Єдиний унікальний номер 722/2566/13-ц
Номер провадження 2/722/731/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2013 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого-судді Римлянської Г.О.
при секретарі Сімак О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сокиряни справу за позовом прокурора Сокирянського району Чернівецької області в інтересах держави до Волошківської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області та ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення сесії сільської ради та витребування майна із чужого незаконного володіння, -
ВСТАНОВИВ:
В поданому до суду в порядку, передбаченому: ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст.45 ЦПК України, в інтересах держави позові до Волошківської сільської ради та ОСОБА_1 прокурор Сокирянського району посилається на те, що за результатами вивчення стану законності актів, прийнятих органами місцевого самоврядування встановлено наступне:
Пунктами 2 та 2.1 рішення сесії Волошківської сільської ради від 09.08.2012 року №148/15-13 «Про розгляд заяв» задоволено заяву ОСОБА_1 та надано йому в користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0,80 га, для ведення особистого селянського господарства в урочищі «Онисій».
На підставі даного рішення укладено відповідний договір оренди земельної ділянки, з орендною платою 150 грн. за гектар.
Прийняття вищевказаних рішень сільською радою проведено з грубим порушенням вимог чинного законодавства, а саме ст. 123 ЗК України, та без законних підстав.
Також, даний договір оренди не був підданий державній реєстрації у відповідності зі ст. 25 Закону України «Про оренду земні», тому вважається неукладеним та є нечинним.
У зв’язку з вищенаведеним та у відповідності до ст.1212 ЦК України земельна ділянка підлягає витребуванню від відповідача ОСОБА_1
В уточнених позовних вимогах просить суд: визнати незаконним та скасувати п.2.1 рішення сесії Волошківської сільської ради від 09.08.2013 року №148/15-13; витребувати із незаконного користування ОСОБА_1 у власність територіальної громади с.Волошкове земельну ділянку площею 0,80 га, розташовану в урочищі «Онисій» Волошківської сільської ради.
В судове засідання всі учасники розгляду справи не з’явилися та подали до суду письмові заяви, в яких просять суд розглянути справу за їхньої відсутності. При цьому, прокурор прокуратури Сокирянського району ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав, а представник відповідача - сільський голова с.Волошкове ОСОБА_3 та відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги визнали.
Відповідно до ст. 61 ЦПК України обставини, визнанні сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню. Відповідно до ст. 130 ЦПК України ухвалення у попередньому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст. 174 ЦПК України. Згідно з ч.4 ст. 174 ЦПК України в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що 09.08.2013 року сесією Волошківської сільської ради винесено рішення №148/15-13, в п. 2.1 якого зазначено, що розглянувши заяву ОСОБА_1 про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки площею 0,80 га для ведення особистого селянського господарства, сільська рада вирішила надати на умовах оренди земельну ділянку площею 0,80 га для ведення особистого селянського господарства.
На підставі даного рішення 15.08.2013 року між Волошківською сільською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі №70.
Згідно ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право оренди земельної ділянки на нерухоме майно територіальних громад в особі органів місцевого самоврядування підлягає обов’язковій державній реєстрації.
Ст. 25 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендар земельної ділянки зобов’язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.
Відповідно до ст.125 ЗК України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Пунктом 43 даного договору також передбачено, що договір набуває чинності після підписання сторонами та його реєстрації, однак як на бланку договору, так і в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про державну реєстрацію договору оренди, а своїм визнанням позову представник відповідача та відповідач визнали факт відсутності реєстрації даного договору.
З вимог ст.ст. 210, 640 ЦК України можна зробити висновок, що не є вчиненим правочин у разі нездійснення його державної реєстрації, якщо правочин підлягає такій реєстрації.
Тобто, у зв’язку із відсутністю державної реєстрації зазначений в позові договір не є укладеним.
Згідно ст.123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально(у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у 2-тижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов’язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки в користування.
Крім того, ст.123 ЗК України передбачено, що надання в користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відпорвідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без змін її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання в користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Долученими до позовної заяви документами також підтверджується, що проект землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки ОСОБА_1 не розроблявся та на збереженні у відділі Держземагенства в Сокирянському районі не перебуває, що свідчить про те, що зазначені в позовній заяві рішення сесії Волошківської сільської ради прийнято з грубим порушенням вимог ст. 123 ЗК України, що дає суду підстави для визнання їх незаконними та скасування.
Тому позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
Згідно вимог ст.ст. 1212-1215 ЦК України в разі, якщо на виконання юридично ще не укладеного договору стороною передчасно передано майно, між сторонами виникають правовідносини внаслідок набуття, збереження майна без достатньої правової підстави.
Ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог, зокрема, про витребування майна власником із чужого незаконного володіння.
Згідно ст.1213 ЦК України набувач зобов’язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Враховуючи те, що договір оренди земельної ділянки вважається неукладеним, земельна ділянка розміром 6,00 га, що фактично перебуває в незаконному користуванні ОСОБА_1, підлягає поверненню у власність територіальної громади с.Волошкове.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають до задоволення, зі стягненням з відповідачів солідарно на користь держави судових витрат.
На підставі ст. ст. 210, 640, 1212-1215 ЦК України, ст.122-123 ЗК України, ст. 25 Закону України «Про оренду землі» № 161-Х1У від 06.10.1998 року, ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-1У від 01.07.2004 року, та керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 61, 130, 174, 212, 214, 215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги прокурора Сокирянського району Чернівецької області в інтересах держави - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати п.2.1 рішення сесії Волошківської сільської ради від 09.08.2013 року №148/15-13.
Витребувати із незаконного користування ОСОБА_1 у власність територіальної громади с.Волошкове Сокирянського району Чернівецької області земельну ділянку площею 0,80 га, розташовану в урочищі «Онисій» Волошківської сільської ради.
Стягнути з Волошківської сільської ради Сокирянського району Чернівецької області, з р/рахунку 35410007000649 УДКСУ в Чернівецькій області, код 04417903, МФО 856135 та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_2, солідарно, на користь держави на р/рахунок 31217206700204, ГУДКУ у Чернівецькій області, МФО 856135, отримувач: УДК у Сокирянському районі, код ЗКПО 23246034 судовий збір в сумі 229 (двісті двадцять дев’ять) гривень 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Сокирянського
районного суду ОСОБА_4
Суд | Сокирянський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 36016557 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сокирянський районний суд Чернівецької області
Римлянська Г. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні