cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/22250/13 16.12.13
За позовом Приватного акціонерного товариства "Українська страхова група"
до Відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія "Оранта"
про стягнення 21 272,54 грн.
Суддя Трофименко Т.Ю.
Представники:
Від позивача: Неклонський В.І. по довіреності № 0112-44 від 25.12.2012р.
Від відповідача: не з'явились
Обставини справи:
Приватне акціонерне товариство " Українська страхова група " звернулось до Господарського суду міста Києва з вимогою про стягнення страхового відшкодування в порядку регресу з Відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" у розмірі 21 272,54 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем згідно договору добровільного страхування наземного транспорту внаслідок дорожньо-транспортної пригоди виплачено страхове відшкодування власнику пошкодженого автомобіля, а тому позивачем відповідно законодавства України отримано право зворотної вимоги до особи, відповідальної за завдану шкоду, враховуючи те, що цивільна відповідальність власника транспортного засобу, водій якого визнаний винним у скоєнні ДТП була застрахована відповідачем.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.11.2013р. порушено провадження у справі № 910/22250/13, розгляд якої призначено у судовому засіданні на 16.12.2013 р. за участю представників сторін.
Представник позивача в даному судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в засідання суду не з'явився, заяв та клопотань на адресу суду не надходило.
Відповідач належним чином повідомлений про призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення. (Ухвалу Господарського суду міста Києва про порушення провадження у справі від 19.11.2013р. представник відповідача отримав 25.11.2013р., що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованої кореспонденції № 0103027617623). Таким чином, судом були вжиті усі належні заходи для повідомлення відповідача про місце, дату та час проведення судового засідання, шляхом надсилання поштової кореспонденції на адресу визначену за матеріалами справи.
Відповідно до вимог ст. 75 Господарського процесуального Кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. Проаналізувавши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про достатність матеріалів справи для її розгляду по суті.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
31.08.2011р. між Приватним акціонерним товариством "Українська страхова група" (надалі - Страховик) з однієї сторони та фізичною особою Билим Катериною Вікторівною (надалі - Страхувальник) з другої сторони - був укладений Договір добровільного страхування наземного транспорту № 28-0101-11-8261, об'єктом якого є майнові інтереси страхувальника, пов'язані з володінням, користуванням та розпорядженням транспортним засобом марки «Volkswagen Polo», реєстраційний номерний знак АА 5035 ІК, сірого кольору, 2009 року випуску.
Договором передбачено строк дії договору - з 07.09.2011р. до 06.09.2012р.
15.06.2012р. по мосту Південному в м. Києві сталася дорожньо - транспортна пригода, в якій мало місце зіткнення автомобілів марки «Opel», реєстраційний номерний знак ВА 5300 АА, під керуванням водія Мельникова Костянтина Юрійовича та автомобіля марки «Volkswagen Polo», реєстраційний номерний знак АА 5035 ІК, під керуванням Билим Катерини Вікторівни.
Відповідно до Постанови Дарницького районного суду міста Києва від 09.08.2011р. встановлено вину Мельникова Костянтина Юрійовича у скоєнні вищевказаного ДТП та притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ст. 124 КпАП України.
З матеріалів справи вбачається, що цивільна-правова відповідальність Мельникова Костянтина Юрійовича, водія транспортного засобу марки «Opel», реєстраційний номерний знак ВА 5300 АА, застрахована у Відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" , що підтверджується полісом № АВ/2173365 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
У відповідності до висновку експертного дослідження № 78506 від 27.06.2012р. виконаного Товариством з обмеженою відповідальністю «Асистентська компанія «Українська служба допомоги» (сертифікат суб'єкта оціночної діяльності № 13108/12 від 16.03.2012р. Фонду державного майна України), вартість відновлювального ремонту, завданого власнику автомобіля «Volkswagen Polo», реєстраційний номерний знак АА 5035 ІК, в результаті ДТП, становить 36 143,75 грн.
19.07.2011р. позивачем складено страховий акт № ДККА-17896, відповідно до якого сума страхового відшкодування становить 21 272,54 грн.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем сума страхового відшкодування в розмірі 21 272,54 грн. була видана фізичній особі Билим Катерині Вікторівні, що підтверджується видатковим касовим ордером від 23.07.2012р.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає, що виплативши страхове відшкодування за договором майнового страхування в розмірі 21 272,54 грн., до нього перейшло право зворотної вимоги до особи, відповідальної за завдану шкоду, враховуючи те, що цивільна відповідальність власника транспортного засобу, водій якого визнаний винним у скоєнні ДТП була застрахована відповідачем.
З матеріалів справи вбачається, що 25.10.2013р., позивач направив до Відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія "Оранта" заву на виплату страхового відшкодування в порядку регресу № 5946/1223-УСГ про відшкодування шкоди на суму 21 272,54 грн., оскільки цивільна відповідальність транспортного засобу «Opel», реєстраційний номерний знак ВА 5300 АА застрахована в останнього за полісом № АВ/2173365.
За таких обставин позивач просить стягнути з відповідача суму страхового відшкодування в розмірі 21 272, 54 грн.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Стаття 979 Цивільного кодексу України визначає, що за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
Згідно статті 990 Цивільного кодексу України страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника (його правонаступника) або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта (аварійного сертифіката).
Вимогами ч. 1 ст. 1191 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про страхування" в редакції Закону України №2745-111 від 4 жовтня 2001 року страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати громадянами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.
Статтею 4 Закону України "Про страхування" визначено, що майнові інтереси, які пов'язані із володінням, користуванням і розпорядженням майном, а також інтереси, пов'язані з відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди особі або її майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі (страхування відповідальності) віднесені до об'єктів страхування.
Аб.1 ст.9 Закону України „Про страхування" визначено, що страхова сума - грошова сума, в межах якої страховик відповідно до умов страхування зобов'язаний провести виплату при настанні страхового випадку.
Аб.16 ст.9 Закону України „Про страхування" визначено, що страхове відшкодування - це страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про страхування", договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.
Згідно із ст.27 Закону України „Про страхування" до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.
Відповідно до Правил добровільного страхування транспортних засобів №19-1 (далі правила), які зареєстровані Міністерством фінансів України за №0602903, а саме п. 7.1.4 Страховик зобов'язаний при настанні страхового випадку виплатити страхове відшкодування Страхувальнику у порядку та на умовах, що передбачені цими Правилами та договором страхування.
Відповідно до п. 2.2.1 Правил, страховим випадком визнається пошкодження чи знищення транспортного засобу або його частин (у т. ч. фар, дзеркал, стекол) внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
Згідно з п.п.9.1, 9.26 Правил страхування до складу страхового відшкодування (збитків, що компенсуються страхувальнику) входять витрати на приведення транспортного засобу у порядок та витрати на проведення експертної оцінки пошкоджень застрахованого транспортного засобу.
Відповідно до п. 9.17 Правил страхування страхове відшкодування може здійснюватись шляхом оплати страховиком вартості замінюваних частин, деталей і приладдя на аналогічні пошкодженим (за якістю і вартістю) та відновлюваного ремонту застрахованого транспортного засобу.
Договором (полісом) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АВ/2173365 встановлено ліміт відповідальності Відповідача за шкоду, завдану майну третіх осіб застрахованою особою у сумі 50 000,00 грн., франшиза - 0 грн.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача суми страхового відшкодування в розмірі 21 272,54 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи, що відповідно до ст. 44 ГПК України позивачем понесені судові витрати, зокрема судовий збір, то зазначені витрати покладаються на відповідача (ст. 49 ГПК України).
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, Господарський суд міста Києва, ?
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Національна акціонерна страхова компанія «Оранта» (02081, м. Київ, вул. Здолбунівська, 7, корп.. Д, код ЄДРПОУ 00034186) на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія "Українська страхова група" (03038, м. Київ, вул. Федорова Івана, буд. 32 літ. А, код ЄДРПОУ 30859524) страхове відшкодування у розмірі 21 272 (двадцять одну тисячу двісті сімдесят дві) грн. 54 коп., 1720 (одну тисячу сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 19.12.2013р.
Суддя Трофименко Т.Ю.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2013 |
Оприлюднено | 19.12.2013 |
Номер документу | 36135132 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Трофименко Т.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні