Постанова
від 21.11.2013 по справі 827/2522/13-а
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 листопада 2013 року Справа №827/2522/13-а місто Севастополь

12 год. 46 хв.

Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:

Судді-Балась Т.П, при секретарі-Нікішенко Г.О.,

за участю:

представника позивача - Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя - Юнікова А.В., довіреність №1877/09 від 11.03.2013 року;

представника відповідача - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в м.Севастополі - Головіна М.В., довіреність від 03.01.2013 року №1;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в м.Севастополі про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2013 року Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя (далі-УПФУ у Ленінському районі м.Севастополя, позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в м.Севастополі про стягнення заборгованості по виплаті пенсій по інвалідності призначених внаслідок нещасного випадку на виробництві та витрат на виплату цільової допомоги, що підлягають відшкодуванню за період з квітня 2013 року по вересень 2013 року у розмірі 1359 грн. 00 коп.

Ухвалами Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 17 жовтня 2013 року відкрито провадження у справі № 827/2522/13-а, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем вимог діючого законодавства, що виразилося у невідшкодуванні позивачу затратів пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності та у зв'язку з утратою годувальника, призначених внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, у зв'язку з чим виникла заборгованість.

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, просив суд позов задовольнити.

Відповідач з позовом не погодився у повному обсязі з підстав викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши доводи учасників судового процесу, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення проти позову, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що УПФУ у Ленінському районі м.Севастополя за період з квітня 2013 року по вересень 2013 року виплатило ОСОБА_4 пенсію по інвалідності, призначену внаслідок нещасного випадку на виробництві на загальну суму 453 грн. 25 коп. (основний щомісячний розмір пенсії - 90 грн. 65 коп.) та виплатило цільову грошову допомогу на загальну суму 5 грн. 75 коп. (основний щомісячний розмір допомоги - 1 грн. 15 коп.), за період з квітня 2013 року по вересень 2013 року виплатило ОСОБА_5 пенсію по інвалідності, призначену внаслідок нещасного випадку на виробництві на території колишнього СРСР на загальну суму 900 грн. 00 коп. (основний щомісячний розмір пенсії - 150 грн. 00 коп.)

Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР (далі - Основи) встановлено що, загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом (далі - роботодавець), громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Відповідно до статті 4 Основи, встановлено, що залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття. Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ.

Відповідно до пункту 4 статті 25 Основ за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання надаються такі види соціальних послуг і матеріального забезпечення: профілактичні заходи по запобіганню нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням; відновлення здоров'я та працездатності потерпілого; допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним своїх трудових обов'язків; пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсія у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; допомога на поховання осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Ураховуючи те, що пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідком страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, належним страховиком, тим, хто має надавати застрахованій особі матеріальну допомогу чи соціальні послуги, відповідно до статті 25 Основ є Фонд, що також передбачено статтею 21 Закону № 1105-XIV, яка визначає перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом.

Згідно з частиною четвертою статті 26 Основ якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.

Аналогічне правило закріплене частиною другою статті 24 Закону № 1105-XIV, відповідно до пункту 5 якої якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Підпунктом "г" пункту 1 ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105 від 23.09.1999р. (далі Закон №1105-XIV) встановлено, що виплату пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання здійснює Фонд соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Спільною постановою правління Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України від 04.03.2003 року №5-4/4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 16.05.2003 року за №376/7697, затверджений Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі-Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку встановлено, що механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд соціального страхування від нещасних випадків) Пенсійному фонду України (далі - Пенсійний фонд) витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.

Пунктом 3 Порядку відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів "а", "в", "г" статті 26, статей 37, 38, та пенсії, виплачені відповідно до статей 91, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року N 1094.

Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме:

-сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

-щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

-допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

-сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Аналогічне правило закріплене частиною другою статті 24 Закону № 1105-XIV, відповідно до пункту 5 якої якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Таким чином, витрати, понесені органами ПФУ у зв'язку із виплатою та доставкою пенсій по інвалідності від трудового каліцтва (у тому числі й пенсій особам, які стали інвалідами від нещасного випадку на виробництві на території колишніх республік СРСР). підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду як належного страховика від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Вказаний закон та будь-які інші законодавчі акти України не містять дискримінаційних посилань на те, що особам, які отримали інвалідність внаслідок нещасного випадку на виробництві на території колишнього СРСР, а не на території України, пенсія по інвалідності не призначається і виплата пенсії таким особам в Україні не здійснюється, тому виплату позивачем гр. ОСОБА_5 пенсії по інвалідності, призначену внаслідок нещасного випадку на виробництві на території колишнього СРСР на загальну суму 900 грн. 00 коп, разом з пенсією по інвалідності, призначену внаслідок нещасного випадку на виробництві гр.ОСОБА_4, на загальну суму 453 грн. 25 коп. разом з цільової грошової допомогою на загальну суму 5 грн. 75 коп. слід вважати законною.

Відповідно до наданих до матеріалів справи актів щомісячної звірки по особових справах потерпілих за висновками позивача загальна сума витрат, що підлягає відшкодуванню за період з квітня 2013 року по вересень 2013 року складає 29 273 грн 66 коп., при цьому до відшкодування відповідач прийняв 27 914 грн. 66 коп.

Таким чином, витрати, понесені органами Пенсійного фонду у зв'язку із виплатою та доставкою пенсій по інвалідності від нещасного випадку на виробництві на території колишніх республік СРСР підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду, як належного страховика від нещасного випадку на виробництві та професійного захвоювання. Такий висновок також міститься у постановах Верховного Суду України від 04.06.2013 року справа №21-150а13, від 21.05.2013 року справа №21-129а13.

З врахуванням зазначеного, виходячи з аналізу законодавства України, дослідивши та оцінивши надані суду докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а сума заборгованості у розмірі 1359 грн. 00 коп. підлягає стягненню з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в м.Севастополі.

Керуючись статтями 158-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в м.Севастополі на користь Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Севастополя суму витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності призначених внаслідок нещасного випадку на виробництві та витрат на виплату цільової допомоги, що підлягають відшкодуванню за період з квітня 2013 року по вересень 2013 року у розмірі 1359 (одна тисяча триста п'ятдесят дев'ять) грн. 00 коп. на р/р25606301351733 в ТВБВ №10011/0267 філії-Кримське республіканське управління АТ «Ощадбанк» МФО 324805, код ЄДРПОУ:22274991.

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку встановленими частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.П.Балась

СудОкружний адміністративний суд міста Севастополя
Дата ухвалення рішення21.11.2013
Оприлюднено04.12.2013
Номер документу35730481
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —827/2522/13-а

Постанова від 17.02.2014

Адміністративне

Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Єланська Олена Едуардівна

Ухвала від 09.12.2013

Адміністративне

Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Єланська Олена Едуардівна

Постанова від 21.11.2013

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Балась Т.П.

Ухвала від 17.10.2013

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Балась Т.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні