Рішення
від 16.12.2013 по справі 916/3031/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" грудня 2013 р.Справа № 916/3031/13

За позовом: Товариство з обмеженою відповідальністю "МОНТАЖЕНЕРГОПРОЕКТ";

до відповідача: Приватне підприємство "Комерційна фірма "БУДІНВЕСТ ГРУПП"

про стягнення 82940,48 грн.;

Суддя Літвінов С.В.

Представники:

Від позивача: Лихва Н.Д.- по довіреності № 13-0910/1 від 10.09.2013 року.;

Від відповідача: -не з'явився;

СУТЬ СПОРУ: Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "МОНТАЖЕНЕРГОПРОЕКТ", звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного підприємства "Комерційна фірма "БУДІНВЕСТ ГРУПП" про стягнення заборгованості у розмірі 82940,48 грн..

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, правом на відзив в порядку ст. 59 ГПК України не скористався, справа розглядається за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив .

На підставі Договору про відступлення вимоги № ПВ2012/0521-02, укладеного 21 травня 2012 року між ПП «Західна енергетична спілка» та ТзОВ «Монтаженергопроект» - ПП «Західна енергетична спілка» відступило Товариству з обмеженою відповідальністю «Монтаженергопроект» (новий Кредитор - Позивач) право вимоги заборгованості від Приватного підприємства «Комерційна фірма «Будінвест груп» (Відповідач) перед ПП «Західна енергетична спілка» (первісний кредитор) в сумі 73805,75 грн., яка виникла внаслідок невиконання Відповідачем умов Договору № 28/09/11-01 від 28 вересня 2011 р., про що Відповідача було письмово повідомлено Первісним кредитором своїм листом-повідомленням про відступлення права вимоги за вих.. № 2012/0522-02 від 22.05.2012 р., які Відповідач отримав 30.05.2012 р..

Відповідно до Договору N 28/09/11-01 про виконання робіт (надалі - "Договір"), укладеного 28.09.2011 року між ПП «Західна енергетична спілка» (надалі за текстом - Виконавець, Первісний кредитор) та ПП "Комерційна фірма «Будінвест груп" (надалі за текстом - Замовник за Договором, Відповідач у справі) - ПП «Західна енергетична спілка» (первісний кредитор) виконав проектні, електромонтажні, пусконалагоджувальні та електровимірювальні роботи по приєднанню до електричних мереж електроустановок будмайданчика Центру зайнятості за адресою: м.Львів, вул. Княгині Ольги, що підтверджується Актами приймання виконаних будівельних робіт за № 02-22-003 та № 22-00-004 від 22 лютого 2012 року.

Згідно Договору - договірна ціна робіт становить 147611,50 грн., 50 відсотків з якої Відповідачем було оплачено у відповідності до Договору - згідно платіжного доручення № 19300 від 06.10.2011 р. у сумі 73805,75 грн..

Як стверджує позивач, решту суми, а саме 73805,75 грн., згідно п.6.2. Договору - Відповідач зобов'язався оплатити протягом 3 (трьох) банківських днів. Роботи за згаданим Договором Первісний кредитор закінчив 22.02.2012 р., а 27 лютого 2012 року Відповідач мав оплатити згадану вище суму заборгованості -73805,75 грн. Однак, незважаючи, що Відповідачем 30.05.2012 р. було отримано повідомлення про відступлення права вимоги за згаданим Договором, - станом на 15.10.2013 р. Відповідач, грубо порушуючи взяті на себе договірні зобов'язання, - не оплатив згаданої вище заборгованості за виконані роботи, безпідставно користуючись чужими коштами.

Отже, сума боргу за неналежне виконання договору №28/09/11-01 складає 73805,75 грн..

Враховуючи невиконання відповідачем взятого на себе за договором обов'язку щодо оплати заборгованості, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, згідно якої просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 73805,75 грн..

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 3% річних у розмірі 3591,21грн. та пеню у розмірі 5543,52грн..

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ст. 514 ЦК України - до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 317 ГК України будівництво об'єктів виробничого та іншого призначення, підготовка будівельних ділянок, роботи з обладнання будівель, роботи з завершення будівництва, прикладні та експериментальні дослідження і розробки тощо, які виконуються суб'єктами господарювання для інших суб'єктів або на їх замовлення, здійснюються на умовах підряду. Для здійснення робіт, зазначених у частині першій цієї статті можуть укладатися договори підряду: на капітальне будівництво (в тому числі субпідряду); на виконання проектних і досліджувальних робіт; на виконання геологічних, геодизичних та інших робіт, необхідних для капітального будівництва; інші договори. Загальні умови договорів підряду визначаються відповідно до положень Цивільного кодексу України про договір підряду, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Частиною 1 ст. 837 ЦК України визначено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

У відповідності із ч. 1 ст. 853 Цивільного кодексу України, замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявленнядопущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

Згідно ч. 1 ст. 854 Цивільного кодексу України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи, за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, -достроково.

Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, а саме: цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.

Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Він може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (ст.ст.202, 205 Цивільного кодексу України).

Ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.

Так, судом встановлено наявність існування заборгованості Приватного підприємства "Комерційна фірма "БУДІНВЕСТ ГРУПП", у зв'язку з чим позовна вимога позивача щодо стягнення з відповідача вартості виконаних робіт в сумі 73805,75грн. є обґрунтованою та підлягає судом задоволенню.

Крім того, позивачем заявлено позовні вимоги щодо стягнення з відповідача трьох процентів річних у сумі 3591,21грн.

Згідно ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи приписи законодавства, встановлення судом заборгованості Приватного підприємства "Комерційна фірма "БУДІНВЕСТ ГРУПП" по оплаті виконаних робіт, заявлені позивачем позовні вимоги щодо стягнення з відповідача трьох процентів річних в сумі 73805,75грн., підлягає судом задоволенню в повній мірі.

Також, позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення з Приватного підприємства "Комерційна фірма "БУДІНВЕСТ ГРУПП" пені в розмірі 5543,52грн.

Відповідно до ч.1 ст.549, п.3 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки -грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у разі порушення ним зобов'язання.

Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання.

Відповідно до ч.2 ст.551 Цивільного кодексу України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

В силу ст.216, ч.1 ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності у вигляді застосування господарських санкцій є вчинене учасником господарських відносин правопорушення у сфері господарювання. Одним з видів господарських санкцій, згідно ч.2 ст.217 цього кодексу є штрафні санкції, до яких віднесені, у т.ч. пеня (ч.1 ст.230 ГК України).

Частиною 6 ст. 232 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Пунктом 7.5 Договору передбачено відповідальність Замовника у випадку порушення термінів оплати, а саме - Договором передбачено, що Замовник у такому випадку сплачує Виконавцю неустойку (пеню) у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє під час такого прострочення, - за кожен день прострочення від суми недоплати.

В зв'язку з порушенням строків оплати, на підставі п. 7.5. договору відповідачу позивачем на суму заборгованості нарахована пеня за кожен день прострочення платежу у розмірі подвійної облікової ставки НБУ у розмірі 5543,52грн..

Наданий позивачем розрахунок пені, на думку суду, здійснений належним чином, відповідає вимогам діючого законодавства тому судом підлягає задоволенню у розмірі 5543,52грн.

Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Під час розгляду справи відповідачем не було належним чином доведено суду та доказано виконання своїх зобов'язань.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).

Враховуючи вищезазначені обставини справи позовні вимоги Товариство з обмеженою відповідальністю " МОНТАЖЕНЕРГОПРОЕКТ " до Приватного підприємства "Комерційна фірма "БУДІНВЕСТ ГРУПП" про стягнення основного боргу у розмірі 73805,75грн., пені у розмірі 5543,52грн. та трьох процентів річних у сумі 3591,21грн. є обґрунтованими, підтверджені наявними у справі матеріалами та підлягають задоволенню.

Згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 1720,50грн.

Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства "Комерційна фірма "БУДІНВЕСТ ГРУПП" (65045, Одеська область, м. Одеса, вул. Преображенська, 23, кв.7 код ЄДРПОУ 33215714) на користь товариства з обмеженою відповідальністю " МОНТАЖЕНЕРГОПРОЕКТ " (79479, м. Львів, смт. Брюховичі, вул. Смолиста, 11-А, код ЄДРПОУ 37656463) основний борг у сумі 73805,75грн., пені у сумі 5543,52грн., трьох процентів річних у сумі 3591,21грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1720,50грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено та підписано 18.12.2013р.

Суддя Літвінов С.В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення16.12.2013
Оприлюднено18.12.2013
Номер документу36094215
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/3031/13

Рішення від 16.12.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні