Постанова
від 27.11.2013 по справі 808/5624/13-а
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2013 року о 16 год. 00 хв.Справа № 808/5624/13-а м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Мінаєвої К.В.

за участю секретаря судового засідання Плєшкова Д.В.,

за участю представників

позивача - не з'явився,

відповідача - не з'явився,

третьої особи - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до відділу Держземагенства у Приморському районі Запорізької області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Приморська міська рада Запорізької області

про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18 червня 2013 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до районного відділу Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» у Приморському районі Запорізької області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Приморська міська рада Запорізької області, в якому позивач просить суд:

- скасувати рішення відповідача №01-05/09/2576 від 12.12.2012 р., як не законне;

- зобов'язати відповідача анулювати державний акт на право власності на земельну ділянку пашні, загальною площею 7,7306 га, код: 2324810100:13:0040081 та земельну ділянку сінокосу, загальною площею 1,1970 га, код: 2324810100:12:001:0120 виданий Приморською міською радою на ім'я ОСОБА_2, який знаходиться на зберіганні в архіві районного відділу Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» у Приморському районі Запорізької області.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, 27.11.2013 р. подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, 27.11.2013 р. подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі. Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем протиправно прийнято рішення №01-05-09/2576 від 12.12.2012 р., оскільки позивач є спадкоємцем за законом та прийняла у встановленому порядку спадщину. А отже має право на отримання земельної ділянки (угіддя - рілля, сіножаття та пасовища) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 7,7306 га., яка належала на праві власності її чоловіку ОСОБА_2

Представник відповідача проти позову заперечує, в обґрунтування заперечень зазначає, що акт на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 7,7306 га. виданого ОСОБА_2 не було зареєстровано у встановленому законодавством порядку, а тому не має підстав для анулювання державного акту на право власності на земельну ділянку та видачі позивачу свідоцтва.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Приморської районної державної адміністрації від 04.11.2009 р. №798 «Про передачу у власність земельних часток паїв громадянам - членам ДП «СП Надія» та пенсіонерам з їх числа Приморської міської ради Приморського району та виготовлення державних актів на право власності на земельну ділянку на ведення товарного сільськогосподарського виробництва» ОСОБА_2 виділено у земельні ділянки (угіддя - рілля, сіножаття та пасовища) у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 7,7306 га.

На підставі даного розпорядження та технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності членів ДП «Сільськогосподарське підприємство «Надія» на земельні ділянки ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Приморської міської ради Приморським районним відділом «Центр ДЗК» заповнено та роздруковано державний акт на право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення у розмірі 7,7306 га (угіддя-рілля) на ім'я ОСОБА_2

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловік ОСОБА_1, помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1. Укладання шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 підтверджується свідоцтвом про одруження. ОСОБА_1, як спадкоємиця за законом звернулася до нотаріуса для оформлення прийняття спадщини.

Разом з тим, з наданої до матеріалів справи довідки №1303/02-14-156/10 від 21.09.2010 р., виданої Приморською державною нотаріальною конторою, судом встановлено, що ОСОБА_1 є спадкоємцем ОСОБА_2 та прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав.

Рішенням Приморського районного суду Запорізької області у справі №2-432/2012 від 21.11.2012 р., яке набрало законної сили 03.12.2012 р., встановлено, що ОСОБА_1 не пропущено строк прийняття спадщини після смерті її чоловіка ОСОБА_2, це право ніким не оспорюється і воно вже є реалізованим.

ОСОБА_1 звернулася до Державного земельного кадастру з заявою про анулювання державного акту на право власності на земельну ділянку та видачі свідоцтва на право власності на земельну діялянку, проте їй було відмовлено. Позивач, не погодившись з рішенням відповідача, звернулась з позовом до суду.

Відповідно до ч.1 ст.22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. Згідно п.«а» ч.2 ст.22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги). Відповідно до п.«а» ч.3 ст.22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:

а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;

б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;

в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;

г) прийняття спадщини;

ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Згідно ч.1 ст.1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно ч.1 ст.1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Згідно ч.1 ст.1299 Цивільного кодексу України якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна (стаття 182 цього Кодексу).

Згідно ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.

Згідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Пунктом 9 ч.1 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається в інших випадках, встановлених законом.

З огляду на викладене, суд зазначає, що єдиним документом, що підтверджує право спадкоємців на спадкове майно, є свідоцтво про право на спадщину, яке видається на ім'я кожного спадкоємця, що прийняв спадщину, після закінчення строку, встановленого для її прийняття. Цивільний кодекс України встановлює обов'язок спадкоємця, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, звернутись до нотаріуса за видачею на його ім'я свідоцтва про право на спадщину на таке майно, а також зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна.

Таким чином, з моменту державної реєстрації прав на земельну ділянку особа набуває права власності на земельну ділянку. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем на момент звернення до відділу Держзкомзему у Приморському районі Запорізької області ОСОБА_1 прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав у відповідності до вимог чинного законодавства, тому звернення до органів земельних ресурсів за видачею свідоцтва на право власності на земельну ділянку є передчасним, а отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу Держземагенства у Приморському районі Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Приморська міська рада Запорізької області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя К.В. Мінаєва

СудЗапорізький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.11.2013
Оприлюднено19.12.2013
Номер документу36060019
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —808/5624/13-а

Ухвала від 27.11.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Мінаєва Катерина Володимирівна

Ухвала від 11.11.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Мінаєва Катерина Володимирівна

Ухвала від 21.10.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Мінаєва Катерина Володимирівна

Ухвала від 18.09.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Мінаєва Катерина Володимирівна

Постанова від 27.11.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Мінаєва Катерина Володимирівна

Ухвала від 11.11.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Мінаєва Катерина Володимирівна

Ухвала від 21.10.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Мінаєва Катерина Володимирівна

Ухвала від 30.09.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Мінаєва Катерина Володимирівна

Ухвала від 30.09.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Мінаєва Катерина Володимирівна

Ухвала від 18.09.2013

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Мінаєва Катерина Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні