cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/21539/13 11.12.13
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Сантрі ЛТД»
до Відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія «Оранта»
про стягнення суми страхового відшкодування в розмірі 14 399,51 грн.
Суддя Нечай О.В.
Представники сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Сантрі ЛТД» (далі - позивач) звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія «Оранта» (далі - відповідач) про стягнення суми страхового відшкодування в розмірі 14 399,51 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 11.11.2013 р. порушено провадження у справі № 910/21539/13, розгляд справи призначено на 11.12.2013 р.
09.12.2013 р. представником відповідача через відділ діловодства господарського суду міста Києва було подано письмовий відзив на позов.
У судове засідання 11.12.2013 р. представники сторін не з'явились.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
05.08.2012 р. на вул. Гагаріна 122, в смт. Гвардійське Сімферопольського району Автономної Республіки Крим сталась ДТП за участю автомобіля марки «Шкода», державний номерний знак ВК 2016 АІ, який належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Сантрі ЛТД» (далі - позивач), та автомобіля марки «Рено», державний номерний знак СА 7109 ВЕ, під керуванням водія Черноуса В.В., цивільно-правова відповідальність якого була застрахована у Відкритому акціонерному товаристві Національна акціонерна страхова компанія «Оранта» (далі - відповідач), відповідно до Полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АВ/5560943 (далі - Поліс № АВ/5560943).
07.08.2012 р. експертом відповідача в м. Івано-Франківськ було оформлено протокол (Акт) огляду транспортного засобу.
14.08.2012 р. спеціалістами головного офісу відповідача було складено ремонтну калькуляцію № ВК2016АІ, відповідно до якої вартість відновлювального ремонту автомобіля марки «Шкода», державний номерний знак ВК 2016 АІ, пошкодженого внаслідок вищезазначеної ДТП, складає 12 826,58 грн.
Вартість матеріального збитку, завданого позивачу, як власнику пошкодженого автомобіля марки «Шкода», державний номерний знак ВК 2016 АІ, визначена шляхом електронної калькуляції «Аудатекс».
Відповідно до п. 8.1. Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України, Фонду державного майна України від 24 листопада 2003 року N 142/5/2092 (далі - Методика), для визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику КТЗ, застосовуються витратний підхід і метод калькуляції вартості відновлювального ремонту.
Згідно з п. 8.5. Методики калькуляція вартості відновлювального ремонту складається за результатами технічного огляду КТЗ.
Судом встановлено, що електронний розрахунок вартості матеріального збитку, завданого власнику пошкодженого автомобіля, складений за системою «Аудатекс», рекомендований переліком рекомендованих нормативних актів, методичної, довідкової літератури та комп'ютерних баз даних з програмним забезпеченням, який прописаний у Методиці.
З огляду на вищенаведене, вартість матеріального збитку, завданого позивачу в результаті пошкодження автомобіля марки «Шкода», державний номерний знак ВК 2016 АІ, при вищезазначеній ДТП складає 12 826,58 грн.
На виконання вимог ст. 33 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» позивач звернувся до відповідача з повідомленням про дорожньо-транспортну пригоду.
27.09.2012 р. позивач направив на адресу відповідача заяву про виплату страхового відшкодування, до якої було додано всі необхідні документи.
09.11.2012 р. відповідачем було надіслано на адресу позивача лист № 09-02-09/27077 від 09.11.2013 р., з якого вбачається, що відповідачем було прийнято рішення про виплату на користь позивача страхового відшкодування в розмірі 12 826,58 грн., яка повинна відбутися найближчим часом.
17.04.2013 р. позивач звернувся до відповідача з претензією (вих. № 420-01/04) про виплату страхового відшкодування в порядку регресу в належному розмірі, так як з того часу, як відповідач повідомив позивача про своє рішення листом № 09-02-09/27077 від 09.11.2013 р., страхове відшкодування так і не було перераховано позивачу.
Проте, станом на дату звернення позивача до господарського суду м. Києва з даним позовом відповідачем не було здійснено виплату страхового відшкодування на користь позивача, що спонукало останнього звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.
Відповідно до п. 22.1. ст. 22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.
Згідно з п. 22.2. Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» відповідно до цього Закону потерпілим - юридичним особам страховик, а у випадках, передбачених цим Законом, - МТСБУ відшкодовує виключно шкоду, заподіяну майну.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у зв'язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов'язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
З матеріалів справи вбачається, що позивач своєчасно повідомив відповідача про настання дорожньо-транспортної пригоди (п. п. 33.1.4. п. 33.1 ст. 33 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів») та у відповідності до ст. 35 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» направив відповідачу заяву на виплату страхового відшкодування з пакетом всіх необхідних документів.
Відповідно до п. 36.1. ст. 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховик (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ), керуючись нормами цього Закону, приймає вмотивоване рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) або про відмову у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати). Рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) приймається у зв'язку з визнанням майнових вимог заявника або на підставі рішення суду, у разі якщо спір про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) розглядався в судовому порядку. Якщо розмір заподіяної шкоди перевищує страхову суму, розмір страхової виплати (регламентної виплати) за таку шкоду обмежується зазначеною страховою сумою.
Згідно з п. 36.2 ст. 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страховик (МТСБУ) протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов'язаний, зокрема, у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його. Якщо у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують розмір заявленої шкоди, страховик (МТСБУ) не може оцінити її загальний розмір, виплата страхового відшкодування (регламентна виплата) здійснюється у розмірі заподіяної шкоди, оціненої страховиком (МТСБУ). Страховик має право здійснювати виплати без проведення експертизи, якщо за результатами проведеного ним огляду пошкодженого майна страховик і потерпілий досягли згоди про розмір страхового відшкодування і не наполягають на проведенні оцінки, експертизи пошкодженого майна.
З матеріалів справи вбачається, що 18.10.2012 р. відповідачем було прийнято рішення про виплату позивачу страхового відшкодування в розмірі 12 826,58 грн. Проте, станом на поточну дату страхове відшкодування так і не було сплачено.
З огляду на вищенаведене, відповідач порушив права позивача та норми чинного законодавства України, оскільки у визначений законом строк страхове відшкодування не було сплачено позивачу, незважаючи на ту обставину, що відповідачем було прийнято відповідне рішення.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача страхового відшкодування в розмірі 12 826,58 грн. підлягають задоволенню.
Крім основної заборгованості позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь пеню за прострочення виплати страхового відшкодування в розмірі 1 572,93 грн.
Згідно з п. 36.5. ст. 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування (регламентної виплати) з вини страховика (МТСБУ) особі, яка має право на отримання такого відшкодування, сплачується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діє протягом періоду, за який нараховується пеня.
Судом встановлено, що позивачем було невірно визначено перший період нарахування пені, так як пеня має бути нарахована з 28.12.2012 р. по 09.06.2013 р., а не з 27.12.2012 р., у відповідності до приписів п. 36.2 ст. 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Інші періоди нарахування пені визначені позивачем вірно.
З огляду на вищенаведене, пеня, яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, з урахуванням визначеного судом першого періоду її нарахування, складає 1 567,66 грн.
У своєму письмовому відзиві відповідач фактично повністю визнає позовні вимоги.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про те, що заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача страхового відшкодування та пені за прострочення виплати страхового відшкодування в загальному розмірі 14 399,51грн. підлягають частковому задоволенню в розмірі 14 394,24 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 4, 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія «Оранта» (02081, м. Київ, вул. Здолбунівська, буд. 7-Д; ідентифікаційний код: 00034186) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробниче підприємство «Сантрі ЛТД» (33001, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Петра Могили, буд. 25; ідентифікаційний код: 24172728) страхове відшкодування в розмірі 12 826 (дванадцять тисяч вісімсот двадцять шість) грн. 58 коп., пеню в розмірі 1 567 (одна тисяча п'ятсот шістдесят сім) грн. 66 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 719 (одна тисяча сімсот дев'ятнадцять) грн. 87 коп.
3. В іншій частині позову відмовити.
Повне рішення складено 16.12.2013 р.
Суддя О.В. Нечай
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2013 |
Оприлюднено | 17.12.2013 |
Номер документу | 36057477 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Нечай О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні