вказаним розпорядженням ЗАТ «Ресторан станції «Чернігів» було зобов'язано в термін до 19.12.2012 усунути вказані порушення чинного законодавства про цінні папери та письмово поінформувати (з наданням підтверджуючих документів) уповноважену особу Комісії (територіальне управління ДКЦПФР) про виконання розпорядження.

Заступником директора Центрального територіального департаменту НКЦПФР складено акт №555-ЦД-1-Е від 19.03.2013 про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому зазначено, що станом на 19.03.2013 ЗАТ «Ресторан станції «Чернігів» не усунуто порушення вимог ст.6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства» та п.5 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», тобто не виконано вимоги розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №1121-ЦД-1-Е від 19.09.2012. Також встановлено, що дане порушення є повторним, про що свідчить постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №2030-ЦД-1-Е від 19.09.2012 ( а.с. 9).

Постановою від 20.03.2013 призначено до розгляду справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ЗАТ «Ресторан станції «Чернігів» (а.с. 8).

До розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів ЗАТ «Ресторан станції «Чернігів» письмових пояснень, письмових клопотань та/або письмових заперечень надано не було.

24.04.2013 директором Центрального територіального департаменту НКЦПФР, на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів №555-ЦД-1-Е від 19.03.2013, за порушення ЗАТ «Ресторан станції «Чернігів» вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження №1121-ЦД-1-Е від 19.09.2012 про усунення порушень законодавства про цінні папери (термін виконання до 19.12.2012), винесено постанову №677-ЦД-1-Е, якою на ЗАТ «Ресторан станції «Чернігів» накладено штраф у розмірі 85 000, 00 грн. (а.с.6-7).

У визначений Законом строк відповідач штраф не сплатив.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначаються Законом України від 30.10.1996 року №448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон №448/96-ВР).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

В частині 1 статті 5 Закону №448/96-ВР закріплено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Закон №448/96-ВР в статті 6 встановлює, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Відповідно до п.10 ст.8 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону № 448/96-ВР за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накладається штраф у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів регулюється статтею 12 Закону № 448/96-ВР.

Так, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

Як вбачається з матеріалів справи, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку дотримано передбачених законодавством вимог при накладенні на відповідача штрафу за порушення правил діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до п.2 р. ХV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470 постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів щодо юридичної особи може бути оскаржено до центрального апарату Комісії особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дати винесення постанови. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк може бути продовжено Головою Комісії за клопотанням особи, щодо якої винесено постанову про накладення санкції.

Судом встановлено, що відповідачем оскаржено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №677-ЦД-1-Е від 24.04.2013 до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Проте, листом від 12.06.2013 за №14/02/11236/НК відповідача повідомлено про не прийняття до розгляду скарги на підставі п.4 р. ХV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (а.с.37-38).

Згідно статті 11 Закону № 448/96-ВР рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Вказану постанову відповідач, в установленому законодавством України порядку і терміни до суду не оскаржив та штраф до Державного бюджету України добровільно не сплатив.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги заступника прокурора м. Чернігова в інтересах Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Ресторан станції «Чернігів» підлягають задоволенню оскільки є законними та обґрунтованими, а штраф підлягає стягненню з відповідача до Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов заступника прокурора м. Чернігова в інтересах Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Ресторан станції «Чернігів», задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Ресторан станції «Чернігів» (пр. Перемоги, 1, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 04870927) штраф у розмірі 85 000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн. 00 коп. в дохід Державного бюджету України (УДКСУ, балансовий рахунок 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ 106)

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Д'яков

З оригіналом згідно.

Суддя В.І. Д'яков

СудЧернігівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення03.12.2013
Оприлюднено04.12.2013
Номер документу35701273
СудочинствоАдміністративне