22/631
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" травня 2009 р.Справа № 22/631
За позовом Приватне підприємство "Олександр і Ко" м. Вінниця
до Приватне підприємство "Буше" м. Хмельницький
про стягнення 19360,00 грн. заборгованості
Суддя Заверуха С.В.
Представники сторін:
позивач : Тунік Ю.М. - представник за довіреністю від 14.04.2009 р.
відповідач : не з'явився
Суть спору: позивач - приватне підприємство "Олександр і Ко", м. Вінниця у позовній заяві та просить суд стягнути з відповідача - приватного підприємства "Буше", м. Хмельницький 19360,00 грн., з яких 17600,00 грн. - основного боргу, 1760,00грн. штрафу. На підтвердження позовних вимог, позивач посилається на укладений між сторонами договір постачання №112 від 12.02.2009р., накладну №1627 від 12.02.2009р., довіреність №849755 від 12.02.2009р., податкову накладну від 12.02.2009р.
Повноважний представник позивача в судовому засіданні подав суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд стягнути з відповідача на свою користь 17600,00 грн. заборгованості.
Вказана заява відповідає вимогам чинного законодавства, не порушує чиї-небудь права і інтереси та судом приймається.
Представник позивача в уточнених позовних вимогах пояснив, що інших договірних відносин, крім укладеного договору постачання від 12.02.2009 р., між сторонами не існувало.
Відповідач в судове засідання не з'явився, витребувані судом документи не подав, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце слухання справи. Ухвала про порушення провадження у справі надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом та вручена останньому, що підтверджується поштовим повідомленням від 03.04.2009р.
Відповідно до ст. 75 ГПК справа вирішується за наявними в ній матеріалами.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Згідно витягу Єдиного державного реєстру підприємців та організацій України по Хмельницькій області №03-03-334 від 05.05.2009р., відповідач зареєстрований як юридична особа за адресою: м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 161.
12 лютого 2009 року між позивачем та відповідачем було укладено договір постачання. Відповідно до п. 1.1 Договору позивач (Постачальник) зобов'язується постачати , а відповідач (Покупець) - приймати та оплачувати замовлений в асортименті товар, за попередньо узгодженими цінами , та на умовах зазначених договором.
Відповідно до п. 2. Договору (Обов'язки сторін) постачальник зобов'язаний передати Покупцю товар відповідно до попередньо узгоджених замовлень, по узгодженим цінам та у погоджені терміни разом з усіма необхідними супроводжувальними документами. Покупець зобов'язується: прийняти товар відповідно до видаткових накладних, а також інші документи, сертифікати, якісні посвідчення та іншу супроводжувальну документацію. Підписати , скріпити печаткою та повернути Постачальнику екземпляр видаткової накладної щодо кожної поставки товару. Видаткові накладні з будь-яким підписом представника Покупця завірені печаткою або штампом Покупця вважаються безумовно дійсними. Одноосібне виправлення супроводжувальних документів на товар - категорично заборонено і вважається не дійсним. Оплатити отриманий Товар відповідно розділу 4 цього Договору. 3а вимогою Постачальника проводити щомісячну та щоквартальну звірку взаємних розрахунків шляхом підписання відповідного акту.
Відповідно до п. 4. Договору ( Порядок розрахунків) покупець сплачує вартість отриманого Товару протягом 14 календарних днів з дати його отримання. Форма оплати за отриману партію товару - безготівкова, на р/рахунок , або готівкою, через касу Постачальника, або будь-яким іншим, не забороненим законодавством України засобом. Моментом оплати вважається дата надходження коштів на р/рахунок, або в касу Постачальника. У випадку затримки розрахунків за поставлений товар, до Покупця можуть бути додатково застосовані штрафні санкції у відповідності із діючим законодавством України та вимогами подальших розділів даного договору.
Відповідно до п. 5. Договору (Умови і порядок постачання) Постачальник поставляє Покупцю товар в узгоджений термін та час на підставі заявки Покупця, на умовах DDP, згідно Інкотермс - 2000 (доставка за рахунок Постачальника). Передача товару Покупцю здійснюється на підставі довіреності, яку Покупець зобов'язаний надати Постачальнику. В разі відсутності такої довіреності, а також не підписаних і не скріплених печаткою накладних Постачальника, останній має право не передавати Товар Покупцю, при цьому будь - які штрафні санкції за зрив термінів поставки, до Постачальника - не застосовуються. У випадках поставки на-умовах DDР , якщо Покупець, безпідставно, відмовляється від прийому Товару, або не надає документи згідно п.5.2. Договору, то він сплачує транспортні витрати Постачальника відповідно до виставленого рахунку.
Відповідно до п. 7. Договору (Відповідальність сторін) покупець зобов'язаний повідомити Постачальника про виявлені порушення умов цього договору щодо кількості, якості, асортименту, комплектності, тарі та упакування Товару у термін не пізніше 2-х кал. днів після дати отримання товару. У разі невиконання Покупцем цього обов'язку, Постачальник має право частково, або в повному обсязі відмовитись від задоволення відповідних вимог Покупця. У випадку недотримання Покупцем терміна оплати поставленого товару, згідно п.4.1. даного догово ру, Покупець сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми несплаченого товару за кожний день прострочення платежу. За кожні 30 (тридцять) календарних днів прострочення платежу, після терміну відстрочки, зазначеного у п.4.1. договору, Покупець, додатково, щоразу, сплачує штраф в розмірі 10 (десять) відсотків від несплаченої суми, при цьому Постачальник має право не здійснювати подальший відпуск Товару з відстрочкою платежу, а реалізовувати його у подальшому на умовах 100% попередньої оплати. Постачальник, у випадку прострочення попередньо узгоджених термінів поставки Товару, сплачує Покупцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми поставки за кожний день прострочення.
Відповідно до п.10.4 Договору жодна із сторін не має права передавати свої права та обов'язки за даним договором третій сто роні, без письмової згоди іншої сторони.
Відповідно до п. 11. Договору (Термін дії договору) даний договір починає діяти з моменту його підписання сторонами та діє по 31.12.2009 р. У випадку, якщо жодна із сторін не заявить про свій намір розірвати, або змінити цей договір за 15, календарних днів до закінчення терміну його дії, договір вважається пролонгованим на наступний рік.
Договір підписано представниками та скріплено печатками сторін.
Заяв про припинення дії договору або перегляд його умов не надходило.
Позивач свої зобов'язання по договору виконав, поставивши відповідачу продукцію на суму 17600,00грн. згідно з накладною №1627 від 12.02.2009 р. на суму 17,600грн., довіреність ЯМП №849755 від 12.02.2009р., видану Накутному О.В. на отримання молока згущеного вареного у кількості дві тисячі; податкову накладну на реалізацію ТМЦ від 12.02.2009р. № 1627 на загальну суму 17600,00грн.
Відповідач товар прийняв, але не оплатив його. Тому загальна сума заборгованості відповідача перед приватним підприємством "Олександр і Ко" складає 17600,00грн.
В порушення умов зазначеного договору, відповідач свої зобов'язання належним чином не виконав, за таких обставин позивач звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості у примусовому порядку.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ч.2 ст.175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Ст.526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно зі ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.
Відповідно до п.5. Договору (Умови і порядок постачання) постачальник поставляє Покупцю товар в узгоджений термін та час на підставі заявки Покупця, на умовах DDP, згідно Інкотермс - 2000 (доставка за рахунок Постачальника).
Згідно з Указом Президента України "Про застосування Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів" при укладанні суб'єктами підприємницької діяльності України всіх форм власності договорів, у тому числі зовнішньоекономічних договорів (контрактів), предметом яких є товари, застосовуються Міжнародні правила інтерпретації комерційних термінів, підготовлені Міжнародною торговою палатою у 1953 році ( Правила ІНКОТЕРМС ).
Відповідно до п.9 Офіційних правил тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати (редакція 2000року) термін "поставка" використовується в контексті обов'язку покупця одержати чи прийняти поставку товару, зазначеного в статтях Б.4 Інкотермс., що означає, що продавець виконав свої обов'язки щодо відправки товарів, і, по-друге, що покупець зобов'язаний отримати товар. Якщо після отримання товару в пункті призначення покупець виявить, що товар не задовольняє умовам договору купівлі-продажу, він зможе використовувати проти продавця будь-які засоби захисту своїх інтересів, надані йому договором купівлі-продажу та застосовним правом.
Як вбачається з правовідносин, що виникли між сторонами, їм притаманні ознаки, що характеризують цивільні відносини, які виникають з договорів поставки. Так, позивач передав у встановлений строк у власність відповідача товарно-матеріальні цінності (молоко згущене варене) згідно довіреності ЯМП №849755 від 12.02.2009р., а відповідач прийняв товар та зобов'язувався протягом 14 банківських днів оплатити даний товар.
Факт наявності у приватного підприємства "Олександр і Ко" заборгованості перед позивачем за договором поставки від 12.02.2009р. в сумі 17600,00грн. підтверджується наявними у справі матеріалами, зокрема зазначеним договором, накладною, довіреністю, податковою накладною.
Згідно п. 1 ст. 530 ЦК України Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Строк виконання зобов'язання сторонами визначений, зокрема розділом 4 укладеного договору, згідно якого покупець сплачує вартість отриманого товару протягом 14 календарних днів з дати його отримання. Форма оплати за отриману партію товару - безготівкова, на р/рахунок, або готівкою, через касу Постачальника, або будь-яким іншим , не забороненим законодавством України засобом. Моментом оплати вважається дата надходження коштів на р/рахунок, або в касу Постачальника.
Дата на накладних №1627 від 12.02.2009р. на суму 17600,грн. є датою підписання вказаних накладних сторонами, а отже і отримання даного товару відповідачем.
За таких обставин, враховуючи діюче законодавство та укладений між сторонами договір, 27 лютого 2009р. (14 календарних днів) у позивача виникло право вимагати оплати поставленого товару за накладною №1627 від 12.02.2009р. на суму 17600,00грн.
Відповідачем доказів на підтвердження добровільного погашення вказаної заборгованості не подано.
За таких обставин, оцінюючи надані позивачем докази, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований, підтверджений належними у справі доказами та підлягає задоволенню.
У відповідності до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати необхідно покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов приватного підприємства "Олександр і Ко", м. Вінниця до приватного підприємства "Буше", м. Хмельницький про стягнення 17600,00грн. заборгованості задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Буше" (м. Хмельницький, вул. Кам'янецька, 161, код 36123108) на користь приватного підприємства "Олександр і Ко" (м. Вінниця, вул. Ватутіна, 137, код 23104067) - 17600,00грн. (сімнадцять тисяч шістсот гривень 00 коп.) заборгованості, 176,00грн. (сто сімдесят шість гривень 00 коп.) витрат по оплаті державного мита та 118,00грн. (сто вісімнадцять гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя С.В. Заверуха
Віддрук. 3 прим.:1 - до справи,2 - позивачу,3 - відповідачу. Помічник судді-Цимбалюк І.О.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2009 |
Оприлюднено | 20.05.2009 |
Номер документу | 3598422 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Заверуха С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні