ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02.12.2013 Справа № 920/1845/13
за позовом: ОСОБА_1, АДРЕСА_1,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Дубрава», с. Очкине, Середино-Будський район, Сумська область,
про стягнення 126 641 грн. 50 коп.,
Суддя Жерьобкіна Є.А.
Представники:
Від позивача - ОСОБА_2 (довіреність № 1991 від 06.09.2013року);
Від відповідача - не з'явився;
При секретарі судового засідання Чижик С.Ю.,
Суть спору: позивач подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з відповідача 126 641 грн. 50 коп. вартості частки в установчому фонді та майні ТОВ АФ «Дубрава», у зв'язку із виходом зі складу учасників товариства.
Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог.
Відповідач подав доповнення до відзиву № 116 від 29.11.2013року, в якому зазначає, що повністю погоджується з позовними вимогами щодо стягнення вартості частки майна товариства у розмірі 126 641 грн. 50 коп. Відповідач просить суд розглянути справу без участі представника ТОВ АФ «Дубрава».
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд встановив:
ОСОБА_1 згідно зі статутом товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Дубрава» був учасником товариства з часткою у статутному капіталі у розмірі 15,85% (розділ 7 статуту, а.с. 51).
25.12.2010року позивач звернувся до ТОВ АФ «Дубрава» з заявою про вихід з товариства, яка посвідчена приватним нотаріусом Шосткинського міського нотаріального округу та зареєстрована в реєстрі за № 2552 23.12.2010року. Про отримання відповідачем заяви 25.12.2010року свідчить відповідний напис (а.с. 27).
Відповідно до протоколу загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Дубрава» від 26 грудня 2010 року, ОСОБА_1 вирішено вивести зі складу учасників за власним бажанням і виплатити йому належну частку в уставному фонді, яка становить 15,85%.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач в порушення вимог чинного законодавства не здійснив виплати вартості частки в установчому фонді та майні ТОВ АФ «Дубрава», в зв'язку з чим його борг становить 126 641 грн. 50 коп.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства мають право вийти в установленому порядку з товариства.
Аналогічні положення містяться в п. 3 ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу України, відповідно до якого учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, вийти з товариства.
Статтею 148 Цивільного кодексу України визначено, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Учасник, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства. Порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному капіталі, а також порядок і строки її виплати встановлюються статутом і законом.
Відповідно до п. 6.4. статуту, учасник товариства має право вийти з товариства, повідомивши останнє про всій вихід не пізніше ніж за 2 місяці, до виходу, згідні зі ст. 54 Закону України "Про господарські товариства" 27.04.2007року. За домовленістю між учасниками та товариством виплата вартості товариством майна може бути змінена переданням майна в натурі.
Згідно зі ст. 54 Закону України "Про господарські товариства" при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі. Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу. Майно, передане учасником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.
Відповідно до частини першої статті 190 ЦК України майном, крім речей, вважаються майнові права та обов'язки. У частині першій статті 66 та у статті 139 ГК України визначено, що майно підприємства становлять речі та інші цінності (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб'єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна підприємства. Отже, вартість частки майна товариства, належної до сплати учаснику, що виходить (виключається) з товариства, повинна визначатися з розрахунку вартості усього майна, що належить товариству, в тому числі основних засобів, нематеріальних активів, оборотних активів, майна невиробничого призначення тощо з урахуванням майнових зобов'язань товариства.
Відповідно до позиції, викладеної у постанові Верховного суду України від 24 жовтня 2008 року N 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів», при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до ЦК та Закону про господарські товариства учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку.
Таким чином, при виході позивача зі складу учасників ТОВ АФ «Дубрава» у відповідача виник обов'язок виплатити позивачу вартість частини майна товариства, пропорційну частці у статутному капіталі товариства.
З урахуванням вищевказаних норм чинного законодавства, відповідачем мала бути здійснена виплата позивачу вартості належної останньому частки в майні Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Дубрава», після затвердження звіту за 2010 рік в строк не пізніше 25.12.2011року.
Грошовий вираз частки визначений наступним чином. Відповідно до річного звіту за 2010 рік, зокрема звіту про власний капітал (форма 4) залишок на кінець 2010 року становить 799 000 грн.; частка позивача у відсотках складає 15,85%, відповідно розмір частки у грошовому виразі становить 126 641 грн. 50 коп. (799 000 грн. x 15,85%).
Відповідач повністю погоджується з позовними вимогами щодо стягнення вартості частки майна товариства у розмірі 126 641 грн. 50 коп.
Згідно зі ст. 78 Господарського процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Судом встановлено, що факт виходу позивача зі складу учасників товариства підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, при цьому відповідач у передбачені законодавством строки не виплатив позивачу вартість частки в установчому фонді та майні ТОВ АФ «Дубрава», чим порушив права та охоронювані законом інтереси позивача.
З огляду на викладене, враховуючи, що відповідач позовні вимоги визнає у повному обсязі, суд вважає правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 126 641 грн. 50 коп. на користь позивача вартості частини майна ТОВ АФ «Дубрава», в зв'язку з виходом зі складу учасників товариства.
Виходячи з фактичних обставин даної справи, враховуючи, що спір між сторонами виник в результаті неправомірних дій відповідача, суд дійшов висновку про відшкодування позивачеві суми сплаченого судового збору в розмірі 2532 грн. 83 коп. за рахунок відповідача відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми «Дубрава» ( с. Очкине, Середино-Будський район, Сумська область, код ЄДРПОУ 30903138) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іден. номер НОМЕР_1) 126 641 грн. 50 коп. вартості частини майна товариства, 2532 грн. 83 коп. судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 04.12.2013року
Суддя Є.А. Жерьобкіна
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2013 |
Оприлюднено | 06.12.2013 |
Номер документу | 35793878 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні