ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"09" грудня 2013 р.Справа № 924/1520/13
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Промислові мастила - Захід, м. Хмельницький
до фермерського господарства "Довгалівка", с. Довгалівка, Білогірський район
про стягнення 8 596, 84 грн. заборгованості
за участю представників сторін:
від позивача - Дмитрюк Є.Є. за довіреністю
від відповідача - не з'явився
встановив:
Позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідача заборгованість, що виникла внаслідок неналежного виконання договору № 3382 / 66 від 15 лютого 2013 року в розмірі 8 596, 84 грн. з яких: 7 888 грн. основного боргу, 147, 82 грн.3% річних та 561, 02 грн. пені.
Обгрунтовуючи позов позивач вказує на порушення відповідачем умов договору щодо строків здійснення оплати, а нарахування пені обумовлено наявністю відповідної умови договору щодо її застосування.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.
Повідомлений належним чином відповідач (про судовий розгляд справи), про що свідчить поштове повідомлення про вручення йому ухвали про порушення провадження у справі, свого представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав, причин невиконання вимог суду не повідомив.
За таких обставин, суд, в порядку ст. 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.
З доданих матеріалів вбачається.
15 лютого 2013 року між сторонами укладено договір № 3382 / 66 за яким постачальник (позивач) зобов'язується передати у власність покупця (відповідача) товар, а покупець зобов'язується прийняти та в повному обсязі оплатити цей товар.
Згідно п. 3.5. днем поставки товару вважається дата підписання покупцем видаткової накладної. Приймання товару відбувається в присутності представників обох сторін по кількості відповідно до накладної на поставку (п. 3.6.).
За п. 4.2. покупець оплачує поставлений постачальником товар за цінами, визначеними у рахунках, видаткових накладних, належним чином оформлених на підставі специфікації або заявки на поставку. Загальна вартість договору складається із вартості всіх партій товару, які підлягають поставці у відповідності до умов даного договору (п. 4.3).
За п. 4.5. оплата товару покупцем здійснюється не пізніше 14 календарних днів з моменту передачі товару покупцеві.
В пункті 5.4.1. передбачено, що покупець зобов'язаний вчасно та в строки, погоджені сторонами в даному договорі здійснювати оплату товару переданого йому постачальником. У випадку порушення порядку розрахунків, згідно п. 4.5. договору покупець оплачує на користь постачальника пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ (що діяла в період прострочення оплати) від суми, оплату від якої прострочено, за кожен день прострочення (п. 7.2.).
Договір вважається укладеним та набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками та скріплення печатками сторін (п. 10.1). Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.
Факт поставки товару позивачем та прийняття його відповідачем, на суму 21 888 грн. підтверджується копією підписаної обома сторонами та скріпленою їх печатками накладної № 3382000234 від 18 березня 2013 року та копією товаро - транспортної накладної від 18 березня 2013 року № 3382000234 (підписана та скріплена печатками сторін).
На підставі здійснення поставки, позивач виставив відповідачу рахунок від 15 березня 2013 року № 3382000290 на суму 21 888 грн.
15 серпня 2013 року позивач направив на адресу відповідача претензію (досудове попередження) № 61 / 13 від 7 серпня 2013 року з вимогою погасити заборгованість протягом 7 календарних днів з моменту отримання попередження. Докази направлення наявні в матеріалах справи - поштове повідомлення від 15 серпня 2013 року з поштовим штампом.
Про часткову оплату поставленого товару відповідачем свідчить виписка з банку за 30 квітня 2013 року на суму 14 000 грн.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується наступне.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.
Відповідно до ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач уклали договір поставки, визначивши умови, права та обов'язки сторін, які є обов'язковими для них.
За ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару (ст. 692 ЦК України).
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковий для виконання сторонами.
З позовних матеріалів вбачається, що позивач на виконання умов договору поставив відповідачу Оливу БТР М - 10 Г 2к на суму 21 888 грн., що підтверджується видатковою накладною та товаро - транспортною накладною. Докази надання відповідачем будь - яких претензій по кількості чи якості товару чи виявлення ним недоліків поставленого товару у справі відсутні.
Обов'язок оплати (остаточний розрахунок) товару, відповідно до договору, виникає у відповідача не пізніше 14 календарних днів з моменту передачі товару, тобто, враховуючи дату поставки товару (в момент підписання накладної 18 березня 2013 року) - 1 квітня 2013 року. Проте, як вбачається з матеріалів справи оплата проведена частково на суму 14 000 грн. Докази оплати в повному обсязі, в зазначені у договорі строки у справі відсутні.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Враховуючи, що строк оплати пропущено (докази оплати відсутні), у відповідача виникла заборгованість, розмір якої підтверджується документально та становить (21 888 грн. вартість поставленого товару мінус 14 000 грн. часткової оплати) 7 888 грн. За таких обставин, позов, в частині стягнення основного боргу підлягає задоволенню.
Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, вимоги в частині стягнення річних відповідають чинному законодавству, та підлягають задоволенню в заявленому розмірі, який підтверджується вказаним у позові розрахунком.
Згідно ст. ст. 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін; розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Згідно ч. 2 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Враховуючи вказані законодавчі положення, неустойка (штраф та пеня) є договірними способом забезпечення зобов'язання, а тому наявність у договорі п. 7.2. що передбачає застосування пені є підставою для задоволення позову, в частині стягнення останньої.
Однак, судом відмічається, що заявлений до стягнення розмір пені є необґрунтованим, оскільки визначений на основі розрахунку, в якому обрано помилковий період нарахування пені. Так, позивач зазначив період з 1 квітня 2013 року по 1 жовтня 2013 року, в той час як прострочення платежу виникає з наступного дня прострочення зобов'язання - 2 квітня 2013 року (що вірно зазначено самим позивачем при розрахунку річних).
Таким чином, обґрунтованою сумою пені є 557, 77 грн., що визначена наступним розрахунком:
Сума боргуПеріод простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУСума пені 7 888 грн. 02.04.13р. по 09.06.13 р. 69 днів 7. 5 223, 67 грн. 7 888 грн. 10.06.13р. по 12.08.13 р. 64 дні 7 193, 63 грн. 7 888 грн. 13.08.13р. по 01.10.13 р. 50 днів 6.5 140, 47 грн. Всього 557, 77 грн.
При цьому, судом відмічається, що кінцева дата вищенаведеного розрахунку визначена судом виходячи із дати встановленої позивачем.
Таким чином, позов обґрунтований, підтверджений належними доказами та підлягає частковому задоволенню, з покладенням судових витрат на сторони, пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з фермерського господарства „Довгалівка" (Хмельницька область, Білогірський район, с. Довгалівка, вул.. Центральна, 3, код 33707608) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Промислові мастила - захід" (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул.. Трудова, 5 / 2, код 38353300) 7 888 грн. основного боргу, 147, 82 грн. грн.. 3% річних, 557, 77 грн. пені, а також 1 703, 30 грн. судового збору.
В решті суми позову відмовити.
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук 3 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу
3 - відповідачу ( - 30237, Хмельницька обл., Білогірський р-н, с. Довгалівка, вул. Центральна, 3).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2013 |
Оприлюднено | 16.12.2013 |
Номер документу | 35985801 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладюк Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні