7/84пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
15.05.09 р. Справа № 7/84пн
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Е.В. Сгара
При секретарі судового засідання Косьміній Х.Р.
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу:
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Амвросіївського підприємства „Агроремонт” м.Амвросіївка
До відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” м.Горлівка (Харцизькі електричні мережі, Амвросіївські районні електромережі м.Харцизьк)
Предмет спору: визнання незаконним і відмінити накладення штрафної санкції у розмірі 6 700, 00 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: Тармета Н.В. - предст.за дов.
від відповідача: Царенко О.В. - предст.за дов.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Амвросіївського підприємства „Агроремонт” м.Амвросіївка звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом до Відкритого акціонерного товариства “Днецькобленерго” м. Горлівка (Харцизькі електричні мережі, Амвросіївські районні електромережі м.Харцизьк) про визнання незаконним і відмінити накладення штрафної санкції у розмірі 6 700, 00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на лист №35 від 16.09.2008р.; платіжне доручення №330 від 16.09.2008р.; лист №8270 від 07.10.2008р.; рахунок б/н за вересень 2008р.; лист №22/10 від 22.10.2208р.; лист №4693 від 18.11.2008р.; акт звірки заборгованості станом на 27.10.2008р.; лист №25/11 від 25.11.2008р.; лист №31/17 від 12.01.209р.; повідомлення про припинення подачі електроенергії від 16.01.2009р.
За клопотанням позивача від 22.04.2009р. до матеріалів справи залучені додаткові документи, у тому числі договір про постачання електричної енергії №165 від 04.09.2006р. з додатками.
У відзиві №30/8 від 16.04.2009р. відповідач позов заперечив, посилаючись на відсутність у чинному законодавстві такого способу захисту порушених прав як визнання незаконним і відміни накладення штрафної санкції, до того ж вважає, що не вчиняв у відношенні до позивача неправомірних дій.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін суд ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 26 Закону України „Про електроенергетику” та п.1.3 Правил користування електричною енергією, споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Правила користування електричною енергією регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Пунктом 2 ст.275 Господарського кодексу України передбачено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Відповідно до ст.67 Господарського кодексу України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів; підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Між позивачем та відповідачем укладено договір про постачання електричної енергії №165 від 04.09.2006р. (далі по тексту договір). Договір укладено з додатками, без протоколу розбіжностей.
Відповідно до п.1 договору, постачальник (відповідач) продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача (позивача) з приєднаною потужністю 268 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п. 9.4 договору, він набуває чинності з дня його підписання і укладається на термін до 01.09.2009р.
Згідно ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (п.п.1, 7 ст.193 ГК України.).
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Позивач, посилаючись на порушення відповідачем умов договору та приписів чинного законодавства, у тому числі Правил користування електричною енергією, звернувся до суду з вимогою визнати незаконним і відмінити накладення штрафної санкції у розмірі 6 700, 00 грн.
Розглядаючи вимоги позивача в частині визнання незаконним і відміни накладення штрафної санкції у розмірі 6 700, 00 грн., суд враховує наступне.
Статтями 16 Цивільного кодексу України та 20 Господарського кодексу України визначені способи захисту цивільних прав та інтересів.
Право на захист розглядається як суб'єктивне цивільне право, яке виникає у особи у разі порушення належних їй цивільних прав та інтересів, невизнання цього права або оспорювання цивільного права.
Відповідно до ст.2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами осіб, які звертаються до господарського суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів, а право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав мають особи встановлені ст.1 Господарського процесуального кодексу України.
Обґрунтовуючи позовні вимоги в частині визнання незаконним і відміни накладення штрафної санкції у розмірі 6 700, 00 грн., позивач посилається на узгодження сторонами у передбаченому договором та законодавством порядку договірної величини електроспоживання за вересень та відсутність у відповідача правових підстав для нарахування позивачу штрафу за перевищення договірної величини електроспоживання за вказаний період.
Враховуючи викладене, положення ст.16 Цивільного кодексу України та ст.20 Господарського кодексу України, суд дійшов висновку, що чинним законодавством України не передбачений такий спосіб захисту цивільного права та інтересу як визнання незаконним і відміни накладення штрафної санкції. Вказана вимога позивача за своєю правовою природою є вимогою про встановлення факту незаконного нарахування штрафної санкції відповідачем при існуванні договірних відносин між сторонами на постачання електричної енергії.
Розглядаючи таку вимогу, суд не здійснює захист прав та охоронюваних законом інтересів учасників правовідносин.
Визнання незаконним і відміни накладення штрафної санкції у розмірі 6 700, 00 грн. є нічим іншим, як встановленням факту, що має юридичне значення. Цей факт може встановлюватися господарським судом лише при існуванні та розгляді між сторонами спору про право цивільне, його встановлення як елемент оцінки фактичних обставин справи та обґрунтованості вимог. Така вимога є предметом доказування та не може бути предметом спору і самостійно розглядатися в окремій справі.
До того ж, визнання незаконним і відміна накладення штрафної санкції у розмірі 6 700, 00 грн., тобто встановлення господарським судом лише факту, що має юридичне значення, не призведе до відновлення прав Товариства з обмеженою відповідальністю Амвросіївського підприємства „Агроремонт” чи його законних інтересів.
Отже, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Судові витрати покладаються на позивача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального Кодексу України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального Кодексу України.
На підставі ст. 16, 526, 527 Цивільного кодексу України, ст.ст.20, 67, 193, 275 Господарського кодексу України, Закону України „Про електроенергетику” №575/97-ВР від 16.10.1997 р., Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року N28, керуючись ст.ст. 1, 2, 4-2, 4-3, 33, 34, 35, 38, 43, 47, 49, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, господарський суд
В И Р I Ш И В :
У задоволенні вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Амвросіївського підприємства „Агроремонт” м.Амвросіївка до Відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго” м.Горлівка (Харцизькі електричні мережі, Амвросіївські районні електромережі м.Харцизьк) про визнання незаконним і відміну накладення штрафної санкції у розмірі 6 700, 00 грн. відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дати його підписання.
Повний текст рішення підписаний 14.05.2009р.
Суддя
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2009 |
Оприлюднено | 20.05.2009 |
Номер документу | 3598462 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сгара Е.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні