Ухвала
від 25.11.2013 по справі 700/1198/13-ц
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 700/1198/13-ц

Провадження № 2/700/488/13

25 листопада 2013 року Лисянський районний суд Черкаської області

в складі: головуючого - судді Бесараб Н.В.

за участю секретаря Мельніченко Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лисянка справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3, представник відповідача ОСОБА_3 за довіреністю - ОСОБА_4 про визнання дійсним договору купівлі-продажу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_3, представник відповідача ОСОБА_3 за довіреністю - ОСОБА_4 про визнання дійсним договору купівлі-продажу.

У позовній заяві позивач вказав, що 07 серпня 2012 року померла ОСОБА_5, спадкоємцями на її майно є її дочка - ОСОБА_3 та ОСОБА_2. Він мав наміри придбати житловий будинок та земельну ділянку покійної, який розташований в с.Дашуківка Лисянського району Черкаської області по вул.Миру, буд.22, то домовився із спадкоємцями про придбання даної нерухомості. Переконавшись у тому, що інших спадкоємців не має він уклав з ними усну угоду, що після отримання спадкоємцями свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно яке він бажає придбати вони оформлять в нотаріальній конторі договір купівлі-продажу житлового будинку та земельної ділянки. 04 січня 2013 року він сплатив спадкоємцям оговорену суму 30 000,00 грн., про що у нього є відповідна розписка завірена у передбаченому законом порядку, і став чекати отримання спадкоємцями необхідних для оформлення договору купівлі-продажу документів. 12.06.2013 року спадкоємці отримали відповідні документи і стали власниками майна, яке він хотів придбати і про яке у них була попередня домовленість.

Звернувшись до нотаріальної контори з документами для оформлення договору купівлі-продажу власники майна отримали постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки житловий будинок розташований на земельній ділянці не за цільовим призначенням. Оскільки він позбавлений права зареєструвати договір купівлі-продажу у нотаріуса та зареєструвати свої права на куплене майно, тому змушений звернутися до суду про визнання даного договору дійсним та встановлення права власності.

В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив задовольнити вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_2 та представник відповідача ОСОБА_3 за довіреністю - ОСОБА_4 в судовому засіданні позов визнали у повному обсязі і не заперечують проти його задоволення.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

07 серпня 2012 року померла ОСОБА_5, спадкоємцями на її майно є її дочка - ОСОБА_3 та ОСОБА_2. Позивач мав наміри придбати житловий будинок та земельну ділянку покійної, який розташований в с.Дашуківка Лисянського району Черкаської області по вул.Миру, 22, та домовився із спадкоємцями про придбання даної нерухомості. Переконавшись у тому, що інших спадкоємців не має позивач уклав з ними усну угоду, що після отримання спадкоємцями свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно яке він бажає придбати вони оформлять в нотаріальній конторі договір купівлі-продажу житлового будинку та земельної ділянки. 04 січня 2013 року ОСОБА_1 сплатив спадкоємцям оговорену суму 30 000,00 (тридцять тисяч) гривень, про що у нього є відповідна розписка завірена у передбаченому законом порядку, і став чекати отримання спадкоємцями необхідних для оформлення договору купівлі-продажу документів. 12.06.2013 року спадкоємці отримали відповідні документи і стали власниками майна, яке він хотів придбати і про яке у них була попередня домовленість.

Звернувшись до нотаріальної контори з документами для оформлення договору купівлі-продажу власники майна отримали постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки житловий будинок розташований на земельній ділянці не за цільовим призначенням.

Оскільки між сторонами фактично укладено договір купівлі-продажу житлового будинку, але у зв’язку з відсутністю волі одного із співвласників договір не був посвідчений нотаріально, тоді як - добросовісний набувач і покупець за договором свої зобов’язання виконав повністю, тобто сплатив кошти у повному обсязі, отримав домоволодіння, почав працювати над його благоустроєм, тому необхідно визнати договір купівлі-продажу будинку дійсним та встановити за позивачем право власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 377 ЦК України, до особи, яка набула права власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Враховуючи вищевикладене, за позивачем необхідно визнати право власності на житловий будинок та земельну ділянку.

Згідно зі ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ст. 656 цього кодексу предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому. Предметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав. Предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру.

Відповідно до ст. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Правові наслідки недодержання вимог закону про нотаріальне посвідчення договору визначені в ст. 220 ЦК України, згідно вимог якої такий договір є нікчемним. Згідно з ч.2 вказаної статті ЦК, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документу, який засвідчує його право власності.

Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 у зв’язку з відмовою ОСОБА_3 від нотаріального посвідчення укладеного між ними договору позбавлений права зареєструвати договір купівлі-продажу у нотаріуса та зареєструвати свої права на куплене майно. Проте, між сторонами відбулося повне виконання умов договору, зміст договору відповідає дійсній волі сторін, даний договір не порушує прав та інтересів інших осіб.

Визнання позову також відповідачами не суперечить закону та не порушує право інших осіб, а тому суд може прийняти визнання позову відповідачем.

На підставі викладеного та керуючись 220, 638, 655, 656, 657 ЦК України, ст. 10, 60, 212-215, 218 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3, представник відповідача ОСОБА_3 за довіреністю - ОСОБА_4 про визнання дійсним договору купівлі-продажу - задоволити.

Визнати дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку та земельної ділянки, розташованого в с.Дашуківка Лисянського району Черкаської області по вулиці Миру, 22, між ОСОБА_1 ОСОБА_6 ОСОБА_7 та ОСОБА_2.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який знаходиться по вул. Миру, 22 в с. Дашуківка Лисянського району Черкаської області.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,5585 га. для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 7122882800:01:000:0011, на якій розташований даний житловий будинок, який знаходиться по вул. Миру, 22 в с. Дашуківка Лисянського району Черкаської області.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Головуючий суддя - Н. В. Бесараб

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення25.11.2013
Оприлюднено21.01.2014
Номер документу36080300
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —700/1198/13-ц

Ухвала від 25.11.2013

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 15.10.2013

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні