1729-2009
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 311
РІШЕННЯ
Іменем України
24.04.2009Справа №2-18/1729-2009
За позовом – Виробничого кооперативу «Черевички», м. Судак (вул. Садова, 7, с. Дачне, м. Судак, 98000)
До відповідача-1 – Виконавчого комітету Судацької міської Ради, м. Судак (вул. Леніна, 85 а, м. Судак, 98000)
До відповідача-2 – Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Судака», м. Судак (вул. Октябрьська, 36, м. Судак, 98000)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Судацька міська Рада, м. Судак (вул. Леніна, 85 а, м. Судак, 98000)
Про визнання права власності та зобов'язання КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Судака» провести державну реєстрацію.
Суддя І.К. Осоченко
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача – Жила Д.О., юрист, довіреність від 01.03.2009р.
Від відповідача-1 – не з'явився.
Від відповідача-2 – не з'явився.
Від третьої особи - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Виробничий кооператив «Черевички», м. Судак (далі - позивач) звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим із позовною заявою до Виконавчого комітету Судацької міської Ради, м. Судак (далі – відповідач-1) та до Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Судака», м. Судак (далі – відповідач-2), в якій просить суд визнати право власності на об'єкт незавершеного будівництва та зобов'язати КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Судака» провести державну реєстрацію.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 17.01.2002р. між позивачем та Судацькою міською Радою було укладено Договір оренди земельної ділянки, яка розташована за адресою: вул. Набережна, 25, м. Судак. Згідно з умовами Договору, орендар має право самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності у відповідності з призначенням земельної ділянки. Маючи на меті використання земельної ділянки за цільовим призначенням, було здійснено будівництво буфету з літнім майданчиком, площею 24,5 кв. м. за адресою: м. Судак, вул. Набережна, б. 25.
На підставі рішення виконавчого комітету Судацької міської Ради від 27.12.2002р. Судацькою міською Радою позивачу було видано свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомості в цілому.
В 2007 році було розглянуто заявку позивача про реконструкцію даного об'єкту нерухомості, а також відповідач-1 прийняв рішення № 204 від 20.03.2007р., згідно з яким, позивачу було дозволено виконання проектно - пошукових робіт по реконструкції літнього майданчика. Таким чином, позивачем, за власні кошти, було створено об'єкт нерухомості – пансіонат.
Позивач звернувся до відповідача-1 та відповідача-2 з проханням оформити право власності на створений об'єкт нерухомості. Відповідачі відмовили у реєстрації та оформленні права власності, мотивуючи дану відмову тим, що документи, надані позивачем, не виступають належною підставою для оформлення та реєстрації права власності на спірний об'єкт.
На момент подання позовної заяви позивач виконав всі необхідні умови для оформлення права власності, але відповідачі ухиляються від зазначених дій, що і стало підставою для звернення позивача до суду.
Представники відповідачів та третьої особи у судове засідання двічі не з'явилися, але 13.04.2009р. на адресу суду надійшло клопотання відповідача-1, у якому він просить відкласти розгляд справи та зобов'язати позивача направити на адресу відповідача-1 копію позовної заяви. Суд задовольнив дане клопотання та відклав розгляд справи.
24.04.2009 року у судовому засіданні представник позивача надав суд докази відправлення на адресу відповідача 1 копії позовної заяви з додатком.
24.04.2009 року у судовому засіданні представник позивача надав суд заяву, в якій відмовляється від стягнення судових витрат і просить провадження у справі у цій частині припинити.
Суд приймає дану заяву до свого розгляду.
Суд вважає за можливе розглянути справу у порядку статті 75 ГПК України за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд -
ВСТАНОВИВ:
17.01.2002 р. між Судацькою міською радою (Орендодавець) і Кооперативом «Черевички» (Орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки (далі Договір).
Згідно з п. 1 Договору Судацька міська рада на підставі рішення 41 сесії 23 скликання від 31 жовтня 2001 р. надала, а Кооператив «Черевички» прийняв в довгострокову оренду на 25 років земельну ділянку загальною площею 0,0236 га, яка розташована по вул. Набережна в м. Судак.
Згідно з п. 2.1 Договору цільове використання орендованої земельної ділянки відповідно до УКЦІЗ – 1.11.6 (комерційна діяльність, інші види комерційної діяльності).
Відповідно до п. 3.3.1 Договору Орендар має право самостійно визначати напрями власної господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки.
Згідно з п. 3.4 Договору Орендар зобов'язаний приступити до використання земельної ділянки після державної реєстрації цього договору.
Державна реєстрація договору проведена 25.01.2002 р. під № 132.
Позивач, з метою використання орендованої земельної ділянки за цільовим призначенням, здійснив будівництво буфета з літнім майданчиком, площею 24, 5 кв.м., що розташований за адресою: АР Крим, м. Судак, вул. Набережна, б. 25.
На підставі рішення виконавчого комітету Судацької міської ради від 27.12.02 р. позивачу було видано свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомості в цілому – буфет з літнім майданчиком, розташований за адресою: АР Крим, м. Судак, вул. Набережна, б. 25.
Згідно з витягу про реєстрацію прав власності на нерухоме майно № 5297427 від 03.11.2004 р. право власності на вищезазначений об'єкт нерухомості зареєстроване за Кооперативом «Черевички».
В результаті розгляду заявки позивача про реконструкцію належного йому на праві власності об'єкту нерухомості і інших документів, виконавчим комітетом Судацької міської ради, відповідно до ст. 14 «Про основи містобудування», було прийнято рішення № 204 від 20.03.2007 р., згідно з яким позивачу дозволено здійснення проектно-дослідницьких робіт по реконструкції літнього майданчика громадського харчування.
На підставі розробленого архітектурно - планувального завдання № 10 на проектування об'єкту архітектури для нового будівництва, позивачем, в межах орендованої земельної ділянки та за рахунок власних коштів, був створений об'єкт нерухомості – готель на тридцять місць з буфетом та літнім майданчиком.
КРП «БРТІ м. Судак» стосовно створеного позивачем майна була оформлена інвентарна справа, відповідно до якої об'єкт нерухомості має наступні технічні характеристики: літ. «А-3» готель на 30 місць з буфетом та літнім майданчиком, розташований за адресою: АР Крим, м. Судак, вул. Набережна, буд. 25 і складається з:
Цокольний поверх під літ. «А-3»:
- підсобне, загальною площею 65,8 кв.м.;
- підсобне, загальною площею 13,0 кв.м.;
- сходова клітка, загальною площею 4,9 кв.м.;
Всього по цокольному поверху під літ. «А-3» 83,7 кв.м.
1 поверх:
- обідній зал, загальною площею 84,9 кв.м.;
- комора, загальною площею 3,7 кв.м.;
- коридор, загальною площею 4,0 кв.м.;
- сходова клітка, загальною площею 9,0 кв.м.;
Всього по першому поверху 101,6 кв.м.
2 поверх:
- кімната, загальною площею 17,7 кв.м.;
- санвузол, загальною площею 2,8 кв.м.;
- санвузол, загальною площею 2,8 кв.м.;
- кімната, загальною площею 17,4 кв.м.;
- кімната, загальною площею 27,9 кв.м.;
- санвузол, загальною площею 4,7 кв.м.;
- сходова клітка, загальною площею 13,8 кв.м.;
Всього по другому поверху 87,1 кв.м.
3 поверх:
- сходова клітка, загальною площею 7,32 кв.м.;
З метою оформлення права власності на створений об'єкт нерухомості, позивач звернувся до виконавчого комітету Судацької міської ради з проханням оформити право власності та до КРП «БРТІ м. Судак» з метою реєстрації права власності, проте в оформленні і реєстрації права власності було відмовлено в усній формі із посиланням на те, що наданий позивачем пакет документів побічно підтверджує право власності, проте не є підставою для оформлення і реєстрації права власності.
Після вивчення матеріалів справи, суд вважає, що позовні вимоги Виробничого кооперативу «Черевички» ґрунтуються на законі та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні зі встановленими кордонами, певним місцерозташуванням, з визначеними стосовно її правами. Право власності на земельну ділянку поширюється на простір, що знаходиться над і під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих і інших будов і споруд.
Відповідно до ст. 90 ЗК України користувач земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі, споруджувати житлові будинки, виробничі і інші будови і споруди.
Згідно з ч. 4 ст. 373 ЦК України користувач земельної ділянки має право використовувати земельну ділянку на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
Дослідивши наявний в матеріалах справи договір оренди земельної ділянки і орендні правовідносини, що існують між сторонами, суд дійшов висновку, що позивач є законним користувачем земельної ділянки, на якій розташований спірний об'єкт нерухомості.
Згідно з ч. 2 ст. 375 ЦК України користувач земельної ділянки набуває права власності на зведені останнім будівлі, споруди і інше нерухоме майно.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст. 331 ЦК України, право власності на нову річ, у тому числі нерухоме майно, яке створене особою, набувається останньою, якщо інше не встановлене законом або договором.
Згідно зі ст. 181 ЦК України до нерухомого майна відносяться земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на ній, переміщення яких неможливе без їх знецінення і зміни цільового призначення.
Згідно зі ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). За заявою зацікавленої особи суд може визнати його власником недобудованого нерухомого майна, якщо буде встановлено, що частина робіт, не виконаних згідно з проектом, є незначною.
Суд дослідивши оформлені КРП «БРТІ м. Судак» матеріали інвентарної справи, зі змісту яких вбачається, що готовність спірного об'єкту складає 73 %, дійшов висновку, що частина невиконаних робіт є незначною.
Згідно з приписами гл. 13, 23 ЦК України, п. 3 листа ВАСУ від 31.01.2001 р. № 01-8/98 «Про деякі роз'яснення законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності і його захистом» у власності особи можуть знаходитись будь-які об'єкти, якщо інше не передбачене законодавчими актами України. Не виключено перебування у власності і об'єктів незавершеного будівництва.
Вищевикладене кореспондується з нормою п. 2 ч. 3 ст. 331 ЦК України, згідно з якою органи БТІ здійснюють реєстрацію права власності на об'єкти незавершеного будівництва на підставі надання документа, що встановлює право.
Отже суд вважає правомірною заявлену позивачем вимогу про визнання права власності на незавершений будівництвом спірний об'єкт нерухомості, готовність якого складає 73 %.
Відповідно до п. 9 інформаційного листа ВАСУ від 31.01.2001 р. № 01-8/98 „Про деякі роз'яснення законодавства, які регулюють питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом ” основним критерієм законності володіння майном є джерело фінансування.
З наявного в матеріалах справи договору підряду № 4/05 від 15.12.2005 р. та листа ПП «Д – Фортіус» вбачається, що будівництво спірного об'єкту нерухомості здійснене виключно за власні грошові кошти позивача.
Згідно зі ст. 792 ЦК України, ст. 1 ЗУ «Про оренду землі» найм (оренда) землі є володінням і користуванням земельною ділянкою для здійснення підприємницької і інших видів діяльності.
Згідно з вимогами укладеного між сторонами договору цільове призначення орендованої земельної ділянки – комерційне, інші види комерційної діяльності.
З матеріалів справи вбачається, що спірний об'єкт нерухомості за власним функціональним призначенням є комерційним об'єктом і використовується безпосередньо для здійснення Орендарем підприємницької діяльності.
Відповідно до чинного земельного законодавства розташування спірного об'єкту на землях комерційного призначення не заборонено.
Отже, власник орендованої земельної ділянки – Судацька міська рада, при укладенні договору оренди на умовах визначених в останньому, дав згоду на розташування на неї об'єкту комерційного призначення – спірного майна.
Крім того, суд звертає увагу, що спірний об'єкт нерухомості розташований безпосередньо у межах орендованої земельної ділянки, стосовно спірного майна не має будь-яких спорів та претензій з боку третіх осіб, в т.ч. власника земельної ділянки.
Таким чином, судом встановлено, що єдиним власником спірного майна є Виробничий кооператив «Черевички»– позивач по справі, а отже відсутні будь – які перешкоди для визнання за ним права власності.
Згідно з п. 1 ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна має право пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухомість, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 р. N 7/5, передбачена обов'язкова реєстрація прав власності на нерухоме майно фізичних і юридичних осіб шляхом внесення відповідного запису до реєстру прав власності на нерухоме майно (п. п. 1.4., 1.5. Положення).
Дана реєстрація здійснюється на підставі правовстановлюючих документів, до яких, згідно з Додатком № 1 до вказаного Положення, віднесені рішення судів про визнання права власності.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень» підставою для державної реєстрації прав, які посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обтяження цих прав, є рішення судів стосовно речових прав на нерухоме майно, обтяження цих прав.
Суд, дослідивши приписи діючого законодавства та зіставивши їх з виниклими між сторонами правовідносинами вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
У ході судового розгляду представник позивача надав суду заяву, в якій відмовляється від стягнення судових витрат і просить провадження у справі у цій частині припинити.
Суд приймає відмову позивача від позовних вимог щодо стягнення судових витрат і провадження у справі у цій частині припиняє по пункту 4 статті 80 ГПК України.
24.04.2009р. у судовому засіданні за згодою позивача було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 29.04.2009 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 82 – 85 Господарського кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Виробничим кооперативом «ЧЕРЕВИЧКИ» (98000, АР Крим, м. Судак, с. Дачне, вул. Бірюзова, 31; код ЄДПРОУ 22314118) право власності на об'єкт незавершеного будівництва в цілому - літ. «А-3» готель на 30 місць з буфетом і літнім майданчиком, розташований на земельній ділянці площею 0,0236 га за адресою: АР Крим, м. Судак, вул. Набережна, буд. 25 та складається з:
Цокольний поверх під літ. «А-3»:
- підсобне, загальною площею 65,8 кв.м.;
- підсобне, загальною площею 13,0 кв.м.;
- сходова клітка, загальною площею 4,9 кв.м.;
Всього по цокольному поверху під літ. «А-3» 83,7 кв.м.
1 поверх:
- обідній зал, загальною площею 84,9 кв.м.;
- комора, загальною площею 3,7 кв.м.;
- коридор, загальною площею 4,0 кв.м.;
- сходова клітка, загальною площею 9,0 кв.м.;
Всього по першому поверху 101,6 кв.м.
2 поверх:
- кімната, загальною площею 17,7 кв.м.;
- санвузол, загальною площею 2,8 кв.м.;
- санвузол, загальною площею 2,8 кв.м.;
- кімната, загальною площею 17,4 кв.м.;
- кімната, загальною площею 27,9 кв.м.;
- санвузол, загальною площею 4,7 кв.м.;
- сходова клітка, загальною площею 13,8 кв.м.;
Всього по другому поверху 87,1 кв.м.
3 поверх:
- сходова клітка, загальною площею 7,32 кв.м.;
3. Зобов'язати Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Судак» (вул. Октябрьська, 36, м. Судак, 98000) здійснити державну реєстрацію права власності за Виробничим кооперативом «ЧЕРЕВИЧКИ» (98000, АР Крим, м. Судак, с. Дачне, вул. Бірюзова, 31; код ЄДПРОУ 22314118) на об'єкт незавершеного будівництва в цілому - літ. «А-3» готель на 30 місць з буфетом і літнім майданчиком, розташований на земельній ділянці 0,0236 га за адресою: АР Крим, м. Судак, вул. Набережна, буд. 25 та складається з:
Цокольний поверх під літ. «А-3»:
- підсобне, загальною площею 65,8 кв.м.;
- підсобне, загальною площею 13,0 кв.м.;
- сходова клітка, загальною площею 4,9 кв.м.;
Всього по цокольному поверху під літ. «А-3» 83,7 кв.м.
1 поверх:
- обідній зал, загальною площею 84,9 кв.м.;
- комора, загальною площею 3,7 кв.м.;
- коридор, загальною площею 4,0 кв.м.;
- сходова клітка, загальною площею 9,0 кв.м.;
Всього по першому поверху 101,6 кв.м.
2 поверх:
- кімната, загальною площею 17,7 кв.м.;
- санвузол, загальною площею 2,8 кв.м.;
- санвузол, загальною площею 2,8 кв.м.;
- кімната, загальною площею 17,4 кв.м.;
- кімната, загальною площею 27,9 кв.м.;
- санвузол, загальною площею 4,7 кв.м.;
- сходова клітка, загальною площею 13,8 кв.м.;
Всього по другому поверху 87,1 кв.м.
3 поверх:
- сходова клітка, загальною площею 7,32 кв.м.;
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Осоченко І.К.
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2009 |
Оприлюднено | 20.05.2009 |
Номер документу | 3598265 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
Осоченко І.К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні