ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2013 року Справа № 42/45б
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого - Ткаченко Н.Г.
Суддів - Катеринчук Л.Й.
Коробенка Г.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області
на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 21.10.2013 р. по справі № 42/45б за заявою ТОВ "Техногород-Д" про банкрутство ТОВ "ЛТД Юнітрейд",-
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою господарського суду Донецької області від 21.06.2011 р. за заявою ТОВ "Техногород-Д" порушено провадження по справі №42/45б про банкрутство ТОВ "ЛТД Юнітрейд", на підставі ст.ст.7,8,11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" / в редакції чинній до 18 січня 2013 р./, за загальною процедурою, введено процедуру розпорядження майном боржника, призначено розпорядником майна боржника - арбітражного керуючого Голобородька С.О.
Ухвалою підготовчого засідання господарського суду Донецької області від 30.06.2011 р. по справі № 42/45б визнано вимоги ініціюючого кредитора до боржника в сумі 307 750,00 грн., зобов'язано ТОВ "Техногород-Д" подати до офіційних друкованих засобів оголошення про порушення справи про банкрутство, докази подачі оголошення подати до суду в десятиденний строк; призначено попереднє засідання на 30.08.2011 р., підсумкове засідання на 22.09.2011 р.
Ухвалою попереднього засідання господарського суду Донецької області від 30.08.2011 р. по справі № 42/45б затверджено реєстр вимог кредиторів ТОВ "ЛТД Юнітрейд".
Ухвалою господарського суду Донецької області від 12.12.2011 р. по справі № 42/45б введено процедуру санації ТОВ "ЛТД Юнітрейд" строком на 4 місяці, до 12.04.2012 р., призначено керуючого санації боржника Голобородька С.О.
Постановою господарського суду Донецької області від 06.08.2013 р. по справі № 42/45б /суддя : Попов О.В./ визнано боржника - ТОВ "ЛТД Юнітрейд" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру до 06.12.2013 р., ліквідатором боржника призначено арбітражного керуючого Голобородька С.О.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 21.10.2013 р. по справі № 42/45б /судді : М'ясищев А.М., Будко Н.В., Москальова І.В./ постанову господарського суду Донецької області від 06.08.2013 р. залишено без змін, апеляційну скаргу податкової інспекції без задоволення.
В касаційній скарзі ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області просить скасувати постанову Донецького апеляційного господарського суду від 21.10.2013 р., посилаючись на те, що вона постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення по справі, яким провадження по справі припинити.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.4 1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Як вбачається із матеріалів справи, після процедури розпорядження майном, ухвалою господарського суду Донецької області від 12.12.2011 р. введено процедуру санації боржника - ТОВ "ЛТД Юнітрейд" та зобов"язано керуючого санації боржника Голобородька С.О. протягом трьох місяців з дня винесення даної ухвали подати на затвердження комітету кредиторів план санації ТОВ "ЛТД Юнітрейд" для схвалення, а схвалений план санації боржника подати не пізніше п'яти днів після схвалення комітетом кредиторів на затвердження до господарського суду (т.3, а.с.36, 37).
До господарського суду Донецької області 05.08.2013 р. надійшов звіт керуючого санацією боржника Голобородько С.О., в якому він зазначає про неможливість провести аналіз фінансово-господарської діяльності ТОВ "ЛТД Юнітрейд", у зв'язку із відсутністю будь-яких документів боржника, також, у звіті керуючий санацією боржника зазначає про відсутність майна боржника та пропозицій від потенційних інвесторів, а тому, подальше провадження по справі про банкрутство ТОВ "ЛТД Юнітрейд" можливо лише в процедурі ліквідації (т.3, а.с.63).
Господарський суд першої інстанції, визнаючи боржника банкротом та відкриваючи ліквідаційну процедуру, виходив з вимог п.6 ст.18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки після введення процедури санації ТОВ "ЛТД Юнітрейд", план санації боржника на затвердження суду не передавався, крім того, судом встановлено, що боржник не здійснює господарську діяльність, у нього відсутні будь-які активи : рухоме та нерухоме майно, грошові кошти, а отже відсутня можливість відновити платоспроможність боржника.
Донецький апеляційний господарський суд, погодився з висновками господарського суду першої інстанції та залишив постанову господарського суду Донецької області від 06.08.2013 р. без змін.
Але з такими висновками суду першої та апеляційної інстанції погодитись не можна.
Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до чинного законодавства рішення суду є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.
Оскаржувана постанова суду першої інстанції та апеляційна постанова зазначеним вище вимогам не відповідають.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до п. 8 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" при зверненні до суду з заявою про порушення справи про банкрутство відносно боржника, кредитор зобов'язаний додати рішення суду, господарського суду, які розглядали вимоги кредитора до боржника; копію неоплаченого розрахункового документа, за яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, з підтвердженням банківською установою боржника про прийняття цього документа до виконання із зазначенням дати прийняття, виконавчі документи (виконавчий лист, виконавчий напис нотаріуса тощо) чи інші документи, які підтверджують визнання боржником вимог кредиторів.
Згідно з ч.3 ст.6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" неплатоспроможністю в розумінні зазначеного Закону визнається неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.
Згідно ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" безспірними вимогами визнаються вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.
Відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги кредиторів набувають характеру безспірних, якщо вони підтверджені відповідними документами, зокрема виконавчими, оскільки відповідно до чинного законодавства списання коштів з рахунків боржника в безспірному порядку здійснюється державною виконавчою службою.
Відлік тримісячного терміну, по закінченні якого може бути порушено справу про банкрутство боржника, починається з дати відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, порушення справи про банкрутство можливе лише після спливу тримісячного терміну після відкриття виконавчого провадження державною виконавчою службою.
Як вбачається із матеріалів справи, грошові вимоги ТОВ "Техногород - Д" до боржника ґрунтуються на заборгованості за простим векселем від 12.08.2010 р. №АА2025653 в сумі 307750,00 грн. (т.1, а.с.8-9, 11-12). Даний вексель опротестовано приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_6 27.05.2011 р. та вчинено виконавчий напис.
Постановою ВДВС Ворошиловського РУЮ від 02.06.2011 р. відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого напису від 27.05.2011 р. про стягнення з ТОВ "ЛТД Юнітрейд" на користь ТОВ "Техногород - Д" боргу в сумі 307750,00 грн.
Із заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ "ЛТД Юнітрейд" ініціюючий кредитор звернувся 17.06.2011 р. (т.1, а.с.57), тобто лише через 15 днів після винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, кредитором - ТОВ "Техногород - Д" подана заява про порушення справи про банкрутство ТОВ "ЛТД Юнітрейд" без дотримання, визначеного ч.3 ст.6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", тримісячного строку, встановленого для погашення боргу, а отже, за відсутності безспірних кредиторських вимог до ТОВ "ЛТД Юнітрейд".
Крім того, ініціюючий кредитор при зверненні із заявою про порушення справи про банкрутство, повинен надати господарському суду постанову про відкриття виконавчого провадження та довідку про хід виконання наказу на рішення суду органом державної виконавчої служби, або відповідний документ, який би свідчив про стан виконавчого провадження на день звернення із заявою про порушення справи про банкрутство.
Вищезазначені документи не можуть бути надані суду після порушення справи, оскільки на відміну від позовного провадження, порушення справи про банкрутство тягне за собою ряд правових наслідків.
В порушення вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в матеріалах справи відсутні відомості про те, стягувались чи ні грошові кошти з боржника за виконавчим написом від 27.05.2011 р. на користь ТОВ "Техногород - Д" і в якій сумі, відсутні будь-які довідки з органів ВДВС, які б свідчили про неможливість стягнення з ТОВ "ЛТД Юнітрейд" грошових коштів за відповідними виконавчим документом.
Крім того, згідно ч.1 ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ч.2 ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтею 36 ГПК України встановлено, що оригінали документів подаються, коли обставини справи відповідно до законодавства мають бути засвідчені тільки такими документами, а також в інших випадках на вимогу господарського суду.
Відповідно до вимог закону та правової позиції Верховного Суду України, що викладена у постанові від 08.06.2004 р. по справі №32/173б, кредитор, звертаючись до суду з заявою до боржника про порушення справи про банкрутство, повинен надати, на підтвердження грошових зобов'язань боржника оригінал векселя, проте в матеріалах справи відсутній оригінал простого векселя від 12.08.2010 р. №АА2025653, заборгованість за яким покладена в основу кредиторських вимог ТОВ "Техногород - Д", а наявна у справі ксерокопія векселя засвідчена самим ініціюючим кредитором /а.с.8 т.1/.
Крім того, як вбачається із матеріалів справи, прокурором у Ворошиловському районі м.Донецька від 07.07.2012 р. повідомлено
господарський суд Донецької області про те, що в ході перевірки прокуратурою Ворошиловського району м.Донецька встановлено, що директором ТОВ "Техногород - Д" (ініціюючий кредитор по справі) значиться ОСОБА_4, але опитуванням останнього було встановлено, що він не має ніякого відношення до створення і діяльності ТОВ "Техногород - Д" і у зв'язку з чим слідчим СУ Київського міського управління МВС України порушено кримінальну справу за ст.205 ч.2 КК України;
також, в ході перевірки прокуратурою було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 директор ТОВ "ЛТД Юнітрейд" (боржника) ОСОБА_5 - помер ( актовий запис № 1151 від 24.11.2010 р.), проте згідно отриманих даних, акт пред'явлення простого векселя до платежу, який став підставою порушення провадження по справі про банкрутство ТОВ "ЛТД Юнітрейд", підписаний 08.02.2011 р. від імені ОСОБА_5 та ОСОБА_4 /а.с.12 т.1; а.с.48 т.3 /.
Відповідно до вимог ст. 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі.
Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Згідно ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Переглядаючи справу в апеляційному порядку та залишаючи без змін постанову господарського суду першої інстанції від 06.08.2013 р. про визнання боржника банкрутом, Донецький апеляційний господарський суд, як і суд першої інстанції, на зазначені вище обставини та вимоги закону уваги не звернув та не дав їм належної оцінки, чим порушив вимоги ст.101 ГПК України.
З урахуванням вище викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що справа про банкрутство ТОВ "ЛТД Юнітрейд" порушена безпідставно, так як заява ініціюючого кредитора про порушення справи про банкрутство подана без дотримання вимог ч.3 ст.6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до п. 36 Постанови Пленуму Верховного суду України № 15 від 18.12.09р. "Про судову практику у справах про банкрутство"
- законом не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора, за заявою якого було порушено справу про банкрутство боржника і у таких випадках, судам слід припиняти провадження у справі, на підставі п.1-1 ч.1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України (за відсутністю предмету спору).
Таким чином, оскільки провадження по справі № 42/45б про банкрутство ТОВ "ЛТД Юнітрейд" порушене безпідставно, то постанова Донецького апеляційного господарського суду від 21.10.2013 р. та постанова господарського суду Донецької області від 06.08.2013 р. підлягають скасуванню, а провадження по справі припиненню на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
На підставі викладеного та керуючись п. 1-1 ч. 1 ст. 80 , ст. ст. 111 5 , 111 7 - 111 13 ГПК України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ДПІ у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області задовольнити.
Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 21.10.2013 р. та постанову господарського суду Донецької області від 06.08.2013 р. по справі № 42/45б скасувати.
Провадження по справі №42/45б припинити.
Державному реєстратору за місцезнаходження юридичної особи відмінити державну реєстрацію визнання банкрутом юридичної особи ТОВ "ЛТД Юнітрейд", м. Донецьк, пр-т 25-річчя ВККА буд.1в, офіс 901 ( код ЄДРПОУ 36444385), проведену відповідно до постанови господарського суду Донецької області від 06.08.2013 р. по справі № 42/45б.
Головуючий - Ткаченко Н.Г.
Судді - Катеринчук Л.Й.
Коробенко Г.П.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2013 |
Оприлюднено | 16.12.2013 |
Номер документу | 35985462 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні