ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2013 р. Справа № 821/4057/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Укрдэфторг" про визнання недійсними установчих документів, скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи,
встановив:
Державна податкова інспекція у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Укрдэфторг" (далі - відповідач, ТОВ "Укрдэфторг", підприємство), в якому просить, з урахуванням уточнень визнати недійсними установчі документи, скасувати державну реєстрацію відповідача та припинити дану юридичну особу.
В обгрунтування позову зазначено, що засновником та керівником ТОВ "Укрдэфторг" було зареєстровано ОСОБА_1 , який згідно протоколу допиту свідка від 23 квітня 2013 року старшому слідчому СВ ДПС у Херсонській області вказав, що є інвалідом, не вміє читати та писати. У вересні 2012 року він за грошову винагороду на пропозицію невідомого чоловіка віддав свій паспорт. Сутність підписаних документів щодо заснування юридичної особи не розумів, бухгалтерської та податкової звітності не складав та не підписував, веденням фінансово-господарської діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "Укрдэфторг" не займався. Всі складені ОСОБА_1 первинні бухгалтерські та фінансово-господарські документи є недійсними в силу п.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", який передбачає складання первинних документів саме посадовими особами підприємства та їх відповідальність за здійснення господарських операцій і правильність їх оформлення. Таким чином, державна реєстрація відповідача відбулась з порушенням норм діючого законодавства, оскільки його засновник ніякого відношення до фінансово-господарської діяльності не мав, з його боку відсутня воля на набуття прав, що свідчить про порушення вимог ст.87 ЦК України, ст.ст.56, 57 ГК України та ненабуття належним чином цивільної право- та дієздатності ТОВ "Укрдэфторг". Тому реєстраційна дія , якою проведено державну реєстрацію відповідача підлягає скасуванню, а товариство з обмеженою відповідальністю "Укрдэфторг" - припиненню.
Представником позивача надано до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надав. Разом з тим, за його юридичною адресою відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було надіслано ухвалу про відкриття провадження та закінчення підготовчого провадження. В матеріалах справи міститься поштове відправлення, що повернулось до суду у зв'язку з незнаходженням товариства з обмеженою відповідальністю "Укрдэфторг" за адресою.
Згідно з ч.8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Відповідо до ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
За частиною 4 статті 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату , час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Укрдэфторг" зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Херсонської міської ради 20 серпня 2012 року, код ЄДРПОУ 38270078. Юридична адреса: вул. І. Кулика, 77,м. Херсон,73003. Згідно Статуту, зареєстрованого 20 серпня 2012 року № 14991020000014788, витягу з Єдиного державного реєстру з юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АГ № 411649, довідки з ЄДРПОУ АА № 677403 з моменту державної реєстрації засновником, керівником, учасником ТОВ "Укрдэфторг" значиться ОСОБА_1
У рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32012230000000054 від 27 листопада 2012 року, старшим слідчим СВ ДПС у Херсонській області допитано в якості свідка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. За результатами допиту складено протокол від 23 квітня 2013 року.
З вказаного протоколу допиту слідує, що ОСОБА_1 є інвалідом 3-ої групи з дитинства - глухонімим, читати, писати не вміє, спілкується за допомогою жестів. У вересні 2012 року на пропозицію невідомого чоловіка за грошову винагороду у вигляді місячної заробітної плати в розмірі 400 грн. віддав свій паспорт. Сутність підписаних документів щодо заснування юридичної особи не розумів та не розуміє, керівником юридичної особи ніколи не був та веденням фінансово-господарської діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "Укрдэфторг" не займався, первинні бухгалтерські документи та податкову звітність ніколи не підписував, банківські установи не відвідував.
Відповідно до підпункту 20.1.37 ст.20 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) податковим органам надано право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Положеннями ст.55 Господарського кодексу України визначено, що суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. До переліку суб'єктів господарювання входять господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Відповідно до ст.55-1 Господарського кодексу України ознаки фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними:
зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи;
незареєстровано у державних органах, якщо обов'язок реєстрації передбачено законодавством;
зареєстровано (перереєстровано) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження;
зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників.
З огляду матеріалів справи, а саме протоколу допиту від 23 квітня 2013 року свідка ОСОБА_1, вбачається, що останній став керівником відповідача за грошову винагороду, не мав наміру провадити фінансово-господарську діяльність та реалізовувати свої повноваження.
Таким чином, відсутність наміру проведення фінансово-господарської діяльності з боку засновника товариства з обмеженою відповідальністю "Укрдэфторг" свідчить про ознаки фіктивності підприємства.
Відповідно до положень статей 91, 92 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
З аналізу положень чинного законодавства України слідує, що моментом створення юридичної особи є її державна реєстрація та внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про створення даної юридичної особи. Лише за умов дотримання всіх вимог Розділу ІІІ Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа набуває цивільної право- та дієздатності, що є необхідним для здійснення нею своєї діяльності.
Частиною 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є: визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного капіталу юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Належним доказом провадження відповідачем діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом, є протокол допиту свідка від 23 квітня 2013 року.
Факт допущеного під час реєстрації юридичної особи порушення чинного законодавства України підтверджується наявними у справі матеріалами справи , у зв'язку з чим суд вважає позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області щодо скасування реєстраційної дії від 20 серпня 2012 року № 1 499 102 0000 014788, якою проведено державну реєстрацію відповідача, припинення юридичної особи ТОВ "Укрдэфторг" обґрунтованими.
Статтею 247 Господарського кодексу України визначено, що у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Відтак, оскільки господарська діяльність відповідача, як з'ясовано судом на підставі наявних доказів, здійснювалась без відома та участі особи, яка юридично є його засновником та учасником , що суперечить закону, тому його реєстрацію слід скасувати, а юридичну особу - ТОВ "Укрдэфторг" припинити.
Що стосується позовних вимог щодо визнання недійсними установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю "Укрдэфторг" - Статуту, затвердженого протоколом зборів учасників № 1 від 20 серпня 2012 року, що міститься серед матеріалів справи, суд вважає, що в цій частині провадження згідно з п.1 ч.1 ст.157 КАС України підлягає закриттю, оскільки оскарження таких документів не відноситься до юрисдикції адміністративних судів. Вказані документи не є актами у розумінні актів, спори про визнання нечинними чи неправомірними яких, з підстав, зазначених у законодавстві, підвідомчі адміністративним судам.
За таких обставин, позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 128, 157-163, 167 КАС України, суд -
постановив :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати реєстраційну дію від 20 серпня 2012 року № 1 499 102 0000 014788, якою проведено державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю "Укрдэфторг", код ЄДРПОУ 38270078.
Припинити юридичну особу - товариство з обмеженою відповідальністю "Укрдэфторг", код ЄДРПОУ 38270078.
У частині позовних вимог про визнання недійсними установчих документів ТОВ "Укрдэфторг" - провадження закрити.
Копію постанови направити державному реєстратору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 5.1.1
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2013 |
Оприлюднено | 06.12.2013 |
Номер документу | 35757499 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Гомельчук С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні