КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/1175/13-ц
Провадження №2/319/295/2013
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2013 року смт Куйбишеве
Куйбишевський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Солодовнікова Р.С.,
при секретарі Костенко А.В.,
за відсутності осіб, які повинні брати участь у справі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Куйбишевської селищної ради Куйбишевського району Запорізької області, Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області, третя особа приватний нотаріус Куйбишевського районного нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_2, про визнання права власності на земельну ділянку,
В С Т А Н О В И В :
До Куйбишевського районного суду Запорізької області 29 жовтня 2013 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі -позивач) до Куйбишевської селищної ради Куйбишевського району Запорізької області (далі - Куйбишевська селищна рада) та Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - Куйбишевська РДА), третя особа приватний нотаріус Куйбишевського районного нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_2 (далі - приватний нотаріус) про визнання права власності на земельну ділянку.
В обґрунтування свої позовних вимог позивач зазначив, що після смерті його батька ОСОБА_3, який помер 19 серпня 2012 року, відкрилась спадщина, яку ОСОБА_1 прийняв за законом. Спадкова справа № 4 була відкрита приватним нотаріусом та зареєстрована в реєстрі за № 316. 27 травня 2013 року позивачу нотаріусом було видане свідоцтво про право на спадщину за законом, відповідно до якого ОСОБА_1 став спадкоємцем автомобіля ВАЗ-21043. Однак, крім автомобіля, покійний ОСОБА_3 був власником земельної ділянки загальною площею 5,25 га, розташованої на території Куйбишевської селищної ради, яка не ввійшла до складу спадкового майна та на яку позивачу не було видане свідоцтво про право на спадщину. Причиною цього стало те, що за життя ОСОБА_3 втратив державний акт на право приватної власності на вищевказану земельну ділянку і тому позивач не мав змоги надати його оригінал нотаріусу, як правовстановлюючий документ, що підтверджує належність земельної ділянки спадкодавцеві. У зв’язку з зазначеним нотаріусом 09 вересня 2013 року була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Куйбишевської селищної ради. За таких обставин позивач вимушений був звернутись до суду за захистом своїх майнових прав.
Сторони в судове засідання не з’явились.
Позивач ОСОБА_1 подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, на задоволенні позову наполягає.
Представники відповідачів - Куйбишевської селищної ради та Куйбишевської РДА письмово повідомили судові про те, що не заперечують проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, просять справи розглядати без їх участі.
Третя особа - приватний нотаріус у судове засідання також не з’явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову не заперечує.
Згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, прийшов до наступних висновків.
Частиною 1 ст. 11 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог та на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що 19 серпня 2012 року помер ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ЖС № 251405 від 07 листопада 2012 року (а.с.6).
Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно у тому числі земельна ділянка площею 5,25 га, розташована на території Куйбишевської селищної ради Куйбишевського району Запорізької області, що підтверджується копією Державного акту на право приватної власності на землю, зареєстрованого 11.05.2005 року за №90 (а.с.4).
У встановлений законом термін позивач звернувся до нотаріальної контори, однак йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій на підставі того, що ним не було надано нотаріусу правовстановлюючих документів щодо належності майна спадкодавцеві, про що приватним нотаріусом ОСОБА_2 винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальних дій. (а.с. 8).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_1 після смерті батька - ОСОБА_4 отримав в порядку спадкування автомобіль (а.с.7).
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням їхнього цільового призначення.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Суд приходить до висновку, що відповідно до цивільного законодавства позивач має право в прядку спадкування за законом отримати у спадщину майно, що належало його батьку, однак позбавлений цього права, оскільки були втрачені оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно - земельну ділянку.
Права власності на спірне майно сторонами не оспорюється, а тому на думку суду, спадкові права ОСОБА_1 підлягають захисту в судовому порядку.
Позовні вимоги є обґрунтованими, такими, що відповідають переліченим нормам закону, доведеними вищевказаними належними та допустимими доказами. Суд, виходячи із встановлених обставин справи, прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Питання розподілу судових витрат позивачем не порушувалось.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1216,1218,1225 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60,209, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку загальною площею 5,25 га, кадастровий номер 2322755100:06:001:0031, розташовану на території Куйбишевської селищної ради Куйбишевського району Запорізької області, яка належала померлому ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЗП 029119, виданого 11 травня 2005 року на підставі розпорядження Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області від 18.07.2003 року № 328.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Запорізької області через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення, шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Якщо рішення було ухвалено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Р.С.Солодовніков
Суд | Куйбишевський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 35896316 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куйбишевський районний суд Запорізької області
Солодовніков Р. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні