12/2425
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" серпня 2008 р.Справа № 12/2425
Розглянувши матеріали за позовом Відкритого акціонерного товариства енергопостачальна компанія „Хмельницькобленерго” в особі Хмельницького міського району електромереж м. Хмельницький
до Закритого акціонерного товариства „Вікар” м. Хмельницький
про стягнення 6977грн. 16коп.
Суддя Шпак В.О.
Представники сторін:
Позивача: Докієн В.В. –за довіреністю №3593 від 28.12.2007р.
Відповідача: не з'явився
Суть спору:
Відкрите акціонерне товариство енергопостачальної компанії "Хмельницькобленерго" в особі Хмельницького міського району електромереж м. Хмельницький звернулося з позовом до закритого акціонерного товариства "Вікар" м. Хмельницький про стягнення 6977,16 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 3.03.2005р. між ВАТ ЕК "Хмельницькобленерго" та ЗАТ "Вікар" укладений договір № 694 про постачання електричної енергії. Відповідач порушив умови договору - оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача не проводив в повному обсязі, за період з 01.06.2006р. по 31.03.2008р. заборгував енергопостачачальній компанії суму у розмірі 6977,16 грн., що підтверджується виданими йому рахунками.
В судовому засіданні 19.06.2008р. представник позивача збільшив позовні вимоги. Просить суд стягнути з відповідача 10851грн. 95коп.
Відповідач в судове засідання не з'явився. У відзиві на позовну заяву зазначив, що позов визнає частково в сумі 1392грн. 13коп. Зазначив, позивачем при нарахування реактивної електроенергії не враховано, що її споживають споживачі з якими ним укладено договори на постачання електричної енергії.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
03.03.2005р. між ВАТ ЕК „Хмельницькобленерго” в особі Хмельницького міського РЕМ (постачальник) та ЗАТ „Вікар” (споживач) укладено договір №694 про постачання електричної енергії юридичним та фізичним особам –суб'єктам підприємницької діяльності.
Відповідно до умов даного договору (п.1.1, п.2.2.5, п.8.2) постачальник електричної енергії здійснює передачу та постачання електричної енергії споживачу, а споживач оплачує постачальнику спожиту електроенергію та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами. Споживач зобов'язується здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання електричної енергії між електромережею постачальника електричної енергії та електроустановками споживача згідно з „Порядком розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергі” (додаток №4). Плата за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії, за передачу (транспортування) електроенергії, яка постачається постачальником електроенергії за неврегульованим тарифом, пеня, 3% річних, інфляційні, плата за надання споживачеві додаткових послуг зараховується на поточний рахунок постачальника.
Відповідно до п.6.33 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996р. №28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005р. №910 із змінами) величина плати за перетікання реактивної електроенергії на межі розподілу електричних мереж визначається електропередавальною організацією відповідно до Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії між електропередавальною організацією та її споживачами, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 17.01.2002р. №19 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.02.2002р. за №93/6381, та зазначається у відповідному договорі між електропередавальною організацією та споживачем, електроустановки якого приєднані до електричних мереж електропередавальної організації.
Величина плати за перетікання реактивної електричної енергії між основним споживачем та його субспоживачами визначається основним споживачем відповідно до Методики обчислення плати за перетікання реактивної електричної енергії та зазначається у відповідному договорі, що укладається між ними (Договір про спільне використання технологічних мереж). Відповідно до п.3.1. Методики, розрахунки за перетікання реактивної електроенергії з мереж електропередавальної організації та за генерацію її в мережу згідно з відповідними додатками до Договорів, передбаченими ПКЕЕ здійснюються усіма споживачами, які мають сумарне середньомісячне споживання активної електроенергії за всіма точками обліку на одній площадці 5 000 кВт/год. та більше. Середньомісячне споживання визначається, як правило, за даними року, що передує розрахунку. Саме таким споживачем є ЗАТ "Вікар". Обчислення еквіваленту реактивної потужності виконуються електропередавальною організацією один раз на два роки(п.3.6. Методики).
Згідно п.4.1.1. Методики, споживання реактивної електроенергії в точці де відсутні прилади обліку, за розрахунковий період береться рівним споживанню активної електроенергії з урахуванням нормативного коефіцієнта потужності, який дорівнює 0,8. Оскільки починаючи з червня 2006 року і до березня 2008 року у споживача електроенергії ЗАТ „Вікар” були відсутні засоби обліку реактивної електроенергії, нарахування проводиться з врахуванням коефіцієнта 0,8.
Відповідно до п.6.34 Правил, споживачі, електроустановки яких приєднані до мереж, що належать електропередавальній організації, вносять плату за перетікання реактивної електроенергіх на поточний рахунок електропередавальної організації відповідно до умов договору про постачання електричної електроенергії.
- плата субспоживача основному споживачу регламентується Методикою і визначається з використанням значення еквівалента реактивної потужності, розрахованого до межі розподілу електромереж основного споживача та субспоживача;
- за зверненням основного споживача електропередавальна організація повинна надати йому методичну та розрахункову допомогу.
Відповідно до того ж п.5.4. Методики, розрахунки, що враховують перетікання реактивної електроенергії електромережами основного споживача з використанням значення еквіваленту реактивної потужності, підрахованого до межі розподілу мереж основного споживача і субспоживача, проводяться лише між ними. При цьому субспоживач сплачує основному споживачу плату за обсяги перетікань на межі розподілу їх електромереж, а електропередавальна організація проводить розрахунки з основним споживачем за обсяги перетоків на межі розподілу власних мереж і мереж основного споживача.
ХМРЕМ не має укладених із субспоживачами ЗАТ "Вікар" додатків № 4 до договору, де передбачається порядок розрахунків за перетікання реативної електроенергії, оскільки їх сумарне середньомісячне споживання активної електроенергії за всіма точками обліку на одній площадці менше 5 000 кВт/год.
Під час розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги, відповідно до яких суму позову зменшив з врахуванням споживання реактивної електроенергії субспоживачем ТОВ „Продторг”.
Своїх договірних зобов'язань відповідач належним чином –в установлений строк та в повному обсязі не виконав, внаслідок чого у нього виникла заборгованість перед позивачем за період з червня 2006р. по березень 2008р. в сумі 10851грн. 95коп., що підтверджується рахунками позивача.
На момент прийняття рішення в матеріалах справи відсутні будь-які докази погашення відповідачем спірної заборгованості в добровільному порядку.
Правовідносини, які виникли між сторонами на підставі договору №694 від 03.03.2005р., за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.
У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Згідно ст. 193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або їх зміна не допускається.
Виходячи із вищенаведеного, позов Відкритого акціонерного товариства енергопостачальна компанія „Хмельницькобленерго” в особі Хмельницького міського району електромереж м. Хмельницький до Закритого акціонерного товариства „Вікар” м. Хмельницький про стягнення 10851грн. 95коп. є обґрунтованим, підтвердженим матеріалами справи і належними доказами та підлягає задоволенню.
Доводи відповідача про те, що позивачем при визначенні суми позовних вимог не враховано споживання електричної енергії субспоживачами судом до уваги не приймаються, оскільки це не відповідає фактичним обставинам справи.
У відповідності із ст. 49 ГПК України судові витрати у справі належить покласти на відповідача.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 22, 44, 49, 82-84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд –
в и р і ш и в:
Позов Відкритого акціонерного товариства енергопостачальна компанія „Хмельницькобленерго” в особі Хмельницького міського району електромереж м. Хмельницький до Закритого акціонерного товариства „Вікар” м. Хмельницький про стягнення 10851грн. 95коп. задоволити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства „Вікар” м. Хмельницький, пров. Купріна, 7/3 (р/р 260083076 в ХФ ВАТ „Банк Універсальний”, МФО 315353, код 30693399) на користь Відкритого акціонерного товариства енергопостачальна компанія „Хмельницькобленерго” в особі Хмельницького міського району електромереж м. Хмельницький, вул. Свободи, 57/2 (р/р 2603830101003 в Хм. ОУ ВАТ „Д. Ощадбанк України”, МФО 315784, код 30693399) –10851грн. 95коп. (десять тисяч вісімсот п'ятдесят одна гривня 95коп.) заборгованості за реактивну електроенергію, 108грн. 52коп. (сто вісім гривень 52коп.) державного мита, 118грн. (сто вісімнадцять гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя В.О. Шпак
Віддруковано в 3 примірниках:
1 - До справи;
2 - Позивачу;
3 - Відповідачу.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2008 |
Оприлюднено | 19.05.2009 |
Номер документу | 3588166 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Шпак В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні