ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" грудня 2013 р. Справа № 809/3621/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
за участю секретаря Жовнірович О.С.,
за участю сторін:
представника позивача: Каюк В.І,
відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Державної податкової інспекції у Снятинському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській обл.
до відповідача: ОСОБА_2
про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
25.11.2013 року Державна податкова інспекція у Снятинському районі Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (далі - ДПІ у Снятинському районі ) звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, суду пояснив, що ОСОБА_2 згідно із свідоцтвом про право на спадщину за заповітом №1967 від 19.12.2012 року отримала спадщину від ОСОБА_3, яка складається із земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в розмірі 4,20 га, що знаходиться на території Олександрівської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області. У зв'язку з цим, згідно із нормами податкового законодавства 03.04.2013 року відповідач подала до ДПІ у Снятинському районі податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2012 рік, в якій самостійно визначила податок з доходів фізичних осіб з вартості об'єкта спадщини в розмірі 5 086,74 грн. Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатила зазначену суму податку з доходів фізичних осіб, станом на день розгляду справи за ОСОБА_2 рахується податковий борг в розмірі 5 086,74 грн. На підставі наведеного просив позов задовольнити повністю та стягнути дану заборгованість.
Відповідач в судовому засіданні позов визнала повністю, суду пояснила, що отримала спадщину за заповітом від свого вітчима - ОСОБА_3, яка складається з земельної ділянки. Пояснила, що дану заборгованість не сплатила у зв'язку із скрутним фінансовим становищем. В подальшому зобов'язується сплатити податковий борг.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, усну заяву відповідача про визнання позову, дослідивши та оцінивши подані докази, суд приходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено , що ОСОБА_2 згідно із свідоцтвом про право на спадщину за заповітом №1967 від 19.12.2012 року отримала спадщину від ОСОБА_3, яка складається із земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в розмірі 4,20 га, що знаходиться на території Олександрівської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області (ділянка №0519), (кадастровий номер земельної ділянки: 3523180600:02:000:0519) (а.с. 10).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, відповідач 03.04.2013 року подала до ДПІ у Снятинському районі податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2012 рік, в якій самостійно визначила податок з доходів фізичних осіб з вартості об'єкта спадщини в розмірі 5 086,74 грн. (а.с. 6-8).
У зв'язку із несвоєчасною сплатою зазначеного податку, 19.08.2013 року ДПІ у Снятинському районі виставила відповідачу податкову вимогу №265-17 на загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями в розмірі 5 086,74 грн., яка отримана ОСОБА_2 22.08.2013 року (а.с. 11-12).
Таким чином, станом на день розгляду справи за ОСОБА_2 рахується податковий борг з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 5 086,74 грн.
Згідно із ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпункт 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України визначає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, передбачених податковим законодавством. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1ст.38 ПК України).
Згідно із п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Розділ ІV ПК України регулює порядок справляння податку з доходів фізичних осіб.
Відповідно до п.п.164.2.10 п.164.2 ст.164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з цим розділом.
Згідно із п.167.2 ст.167 ПК України ставка податку становить 5 відсотків бази оподаткування щодо доходу, нарахованого, зокрема, як доходи в інших випадках, прямо визначених відповідними нормами цього розділу.
В п.174.1 ст.174 ПК України зазначено, що об'єкти спадщини платника податку поділяються з метою оподаткування, зокрема, і на об'єкти нерухомості.
Об'єкти спадщини оподатковуються, зокрема, за ставкою, визначеною п.167.2 ст.167 цього Кодексу, вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення (п.п. 174.2.2 п.174.2.).
Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення (п.п.14.1.263 п.14.1 ст.14 ПК України).
Оскільки ОСОБА_2 отримала спадщину від свого вітчима, що відповідає другому ступеню споріднення, ставка податку з доходів фізичних осіб з вартості об'єкта спадщини визначено в розмірі 5%.
Згідно із п.174.3 ст.174 ПК України особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.
Відповідно до п.174.4 ст.174 ПК України нотаріус щокварталу подає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчення договорів дарування в порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку.Нотаріус видає спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину за наявності документа про сплату таким спадкоємцем податку з вартості об'єкта спадщини.
Платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу (п.179.1 ст.179 ПК України).
Згідно із п.179.5 ст.179 ПК України податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II цього Кодексу.
Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації. Сума податкових зобов'язань, донарахована контролюючим органом, сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені цим Кодексом (п.179.7 ст.179 ПК України).
У відповідності до приписів п.56.11 ст.56 ПК України податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню.
Як вбачається із змісту п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку , визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.1 ст.59 ПК України).
Відповідно до п.59.4 ст.59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З огляду на наведене, ДПІ у Снятинському районі правомірно та законно виставила ОСОБА_2 податкову вимогу №265-17 від 19.08.2013 року про сплату податкового боргу на суму 5 086,74грн
Згідно із п.95.1 ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.(п.95.2 ст.95 ПК України).
Відповідно до п.95.4 ст.95 ПК України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Враховуючи те, що відповідач у судовому засіданні визнала позов в повному обсязі, зробивши усну заяву, і ці її дії не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи та інтереси, суд відповідно до ст.ст.112, 136 КАС України приймає визнання адміністративного позову.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (проживає АДРЕСА_1) за рахунок готівки, що належить фізичній особі, в дохід держави податковий борг в розмірі 5 086,74 грн. (п'ять тисяч вісімдесят шість гривень сімдесят чотири копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 13.12.2013 року.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2013 |
Оприлюднено | 19.12.2013 |
Номер документу | 36028683 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Лучко О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні