cpg1251 номер провадження справи 13/100/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.12.2013 Справа № 908/3312/13
За позовом: Приватного підприємства «Дві луни», м. Запоріжжя
до відповідача: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», м.Запоріжжя
Суддя В.Г. Серкіз
за участю представників сторін:
від позивача: Зеніна В.В., довіреність № 134 від 25.10.2013р.
Ревенко Г.Ф. - директор, паспорт СА № 7109
від відповідача: Вініченко О.В., довіреність № 35/4604 від 27.08.2013р.
Розглядається позовна заява Приватного підприємства «Дві луни» Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» про відновлення становища , яке існувало до порушення права шляхом зобов'язання відповідача відновити газопостачання в будинок № 120 по вул. Юності у м. Запоріжжі, яке належить позивача.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на те, що між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газофікації «Запоріжгаз» (далі постачальник) та приватним підприємством «Дві луни» (далі споживач) був укладений договір № ТП-ПР-12-244 на постачання природного газу за регульованим тарифом. Відповідно до умов якого ПАТ «Запоріжгаз» зобов'язався постачати природний газ в продовж року в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення власних потреб, який оплачує вартість газу і наданих послуг у визначених розмірах, строку, порядку та умов. У червні 2012 року постачальником проводилося планово-технічне обстеження газових мереж від балансової належності до точки встановлення комерційного вузла обліку по вул. Юності,120, у м. Запоріжжя, готель «Дві луни». Дії працівників підприємства ґрунтувались на Правилах безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці (Держнаглядохоронпраці) від 1 жовтня 1997р. № 254, зареєстрованим у Міністерству юстиції 15.05.1998року, № 318/2758 та договору, що був укладений між сторонами. При перевірці було встановлення порушення Правил безпеки систем газопостачання України, а саме: забудівля газопроводу ( відвід діаметром 76мм.). За результатами виявленого порушення, був складений припис на ім'я керівника споживача щодо усунення виявлених порушень, де зазначено, що у противному випадку газопостачання буде припинено щоб не створювати загрозу виникнення аварійної ситуації. Вказуючи в акті порушення, відповідач не зазначив який саме пункт Правил був порушений. В подальшому порушення були позивачем усуненні, 19 грудня 2012 року проведена оплата вартості послуг за повторне підключення газопостачання .в сумі 565, 86грн. що підтверджується квитанцією № П1 24/1267403/1. Відповідно до п.5.4.3. договору № ТП-ПР-12-24434013 від 10.12.2012 року, на адресу ПАТ «Запоріжгаз» був направлений лист № 2112/2012 від 21 грудня 2012 року з вимогою поновлення постачання газу у будівлю 120 по вул.Юності у м. Запоріжжі, який залишений без реагування. На підставі викладеного, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному об'ємі.
Відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України № 30 від 26.11.2010р., протоколом автоматичного розподілу справи між суддями від 24.09.2013 р., справу № 908/3312/13 передано на розгляд судді Серкізу В.Г.
Ухвалою суду від 07.10.2013р. позовну заяву прийнято до розгляду, присвоєно провадженню № 13/100/13, судове засідання призначено на 28.10.2013 р.
Ухвала суду була направлена в установленому законом порядку на адреси, зазначені позивачем у позовній заяві та отримана сторонами, що підтверджується поштовими повідомленнями. Сторони належним чином сповіщені про дату, час і місце проведення судового засідання.
Згідно ч.3 ст. 22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їх процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно зі ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач не визнав заявлені позовні вимоги, просить суд відмовити в їх задоволенні з підстав викладених в відзивах на позовну заяву № 19/0738 від 23.10.2013р. та № 19/1990 від 03.12.2013р. (долучені до матеріалів справи). Обґрунтовуючи свої заперечення, відповідач вказує на те, що у зв'язку із закінченням будівельно-монтажних робіт на об'єкті Споживача, Начальником ПТО ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ», прийнято Розпорядження № 162-г від 18.11.2012 р., про підключення газопроводу низького тиску з метою подачі газу на об'єкт газопостачання ПП «Дві луни» за адресою вул. Юності, буд. 120 у м. Запоріжжі. На виконання прийнятого Розпорядження, бригадою працівників цеху експлуатації газопроводів ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ», здійснено виїзд на об'єкт, з метою підключення до газопостачання Споживача (ПП «Дві луни»). Згідно технічної документації, місцем підключення (врізки) об'єкту газопостачання за адресою буд. 120 по вул. Юності у м. Запоріжжі ПП «Дві луни», є житлова садиба за адресою. Умовою підключення об'єкту ПП «Дві луни», є згода власників садиби за адресою місця врізки. На момент первинного підключення (1992р.) ПП «Дві луни», було погоджено з власниками садиби за місцем врізки. Але, на момент повторного підключення 29.12.2012р., власниками садиби за місцем підключення, бригаду працівників цеху експлуатації газопроводів ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ», що здійснила виїзд на об'єкт, з метою підключення споживача до газопостачання, не було допущено до виконання врізки. Працівниками цеху експлуатації газопроводів ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ», на місці не допуску, в присутності представника ПП «Дві луни», складено Акт недопуску на об'єкт. Таким чином, ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» - відповідачем у справі, вжито вичерпних заходів, щодо підключення об'єкту споживача до газопостачання. В свою чергу, питання погодження підключення газопроводу за місцем врізки, знаходиться поза межами компетенції газопостачальної організації. Також, відповідач вказує на те, що механічне від'єднання газопроводу позивача, здійснено внаслідок неодноразового попередження з вимогою щодо усунення порушень. На підставі викладеного, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні, розпочатому 28.10.2013 . оголошувалась перерва до 03.12.2013р.
Представники позивача, в судовому засіданні 03.12.2013р. підтримали заявлені позовні вимоги.
Представник відповідача підтримав свої заперечення, викладені в відзивах на позовну заяву.
Судовий процес завершено 03.12.2013 р. оголошенням рішення суду в повному об'ємі, в присутності представників сторін.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газофікації «Запоріжгаз» (далі Постачальник) та приватним підприємством «Дві луни» (далі Споживач) був укладений договір № ТП-ПР-12-244 на постачання природного газу за регульованим тарифом.
У відповідно до умов якого ПАТ «Запоріжгаз» зобов'язався постачати природний газ в продовж року в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення власних потреб, який оплачує вартість газу і наданих послуг у визначенних розмірах, строку, порядку та умов.
Газопостачання відбувалось до приміщення, розташованного за адресою: м.Запоріжжя, вул. Юності, будинок 120. Об'єкт газопостачання визначений додатком №1 до договору № ТП-ПР-12-244 від 10.12.2012 року, у переліку комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання. У цьому ж документі визначено кількість газоспоживного обладнання, тип приладу обліку газу ( заводський номер, дата випуску, класе точності), режим роботи споживача, витрати газу за приладом на добу та вихідні дні. Умови зазначенного договору свідчать про те, що за своєю правовою природою він є договором поставки.
У червні 2012 року Постачальником проводилося планово-технічне обстеження газових мереж від балансової належності до точки встановлення комерційного вузла обліку по вул. Юності,120, у м. Запоріжжя, готель «Дві луни».
Дії працівників підприємства ґрунтувались на Правилах безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці (Держнаглядохоронпраці) від 1 жовтня 1997 р. № 254, зареєстрованим у Міністерству юстиції 15.05.1998року, № 318/2758 та договору, що був укладений між сторонами.
При перевірці було встановлення порушення Правил безпеки систем газопостачання України, а саме: забудівля газопроводу ( відвід діаметром 76мм.). За результатами виявленого порушення, був складений припис на ім'я керівника споживача щодо усунення виявлених порушень, де зазначено, що у противному випадку газопостачання буде припинено щоб не створювати загрозу виникнення аварійної ситуації. Вказуючи в акті порушення, відповідач не зазначив який саме пункт Правил був порушений.
25 червня 2012року був проведений демонтаж газопроводу (газова розводка до приладів) за адресою :вул.Юності, 120, готель «Дві луни» шляхом обрізки газопроводу у місці врезки у будинку 143 по вул. Музикальній, що підтверджується актом, складеним ПАТ «Запоріжгаз» від 25 червня 2012 року.
Тоді, як сторонами в розділі 7 договору № 120373 від 22.12.2011р. узгоджений порядок обмеження та припинення газопостачання, а саме:
Постачальник має право обмежити або припинити постачання газу на об'єкти споживача з дотриманням норм безпеки та нормативних документів, що визначають порядок обмеження (припинення) газу, у випадках:
- не проведення розрахунків за спожитий газ згідно з умовами договору;
- споживання природного газу в обсязі, що перевищує установлений договором;
- письмової заявки споживача з обґрунтуванням таких заходів (п. 7.2. договору).
Постачальник має право припинити постачання газу у випадках :
- його несанкціонованого відбору або втручання у вузли обліку, визначені в додатку 1 до договору: визнання аварійним стану системи газопостачання в установленому порядку (п. 7.3 договору).
Відповідно до п. 7.4. договору, пломбування та розпломбування газоспоживного обладнання споживача, що пов'язані обмеженням (припиненням) постачання газу, здійснюються постачальником згідно з визначені законодавством порядком по об'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачах крім населення .
Підключення газоспоживного обладнання споживача здійснюється за наявності письмово дозволу постачальника після оплати вартості послуг за відключення та підключення.
Порядок відключення (припинення) газопостачання у інших випадках визначається постановою КМУ від 08.12.2006 року № 1687 "Про затвердження Порядку пооб'єктового припиненні обмеження) газопостачання споживачам, крім населення" (п. 7.8. договору).
Порушення позивачем були усуненні, 19 грудня 2012 року проведена оплата вартості послуг за повторне підключення газопостачання в сумі 565, 86грн., що підтверджується квитанцією № П1 24/1267403/1.
Згідно ст. 599 ЦК України та ч. 1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Порядок пооб'єктового припиненні обмеження газопостачання споживачам, крім населення визначає процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу (далі - споживач) у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань (далі - відповідний графік), а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (далі - ліміт природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу. Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 480 від 21.05.2008 .
Пунктом 3 порядку визначено, газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство з власної ініціативи у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ (коли зазначене підприємство є його постачальником) або за надані послуги з його транспортування припиняє або обмежує газопостачання, а у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу припиняє газопостачання згідно з умовами договору на транспортування газу.
В іншому разі припинення (обмеження) газопостачання здійснюється за дорученням постачальника на підставі укладеного з ним договору.
Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 480 від 21.05.2008
4. Припинення (обмеження) газопостачання у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, недотримання ним відповідного графіка здійснюється у строк, визначений постачальником, газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством.
Припинення газопостачання у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу здійснюється у день і час, визначені газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством на підставі розрахунку обсягу споживання газу та залишку виділеного ліміту.
5. Припинення (обмеження) газопостачання здійснюється на вхідній засувній арматурі газопроводу споживача або газорозподільного пункту (за його наявності). У разі коли споживача приєднано прямим газопроводом від газорозподільної станції, припинення (обмеження) може здійснюватися безпосередньо на зазначеній станції.
6. Споживач повинен бути повідомлений газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам (далі - уповноважене підприємство), про припинення (обмеження) газопостачання не менш як за три доби до дати, на яку воно заплановано. На підприємствах металургійної та хімічної промисловості такий строк не може бути менший ніж п'ять діб. Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 268 від 05.04.2012
З цією метою уповноважене підприємство надсилає споживачеві повідомлення (за встановленою Міненерговугіллям формою), в якому зазначаються підстави та строк (дата і час) припинення (обмеження) газопостачання, і водночас про це інформує відповідний місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування а також територіальні органи Держжитлокомунінспекції. Абзац другий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 459 від 13.05.2009
Відповідно до п. 11 Порядку, відновлення газопостачання здійснюється за умови погашення заборгованості за спожитий природний газ, надані послуги з його транспортування, підтвердженого постачальником, газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, виділення постачальником ліміту природного газу або закінчення строку дії відповідного графіка та компенсації витрат на виконання робіт з примусового припинення газопостачання та оплати наданих послуг з його відновлення.
Пунктом 12 Порядку визначено, що відновлення газопостачання здійснюється працівниками, які обслуговують газопроводи чи газоспоживне обладнання споживача, у присутності посадової особи уповноваженого підприємства, що надіслало повідомлення, або працівниками такого підприємства за визначеною ним черговістю (якщо було здійснено примусове припинення газопостачання), про що зазначеною посадовою особою складається акт за встановленою Міненерговугіллям формою.
Відповідно до п.5.4.3. договору № ТП-ПР-12-24434013 від 10.12.2012 року, позивачем, на адресу керівника ПАТ «Запоріжгаз» був направлений лист № 2112/2012 від 21 грудня 2012 року з вимогою поновлення постачання газу у будівлю 120 по вул.Юності у м.Запоріжжі, який відповідачем залишений без реагування.
Стаття 20 ГК України передбачає захист прав суб'єктів господарювання та споживачів
1. Держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів.
2. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом:
визнання наявності або відсутності прав;
визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом;
відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання ;
припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення;
присудження до виконання обов'язку в натурі;
відшкодування збитків;
застосування штрафних санкцій;
застосування оперативно-господарських санкцій;
застосування адміністративно-господарських санкцій;
установлення, зміни і припинення господарських правовідносин;
іншими способами, передбаченими законом.
3. Порядок захисту прав суб'єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.
Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України визначає, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
В обґрунтування своїх заперечень, відповідачем не надано жодних належних та допустимих доказів в підтвердження правомірності здійснення припинення (обрізки) газопостачання до об'єкту розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул.Юності буд.№120.
Службова, що долучена до матеріалів справи, щодо надання дозволу на обрізку газопроводу по вищезазначеному об'єкту не містить пунктів порушених позивачем, а є лише посилання на «порушення ПБСТУ».
В відзиві на позовну заяву вих. № 19/1990 від 03.12.2013р., відповідач вказує, що припинення газопостачання за адресою: м. Запоріжжя, вул.Юності, буд.№120 було здійснено після неодноразового попередження позивача про усунення порушень.
Долучені відповідачем до матеріалів справи (додаток до відзиву (вх. № 09-06/23638 від 03.12.2013р.) акти, судом не можуть бути прийняті, як належний та допустимий доказ неодноразового попередження позивача щодо усунення порушень. Тим паче, в жодному з актів не вказано, який саме пункт Правил безпеки систем газопостачання України порушено позивачем.
Посилання відповідача на неможливість повторного підключення, в зв'язку з тим, що працівники цеху не були допущені власниками садиби за місцем підключення до виконання врізки, судом до уваги не приймається, як належний доказ неможливості відновлення становища, яке існувало до порушення права та законних інтересів позивача.
Згідно зі ст. 5 ГК України, правовий господарський порядок в Україні формується на основі оптимального поєднання ринкового саморегулювання економічних відносин суб'єктів господарювання та державного регулювання макроекономічних процесів, виходячи з конституційної вимоги відповідальності держави перед людиною за свою діяльність та визначення України як суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової держави.
Конституційні основи правового господарського порядку в Україні становлять: право власності Українського народу на землю, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони, що здійснюється від імені Українського народу органами державної влади і органами місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України ( 254к/96-ВР ); право кожного громадянина користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону; забезпечення державою захисту прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальної спрямованості економіки, недопущення використання власності на шкоду людині і суспільству; право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності; визнання усіх суб'єктів права власності рівними перед законом, непорушності права приватної власності, недопущення протиправного позбавлення власності; економічна багатоманітність, право кожного на підприємницьку діяльність, не заборонену законом, визначення виключно законом правових засад і гарантій підприємництва; забезпечення державою захисту конкуренції у підприємницькій діяльності, недопущення зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірного обмеження конкуренції та недобросовісної конкуренції, визначення правил конкуренції та норм антимонопольного регулювання виключно законом; забезпечення державою екологічної безпеки та підтримання екологічної рівноваги на території України; забезпечення державою належних, безпечних і здорових умов праці, захист прав споживачів; взаємовигідне співробітництво з іншими країнами; визнання і дія в Україні принципу верховенства права.
3. Суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Судовий збір, в порядку ст. 49 ГПК України, слід покласти на відповідача так, як спір з його вини доведено до судового розгляду.
Керуючись, ст. ст. 5, 20, 193 ГК України, ст. 599 ЦК України, ст. ст. 3, 22, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 87 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», 69035, м.Запоріжжя, вул. Заводська, 7 (р/р 26032030497 у філії ЗОУ ПАТ «Державний ощадний банк «України», МФО 313957, ЄДРПОУ 03345716) відновити становище, яке існувало до порушення права Приватного підприємства «Дві луни», 69083, м.Запоріжжя, вул. Юності, 120 (р/р 260303001441001 ПАТ АБ Бізхнесстандарт», МФО 339007, ЄДРПОУ 13611366) шляхом відновлення газопостаточання в будинок № 120 по вул. Юності у м.Запоріжжі, яке належить Приватному підприємству «Дві луни», м. Запоріжжя.
Видати наказ .
Стягнути Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», 69035, м.Запоріжжя, вул. Заводська, 7 (р/р 26032030497 у філії ЗОУ ПАТ «Державний ощадний банк «України», МФО 313957, ЄДРПОУ 03345716) на користь Приватного підприємства «Дві луни», 69083, м.Запоріжжя, вул. Юності, 120 (р/р 260303001441001 ПАТ АБ Бізхнесстандарт», МФО 339007, ЄДРПОУ 13611366) 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ.
Рішення вступає в законну силу через 10 днів з дня його прийняття.
Представникам сторін в судовому засіданні роз'яснено ст. 87 ГПК України
Суддя В.Г. Серкіз
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2013 |
Оприлюднено | 13.12.2013 |
Номер документу | 35957427 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Серкіз В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні