cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"29" листопада 2013 р. Справа № 918/1700/13
Господарський суд Рівненської області в складі судді:
судді - Пашкевич І.О.
при секретарі судових засідань Шарапі О.В.,
розглянувши матеріали справи за позовом Мартинова Олексія Юрійовича
до відповідача Приватного акціонерного товариства агрофірма "Зоря ім. Плютинського"
про визнання недійсними рішень загальних зборів
За участю представників:
від позивача : Мартинов О.Ю.;
від відповідача : Діонісьєв І.М., за довіреністю №452 від 28.10.2013 року.
Статті 20, 22, 91 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.
Відводи з підстав визначених статтею 20 ГПК України відсутні.
Обставини справи: В листопаді 2013 року позивач - Мартинов Олексій Юрійович (далі Мартинов О.Ю.) звернувся з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства Агрофірма "Зоря ім. Плютинського" (далі ПРАТ Агрофірма «Зоря ім. Плютинського або Товариство) про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства «Агропромислова корпорація «Зоря» (далі ПРАТ «Агропромислова корпорація «Зоря» або Товариство), оформленого протоколом №5 від 02.09.2010 року. Разом з тим в позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача судові витрати, пов'язані з розглядом справи.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що про час і місце проведення загальних зборів його повідомлено не було. Порядок денний із визначенням питань для розгляду загальними зборами йому не надсилалось. Вважає, що відповідачем порушено приписи ст.159 ЦК України, ст.ст.35,36 Закону України «Про акціонерні товариства» та позбавлено прав, визначених ст.38 Закону України «Про акціонерні товариства». Позивач посилається на Пункт 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 №13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» де визначено, що підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів. Частиною 5 статті 98 ЦК України учаснику товариства надано право на оскарження рішення загальних зборів до суду.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 06.11.2013р. порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 19.11.2013 року.
19.11.2013 року відповідач подав відзив на позов, в якому заперечив проти позовних вимог, зазначивши, що всіх акціонерів було повідомлено про проведення позачергових загальних зборів Товариства у встановленому Законом та Статутом порядку, про що вказано у протоколі № 5 позачергових загальних зборів акціонерів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря", а саме, що письмове повідомлення про проведення позачергових загальних зборів акціонерів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" та їх порядок денний були надіслані кожному акціонеру, зазначеному у переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему в Україні, на дату, визначену Наглядовою радою товариства листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Обраною на зборах Реєстраційною комісією ( п.8.2.9 Статуту ) зафіксовано, що реєстрацію акціонерів було почато о 10. год.00 хв. та закінчено о 10 год.45 хв. Загальна кількість акціонерів - власників голосуючих акцій Товариства, які зареєструвались для участі у зборах склала 8 909 983 акції ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря", які надають право голосу для вирішення питань, що належать до компетенції загальних зборів, що становить 88,714% від загальної кількості голосуючих акцій ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря". Відповідно, до ст.41 Закону України „Про акціонерні товариства" та п. 8.2.1 Статуту загальні збори акціонерів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" мали кворум, оскільки для участі у них зареєструвалось не менш ніж 60% голосуючих акцій, відтак збори були визнані повноважними та були відкриті.
Зокрема вказує, що даний факт підтверджується Витягом з протоколу засідання реєстраційної комісії загальних зборів акціонерів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" в якому відображено всіх зареєстрованих для участі в зборах акціонерів. Акціонер Мартинов О.Ю. для участі у зборах не зареєструвався. Враховуючи той факт, що відсутність акціонера Мартинова О.Ю. на загальних зборах акціонерів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" не вплинула б на кворум зборів, і, що його частка голосуючих акцій, що складала 3.156% від кількості всіх голосуючих акцій ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря", не є значною, що могла б вплинути на підсумки голосування.
Таким чином, вважає, що збори акціонерів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" відбулись без порушень та відповідно до діючого законодавства.
26.11.2013 року позивачем подані додаткові пояснення, в яких останній зазначив, що неповідомлення про час і місце проведення загальних зборів, ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" позбавило його права на внесення своїх пропозицій щодо питань, включених до порядку денного, а також щодо нових кандидатів до складу органів товариства. Звертає увагу суду на те, що повідомлення про проведення позачергових загальних зборів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" підписано головою правління товариства, а не головою наглядової ради. Вважає, що рішення про скликання позачергових загальних зборів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" наглядовою радою не приймалося. Наголошує на тому, що зазначене рішення наглядовою радою не може прийматися, оскільки порядок денний позачергових загальних зборів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" включає питання про обрання членів наглядової ради, що суперечить п. 8.2.15 статуту та абз. 3 ч. 5 ст. 47 ЗУ «Про акціонерні товариства». Також, вважає, що рішення про скликання позачергових загальних зборів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" прийнято не уповноваженим органом.
29.11.2013 року представник відповідача через відділ канцелярії суду подав додаткові пояснення у яких зазначив, що необхідність скликання позачергових загальних зборів акціонерів Товариства виконавчим органом, а не наглядовою радою товариства зумовлено необхідністю погодження правочинів, що були укладені головою правління.
В результаті розгляду матеріалів справи господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до п. 1.1. ст. 1 Статуту ПРАТ «Агропомислова корпорація «Зоря», затвердженого загальними зборами акціонерів закритого акціонерного товариства «Агропромислова корпорація «Зоря» протоколом № 3 від 04.06.2009 року (який діяв на момент проведення позачергових загальних зборів акціонерів Відповідача від 02.09.2010 року, далі Статут), Статут закритого акціонерного товариства «Агропромислова корпорація «Зоря» розроблений на підставі Закону України «Про господарські товариства», Господарського кодексу України. На підставі рішення загальних зборів акціонерів (протокол № 3 від 04.06.2009 року) закрите акціонерне товариство «Агропромислова корпорація «Зоря» перейменовується у приватне акціонерне товариство «Агропромислова корпорація «Зоря» у відповідності до вимог Закону України «Про акціонерні товариства». (а.с. 21-35).
Згідно п. 1.1. ст. 1 Статуту ПРАТ Агрофірма «Зоря ім. Плютинського» затвердженого загальними зборами акціонерів Приватного акціонерного товариства «Агропромислова корпорація «Зоря» протоколом № 5 від 02.09.2010 року, Статут приватного акціонерного товариства «Агропромислова корпорація «Зоря» розроблений на підставі Закону України «Про господарські товариства», Господарського кодексу України. На підставі рішення позачергових загальних зборів акціонерів (протокол №5) від 02.09.2010 року Приватне акціонерне товариство «Агропромислова корпорація «Зоря» перейменовується на Приватне акціонерне товариство Агрофірма «Зоря ім.. Плютинського».
02 вересня 2010 року відбулись позачергові загальні збори акціонерів ПРАТ «Агропромислова корпорація «Зоря». На зазначеному засіданні були прийняті наступні рішення, які оформлені протоколом №5 (а.с. 7-10):
1. Обрано головою зборів Гордійчука Сергія Миколайовича.
2. Обрано секретарем зборів Чуб Любов Єстафіївну.
3. Обрано лічильну комісію в складі Максимчук Ніни Василівни, Нагорняк Валентини Петрівни, Халабурди Тамари Миколаїни.
4. Прийнято до відома інформацію про внесення змін у реєстр акціонерів.
5. Затверджено нову редакцію Статуту товариства, з врахуванням зміни назви Товариства на приватне акціонерне товариство «Агрофірма «Зоря ім. Плютинського». Доручено голові правління Самілі І.М. підписати від імені акціонерів статут приватного акціонерного товариства «Агрофірма «Зоря ім. Плютинського», викладений у новій редакції та затверджений даними зборами. Доручено Парфенюку Олександру Вікторовичу або Гордійчуку Сергію Миколайовичу провести державну реєстрацію статуту приватного акціонерного товариства «Агрофірма «Зоря ім. Плютинського».
6. Достроково припинено повноваження членів Наглядової ради а саме: Березнюк Марії Сергіївни, Берези Івана Федоровича, Чуб Любові Євстафіївни.
7. Обрано Наглядову раду у наступному складі: представник акціонера ТзОВ фірми «Габен» Гордійчук Сергій Миколайович, представник акціонера ПП «Зоря-Агро» Береза Іван Федотович, акціонер Чуб Любов Євстафіївна. Члени Наглядової ради здійснюють свої повноваження на підставі договору з Товариством. Від імені Товариства договір підписує голова правління.
8.1. Викупити всі належні акції за згодою власників цих акцій у наступних акціонерів: ПП «Зоря-Агро» 14,529%; ЗАТ «Молочний комплекс» 3,519%; ЗАТ «Продовольчі товари» 2,167; ЗАТ «Свинокомплекс «Зоря» 0,689%; ЗАТ «М'ясокомбінат «Зоря» 5,288%; ЗАТ «Деревообробний комбінат» 0,314% ; ЗАТ «Зоря-Елеватор» 0,306%; ЗАТ «Зоря -Торгсервіс» 1,483%; ЗАТ «Зоря-Агрохім» 0,206%; ЗАТ «Зоря - телеком» 0,180%; ЗАТ «Очисні споруди» 0,675%; ЗАТ «Деревяне-Агронива» 1,039%; ЗАТ «Білів-Агронива» 1,035%; ЗАТ «Будкомбінат»Зоря» 0,175%.
8.2 Строк викупу включає строк приймання письмових пропозицій акціонерів про продаж акцій та строк сплати їх вартості. Строк викупу акцій не може перевищувати одного року. Письмова пропозиція визначеного акціонера про продаж акцій товариству є безвідкличною. Оплата акцій, що викуповуються, здійснюється у грошовій формі. Ринкова вартість цінних паперів визначається відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. Для визначення ринкової вартості акцій залучається незалежний оцінювач. Рішення про залучення суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання приймається наглядовою радою товариства.
Викуп акцій здійснюється через торговця цінними паперами визначеного наглядовою радою товариства, згідно з договором про надання комісійних послуг.
Товариство зобов'язане продати викуплені акції. Реалізація товариством придбаних власних акцій здійснюється на підставі рішення наглядової ради товариства.
У рішенні наглядової ради товариства про реалізацію власних акцій повинно бути визначено спосіб, порядок та умови реалізації придбаних власних акцій.
9.1 Перевести акції ПРАТ "АПК "Зоря" в бездокументарну форму та затвердити реквізити переведення у бездокументарну форму.
9.2 Змінити реєстратора ПРАТ "АПК "Зоря" - Відкрите акціонерне товариство «Рівне-Реєстр» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 22588241) та передати ведення реєстру власників іменних цінних паперів новому реєстратору який буде здійснювати ведення реєстру власників цінних паперів ПРАТ "АПК "Зоря" до моменту переведення акцій у бездокументарну форму - Закрите акціонерне товариство «Лев-компані» (ЄДРПОУ 22376071, місцезнаходження - 79026, Львівська обл., м. Львів, вул. Академіка Сахарова, бкд.ЗЗ, Ліцензія державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на здійснення професійної депозитарної діяльності з ведення реєстру власників цінних паперів серія АБ №293349 від 01.11,2005р.)
10. Надати повноваження голові правління щодо підписання угод на суму, що перевищує 50 мільйонів гривень з подальшим схваленням цього правочину загальними зборами акціонерів.
Погодити всі значні правочини, які були укладені головою правління Самілою І.М. (в т.ч. договір поруки №69/5 від 29.04.2010р. по зобовязаннях ТзОВ фірма Табен" перед AT «Райффайзен Банк Аваль» за Генеральним кредитним договором №69 від 22.12.2006р. та відкритим в межах нього Кредитним договором №010/08-4/293 від 11.12.2009р. на загальну суму 2 900 000 доларів США терміном дії 21.12.2011 року.)
Протокол підписаний головою загальних зборів, секретарем зборів та головою правління.
Вивчивши подані сторонами письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про акціонерні товариства" у зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники.
Пунктом 8.2.3 Статуту визначено, що у зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники.
Пунктом 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 №13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» визначено, що усі спори між господарським товариством та його учасником ( засновником, акціонером ), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками ( засновниками, акціонерами ) господарських товариств, пов'язані із здійсненням ними корпоративних прав та виконанням обов'язків учасника господарського товариства, на підставі п.4 частини першої статті 12 ГПК підвідомчі ( підсудні ) господарським судам незалежно від суб'єктного складу учасників спору. Право на звернення до суду з позовом про визнання недійсним рішень органів управління товариства мають лише ті його акціонери ( учасники ), які були акціонерами ( учасниками ) на дату прийняття рішення.
Судом встановлено, що Мартинов О.Ю. на момент проведення позачергових загальних зборів акціонерів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" оформлених протоколом № 5 від 02.09.2010 року був акціонером даного Товариства, що підтверджується сертифікатом акцій UA 400002717 (а.с. 11) та реєстром власників іменних цінних паперів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" (55-59).
Відповідно до ч. 1 ст.35 Закону України «Про акціонерні товариства» письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів.
Письмове повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний надсилається акціонерам персонально (з урахуванням частини другої цієї статті) особою, яка скликає загальні збори, у спосіб, передбачений статутом акціонерного товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції товариства у разі скликання загальних зборів акціонерами.
Пунктом 8.2.4 Статуту ПРАТ «АПК Зоря» встановлено, що письмове повідомлення про проведення загальних зборів Товариства та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, в становленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену Наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерами, які цього вимагають. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів.
Суд дослідивши долучені до матеріалів справи описи вкладення до цінних листів про надіслання повідомлень про проведення позачергових загальних зборів акціонерів 02.09.2010 року надісланих на адреси акціонерів, встановив, що опис вкладення в ціний лист на адресу позивача (Мартинова О.Ю.) відсутній (а.с. 74-80).
За таких підстав, суд дійшов висновку, що про час і місце проведення загальних зборів позивач у встановленому законом порядку не повідомлявся. Порядок денний із визначенням питань для розгляду загальними зборами позивачу не надсилалось.
Статтею 8 Конституції України унормовано, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до частини 1 статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з положеннями частин 1, 2 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Вказаною статтею також визначені способи захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, визнання правочину недійсним.
Частиною 2 статті 20 ГК України встановлено, що права та законні інтереси суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів, а також визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Пунктом 6 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24 жовтня 2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" (далі -Постанова № 13) визначено, що усі спори між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, пов'язані зі здійсненням ними корпоративних прав та виконанням обов'язків учасника господарського товариства, на підставі пункту 4 частини першої статті 12 ГПК підвідомчі (підсудні) господарським судам незалежно від суб'єктного складу учасників спору.
Відповідно до пункту 17 Постанови № 13 судам необхідно враховувати, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства за своєю правовою природою є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:
- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;
- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;
- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Таким чином, судом встановлено, що оспорюване рішення загальних зборів акціонерів ПРАТ «АПК Зоря» від 02.09.2010р. були прийняті за відсутності належним чином уповноваженого представника позивача, який на той час володів 3,156 % акцій відповідача.
У п. 19 Постанови пленуму Верховного Суду України №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" зазначено, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.
Судом враховується, що відповідно до ч.3 п.21 Постанови пленуму Верховного Суду України №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" при вирішенні спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів господарського товариства з підстав недопущення до участі в них акціонерів (учасників) товариства судам необхідно з'ясувати, чи могла їх відсутність (або наявність) істотно вплинути на прийняття рішення, яке оскаржується.
Згідно із п.21 Постанови № 13 права учасника ( акціонера ) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог Закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах, тощо.
При цьому п.2.16 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України № 04-5/14 встановлює, що позивачеві не може бути відмовлено у задоволені відповідних вимог тільки з мотивів недостатності його голосів для зміни результатів голосування з прийнятих загальними зборами акціонерів рішень, оскільки вплив акціонера на прийняття загальними зборами рішень не вичерпується тільки голосуванням.
Відтак, доводи відповідача про те, що відсутність акціонерів, не повідомлених в установленому законом порядку про проведення загальних зборів, не могла істотно вплинути на прийняття рішень загальних зборів у зв'язку з прийняттям рішень особами, що в сукупності володіють 88,714% від загальної кількості голосів, не приймаються до уваги господарським судом, оскільки участь в управлінні товариством не обмежується лише голосуванням на загальних зборах.
Законодавством встановлено права на: інформацію про діяльність товариства, у т.ч. про проведення загальних зборів акціонерів товариства, що визначені ч. 1 ст. 88 Господарського кодексу України; участь у загальних зборах акціонерів товариства, що визначені ч. 1 ст. 159 Цивільного кодексу України; участь у формуванні органів управління товариства, що визначені ч. 2 ст. 159 Цивільного кодексу України; участь у прийнятті рішень з інших питань, що віднесені законодавством та статутом до компетенції загальних зборів акціонерів, що визначені ч. 1, 2 ст. 159 Цивільного кодексу України.
Таким чином, неповідомлення позивача про час та місце проведення загальних зборів призвело до порушення його прав, встановлених законом.
Крім того, відповідно до пункту 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.
Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є:
- прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства);
Відповідно до протоколу загальних зборів акціонерів ПРАТ "АПК Зоря" 02 вересня 2010 року № 5, кількість голосів, що належить особам які зареєструвалися для участі у зборах - 8 909 983 - кворум зборів становить 88.714%.
Відповідно до п.26 Постанови № 13 акціонери можуть брати участь у загальних зборах особисто або через представника. Довіреності акціонерів повинні відповідати загальним вимогам, передбаченим цивільним законодавством, зокрема, необхідно дотримуватися норми частини третьої статті 247 ЦК України, згідно із якою довіреність, у якій не вказана дата її вчинення, є нікчемною. У разі, якщо довіреність акціонера на право участі та голосування на загальних зборах оформлена (складена або посвідчена) з порушенням встановлених законодавством вимог, особа, на і'мя якої видана довіреність , не має повноважень на участь та голосування на загальних зборах. У зв'язку із цим, голоси акціонера, передані за такою довіреністю, не можуть враховуватись при визначені кворуму на загальних зборах та результатів голосування. Відсутність зазначених реквізитів у протоколі реєстраційної комісії є порушенням порядку ведення протоколу реєстраційної комісії, яке робить неможливим встановлення факту присутності вищевказаних акціонерів із числа юридичних осіб, а, відтак, і кворуму, оскільки згідно із ст.ст.41,60 Закону про господарські товариства, загальні збори визнаються правомочними, якщо у них беруть участь акціонери ( учасники ), що мають відповідно до статуту товариства більш як 60% голосів. Відсутність кворуму є безумовною підставою для визнання в судовому порядку прийнятих загальними зборами рішень недійсними.
Із наданого протоколу реєстраційної комісії чергових загальних зборів акціонерів ПРАТ «Агропромислова корпорація «Зоря», яка проводила реєстрацію акціонерів, що прибули для участі у загальних зборах вбачається, що у даному протоколі відсутні прізвища та ім'я по батькові представників акціонерів або уповноважених осіб, що є акціонерами товариства із числа юридичних осіб, відсутні реквізити довіреності та данні паспорту представників зазначених акціонерів, а саме, ЗАТ «Білів - Агронива», ЗАТ «Зоря - Телеком», ЗАТ «Зоря - Торгсервіс», ЗАТ «М'ясокомбінат - Зоря », ПП «Зоря - Агро», ТОВ фірма «Габен», що складають у загальній кількості 73,554% від загальної кількості голосуючих акцій ПРАТ «Агропромислова корпорація «Зоря» (а.с. 52-54).
За наведених підстав, суд позбавлений можливості встановити наявність кворуму при прийнятті оскаржуваного позивачем рішення.
Судом також встановлено, що при скликанні позачергових зборів порушено порядок їх скликання. Даний порядок визначений ст.47 Закону України «Про акціонерні товариства». Відповідно до ч.2 ст.47, п.2 ч.2 ст.52 Закону України «Про акціонерні товариства» наглядова рада приймає рішення про скликання позачергових загальних зборів акціонерного товариства або про відмову в такому скликанні протягом 10 днів з моменту отримання вимоги про їх скликання. Аналогічне положення закріплено у п.8.2.15, п.8.3.2 Статуту ПРАТ «Агропромислова корпорація «Зоря».
Як вбачається із повідомлення про проведення позачергових загальних зборів ПРАТ Агропромислова корпорація «Зоря» (а.с. 67), воно підписано головою правління товариства, а не головою наглядової ради, що свідчить про те, що рішення про скликання позачергових загальних зборів наглядовою радою товариства не приймалося. Даний факт не заперечувався представником відповідача. При цьому відповідач пояснив, що необхідність скликання позачергових загальних зборів акціонерів товариства виконавчим органом а не наглядовою радою товариства було зумовлено, зокрема, необхідністю погодження позачерговими зборами значних правочинів, що було укладено головою правління. .
Відтак суд встановив, що рішення про скликання позачергових загальних зборів акціонерів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" прийнято не уповноваженим органом, відсутнє рішення наглядової ради товариства щодо скликання чи відмови у скликанні зборів, яке приймається наглядовою радою на протязі 10 днів з моменту отримання вимоги про їх скликання, що є порушенням приписів ст.47 Закону України «Про акціонерні товариства» та п.8.2.15 Статуту.
З сукупного аналізу норм діючого законодавства, враховуючи наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що вчинені під час скликання та проведення позачергових зборів акціонерів ПРАТ „Агропромислова корпорація „Зоря" оформлених протоколом № 5 від 02.09.2010 року порушення є значними і такими, що суттєво вплинули на законність прийнятих на зборах рішень, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підтверджуються належними доказами.
Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У відповідності до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів, поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.
Згідно ст.34 ГПК України Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Мартинова О.Ю. до ПРАТ Агрофірма «Зоря ім. Плютинського про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства агрофірма "Зоря ім. Плютинського", оформленого протоколом №5 від 02.09.2010 року є обґрунтованими, а тому підлягають до задоволення.
На відповідача в порядку статті 49 ГПК України покладаються витрати по сплаті судового збору в сумі 1147 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Рівненської області, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення загальних зборів Приватного акціонерного товариства «Агропромислова компанія «Зоря» оформленого протоколом №5 від 02.09.2010 року.
3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Зоря ім. Плютинського» (35314, с. Зоря, Рівненського району, Рівненської області пл.. Жовтнева,2, ідент. код. 25319777) на користь Мартинова Олексія Юрійовича, 933001, м. Рівне, вул..Фруктова, 4/2) 1147 грн. ( одну тисячу сто сорок сім гривень) 00 коп.- судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено "04"грудня 2013 року.
Суддя Пашкевич І.О.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2013 |
Оприлюднено | 13.12.2013 |
Номер документу | 35966141 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Пашкевич І.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні