Справа №701/1342/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2013 року Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого-судді - В.Л.Маренюка
при секретарі - Н.В.Філіпчак
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради с. Іваньки Маньківського району Черкаської області про визначення права власності на майно в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до відповідача з позовом про визначення права власності на майно в порядку спадкування за законом.
На підставу своїх вимог спирається на те, що 19 липня 2003 року в с. Іваньки Маньківського району Черкаській області помер батько позивача - ОСОБА_3, який на момент смерті був зареєстрований з позивачкою в квартирі АДРЕСА_1. Після смерті батька вона звернулась з відповідною заявою про прийняття спадщини до одинадцятої Київської державної нотаріальної контори за місцем реєстрації проживання спадкодавця, де заведено спадкову справу та єдиним спадкоємцем за законом є позивач. При оформленні спадщини виявилось, що вона не має можливості в нотаріальному порядку оформити спадщину на належну покійному батькові земельну ділянку, яку йому попередньо передано у власність, однак який не встиг отримати правовстановлюючого документу на неї та зареєструвати за собою право власності. Оформити спадкове майно немає можливості у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на майно та відсутністю можливості його отримати у зв'язку із смертю спадкодавця.
25.10.2013 року державним нотаріусом одинадцятої Київської державної нотаріальної контори зроблено запит до відділу Держземагентства у Маньківському районі про надання довідки, чи видавався Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку батькові позивача ОСОБА_3. Листом від 12.11.2013р. №2587 відділ Держземагентства у Маньківському районі Черкаської області повідомив, що ОСОБА_3 згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) був виготовлений, але не виданий державний акт на право приватної власності на землю серії ЧР № 030169 площею 2,06га в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради Маньківського району Черкаської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Невиданий примірник державного акта знаходиться в архіві у відділі Держземагентства у Маньківському районі Черкаської області. 23.11.2013р. державним нотаріусом одинадцятої Київської державної нотаріальної контори винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку площею 2,06га, кадастровий номер: 7123182500:03:002:0940, яка розташована в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради Маньківського району Черкаської області, а тому позивач вимушена звернутись до суду з даним позовом про визнання права власності на земельну ділянку.
Позивач до суду не з’явилась, але в своїй позовній заяві просила справу слухати в її відсутності, позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради, в судове засідання не з’явився, але згідно письмової заяви, позовні вимоги позивача визнає та просить справу слухати у його відсутності.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню згідно вимог ст. ст. 16, 319, 322, 328, 374, 392, 1216, 1218, 1220, 1223, 1261, 1268 ЦК України, виходячи із того, що як дійсно встановлено в судовому засіданні, що 19.07.2003 року у віці 89 років в с. Іваньки Маньківського району Черкаській області помер батько позивача - ОСОБА_3, про що в книзі реєстрації актів про смерть 21.07.2003 р. зроблено актовий запис № 34 . На момент його смерті, він був зареєстрований з позивачкою в квартирі АДРЕСА_1. Після смерті батька позивач звернулась з відповідною заявою про прийняття спадщини до одинадцятої Київської державної нотаріальної контори за місцем реєстрації проживання спадкодавця, де заведено спадкову справу. Довідка державного нотаріуса одинадцятої Київської державної нотаріальної контори від 25.10.2013р. №8499/02-14 підтверджує, що нотаріальною конторою заведена спадкова справа після смерті ОСОБА_3, згідно матеріалів спадкової справи єдиною спадкоємицею законом є його донька, тобто позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. При оформленні спадщини виявилось, що вона не має можливості в нотаріальному порядку оформити спадщину на належну покійному батькові земельну ділянку, яку йому попередньо передано у власність, однак який не встиг отримати правовстановлюючого документу на неї та зареєструвати за собою право власності. Оформити спадкове майно немає можливості у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на майно та відсутністю можливості його отримати у зв'язку із смертю спадкодавця. 25.10.2013 року державним нотаріусом одинадцятої Київської державної нотаріальної контори зроблено запит до відділу Держземагентства у Маньківському районі про надання довідки, чи видавався Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку батькові позивача ОСОБА_3. Листом від 12.11.2013р. №2587 відділ Держземагентства у Маньківському районі Черкаської області повідомив, що ОСОБА_3 згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) був виготовлений, але не виданий державний акт на право приватної власності на землю серії ЧР № 030169 площею 2,06га в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради Маньківського району Черкаської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Кадастровий номер: 7123182500:03:002:0940. Зазначений примірник державного акта знаходиться в архіві у відділі Держземагентства у Маньківському районі Черкаської області.
23.11.2013р. державним нотаріусом одинадцятої Київської державної нотаріальної контори винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку площею 2,06га, кадастровий номер: 7123182500:03:002:0940, яка розташована в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради Маньківського району Черкаської області
Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії мотивована тим, що відповідно до права власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки, відповідно до ст.126 Земельного кодексу України, виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Відповідно до п.4.20 глави 10 розділу I I Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться, зокрема, на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, витягу з Державного земельного кадастру, а також витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
За життя батько позивача - ОСОБА_3 не встиг здійснити державну реєстрацію права власності та отримати правовстановлюючий документ, а в даний час це зробити неможливо, оскільки він помер.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини. За ч.2 ст.1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи. Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. За ч.2 ст.1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України. За ч.3 ст.1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. За ч.5 ст.1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. За ч.1 ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування із збереженням її цільового призначення.
Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N 7 «Про судову практику у справах про спадкування» надано такі роз'яснення: відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Статтею 16 ЦК України надано право кожній особі звертатися до суду за захистом свого особистого немайнового та майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав може бути визнання права. ч. 4 ст. 319 ЦК України визначає, що власність зобов'язує. Згідно ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить. Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Вартість майна (земельної ділянки) згідно даних відділу Держземагентства у Маньківському районі складає 49061грн. Спадщина належить позивачу з часу відкриття спадщини, і як спадкоємиць є власником майна в порядку спадкування, зобов'язана утримувати майно, здійснити його державну реєстрацію, проте не може цього робити у зв'язку з відсутнстю документа, який засвідчує право власності та відсутністю можливості його утримати у зв'язку із смертю спадкодавця, тому позов позивача підлягає до задоволення у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 58-60, 213, 215 ЦПК України, ст. ст. 16, 319, 322, 328, 374, 392, 1216, 1218, 1220, 1223, 1261, 1268 ЦК України, п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N 7 «Про судову практику у справах про спадкування», суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлого 19 липня 2003 року в с. Іваньки Маньківського району Черкаської області, право власності на земельну ділянку площею 2,06га, кадастровий номер: 7123182500:03:002:0940 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради Маньківського району Черкаської області, переданої на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЧР № 030169.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Черкаської області через Маньківський районний суд на протязі десяти днів.
Суддя В.Л.Маренюк
Суд | Маньківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2013 |
Оприлюднено | 21.01.2014 |
Номер документу | 36016395 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Маньківський районний суд Черкаської області
Маренюк В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні