Справа № 522/17357/13
Номер провадження 2/522/9485/13
РІШЕННЯ
Іменем України
(Заочне)
« 21» листопада 2013 року м. Одеса
Приморський районний суд міста Одеси у складі:
Головуючого - судді Суворової О.В.
при секретарі - Бондаренко Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» до ОСОБА_1, товариства з обмеженою відповідальністю «Раціонал Девелопмент» про стягнення заборгованості за кредитним договором та звернення стягнення на предмет іпотеки, -
ВСТАНОВИВ :
ПАТ «Дельта Банк» звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1, ТОВ «Раціонал Девелопмент», в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 суму заборгованості за кредитним договором у розмірі 10 902 783,82 грн. та в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором № К - 3801481 від 16.02.2011 року у розмірі 10 902 783,82 грн., звернути стягнення з ТОВ «Раціонал Девелопмент» на нежитлові приміщення, загальною площею 299,2 кв.м. що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Жуковського, 10, що є предметом іпотеки, шляхом продажу з прилюдних торгів за початковою ціною, що підлягає визначенню суб’єктом оціночної діяльності на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій, посилаючись на наступне.
Згідно з кредитним договором №К-3801481 від 16.02.2011 року ПАТ «Дельта Банк» надав ОСОБА_1 кредит (грошові кошти) в сумі 2 000 000 грн., з розрахунку 20 % річних на строк до 15 лютого 2013 року, який зобов’язався повертати отриманий кредит, сплачувати нараховані відсотки та комісію у встановлені строки в порядку та на умовах, встановлених договором.
Однак, ОСОБА_1 встановлені договором терміни повернення наданого йому кредиту (основної суми) та терміни сплати відсотків за кредит не дотримався.
У забезпечення виконання Кредитного договору №К-3801481 від 16 лютого 2011 року між ПАТ «Дельта Банк» та ТОВ «Раціонал Девелопмент» було укладено Договір іпотеки № б/н від 16.02.2011 року, згідно з яким предметом іпотеки є нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення, загальною площею 299,2 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вулиця Жуковського, 10.
Внаслідок невиконання наданих зобов’язань перед банком за відповідачем станом на 18.06.2013 року виникла заборгованість по сплаті кредиту у розмірі 10 902 783,82 грн., яка складається з:
- суми заборгованості за кредитом - 1 833 200 грн.;
- суми заборгованості за відсотками - 639 890, 24 грн. ;
- пені за прострочку заборгованості - 8 429 693,58 грн.
Представник ПАТ «Дельта Банк» в судове засідання не з’явився, звернувся до суду з заявою, відповідно до якої просив розглянути справу за його відсутністю, проти винесення заочного рішення не заперечував.
Відповідачі в судове засідання не з’явилися, про час і місце засідання повідомлялися належним чином.
Суд у зв’язку з неявкою відповідачів, враховуючи відсутність відповідних заперечень від представника позивача, ухвалив слухати справу за відсутності відповідачів, що не з’явилися, у порядку заочного розгляду справи згідно ст. 224 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити із задоволенням позову. Судом встановлені наступні фактичні обставини на підставі представлених письмових доказів та пояснень сторін, які з’явилися в судове засідання.
Згідно з кредитним договором №К-3801481 від 16.02.2011 року ПАТ «Дельта Банк» надав ОСОБА_1 кредит (грошові кошти) в сумі 2 000 000 грн., з розрахунку 20 % річних на строк до 15 лютого 2013 року, який зобов’язався повертати отриманий кредит, сплачувати нараховані відсотки та комісію у встановлені строки в порядку та на умовах, встановлених договором.
Відповідно до п. 1.3. Договору погашення кредиту здійснюється щомісячно, до 10 числа
кожного місяця включно у відповідності до Графіку платежів, наведеного у Додатку № 1 до
цього договору, який є невід’ємною частиною цього Договору, на рахунок Кредитора,
зазначений у п. 2.1. цього Договору.
Згідно п. 1.1., 3.2., 3.3. Договору нарахування та сплата процентів за користування
Кредитом здійснюється за фактичну кількість днів користування Кредитом в періоді (28-29-30-
31/365). При розрахунку процентів враховується день надання та не враховується день
погашення Кредиту. Сплата процентів здійснюється в валюті Кредиту щомісячно, не пізніше 10 (десятого) числа кожного місяця наступного за звітним на рахунок, відкритий у Кредитора.
Згідно п. 9.1 Договору, за прострочку повернення кредитних коштів та/або сплати процентів Позичальник сплачує Кредитору пеню із розрахунку 1,0 процент від простроченої суми за кожен день прострочення. Вказана пеня сплачується у випадку порушення Позичальником строків платежів, передбачених п.п. 1.1, 2.3, 2.5, 3.3, 3.8 цього договору, а також будь-яких інших строків платежів, передбачених цим договором. Сплата пені не звільняє Позичальника від зобов’язання сплатити проценти за весь час фактичного користування кредитом.
Відповідно до п. 8.2., 8.3 Кредитного договору невиконання Позичальником будь-яких своїх зобов’язань за Кредитним договором, та/або умов договорів забезпечення, зазначених в п.1.4. Кредитного договору, та/або у випадку порушення Позичальником строків платежів, встановлених п. 1.1., 1.З., З.З., Кредитного договору, Кредитор має право вимагати дострокового повернення Кредиту, сплати процентів за користування ним, комісій та штрафів, а Позичальник зобов’язаний виконати зазначені зобов'язання в порядку, передбаченому п. 8.3., 8.4. Кредитного договору. Вимога про дострокове повернення Кредиту, сплату процентів за користування ним, направляється Позичальникові у письмовому вигляді та підлягає виконанню у повному обсязі протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту її надіслання Кредитором за адресою Позичальника, зазначеною в реквізитах Кредитного договору або адресою, повідомленою Позичальником відповідно до п. 5.7. Кредитного договору. Сторони досягли згоди, що датою, з якої починається відлік зазначеного тридцятиденного строку, вважається дата, зазначена на квитанції, яка надається Кредитору відділенням зв’язку при відправленні Позичальнику листа з вимогою про дострокове повернення Кредиту, сплату процентів за користування ним, комісій та штрафів з повідомленням про вручення.
Відповідно до п. 8.4. Кредитного договору у випадку невиконання Позичальником зазначеної у п. 8.3. Кредитного договору письмової вимоги Кредитора про дострокове повернення Кредиту, сплату процентів за користування ним, комісій та штрафів у строк, визначений в п. 8.3. Кредитного договору. Кредитор має право звернути стягнення на Предмет застави будь-яким способом за власним вибором Кредитора, у тому числі на підставі виконавчого напису нотаріуса, відповідно до вимог чинного законодавства України та умов договору застави чи скористатися іншими видами забезпечення виконання зобов’язань за Кредитним договором та/або пред’явити позов у відношенні Позичальника та задовольнити свої вимоги, що випливають з Кредитного договору, з будь-якого майна Позичальника.
У забезпечення виконання Кредитного договору №К-3801481 від 16 лютого 2011 року між ПАТ «Дельта Банк» та ТОВ «Раціонал Девелопмент» було укладено Договір іпотеки № б/н від 16.02.2011 року, згідно з яким предметом іпотеки є нерухоме майно, а саме: нежитлові приміщення, загальною площею 299,2 кв.м., що розташовані за адресою: м. Одеса, вулиця Жуковського, 10.
Відповідно до п. 7.1. Іпотечного договору іпотекодержатель набуває право на задоволення своїх вимог за рахунок Предмета іпотеки у випадку, якщо у момент настання строку (терміну) виконання зобов’язань, вони не будуть виконані (виконані неналежним чином) та у випадку, якщо інформація або документи, надані Іпотекодавцем при укладенні Кредитного договору, виявляться недостовірними та/або недійсними, у випадку невиконання та/або неналежного виконання зобов’язань за Кредитним договором та Іпотечним договором, а також у інших випадках передбачених Кредитним договором, Іпотечним договором та чинним законодавством України.
Відповідно до п. 7.2. Іпотечного договору звернення стягнення на Предмет іпотеки здійснюється на підставі, зокрема: рішення суду.
Відповідно до п. 7.3. Іпотечного договору Іпотекодержатель має право на свій розсуд обрати порядок звернення стягнення на Предмет Іпотеки в межах, передбачених п. 7.2. Іпотечного договору
Через неналежне виконання своїх зобов’язань за кредитним договором Позичальником ОСОБА_1І року були направлені письмові вимоги щодо повернення кредиту.
Таким чином, заборгованість на сьогоднішній день ОСОБА_1І не погашена, внаслідок чого порушені встановлені кредитним договором строки сплати заборгованості, в зв’язку з чим за останнім виникла заборгованість, розмір якої згідно обґрунтованого розрахунку станом на 18.06.2013 року становить 10 902 783,82 грн., яка складаються з:
- суми заборгованості за кредитом - 1 833 200 грн.;
- суми заборгованості за відсотками - 639 890, 24 грн. ;
- пені за прострочку заборгованості - 8 429 693,58 грн.
Як вбачається з обставин позовної заяви, викладених позивачем, відповідач належним чином не виконуєть своїх зобов’язань, а саме не погашає кредит, не сплачує відсотки за користування ним та пеню за несвоєчасне повернення кредиту тощо.
Згідно із ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики
Відповідно до ч. 1 ст. 1050 ЦК України зазначено, що у випадку, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 ЦК України.
Згідно із ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його повернення, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 536 ЦК України за користування чужими грошовими коштами боржник зобов’язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами.
Відповідно до ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання.
Відповідно до ст. 589 ЦК України у разі невиконання зобов’язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави. З рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов’язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв’язку із пред’явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 590 ЦК України звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не втсановлено договором або законом.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 592 ЦК України заставодержатель має право вимагати дострокового виконання зобов’язання, забезпеченого заставою, а якщо його вимога не буде задоволена, - звернути стягнення на предмет застави, зокрема у випадках, встановлених договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 575 ЦК України, іпотека є окремим видом застави.
Статтею 1 Закону України «Про іпотеку» визначено, що іпотека - вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про іпотеку» за рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити свою вимогу за основним зобов'язанням у повному обсязі або в частині, встановленій іпотечним договором, що визначена на час виконання цієї вимоги, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь-якого збільшення цієї суми, яке було прямо передбачене умовами договору, що обумовлює основне зобов'язання.
Згідно ст. 4 Закону України «Про іпотеку» позивач зареєстрував предмет іпотеки в Державному реєстрі іпотек.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про іпотеку» майновий поручитель несе відповідальність перед іпотекодержателем за невиконання боржником основного зобов'язання виключно в межах вартості предмета іпотеки.
Відповідно ст. 23 Закону України «Про іпотеку», у разі переходу права власності (права господарського відання) на предмет іпотеки від іпотекодавця до іншої особи, у тому числі в порядку спадкування чи правонаступництва, іпотека є дійсною для набувача відповідного нерухомого майна, навіть у тому випадку, якщо до його відома не доведена інформація про обтяження майна іпотекою.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про іпотеку», у разі невиконання або неналежного виконання відповідачем основного зобов'язання позивач вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов'язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про іпотеку» та умов Іпотечного договору звернення стягнення на предмет іпотеки може бути здійснено на підставі рішення суду шляхом надання права продажу іпотекодержателем від свого імені предмету іпотеки будь-якій особі за договором купівлі-продажу.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про іпотеку» у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки у рішенні суду зазначаються спосіб реалізації предмета іпотеки, зокрема, шляхом застосування процедури продажу, встановленої статтею 38 цього Закону, яка передбачає продаж предмета іпотеки шляхом укладення договору купівлі-продажу з іншою особою-покупцем
Відповідно до п. 9 Постанови №5 Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справі від 30 березня 2012 року право вибору способу судового захисту, передбаченого законом або договором (дострокове стягнення кредиту, стягнення заборгованості , у тому числі шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки/застави, одночасне заявлення вимог про стягнення заборгованості з позичальника з вимогами про стягнення заборгованості шляхом звернення стягнення на предмет застави/іпотеки, належні іпотекодавцю, який не є позичальником, розірвання кредитного договору , набуття права власності на предмет іпотеки тощо) належить виключно позивачеві.
Таким чином, розглянувши позов в межах заявлених ПАТ «Дельта Банк» вимог, суд робить висновок, що позов підлягає повному задоволенню.
Також відповідно до ст. 88 ЦПК України, підлягають задоволенню вимоги в частині стягнення судового збору у розмірі 3 441 грн.
Керуючись ст. ст. 525, 526, 533, 611, 623 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 74, 76, 88, 169, 212-215, 218, 224-226 ЦПК України, ст.ст. 4, 5, 7, 11, 12, 33, 35, 38, 39, 40 Закону України «Про іпотеку», суд -
В И Р І Ш И В :
Позов публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» до ОСОБА_1, товариства з обмеженою відповідальністю «Раціонал Девелопмент» про звернення стягнення на предмет іпотеки - задовольнити.
Стягнути на користь публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» (МФО 380236, ЄДРПОУ 34047020, р/р 373980009) з ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 суму заборгованості за кредитним договором № К - 3801481 від 16.02.2011 року у розмірі 10 902 783 (десять мільйонів дев’ятсот дві сім тисячі сімсот вісімдесят три) грн. 82 коп., яка складається з:
- суми заборгованості за кредитом - 1 833 200 грн.;
- суми заборгованості за відсотками - 639 890, 24 грн.;
- пені за прострочку заборгованості - 8 429 693,58 грн.
В рахунок погашення заборгованості за кредитним договором № К - 3801481 від 16.02.2011 року у розмірі 10 902 783,82 грн., звернути стягнення з ТОВ «Раціонал Девелопмент» на нежитлові приміщення, загальною площею 299,2 кв.м. що розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Жуковського, 10, що є предметом іпотеки, шляхом продажу з прилюдних торгів за початковою ціною, що підлягає визначенню суб’єктом оціночної діяльності на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій.
Стягнути на користь публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» (МФО 380236, ЄДРПОУ 34047020, р/р 373980009) в рівних частках з ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, та товариства з обмеженою відповідальністю «Раціонал Девелопмент», код ЄДРПОУ 35301993, МФО 328823, судовий збір у розмірі 3 441 грн.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційному суду через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача шляхом звернення з заявою про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя О.В.Суворова
21.11.2013
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 35778023 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Суворова О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні