Рішення
від 28.04.2009 по справі 35/125-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

35/125-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" квітня 2009 р.                                                            Справа № 35/125-09

вх. № 3231/5-35

Суддя господарського суду  

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Плужник О.О., дов. №01-134 від 07.04.2009р.  відповідача - не з`явився 3-ї особи - не з`явилась

розглянувши справу за позовом Закритого акціонерного товариства "Лозівський завод "Трактородеталь",м. Лозова  

до  Лозівської міської Ради, м. Лозова 3-я особа Лозівське бюро технічної інвентаризації, м.Лозова

про визнання права власності

ВСТАНОВИВ:

Позивач (Закрите акціонерне товариство „Лозівський завод „Трактородеталь”) звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області та Лозівського бюро технічної інвентаризації про визнання права власності на нежитлове приміщення магазину, літ. „Ж”, загальною площею 77,7 кв.м.

Представник позивача в судовому засіданні звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи без застосування технічних засобів фіксації судового процесу. Дане клопотання не суперечить чинному законодавству, інтересам сторін, тому воно приймається судом та підлягає задоволенню.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх в повному обсязі. Надав доповнення до позовної заяви, відповіднодо якої просить суд, окрім визнання права власності, також зобов`язати третю особу зареєструвати право власності на спірне нежитлове приміщення.

Відповідно до частини 4 статті 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. Розглянувши подану позивачем заяву та з урахуванням приписів вказаної норми закону, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для прийняття до провадження вказаної заяви, оскільки такі дії позивача не суперечать законодавству та не порушують чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси.

Представник відповідача у призначене судове засідання не з"явився, про причину неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.  У відзиві на позовну заяву відповідач не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Третя особа у призначене судове засідання не з`явилось, про час та місце слухання справи були повідомлені належним чином. Витребувані попередньою ухвалою суду документи не надали.

          Враховуючи те, що норми ст.38 ГПК України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази,а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, а також вважає за можливе розгляд справи за позовною заявою позивача за наявними у справі матеріалами і документами.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши наявні у справі матеріали на предмет їх юридичної оцінки, дослідивши докази у їх сукупності, судом встановлено наступне, що позивачу надано в постійне землекористування земельну ділянку площею 4,070 га за адресою: м.Лозова, вул. Потьомкіна,1.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем було проведено самочинно збудовано магазин (нежитлове приміщення літ. „Ж” (14,33 * 6,7), балансова вартість якого складає 12588,10 грн., що підтверджується довідкою №08-491 від 07.11.2008р.

На замовлення позивача, Лозівським бюро технічної інвентаризації 15.09.2008р. виготовлено технічний паспорт, відповідно до якого позивачем збудовано самочинну будівлю.

Товариством з обмеженою відповідальністю „Контур-С”, у відповідності з замовленням позивача та на підставі державної ліцензії серії АБ №208593 від 09.02.2005р. було виконано висновок про технічний стан несучих та огорожувальних конструкцій магазину по вул. Потьомкіна,1, м.Лозова, Харківська область та можливості його подальшої експлуатації.

Згідно даного висновку несучі елементи будівлі знаходяться у задовільному стані, технічний стан несучих та огорожувальних конструкцій будівлі позивача дозволяє його використовувати як магазин у наявних габаритах та без збільшення нагрузки на конструктивні елементи.

Відповідно до ч.2 ст.328 Цивільного кодексу України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ч.1 та ч.2 ст.331 Цивільного кодексу України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом та право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається  в порядку, визначеному законом. Право власності є непорушним.

Відповідно до ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

          Згідно ч.1 та ч.2 ст.331 Цивільного кодексу України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом та право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

          Відповідно до ч.1 ст.376 Цивільного кодексу України житловий будинок,  будівля,  споруда,  інше нерухоме майно вважаються  самочинним  будівництвом,  якщо  вони  збудовані   або будуються  на  земельній  ділянці,  що  не була відведена для цієї мети,  або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Частина 3 цієї статті встановлює, що право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути  за рішенням суду визнане за особою,  яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети,  за  умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Згідно ч.5 ст.376 Цивільного кодексу України на  вимогу  власника  (користувача)  земельної ділянки суд може визнати  за  ним  право  власності  на  нерухоме  майно,  яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

          Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до п.10 Додатку 1 "Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно", затвердженого наказом Міністерства юстиції від 07.02.2002 року № 7/5 підставою для реєстрації права власності на нерухоме майно, тобто правовстановлюючим документом, може бути рішення суду, третейського суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна та про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна.

Відповідно до ст. ст. 319, 320 ЦК України власники самостійно здійснюють право власності, виконують будь-які дії по відношенню до свого майна, що не суперечать закону. Визнання права власності на спірну нежитлову будівлю необхідне для подальшого здійснення підприємницької діяльності та не порушує права інших осіб, з урахуванням чого позов підлягає задоволенню в частині визнання права власності на спірні будівлі.

Щодо зобов"язання Лозівьского бюро технічної інвентарізації зареєструвати право власності на будівлю магазину, то в цій частині позовних вимог суд вважає за необхідне припинити провадження по справі, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали позову, предметом позовних вимог в цій частині є оскарження дій Лозівського бюро технічної інвентарізації  та спонукання до вчинення дій щодо реєстрації права власності.

Діяльність Лозівського бюро технічної інвентарізації у спірних правовідносинах регулюється Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", відповідно до п. 5 Прикінцевих положень якого до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об"єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Таким чином,  комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації у спірних правовідносинах є уповноважені державою органи по здійсненню владних функцій, пов"язаних з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості. Спори, що виникають з приводу реалізації цих владних функцій є публічно-правовими спорами та підлягають розгляду як справи адміністративної юрисдикції за правилами КАС України.

При таких обставинах, спір між сторонами в цій частині позову не підлягає розгляду господарськими судами за правилами господарського судочинства, а провадження у справі підлягає припиненню згідно п.1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.

Витрати по сплаті держмита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають віднесенню на позивача.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 182, 319, 320, 331, 392 Цивільного кодексу України, п.10 Додатку 1 "Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно", ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 77, 80,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-   

ВИРІШИВ:

          Визнати за Закритим акціонерним товариством „Лозівський завод „Трактородеталь” (64600, Харківська область, м. Лозова, вул. Потьомкіна,1, адмін будинок, код ЗКПО 00236033) право власності на нежитлове приміщення літ. „Ж” (14,33 * 6,72) (магазин) загальною площею 77,7 кв.м., розташованого за адресою: 64600, Харківська область, м. Лозова, вул. Потьомкіна, 1.

В частині позовних вимог щодо зобов`язання третої особи   зареєструвати право власності на нежитлове приміщення літ. „Ж”, розташованого за адресою: Харківська область, м. Лозова, вул. Потьомкіна, 1 провадження по справі припинити.

Суддя                                                                                            

Рішення підписано 28.04.2009р.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення28.04.2009
Оприлюднено20.05.2009
Номер документу3601301
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —35/125-09

Рішення від 28.04.2009

Господарське

Господарський суд Харківської області

Швед Е.Ю.

Ухвала від 16.03.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Широбокова Л.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні