ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2013 р. Справа № 923/1514/13
Господарський суд Херсонської області у складі судді Людоговської В.В. при секретарі Черковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: ОСОБА_1, м.Херсон
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Ауді Центр Херсон", м.Херсон
до відповідача-2 : Закритого акціонерного товариства "Автомобільна група "Віпос", м. Київ
до відповідача-3 : Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Херсонської міської ради, м. Херсон
про встановлення факту виходу зі складу учасників товариства та зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
від позивача : ОСОБА_3, представник за довіреністю від 19.10.2013 року;
від відповідача-1: не прибув;
від відповідача-2 : не прибув;
від відповідача-3 : Абрамов І.А. довіреність №01-16/527 від 15.07.2013 р.
ОСОБА_1 (позивач) звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою до ТОВ "Ауді Центр Херсон" (відповідач-1), до ЗАТ "Автомобільна група "Віпос" (відповідач-2), до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Херсонської міської ради (відповідач-3) про встановлення факту виходу ОСОБА_1 зі складу засновників ТОВ "Ауді Центр Херсон" та зобов'язання Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Херсонської міської ради внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців шляхом виключення відомостей про перебування ОСОБА_1 в складі учасників товариства.
29 листопада 2013 року позивачем через канцелярію господарського суду Херсонської області подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить суд ОСОБА_1 визнати таким, що вийшов зі складу засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Ауді Центр Херсон» з 02.06.2010 р.; зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Ауді Центр Херсон» здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства та зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Ауді Центр Херсон» подати документи до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м.Херсоні для проведення змін в установчих документах товариства, а також просить зобов'язати Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м.Херсоні внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців шляхом виключення відомостей про перебування ОСОБА_1 в складі учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Ауді Центр Херсон».
Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог.
Відповідач-1 та відповідач-2 в судові засідання жодного разу не прибули, витребуваних судом документів не надали, хоча належним чином повідомлені про час та дату судового засідання, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Відповідач-3 проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, суд
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (позивач) відповідно до Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Ауді Центр Херсон", затвердженого зборами учасників від 01.02..2006 р., зареєстрованого Херсонським міськвиконкомом за р/н 14991020000005330, - є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Ауді Центр Херсон".
З посиланням на норми Закону України "Про господарські товариства, ст..148 Цивільного кодексу України позивач просить визнати ОСОБА_1 таким, що вийшов зі складу учасників ТОВ "Ауді Центр Херсон" з 02.06.2010 р.
Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні в судових засіданнях з урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи їх взаємний зв'язок, суд прийшов до висновку щодо задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Частиною 1 ст.148 Цивільного кодексу України встановлено, що учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.
Частиною 1 статті 54 Закону України "Про господарські товариства" встановлено, що при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному фонді.
Отже, вихід особи із складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю дає такій особі право одержати вартість частини майна, пропорційну її частці у статутному капіталі товариства. Моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід зі складу учасників товариства.
Відповідно до ст.7 Закону України "Про господарські товариства" зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства.
Товариство зобов'язане у п'ятиденний строк повідомити орган, що провів реєстрацію, про зміни, які сталися в установчих документах, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Частиною 3 ст.29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається, зокрема, завірена в установленому порядку, або нотаріально посвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально посвідчений документ про передання права засновника (учасника) іншій особі.
Відповідно до ст.75 Закону України "Про нотаріат" нотаріуси, посадові особи виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад народних депутатів, які вчиняють нотаріальні дії, засвідчують вірність копій документів, виданих підприємствами, установами і організаціями за умови, що ці документи не суперечать законові, мають юридичне значення і засвідчення вірності їх копій не заборонено законом.
Вірність копії документа, виданого громадянином, засвідчується у тих випадках, коли справжність підпису громадянина на оригіналі цього документа засвідчена нотаріусом або посадовою особою виконавчого комітету сільської, селищної, міської Ради народних депутатів чи підприємством, установою, організацією за місцем роботи, навчання, проживання чи лікування громадянина.
Пунктом 15 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом /Міністерства юстиції України №20/5 від 03.03.2004 р., встановлено, що при посвідченні правочинів і вчиненні деяких інших нотаріальних дій у випадках, передбачених законодавством України, нотаріус перевіряє справжність підписів учасників право чинів та інших осіб, які звернулися за вчиненням нотаріальної дії.
Відповідно до п.16 Інструкції нотаріально посвідчувані правочини, а також заяви та інші документи підписуються у присутності нотаріуса. Якщо правочин, заява чи інший документ, підписаний за відсутності нотаріуса, громадянин повинен особисто підтвердити, що документ підписаний ним.
Отже, для виготовлення нотаріально посвідченої копії заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників) товариства, яка подається товариством для внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, необхідно оригінал заяви, справжність підпису фізичної особи в якому засвідчена нотаріусом, або учасник товариства повинен особисто підтвердити, що така заява підписана ним.
Матеріалами справи підтверджується, що 02.06.2010 р. ОСОБА_1 надав Генеральному директору ТОВ «Ауді Центр Херсон» заяву про вихід зі складу засновників. 13 лютого 2013 року ОСОБА_1 склав нотаріально посвідчену заяву про вихід зі складу засновників ТОВ «Ауді Центр Херсон».
Судом також встановлено, що відповідно до п.8.1. Статуту ТОВ «Ауді Центр Херсон» учасник має право вийти з Товариства, повідомивши про свій вихід не пізніше ніж за один місяць до виходу. Згідно з п.10.2 Статуту ТОВ «Ауді Центр Херсон» компетенцією зборів учасників товариства є внесення змін до Статуту (п.п.10.2.2), виключення учасника з Товариства (п.п.10.2.12).
Частиною 28 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" зазначено, що при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до ЦК України та Закону України "Про господарські товариства" учасник товариства з обмеженою відповідальністю чи товариства з додатковою відповідальністю вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особами органами зв'язку.
В порушення вимог чинного законодавства та вимог Статуту ТОВ «Ауді Центр Херсон», відповідач-1 загальні збори не проводив, реєстрацію змін до установчих документів у зв'язку зі зміною складу засновників (учасників) відповідно до вимог частини третьої статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" не здійснив.
Завданням суду при здійсненні правосуддя в силу ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів юридичних осіб.
Статтею 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Частиною 2 ст. 16 ЦК України передбачено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Аналогічні положення містяться в ст. 20 ГК України.
Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною. Спосіб захисту може бути визначений як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату. Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягнути суб'єкт захисту, вважаючи, що таким чином буде припинене порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до положень ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
В силу ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
З огляду на викладене, суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного рішення.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.
Позивач надав суду 10.12.2013 року заяву, в якій просить не покладати судові витрати на відповідачів.
На підставі вищезазначених норм права, керуючись, ст.ст. 82-85 ГПК України, - суд
в и р і ш и в:
1.Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2.ОСОБА_1 визнати таким, що вийшов зі складу засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Ауді Центр Херсон» з 02.06.2010 р.
3.Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Ауді Центр Херсон» (м.Херсон, вул.Патона, 4 «д», код ЄДРПОУ 34074489) здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства та зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Ауді Центр Херсон» подати документи до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м.Херсоні для проведення змін в установчих документах товариства.
4.Зобов'язати Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м.Херсоні внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців шляхом виключення відомостей про перебування ОСОБА_1 в складі учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Ауді Центр Херсон».
Повне рішення складено 16.12.2013 р.
Суддя В.В.Людоговська
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2013 |
Оприлюднено | 19.12.2013 |
Номер документу | 36027133 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Людоговська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні