Постанова
від 02.12.2013 по справі 805/16935/13-а
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2013 р. Справа №805/16935/13

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 14 годин 00 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Зикун Ю.В., представника позивача Лазаревої І.А., представника відповідача Піяка В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

В С Т А Н О В И В:

26 листопада 2013 року позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива", про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю). Позовні вимоги вмотивовані тим, що 12 та 14 листопада 2013 року під час проведення планових перевірок відповідача були встановлені численні порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. З посиланням на частину 2 статті 19 Конституції України, частину 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", пункт 2.26 «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», позивач просив зупинити виконання робіт при експлуатації устаткування підвищеної небезпеки, а саме:

- устаткування, пов'язаного з використанням, транспортуванням небезпечних та шкідливих речовин: оприскувач «ОП-2000» - 3 одиниці, інв.№1 1987 року випуску, інв.№2 1987 року випуску; інв.№3 1993 року випуску; протруювач насіння «ПС-10 А» - 1 одиниця інв.№1 1987 року випуску;

- зберіганні та експлуатації балонів із стисненим, зрідженим, вибухонебезпечним газом (кисень, пропан-бутан, вуглекислота);

- зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи;

- роботи із збереження та переробки зерна;

- експлуатацію встановленого в ремонтному залі механічної майстерні вантажопідіймального крану, керованому з підлоги (кран-балка) інв.№1;

- експлуатацію встановленого в приміщенні автогаражу вантажопідіймального крану, керованому з підлоги (кран-балка) інв.№3.

Представник позивача позов підтримала, просила його задовольнити.

Представник відповідача позов визнав в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

21 червня 2013 року наказом №680 був затверджений план роботи Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області на ІІ півріччя 2013 року (а.с. 13-14).

11 листопада 2013 року на підставі зазначеного наказу Державною інспекцією нагляду в агропромисловому комплексі, житлово-комунальному господарстві та соціально-культурній сфері видано направлення № 020/1052 на проведення перевірки у відповідача (а.с. 28).

12 та 14 листопада 2013 року позивачем були відповідно складені "Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №020-19/92" (далі - Акт №020-19/92) та "Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №020-19/93" (далі - Акт №020-19/93), якими були встановлені 42 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 3 створюють загрозу життю та здоров'ю людей (а.с. 16-27).

В Акті №020-19/92 встановлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме не отриманий дозвіл територіального органу Держгірпромнагляду:

- на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме устаткування, пов'язаного з використанням, транспортуванням небезпечних та шкідливих речовин (обприскувач «ОП - 2000» - 3 одиниці, інв. № 1 , №2 -1987 року випуску, інв. № 3 - 1993 року випуску), а також (протруювач насіння «ПС-10А» - 1 одиниця, інв.№1 - 1987 року випуску), що є порушенням пункту 1 додаток 3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки і на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107;

- на зберігання та експлуатація балонів із стисненим, зрідженим, вибухонебезпечним газом (кисень, пропан-бутан, вуглекислота ), що є порушенням пункту 11 додаток 2 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки і на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107;

- на виконання зварювальних, газополум'яних, наплавних робіт, що є порушенням пункту 23 додаток 2 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки і на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107;

- на роботи із збереження та переробки зерна, що є порушенням пункт 25 додаток 2 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки і на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107;

- не проведено технічне опосвідчення (повне-1 раз на три роки ) вантажопідіймального крану, керованого з підлоги кран-балки (інв. № 1), встановленому у ремонтному залі мехмайстерні, що є порушенням пункту 7.3.3 НПАОП 0.00-1.01-07 «Правила пристрою та безпечної експлуатації вантажопідйомних кранів», затверджені наказом Держгірпромнагляду України №132 від 18.06.2007.

В Акті №020-19/93 встановлене порушення, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- не проведено технічне опосвідчення (повне-1 раз на три роки ) вантажопідіймального крану, керованого з підлоги кран-балки (інв. № 3), встановленому у приміщенні автогаражу, що є порушенням пункту 7.3.3 НПАОП 0.00-1.01-07 «Правила пристрою та безпечної експлуатації вантажопідйомних кранів», затверджені наказом Держгірпромнагляду Украйни №132 від 18.06.2007.

При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Відповідно до частини 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Статтею 38 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII "Про охорону праці" (далі - Закон №2694) передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до пункту 1 "Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України", затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011, із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України від 6 грудня 2012 року №685/2012, (далі - Положення) Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Згідно пункту 6 Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Відповідно до пункту 1 "Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області", затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №186-к від 2 грудня 2011 року Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України та їй підпорядковується.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2694 охорона праці це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно з частини 1 статті 6 Закону № 2694 умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (частина 1 статті 13 Закону № 2694).

За приписами статті 27 Закону №2694 нормативно-правові акти з охорони праці це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.

Згідно пункту 1.4 розділу І "Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України", затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, (далі - Положення) заборона виконання робіт це зупинення або недопущення виконання певних видів робіт, які здійснюються суб'єктом господарювання на стадії будівництва, експлуатації, реконструкції або ліквідації; виготовлення, застосування або реалізації продукції, небезпечних речовин; користування надрами шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження).

Пунктом 2.26 розділу ІІ Положення встановлено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Відповідно до абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України від 5 квітня 2007 року №877-V, в редакції Закону України №406-VII від 04.07.2013, "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Згідно статті 21 Закону №2694 роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).

Згідно пункту 1 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107, за Держгірпромнаглядом та його територіальними органами закріплена процедура видачі або відмови у видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Роботодавець має отримати дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування, пов'язаних з використанням, виготовленням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, утилізацією чи знешкодженням небезпечних або шкідливих речовин (Додаток 3 до "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107).

Оскільки відповідач не отримав дозвіл на експлуатацію обприскувачів «ОП - 2000» - 3 одиниці, інв. № 1 , №2 -1987 року випуску, інв. № 3 - 1993 року випуску) та протруювача насіння «ПС-10А» - 1 одиниця, інв.№1 - 1987 року випуску, їх експлуатація має бути заборонена.

27 листопада 1987 року Державним комітетом СРСР по надзору за безпечним веденням робіт в промисловості та в гірничому надзорі були затверджені «Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском».

Дані Правила діють на території України відповідно до наказу Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 12 квітня 2012 року №74 «Про затвердження Покажчика нормативно-правових актів з питань охорони праці».

Згідно статті 6.3.1 цих Правил посудини, що працюють під тиском, повинні піддаватися технічному огляду до пуску в роботу а також періодично в процесі експлуатації.

Статтею 6.4 Правил встановлено, що пуск в роботу посудини можливий лише за умови отримання дозволу на експлуатацію.

Відповідно до статті 7.1.4 Правил у разі виявлення порушень цих Правил відповідальний за нагляд має вимагати виводу посудин з експлуатації.

Оскільки відповідач не отримав дозвіл на експлуатацію балонів із стисненим, зрідженим, вибухонебезпечним газом (кисень, пропан-бутан, вуглекислота), експлуатація останніх має бути заборонена.

Роботодавець має отримати дозвіл на зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи (пункт 23 Додатку 2 до "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107).

Оскільки відповідач не отримав дозвіл на зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи, їх виконання має бути заборонено.

Роботодавець має отримати дозвіл на роботи із збереження та переробки зерна (пункт 25 Додатку 2 до «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки і на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107).

Оскільки відповідач не отримав дозвіл на роботи із збереження та переробки зерна, їх виконання має бути заборонено.

18 червня 2007 року наказом №132 Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду були затверджені «Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів», які встановлюють вимоги до будови, виготовлення, установлення, монтажу, демонтажу, налагодження, експлуатації, ремонту, реконструкції та модернізації вантажопідіймальних кранів.

Відповідно до розділу 7 цих Правил вантажопідіймальні крани допускаються до експлуатації за умови їх відповідності вимогам цих Правил та отримання суб'єктом господарювання дозволу на експлуатацію відповідно до вимог «Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2003 року №1631.

Оскільки відповідач не отримав дозволів на експлуатацію вантажопідіймальних кранів, керованих з підлоги кран-балки (інв. № 1 та інв. № 3), експлуатація останніх має бути заборонена.

Суд приймає визнання позову відповідачем, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Таким чином, постанова у даній справі підлягає негайному виконанню.

Питання розподілу судових витрат вирішити в порядку, встановленому статтями 88, 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 112, 136, 158-164, 167, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Заборонити Сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю "Нива" (місцезнаходження юридичної особи: 87100, Донецька область, Тельманівський район, смт. Тельманове, вул. Леніна, 6, код ЄДРПОУ 30835571) експлуатацію:

1. обприскувачів «ОП - 2000» - 3 одиниці, інв. № 1 , №2 -1987 року випуску, інв. № 3 - 1993 року випуску);

2. протруювача насіння «ПС-10А» - 1 одиниця, інв.№1 - 1987 року випуску;

3. балонів із стисненим, зрідженим, вибухонебезпечним газом (кисень, пропан-бутан, вуглекислота);

4. вантажопідіймального крану, керованого з підлоги кран-балки (інв. № 1), встановленого у ремонтному залі механічної майстерні;

5. вантажопідіймального крану, керованого з підлоги кран-балки (інв. № 3), встановленого у приміщенні авто гаражу.

Заборонити Сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю "Нива" (місцезнаходження юридичної особи: 87100, Донецька область, Тельманівський район, смт. Тельманове, вул. Леніна, 6, код ЄДРПОУ 30835571) проведення зварювальних, газополум'яних, наплавних робіт, та робіт із збереження та переробки зерна.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Стягнути з Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (83001, м. Донецьк, вулиця Артема, 97, код ЄДРПОУ 37968280) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 68 (шістдесят вісім) гривень 82 копійки.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 2 грудня 2013 року.

Постанова набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Циганенко А.І.

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення02.12.2013
Оприлюднено11.12.2013
Номер документу35879566
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —805/16935/13-а

Постанова від 02.12.2013

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Циганенко А.І.

Ухвала від 27.11.2013

Адміністративне

Донецький окружний адміністративний суд

Циганенко А.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні