Рішення
від 06.05.2009 по справі 22/633
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

22/633

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

          


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"06" травня 2009 р.Справа № 22/633

за позовом Прокурора Волочиського району в інтересах держави в особі Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" за дорученням якого діє Волочиський центр електрозв'язку №1 м. Волочиськ  

до приватного підприємства "Меридіан" м. Волочиськ

про стягнення 755,87 грн. заборгованості

                   Суддя   Заверуха С.В.

Представники сторін:

Позивача : Фіщук А.А. - представник за довіреністю від 30.12.2008р.

Відповідача : не з'явився

        За участю від прокуратури: Шкадько В.В.

Суть спору: прокурор Волочиського району в інтересах держави в особі Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" за дорученням якого діє Волочиський центр електрозв'язку №1 м. Волочиськ  звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача - приватного підприємства "Меридіан" м. Волочиськ 755,87 грн. заборгованості, зокрема, 711,72 грн. основного боргу за надані телекомунікаційні послуги , 5,35 грн. пені, 34,18 грн. інфляційних втрат, 4,62 грн. 3% річних. Дана заборгованість, як вказує позивач, виникла в результаті невиконання відповідачем взятих на себе згідно договору про надання послуг електрозв'язку №89 від 23.10.2001 р. зобов'язань з своєчасної та повної оплати наданих позивачем послуг електрозв'язку.

На підтвердження позовних вимог прокурором в матеріали справи надано виписки з особового рахунку відповідача № 6801000045000958, договір № 89 від 23.10.2001р. про надання послуг електрозв'язку, рахунки №6801000045000958 за жовтень 2008р. - березень 2009 р. на суму 711,72 грн. (139,09 грн., 142,43грн., 142,43 грн., 132,42грн.,142,43 грн.) згідно договору №95 та графіка наданих послуг.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримують вказані позовні вимоги та наполягають на їх задоволенні, обґрунтовуючи останні обставинами викладеними у позовній заяві та доданими до неї документами.

Представник позивача в судове засідання надав суду обґрунтований розрахунок заявленої до стягнення пені.

Відповідач, незважаючи на належне повідомлення про дати, час та місце засідань суду,  явку повноважного представника не забезпечив, вимог ухвал суду від 31.03.2009р. та 16.04.2009 р. не виконав, письмового відзиву на позовну заяву не надав. Будь-яких клопотань від відповідача на адресу суду не надходило.

Останнє, у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.

Ухвала про порушення провадження у справі надіслана відповідачу рекомендованим листом та вручена останньому, що підтверджується поштовим повідомленням № 4582793 від 03.04.2009 р.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено:  

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців від 28.04.2009 р. №03-03-323 відповідач зареєстрований як приватне підприємство, за адресою: м. Волочиськ, вул. Незалежності 7.

    Проведеною прокуратурою Волочиського району перевіркою з питань дотримання Центром електрозв'язку №1 Хмельницької філії ВАТ "Укртелеком" вимог чинного законодавства в галузі телекомунікацій встановлено наступне:

23.10.2001р. між Центром електрозв'язку №1 Хмельницької філії ВАТ "Укртелеком" м. Волочиськ (підприємство зв'язку) та приватним підприємством "Меридіан" м. Волочиськ укладений договір №89, за яким підприємство зв'язку надає послуги електрозв'язку перераховані в додатку 1 і безплатні послуги перераховані в додатку 2.

Згідно договору підприємство зв'язку зобов'язане забезпечувати безперебійне і якісне надання послуг електрозв'язку; не менше одного разу на місяць повідомляти абонентів про належну суму платежу за міжміські та міжнародні телефонні розмови (пункти 2.1.1., 2.1.21. Договору). Споживач зобов'язаний своєчасно вносити плату за користування телефоном, міжміські та міжнародні телефонні розмови, подані в кредит телеграми та інші послуги, надані по телефону (пункт 3.2.8. договору). Послуги, які надаються підприємством зв'язку, оплачуються за тарифами, затвердженими згідно з чинним законодавством. Споживач сплачує послуги електрозв'язку за спільно погодженою авансовою системою оплати. Розрахунки за фактично отримані в кредит послуги електрозв'язку за кожний попередній місяць проводяться споживачем протягом десяти днів з дня одержання рахунка, але не пізніше 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим (пункти 4.1., 4.2., 4.5. договору). У разі несплати за надані послуги електрозв'язку понад установлений термін (з 21 числа місяця, що настає після розрахункового періоду) споживач сплачує пеню в розмірі одного відсотка від затриманих платежів за кожну добу затримки, згідно з чинним законодавством (пункт 5.8. договору).

Згідно 3.1.9 договору споживач має право не вносити абонентної плати за весь час пошкодження телефону не з вини споживача, з моменту подання ним заяви в бюро ремонту.

Відповідно до п.п. 7.1 та 7.2 договору останній набирає чинності з дня підписання і діє п'ять років. Якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодна зі сторін не повідомила про його припинення, то договір вважається дійсним на той же термін.

Згідно пояснень позивача від 16.04.2009 р. сторони не повідомляли про припинення дії договору.

На виконання умов договору позивачем надано відповідачу послуги електрозв'язку та виставлено до оплати рахунки за телекомунікаційні послуги за період жовтень 2008р. - березень 2009 р. на загальну суму 711,72 грн. Дана сума заборгованості також підтверджується виписками з особового рахунку відповідача, доказами часткової оплати телекомунікаційних послуг за вересень 2008 р.     

Рахунки за листопад 2008 р.  –березень 2009 р. надані позивачем  в судове засідання.

Оскільки у добровільному порядку зазначену заборгованість відповідачем сплачено не було, позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача 755,87 грн. заборгованості, зокрема, 711,72 грн. основного боргу за надані телекомунікаційні послуги, 5,35 грн. пені, 34,18 грн. інфляційних втрат, 4,62 грн. 3% річних.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається наступне:

Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків передбачених ст. 11 Цивільного кодексу України № 435-IV від 16.01.2003 р. (ЦКУ) є договори або інші правочини. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 611 ЦКУ). Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст.629).

Згідно статті 509 ЦКУ зобов'язання виникають з договору. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона боржник повинна вчинити на користь іншої особи (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦКУ).

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦКУ).

Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) ст. 610 ЦКУ визначає як порушення зобов'язання.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦКУ).

Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України № 436-ІV від 16.01.2003 р. (ГКУ) господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відтак, правовідносини, що виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими (виникли з господарського договору) і відповідно до ст. 1 ГКУ є предметом його регулювання.

Згідно ст. 193 ГКУ суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним сином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач належним чином виконав взяті на себе за договором зобов'язання, зокрема надав відповідачу послуги електрозв'язку зв'язку та виставив рахунки до оплати останніх, у свою чергу відповідач вказані послуги отримав, проте, взятих на себе зобов'язань з повної та своєчасної оплати останніх у встановлений договором термін не виконав, у зв'язку з чим заборгованість відповідача за період жовтень 2008р. - березень 2009 р. склала 711,72 грн.  

Доказів оплати послуг електрозв'язку відповідачем суду не надано.

Відповідно до ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які  відповідно  до  законодавства  повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Ухвалою господарського суду від 31.03.2009р. зобов'язувалось відповідача надати суду письмовий відзив на позов з документальним обгрунтуванням своїх доводів, проте вимоги ухвали суду останнім не виконано, причини невиконання суду не повідомлено.

Згідно ст.230 ГК України передбачає обов'язок учасника господарських відносин сплатити неустойку, штраф, пеню у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Пунктом 5.8 договору передбачено, що у разі несплати за надані послуги електрозв'язку понад установлений термін (з 21 числа місяця, що настає після розрахункового періоду) споживач сплачує пеню в розмірі одного відсотка від затриманих платежів за кожну добу затримки, згідно з чинним законодавством.

Частиною 3 ст. 549 ЦК України визначено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен  день прострочення виконання зобов'язання. Відповідно до ст.1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Згідно ст.3 зазначеного Закону розмір пені, передбачений ст.1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Боржник не звільняється від відповідальності за неможливістю виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ст. 625 ЦКУ).

У зв'язку із простроченням виконання зобов'язання відповідачем позивачем на суму основного боргу 711,72грн., враховуючи періоди виникнення боргу та суми заборгованості,  проведено нарахування 5,35 грн. пені, 34,18 грн. інфляційних втрат, 4,62 грн. 3% річних, які підлягають стягненню з відповідача.

При стягненні пені судом враховано імперативний припис передбачений ст.3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".

Зважаючи на викладене, позовні вимоги щодо стягнення 755,87грн. заборгованості є обґрунтованими, підтвердженим матеріалами справи і належними доказами та підлягають задоволенню.

При цьому, судові витрати у справі відповідно до ст. 49 ГПК України у зв'язку із задоволенням позову покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 33, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД-

В И Р І Ш И В :

Позов прокурора Волочиського району в інтересах держави в особі Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" за дорученням якого діє Волочиський центр електрозв'язку №1 м. Волочиськ до приватного підприємства "Меридіан" м. Волочиськ про стягнення 755,87 грн. заборгованості  задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства "Меридіан" (м. Волочиськ , вул. Незалежності 7, код 31320462 ) на користь відкритого акціонерного товариства "Укртелеком", м. Київ в особі центру електрозв'язку №1 Хмельницької філії (м. Волочиськ, площа Центральна, 3, код 01182500) 711,72грн. (сімсот одинадцять гривень 72 коп.) основного боргу за надані телекомунікаційні послуги, 5,35грн. (п'ять  гривень 35 коп.) пені, 4,62 грн. (чотири гривні 62 коп.) 3% річних, 34,18грн. (тридцять чотири гривні 18 коп.) нарахувань у зв'язку з ростом інфляції.

Видати наказ.

Стягнути з приватного підприємства "Меридіан" (м. Волочиськ , вул. Незалежності 7, код 31320462) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 102,00 грн. (сто дві гривні 00 копійки) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31215259700002, код банку 815013, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу: 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118,00 грн. (сто вісімнадцять гривень 00 копійок).

Видати наказ.

                    Суддя                                                                      С.В. Заверуха

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення06.05.2009
Оприлюднено20.05.2009
Номер документу3598421
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —22/633

Рішення від 06.05.2009

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні