cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03 грудня 2013 р. Справа № 902/1532/13
третя особа на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фармвет" (вул. Радянська, 81, к.3, смт. Літин, Літинський р-н, Вінницька обл., 22300, код ЄДРПОУ 33876480)
про стягнення 59 256,30 грн.
Суд:
Суддя Кожухар М.С.
Секретар судового засідання Матущак О. В.
Представники:
позивача: Лукащук Л.Я. - за дорученням, Демчук С.П. - адвокат
відповідача: Коломієць О.М. - директор, Дякон Т.М.- за дорученням
третьої особи на стороні відповідача: не з "явився
інша особа : Твердий В.М. - учасник ТОВ "Фармвет"
ВСТАНОВИВ :
До господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява Інституту сільського господарства Західного Полісся НААН до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідно-експериментальне виробництво інституту епізоотології" про стягнення 59 256,30 грн. заборгованості по дивідендах.
Позовні вимоги мотивовано наступним.
Згідно з п.1.10 Статуту, Товариство визнається суб'єктом господарювання, створеного юридичними особами шляхом об'єднання їх грошових коштів і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку.
Учасниками товариства є: Інститут сільського господарства Західного Полісся НААН (27,82 % в статутному фонді); Товариство з обмеженою відповідальністю «Фармвет» (72,18 % в статутному фонді). Головним узагальнюючим показником господарсько-фінансової діяльності Товариства є чистий прибуток.
У відповіді ТОВ «ДЕВІЕ» за №5 від 11.07.2013р. на претензію позивача зазначено, що згідно «Звіту про фінансові результати» (форма 2-м) за 2010 рік сума чистого прибутку товариства становить 42,9 тис. грн.; за 2011 рік - 48,6 тис. грн.; за 2012 рік - 121,5 тис. грн. Таким чином, сума чистого прибутку за три роки становить 213 тис. грн., а відтак, на думку позивача, він відповідно до п.п. 3.2., 5.1., 7.2., 7.4. Статуту має право на відшкодування заборгованості по дивідендам за 2010-2012 рр. в сумі 59 256,30 грн.
Ухвалою від 12.11.2013р. порушено провадження у даній справі, залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фармвет" та призначено справу до розгляду на 03.12.2013р.
В судове засідання 03.12.2013р. з»явились представники позивача та відповідача. Третя особа на стороні відповідача повноважного представника не направила. Натомість в судове засідання з»явився учасник Товариства з обмеженою відповідальністю "Фармвет".
Представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представники відповідача проти задоволення позову заперечили з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву б/н від 29.11.2013р. Зокрема, у відзиві відповідач зазначає таке.
11.04.2013 року проведено Загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідно-експериментальне виробництво інституту епізоотології" по питанню розподілу прибутку по результатах роботи за 2012 рік. По результатах зборів складено протокол зборів № 10 від 11.04.2013 року, де винесено рішення про направлення отриманого прибутку на розвиток виробництва. Отже, на думку відповідача, позовні вимоги Інституту сільського господарства Західного Полісся НААН безпідставні.
В судовому засіданні представники позивача посилались на те, що загальні збори з питання розподілу прибутку товариства за 2010-2011 роки не проводились, а на загальних зборах учасників товариситва 11.04.2013 року позивач голосував проти спрямування прибутку на розвиток виробництва.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до п. 1.10 Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідно-експериментальне виробництво інституту епізоотології" (зі змінами та доповненнями), Товариство визнається суб'єктом господарювання, створеного юридичними особами шляхом об'єднання їх грошових коштів і участі в підприємницькій діяльності Товариства з метою одержання прибутку. У випадках, передбачених чинним законодавством, Товариство може діяти у складі одного учасника. Учасниками Товариства є Юридичні особи: 1) Інститут епізоотології УААН, код ЄДРПОУ 22562454; 2) Товариство з обмеженою відповідальністю «Фармвет», код ЄДРПОУ 33876480.
Пунктом 3.2 Статуту визначено, що статутний капітал (фонд) формується за рахунок внесків учасників. У створенні Статутного капіталу (фонду) беруть участь: Інститут епізоотології УААН (частка у Статутному капіталі (фонді) 14 351,18 грн., що становить 27,82%); Товариство з обмеженою відповідальністю «Фармвет» (частка у Статутному капіталі (фонді) 37 250,00 грн., що становить 72,18%).
Управління Товариством та контроль за його діяльністю здійснюють: 1) вищий орган Товариства - загальні збори Учасників Товариства; 2) директор Товариства; 3) ревізійна комісія (п. 4.1. Статуту).
Вищим органом Товариства є загальні збори Учасників Товариства. Правомочність загальних зборів Учасників та прийнятих ними рішень, порядок та строки їх скликання визначаються відповідно до чинного законодавства України та цього Статуту. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у Статутному фонді. (п. 4.2. Статуту).
Відповідно до п.п. д) п.4.3. Статуту, до виключної компетенції зборів учасників Товариства належить затвердження річних результатів діяльності Товариства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, визначення порядку покриття збитків.
Головним узагальнюючим показником господарсько-фінансової діяльності Товариства є чистий прибуток (п. 7.1. Статуту).
Прибуток Товариства утворюється з надходжень від його господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З економічного прибутку Товариства сплачуються передбачені законом податки та інші обов'язкові платежі, а також відсотки по кредитах банків і по облігаціях. Прибуток, одержаний після зазначених розрахунків, залишається у розпорядженні Товариства, яке визначає напрями його використання відповідно до установчих документів Товариства (п. 7.2. Статуту).
Чистий прибуток, одержаний після розрахунків зазначених у п. 7.2. Статуту, залишається у розпорядженні Товариства, яке відповідно до установчих документів визначає напрямки його використання (п. 7.3. Статуту).
Відповідно до п. 7.4. Статуту, розподіл чистого прибутку здійснюється загальними зборами Товариства по результатах роботи за рік. Визначена зборами Товариства частина чистого прибутку може передаватись у власність трудового колективу. Розмір цього прибутку та порядок його розподілу визначається зборами Товариства.
Як вбачається з матеріалів справи та наданих в судовому засіданні пояснень учасників судового процесу, за 2010-2011 роки загальні збори учасників ТОВ «ДЕВІЕ» з приводу розподілу прибутку за результатами діяльності Товариства не проводились з причин, як пояснили представники відповідача, відсутності прибутку за наслідками роботи у вказані роки.
11.04.2013р. відбулись загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідно-експериментальне виробництво інституту епізоотології", оформлені протоколом № 10 від 11.04.2013р.
До порядку денного загальних зборів учасників товариства від 11.04.2013р. було винесено наступні питання: 1) звіт про фінансово-господарську діяльність ТОВ «ДЕВІЕ» за 2012 рік; 2) про використання чистого прибутку по результатах діяльності ТОВ «ДЕВІЕ» за 2012 рік.
Загальними зборами учасників Товариства прийнято рішення: отриманий прибуток за результатом діяльності за 2012 рік ТОВ «ДЕВІЕ» згідно п. 7.4. Статуту в сумі 116,1 тис. грн. залишити на розвиток виробництва даного товариства.
Голосували: за - 72,18 %, проти - 27,82 %.
Наведене стерджується матеріалами справи та поясненнями учасників процесу у судовому засіданні.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши і оцінивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 113 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарські товариства можуть бути створені у формі повного товариства, командитного товариства, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерного товариства.
Господарське товариство є власником: майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу; продукції, виробленої товариством у результаті господарської діяльності; одержаних доходів; іншого майна, набутого на підставах, що не заборонені законом (ст. 115 ЦК України).
В силу вимог ст. 116 ЦК України, учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом: брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди); вийти у встановленому порядку з товариства; здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом; одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом. Учасники господарського товариства можуть також мати інші права, встановлені установчим документом товариства та законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 87 Господарського кодексу України, прибуток господарського товариства утворюється з надходжень від його господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З економічного прибутку товариства сплачуються передбачені законом податки та інші обов'язкові платежі, а також відсотки по кредитах банків і по облігаціях. Прибуток, одержаний після зазначених розрахунків, залишається у розпорядженні товариства, яке визначає напрями його використання відповідно до установчих документів товариства.
Відповідно до ст. 15 ЗУ "Про господарські товариства", прибуток товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку товариства сплачуються проценти по кредитах банків та по облігаціях, а також вносяться передбачені законодавством України податки та інші платежі до бюджету. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків та сплати дивідендів, залишається у повному розпорядженні товариства, яке відповідно до установчих документів визначає напрями його використання.
Господарські суди вправі приймати рішення щодо виплати акціонеру (учаснику) частки прибутку (дивідендів) лише у разі невиплати господарським товариством дивідендів на підставі рішення загальних зборів або їх виплати в меншому розмірі, ніж передбачено відповідним рішенням (статті 10, 41, 59 Закону про господарські товариства, стаття 158 ЦК).
Розподіл прибутку товариства відноситься до виключної компетенції загальних зборів товариства. Господарський суд не може підміняти вищий орган управління товариства і втручатися у господарську діяльність товариства.
На цьому наголошено зокрема у п. 35 постанови Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 року N 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» (далі - Постанова № 13).
У разі, якщо товариство не скликало збори з питання розподілу прибутку, такі збори відповідно до законодавства та положень статуту товариства можуть бути скликані за ініциативою учасників.
Рішення, що прийняті загальними зборами учасників товариства, зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин (п 17. Постанови № 13).
Закон виходить з презумпції легітимності рішень органів управління господарського товариства, тобто відповідні рішення вважаються такими, що відповідають закону, яущо судом не буде встановлено інше. Такої думки притримується зокрема Вищий господарський суд України у п. 2.3 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 28.12.2007 р. № 04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин".
Як зазначалось вище, рішення щодо розподілу прибутку товариства за 2010-2011 роки не приймалось, з посиланням на відсутність такого, а згідно рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідно-експериментальне виробництво інституту епізоотології", що оформлене протоколом № 10 від 11.04.2013р., отриманий прибуток за результатами діяльності за 2012 рік в сумі 116,1 тис. грн. спрямовано на розвиток виробництва товариства.
Вказане рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідно-експериментальне виробництво інституту епізоотології" не оскаржене у встановленому порядку, не визнане недійсними та є чинним на даний час.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Інституту сільського господарства Західного Полісся НААН до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дослідно-експериментальне виробництво інституту епізоотології" про стягнення 59 256,30 грн. заборгованості по дивідендах, задоволенню не підлягають.
Судові витрати з розгляду даної справи відповідно до ст. 49 ГПК України покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
В позові відмовити.
Повне рішення складено 06 грудня 2013 р.
Суддя Кожухар М.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (с. Шубків, Рівненський р-н, Рівненська обл., 35325) - згідно заяви представника позивача б/н від 03.12.2013р.
3 - третій особі на стороні відповідача - ТОВ "Фармвет" (вул. Радянська, 81, к.3, смт. Літин, Літинський р-н, Вінницька обл., 22300)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2013 |
Оприлюднено | 06.12.2013 |
Номер документу | 35794490 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Кожухар М.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні