Рішення
від 03.12.2013 по справі 906/1508/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "03" грудня 2013 р. Справа № 906/1508/13

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Маріщенко Л.О.

за участю представників сторін:

від позивача: Тростенюк Ю.Д - дов. від 11.11.2013р.

від відповідача: не з'явився

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніком - Пром" (смт. Нова Борова Володарськ-Волинського району)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оптім-Синтез" (м.Житомир)

про стягнення 20000,00 грн.

Позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача на його користь 20000,00грн. попередньої оплати за не отриманий товар згідно виставленого ТОВ "Нафтопостач" рахунку №666 від 18.11.2011 р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ "Нафтопостач" змінило назву на ТОВ" "Оптім-Синтез", адже код ЄДРПОУ залишився тим самим , що й у ТОВ "Нафтопостач" - 37019902.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

28.10.2013 р. та 26.11.2013 р. до суду повернулись ухвали господарського суду відповідно від 17.10.2013 р. та від 12.11.2013 р. по справі №906/1508/13, надіслані на адресу відповідача, з відміткою органу зв'язку про закінчення строку зберігання поштового відправлення.

Відповідно до пп.3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Явка представників сторін в дане судове засідання обов'язковою судом не визнавалась.

Розгляд справи здійснюється за наявними в матеріалах справи документами, відповідно до ст.75 ГПК України.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання усної домовленості 18.11.2011р. відповідач надіслав позивачу рахунок №666 відповідно до якого позивач мав сплатити за рахунком кошти в сумі 20 000грн., а відповідач зобов'язувався поставити позивачу товар, а саме дизельного пального (ЕН 500,мнпз).

18.11.2011 р. року позивач перерахував на рахунок відповідача кошти в сумі 20000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням, що підтверджується платіжним дорученням № 2440 від 18.11.2011 р. та банківською випискою від 18.11.2011 р.

19.08.2013 р. покупець (позивач) звернувся до відповідача з письмовою вимогою про виконання зобов'язання щодо поставки дизельного пального на протязі 7-ми днів від отримання даної вимоги або повернення раніше сплаченої суми в розмірі 20 000,00 грн., але 29.09.2013 р. вказана вимога була повернута органом зв'язку позивачеві з посиланням на закінчення строку зберігання поштового відправлення.

В силу приписів частини 1 статті 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до частини 7 статті 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

В силу частини 2 статті 205 Цивільного кодексу України, право чин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їх волю до настання відповідних правових наслідків.

Частиною 1 статті 181 Господарського кодексу України встановлено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Відповідно до частини 1 статті 639 Цивільного кодексу України, договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

Відповідно до частини 2 статті 693 Цивільного кодексу України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Отже, дана норма передбачає правові наслідки невиконання продавцем обов'язку передати покупцеві попередньо оплачений ним товар. У цьому випадку покупець наділяється правом на свій вибір вимагати від продавця: передачі оплаченого товару (при цьому не має значення розмір попередньої оплати - в повному обсязі чи частково) або ж повернення сплаченої грошової суми.

В силу частини 2 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Як свідчать матеріали справи, сторонами не було узгоджено строк виконання відповідачем зобов'язання щодо поставки попередньо оплаченого товару.

Отже, з огляду на вимоги названих статей та дії сторін, у позивача існує право вимагати у відповідача виконання майнового зобов'язання щодо поставки оплаченого товару, і лише у випадку невиконання відповідачем цієї вимоги у семиденний строк від дня її пред'явлення, у позивача виникне право вимагати повернення попередньої оплати.

Господарським судом встановлено, що позивач звертався до відповідача з вимогою виконати обов'язок щодо поставки товару на суму 20 0000 грн.. як то передбачено частиною 2 статті 530 Цивільного кодексу України.

Встановлення наведеної обставини має суттєве значення для розгляду заявленої до стягнення суми коштів, оскільки відповідача можна вважати таким, що прострочив лише у тому разі, якщо він не виконав зобов'язання з поставки товару за вимогою позивача, що у свою чергу, надасть останньому право вимагати повернення попередньої оплати (частина 2 статті 693 Цивільного кодексу України).

Згідно витягу з ЄДРПОУ Товариство з обмеженою відповідальністю "Оптім-Синтез", ідент. код 37019902, що знаходиться за адресою:м. Житомир, вул. Чапаєва,7,зареєстровано за основним видом діяльності - оптова торгівля паливом, змінило повне найменування.

Згідно ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - документ, що містить відомості про юридичну особу або її відокремлені підрозділи, або фізичну особу - підприємця, визначені цим Законом, і використовується для їх ідентифікації під час провадження господарської діяльності та відкриття рахунку в банку.

Відповідно до п.2 ст. 17 Закону України " Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема,:

- повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності;

- ідентифікаційний код юридичної особи.

Як вбачається з наданих позивачем рахунку, в печатці на ньому та банківській виписки ТОВ "Нафтопостач лтд" та ТОВ "Оптім-Синтез" мають один код ЄДРПОУ - 37019902.

Згідно пункту 6 Положення "Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 р. N 118 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 р. N 499) Ідентифікаційний код зберігається за суб'єктом, якому він присвоєний, протягом усього періоду його існування і є єдиним.

У разі перетворення юридичної особи, крім центральних органів виконавчої влади, за правонаступником зберігається її ідентифікаційний код.

У разі припинення юридичної особи шляхом приєднання до іншої юридичної особи та створення на базі юридичної особи, що припинилася, відокремленого підрозділу ідентифікаційний код такої юридичної особи залишається за відокремленим підрозділом.

В інших випадках припинення юридичної особи присвоєння її ідентифікаційного коду новоствореним суб'єктам забороняється.

В п.7 цієї постанови зазначено, що ідентифікаційний код є обов'язковим для використання в усіх видах звітних та облікових документів суб'єкта і зазначається на його печатках та штампах.

Враховуючи викладене, позовні вимоги про стягнення з ТОВ "Оптім-Синтез" 20000,00 грн. попередньої оплати підлягають задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Оптім-синтез" (10029, м. Житомир, вул. Чапаєва, 7, код 37019902) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Юніком-Пром" (12114, Житомирська область, Володарськ-Волинський район, смт. Нова Борова, вул. Лісна, 20, код 32610382) - 20 000,00 грн. попередньої оплати та 1 720,50 грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 06.12.13

Суддя Маріщенко Л.О.

Віддрукувати:

1 - в справу,

2,3 - сторонам (рек. з повід.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення03.12.2013
Оприлюднено09.12.2013
Номер документу35814618
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/1508/13

Рішення від 03.12.2013

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Маріщенко Л.О.

Ухвала від 17.10.2013

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Маріщенко Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні