1511-2009
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 215
РІШЕННЯ
Іменем України
23.04.2009Справа №2-19/1511-2009
За позовом – Сільськогосподарського риболовецького приватного підприємства «Аква», м.Щолкіне Ленінський район АР Крим
До відповідача – Мисовська сільська рада, с.Мисове Ленінський район АР Крим
Про визнання недійсним рішення
Суддя Мокрушин В.І.
П Р Е Д С Т А В Н И К И :
Від позивача – не зґявився
Від відповідача – не зґявився
Суть спору:
Позивач звернувся до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача про визнання недійсним рішення Мисовської сільської ради Ленінського району Автономної Республіки Крим 22 сесії 5 скликання від 23.10.2008 року № 313 «Про видачу державних актів СРПП «Аква», а також просив визнати за Сільськогосподарським риболовецьким приватним підприємством «Аква» право власності на земельні ділянки загальною площею 7 га, у тому числі: у с.Мисове – 0,39 га по вул.Анджиєвського, 6А; 0,08 га по вул.Анджиєвського, 10Б; 0,07 га по вул.Шкільний, 41; 6,14 га по вул.Центральній, 81; у с.Семенівка – 0,32 га по вул.Підгірська, 28А, які зазначені на схемі розташування земель колективної власності сільськогосподарського риболовецького виробничого кооперативу ім.Адмірала Нахімова в межах населених пунктів Мисовської сільської ради загальною площею 8,01 га. Також позивач просить зобов'язати Мисівську сільську раду видати сільськогосподарському риболовецькому приватному підприємству «Аква» державні акти на право власності на земельні ділянки загальною площею 7 га, а саме: у с.Мисове – 0,39 га по вул.Анджиєвського, 6А; 0,08 га по вул.Анджиєвського, 10Б; 0,07 га по вул.Шкільний, 41; 6,14 га по вул.Центральній, 81; у с.Семенівка – 0,32 га по вул.Підгірська, 28А, які зазначені на схемі розташування земель колективної власності сільськогосподарського риболовецького виробничого кооперативу ім.Адмірала Нахімова в межах населених пунктів Мисовської сільської ради загальною площею 8,01 га. Позовні вимоги мотивовані тим, що на вказаних земельних ділянках знаходиться нерухоме майно, яке належить позивачу, а також тим, що позивач є правонаступником сільськогосподарського риболовецького виробничого кооперативу ім.Адмірала Нахімова, якому на праві власності належали вказані земельні ділянки, тому позивач вважає себе власником земельних ділянок.
Відповідач надав відзив на позов, позовні вимоги не визнав, пояснив, що діюче законодавство не передбачає колективної власності на землю. Також позивач зазначив, що на земельних ділянках знаходиться майно позивача – нерухомі об'єкти, а саме: у с.Мисове – 0,39 га по вул.Анджиєвського, 6А знаходиться комплекс будівель причалу; 0,08 га по вул.Анджиєвського, 10 розташовані будівлі механічних майстерень; 0,07 га по вул.Шкільний, 41 розташована будівля контори - клубу; 6,14 га по вул.Центральній, 81 розташований комплекс – рибопереробний цех; у с.Семенівка – 0,32 га по вул.Підгірська, 28А розташований рибний пункт. Право власності на на нерухоме майно підтверджується відповідними свідоцтвами про право власності. Відповідач також просив розглянути справу за відсутності представника.
Справа розглядалася за наявними матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України (від 06.11.1991 року № 1798-XII із змінами та доповненнями).
Розглянув матеріали справи, суд –
В С Т А Н О В И В :
Сільськогосподарське риболовецьке приватне підприємство «Аква» (далі по тексту СРПП «Аква») (ідентифікаційний код 32945269) зареєстроване Ленінською районною державною адміністрацією АР Крим 04.06.2004 року, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію (а.с.17).
Відповідно до п.1.5 Статуту СРПП «Аква» створено в результаті реорганізації сільськогосподарського риболовецького виробничого кооперативу їм.Адмірала Нахімова шляхом виділення частини сукупних валових активів і є правонаступником майнових прав та обов'язків сільськогосподарського риболовецького виробничого кооперативу їм.Адмірала Нахімова у відповідних частинах згідно розділового балансу (а.с.58).
Позивачу від сільськогосподарського риболовецького виробничого кооператива ім.Адмірала Нахімова за передаточним балансом на підставі Розпорядження № 19 від 30.06.204 року по СРВК ім.Адмірала Нахімова були передані валові активи та зобов'язання відповідно до актів приймання – передачі (а.с.76-81).
Відповідно до державного акту на право колективної власності на землю II-KM № 000095 від 31.08.2000 року сільськогосподарському риболовецькому виробничому кооперативу їм.Адмірала Нахімова з місцезнаходженням у с.Мисове передано у колективну власність 413,77 га землі відповідно до плану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.10-12).
23.10.2008 року Рішенням № 313 Мисовської сільської ради 22 сесії 5 скликання відмовлено СРПП «Аква» у видачі державних актів на право власності на земельні ділянки загальною площею 8,07 га у тому числі: с.Мисове (російською мовою – Мысовое) – 6,68 га, с.Семенівка (російською мовою – Семёновка) – 0,38 га, с.Заводське (російською мовою – Заводское) – 1,01 га, які розташовані на території Мисовської сільської ради, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які належать СРПП «Аква», у зв'язку з тим, що діючим законодавством не передбачена форма колективної власності на землю (а.с.19).
Відповідно до ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (від 21.05.1997 року № 280 із змінами та доповненнями) Мисовська сільська рада є органом місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України (від 28.06.1996 року № 254к/96-ВР) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, Мисовська сільська рада є органом місцевого самоврядування та зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 ст.126 Земельного кодексу України (у редакції від 25.10.2001 року № 2768 із змінами та доповненнями) право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.41 Конституції України (від 28.06.1996 року № 254к із змінами та доповненнями) кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст.354 Цивільного кодексу України (від 16.01.2003 року № 435 із змінами та доповненнями) до особи може бути застосовано позбавлення права власності на майно за рішенням суду як санкція за вчинення правопорушення (конфіскація) у випадках, встановлених законом. Конфісковане майно переходить у власність держави безоплатно. Обсяг та порядок конфіскації майна встановлюються законом.
Відповідно до ст.353 Цивільного кодексу України (від 16.01.2003 року № 435 із змінами та доповненнями) у разі стихійного лиха, аварії, епідемії, епізоотії та за інших надзвичайних обставин, з метою суспільної необхідності майно може бути примусово відчужене у власника на підставі та в порядку, встановлених законом, за умови попереднього і повного відшкодування його вартості (реквізиція). В умовах воєнного або надзвичайного стану майно може бути примусово відчужене у власника з наступним повним відшкодуванням його вартості. Реквізоване майно переходить у власність держави або знищується. Оцінка, за якою попередньому власникові була відшкодована вартість реквізованого майна, може бути оскаржена до суду.
Суду не надано доказів конфіскації або реквізиції майна позивача, а саме: земельної ділянки, на яке в нього відповідно до акту на право колективної власності на землю існує право власності.
Відсутність у діючому законодавстві України певного виду права власності не може бути підставою для позбавлення права власності на майно, яке вже визнано за особою, якщо у законі прямо не передбачена така можливість.
Згідно із ст.33 Господарського процесуального кодексу України (від 06.11.1991 року № 1798-XII із змінами та доповненнями) кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» (від 14.02.1992 року № 2114 із змінами та доповненнями) (у редакції, яка діяла на момент існування правопопередника позивача) об'єктом права колективної власності підприємства є земля. Суб'єктом права власності у підприємстві є підприємство як юридична особа, а його члени - в частині майна, яку вони одержують при виході з підприємства.
Відповідно до п.1 ст.8 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» (від 14.02.1992 року № 2114 із змінами та доповненнями) (у редакції, яка діяла на момент існування правопопередника позивача) підприємство самостійно володіє, користується і розпоряджається належними йому об'єктами власності.
До об'єктів права власності відносилася і земельна ділянка, яка вказана у акті на право колективної власності на землю від 31.08.2000 року.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» (від 14.02.1992 року № 2114 із змінами та доповненнями) (у редакції, яка діяла на момент існування право попередника позивача) земля може належати підприємству на праві колективної власності, а також може бути надана у постійне або тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди. Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами. Право підприємства на земельну ділянку зберігається при входженні його до складу агропромислових об'єднань, комбінатів, агрофірм та інших формувань. Право підприємства на земельну ділянку або її частину може бути припинено в порядку і на підставах, встановлених Земельним кодексом України.
Зміна редакції нормативного акту не може бути підставою для позбавлення права власності підприємства на земельну ділянку, тим більше, що при зміні редакції нормативного акту не було введено в дію спеціальних норм відносно цих правовідносин.
Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 року № 449 встановлено, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
Відповідно до п.4 ст.10 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» (від 14.02.1992 року № 2114 із змінами та доповненнями) (у редакції, яка діяла на момент існування право попередника позивача) члену підприємства, який побажав вийти з його складу для організації фермерського господарства, земельна ділянка надається із земель запасу, а в разі їх відсутності - із земель підприємства, придатних для сільськогосподарського виробництва, в частині, що припадає на одного члена колективу.
Відповідно до ч.9 ст.5 Земельного кодексу України (від 18.12.1990 року № 561 із змінами та доповненнями) (у редакції, яка діяла на момент існування правопопередника позивача) кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу.
Відповідно до ст.6 Земельного кодексу України (від 18.12.1990 року № 561 із змінами та доповненнями) (у редакції, яка діяла на момент існування правопопередника позивача) громадяни України мають право на одержання у власність земельних ділянок для: ведення селянського (фермерського) господарства; ведення особистого підсобного господарства; будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка); садівництва; дачного і гаражного будівництва.
Таким чином, враховуючи норми ст.8 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» (від 14.02.1992 року № 2114 із змінами та доповненнями) (у редакції, яка діяла на момент існування право попередника позивача), положення ч.9 ст.5 та ст.6 Земельного кодексу України (від 18.12.1990 року № 561 із змінами та доповненнями) (у редакції, яка діяла на момент існування правопопередника позивача) члени колективного сільськогосподарського підприємства при виході з підприємства мали можливість одержати в натурі належні ним земельні ділянки, які вираховувалися шляхом поділу площі сільськогосподарських угідь, які знаходяться у користуванні підприємства на загальну кількість членів колективного сільськогосподарського підприємства.
При виході із складу підприємства член колективного сільськогосподарського підприємства міг одержати земельну ділянку лише за рахунок сільськогосподарських угідь.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що несільськогосподарські угіддя не підлягали розділу між членами колективного сільськогосподарського підприємства при виході з підприємства.
Таким чином, на всі несільськогосподарські угіддя, які було передано у колективну власність колективного сільськогосподарського підприємства, суб'єктом права власності було підприємство як юридична особа.
Відповідно до наданих документів до державного акту про право колективної власності ввійшли земельні ділянки, на частину яких позивач просить визнати право власності, а саме: у с.Мисове (російською мовою – Мысовое) – 0,39 га по вул.Анджиєвського, 6А; 0,08 га по вул.Анджиєвського, 10Б; 0,07 га по вул.Шкільний, 41; 6,14 га по вул.Центральній, 81; у с.Семенівка (російською мовою – Семёновка) – 0,32 га по вул.Підгірська, 28А, які зазначені на схемі розташування земель колективної власності сільськогосподарського риболовецького виробничого кооперативу ім.Адмірала Нахімова в межах населених пунктів Мисовської сільської ради загальною площею 8,01 га.
Відповідно до ст.22 Земельного кодексу України (від 25.10.2001 року № 2768 із змінами та доповненнями) землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі тимчасової консервації тощо).
Відповідно до ст.47 Земельного кодексу України (від 18.12.1990 року № 561 із змінами та доповненнями) (у редакції, яка діяла на момент існування правопопередника позивача) землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для потреб сільського господарства або призначені для цих цілей.
З урахуванням положень ст.47 Земельного кодексу України (від 18.12.1990 року № 561 із змінами та доповненнями) (у редакції, яка діяла на момент існування правопопередника позивача) та ст.22 Земельного кодексу України (від 25.10.2001 року № 2768 із змінами та доповненнями) землі, які використовуються у сільськогосподарському виробництві є землями сільськогосподарського призначення, при цьому землі на яких розташовані будівлі та двори є несільськогосподарськими угіддями.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 27.12.2007 року власником об'єкту нерухомості – механічних майстерень, які розташовані у с.Мисове, вул.Анджієвського, 10Б є СРПП «Аква» (а.с.21). Вказане також підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.22).
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 15.10.2007 року власником об'єкту нерухомості – контори, яка розташована у с.Мисове, вул.Шкільна, 41 є СРПП «Аква» (а.с.33). Вказане також підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.34).
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 19.02.2005 року власником об'єкту нерухомості – рибооброблювального цеху, який розташований у с.Мисове, вул.Центральна, 81 є СРПП «Аква» (а.с.39). Вказане також підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.40).
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 28.07.2005 року власником об'єкту нерухомості – рибпункту, який розташований у с.Семенівка, вул.Підгірська, 28А є СРПП «Аква» (а.с.44). Вказане також підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.45).
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 30.06.2005 року власником об'єкту нерухомості – комплексу будівель причалу, який розташований у с.Мисове, вул.Анджієвського, 6А є СРПП «Аква» (а.с.49). Вказане також підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.50).
Таким чином, на відповідних земельних ділянках, право власності на які просить визнати за собою позивач, знаходиться нерухоме майно, яке належить СРПП «Аква» на праві власності.
Тобто на земельних ділянках, право власності на які просить визнати за собою СРПП «Аква» розташовані господарські будівлі, які використовуються СРПП «Аква» у сільськогосподарському виробництві та були надані сільськогосподарському риболовецькому виробничому кооперативу ім.Адмірала Нахімова для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Доказів зміни цільового призначення земельної ділянки господарському суду не надано.
Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України (від 16.01.2003 року № 435 із змінами та доповненнями) власник майна може пред'явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Оскільки право власності на земельні ділянки не визнається Мисовською сільською радою, своє право власності на земельні ділянки СРПП «Аква» має право захистити у судовому порядку.
Відповідно до п.10) ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України (від 16.01.2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями) кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.2 ст.20 Господарського кодексу України (від 16.01.2003 року № 436 із змінами та доповненнями) держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів.
Таким чином, діючим законодавством передбачений такий спосіб захисту порушеного права як визнання повністю або частково недійсними актів органів місцевого самоврядування, про що просить позивач.
З урахуванням викладеного суд задовольняє позовні вимоги.
З урахуванням того, що позивачем не в повному обсязі сплачено державне мито при зверненні до господарського суду АР Крим суд стягує залишок державного мита з позивача у сумі 1700,25 грн. (1950,25 грн. повинно бути сплачено, 250 грн. сплачено фактично, різниця 1700,25 грн.)
У судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст.33, 49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
· Позов задовольнити.
· Визнати недійсним рішення Мисовської сільської ради Ленінського району АР Крим (98210, АР Крим, Ленінський район, с.Мисове, вул.Анджієвського, 37, код ЄДРПОУ 34740646, р/р 33214812700184 у банку УДК в АР Крим м.Сімферополь, МФО 824026/) 22 сесії 5 скликання від 23.10.2008 року № 313 «Про видачу державних актів СРПП «Аква» (98213, АР Крим, Ленінський район, м.Щолкіне, 29, кв.25, ЄДРПОУ 32945269, р/р 260078773 в КРД «Райфайзен банк Аваль» МФО 324021).
· Визнати за сільськогосподарським риболовецьким приватним підприємством «Аква» (98213, АР Крим, Ленінський район, м.Щолкіне, 29, кв.25, ЄДРПОУ 32945269, р/р 260078773 в КРД «Райфайзен банк Аваль» МФО 324021) право власності на земельні ділянки загальною площею 7 га, а саме: у с.Мисове (російською мовою – Мысовое) – 0,39 га по вул.Анджієвського, 6А; 0,08 га по вул.Анджієвського, 10Б; 0,07 га по вул.Шкільний, 41; 6,14 га по вул.Центральній, 81; у с.Семенівка (російською мовою – Семёновка) – 0,32 га по вул.Підгірська, 28А, які зазначені на Схемі розташування земель колективної власності сільськогосподарського риболовецького виробничого кооперативу ім.Адмірала Нахімова в межах населених пунктів Мисовської сільської ради загальною площею 8,01 га.
· Зобов'язати Мисовську сільську раду Ленінського району АР Крим (98210, АР Крим, Ленінський район, с.Мисове, вул.Анджієвського, 37, код ЄДРПОУ 34740646, р/р 33214812700184 у банку УДК в АР Крим м.Сімферополь, МФО 824026/) видати сільськогосподарському риболовецькому приватному підприємству «Аква» (98213, АР Крим, Ленінський район, м.Щолкіне, 29, кв.25, ЄДРПОУ 32945269, р/р 260078773 в КРД «Райфайзен банк Аваль» МФО 324021) державні акти на право власності на земельні ділянки загальною площею 7 га, а саме: у с.Мисове (російською мовою – Мысовое) – 0,39 га по вул.Анджієвського, 6А; 0,08 га по вул.Анджієвського, 10Б; 0,07 га по вул.Шкільний, 41; 6,14 га по вул.Центральній, 81; у с.Семенівка (російською мовою – Семёновка) – 0,32 га по вул.Підгірська, 28А, які зазначені на Схемі розташування земель колективної власності сільськогосподарського риболовецького виробничого кооперативу ім.Адмірала Нахімова в межах населених пунктів Мисовської сільської ради загальною площею 8,01 га.
· Стягнути з сільськогосподарського риболовецького приватного підприємства «Аква» (98213, АР Крим, Ленінський район, м.Щолкіне, 29, кв.25, ЄДРПОУ 32945269, р/р 260078773 в КРД «Райфайзен банк Аваль» МФО 324021) на користь державного бюджету України 1700, 25 грн. державного мита.
Рішення оформлено
відповідно до ст.84, 85 ГПК України
28.04.2009 р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Мокрушин В.І.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2009 |
Оприлюднено | 20.05.2009 |
Номер документу | 3597439 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Мокрушин В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні