ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2013 р. Справа № 804/15325/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кучми К.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Дочірнього підприємства «Авіакомплект» Відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровський агрегатний завод» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
У листопаді 2013 року позивач звернувся до адміністративного суду із вищезазначеним позовом. В обґрунтування позову зазначив, що внаслідок порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року № 2240, відповідач має заборгованість через порушення порядку використання страхових коштів в розмірі 20 865,60 грн., які позивач просив суд стягнути з відповідача на його користь рішенням суду.
До суду 13 грудня 2013 року від відповідача надійшли письмові заперечення на позов, в яких зазначено, що оскільки постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.04.2011 року набрала законної сили 11.06.2013 року, стягнення згідно рішення № 005 від 19.01.2011 року мало бути накладено у встановленому законом порядку на протязі двох місяців, тобто до 11.08.2013 року, а тому просив суд закрити провадження по справі, посилаючись на норми статей 38 та 247 КУпАП.
У відповідності до положень ст.183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що Дочірнє підприємство «Авіакомплект» Відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровський агрегатний завод» зареєстроване як платник страхових внесків за № 120060002264, згідно заяви від 09.01.2002 року у Бабушкінській районній виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка є правонаступником Красногвардійської районної виконавчої дирекції з 01 листопада 2012 року, згідно постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 31.07.2012 року № 48 «Про затвердження структури та чисельності працівників органів Фонду».
Судом також встановлено та матеріалами справи підтверджено, що фахівцями виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду згідно п.3 ч.1 статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року № 2240 та у відповідності до пункту 15.2. «Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженою постановою правління Фонду від 19.09.2001 року №38 проведено планову перевірку правильності нарахування сплати та цільового використання коштів ФСС з ТВП за період 01.01.2009 року по 01.10.2011 року.
Порушення виявлені під час перевірки знайшли своє відображення в акті перевірки від 22.11.2010 року, а саме: встановлено порушення порядку використання коштів Фонду на санаторно-курортне лікування - по п'яти санітарно-курортних путівках №10012 терміном заїзду з 09.08.2009 року - до ДП «Санаторій «Славутич»; №268290 з 05.12.2009 року - до санаторію «Новомосковський»; №72 з 25.03.2010 р. - до санаторію «Алуштинський»; №368 з 07.08.2010 року - до ТОВ «Кримські Зорі», №350137 з 17.09.2010 року - до санаторію «Місхор», на загальну суму 22 533 грн., їх часткова вартість за заявами застрахованих осіб оплачена шляхом утримання із заробітної плати.
Згідно із п.4.13, 4.14, 4.15 розділу 4 «Порядку отримання застрахованим особам і членам їх сімей санітарно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» визначено, що часткова оплата вартості путівки до санаторію вноситься до каси страхувальника за основним місцем роботи застрахованої особи, а при відсутності каси - через установу банку на транзитний рахунок органу Фонду за місцем обліку страхувальника. Часткова оплата вартості путівки до санаторію-профілакторію вноситься до каси підприємства, на утриманні якого перебуває цей санаторій-профілакторій. Сума оплати часткової вартості путівки, внесена застрахованою особою до каси, має бути перерахована на транзитний рахунок робочого органу Фонду протягом трьох банківських днів після її внесення.
Повернення коштів, що перераховані страхувальником або застрахованою особою на рахунок робочого органу Фонду як часткова сплата за санаторно-курортну путівку, яка не була використана застрахованою особою, здійснюється за умови надання застрахованою особою, її законним представником, спадкоємцями або членом її сім'ї (у разі гострого захворювання або смерті застрахованої особи) до робочого органу Фонду звернення, документів, які підтверджують факт повернення путівки та пояснюють причини неможливості її використання, копії платіжного доручення про перерахування страхувальником часткової вартості путівки або квитанції про сплату застрахованою особою часткової вартості путівки на рахунок робочого органу Фонду через банківську установу.
Згідно п.4.14 розділу 4, за відсутності квитанції до прибуткового касового ордера або квитанції про часткову оплату вартості путівки застрахованій особі путівка не видається.
Таким чином, відповідачем було порушено механізм передбачений п.4.13, 4.14 «Порядку отримання застрахованим особам і членам їх сімей санітарно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», оскільки страхувальником утримано часткову вартість за путівки із заробітної плати працівників після терміну заїзду їх на лікування по зазначених путівках.
Даним порядком чітко встановлений механізм отримання путівок застрахованими особами, зазначено, що часткова оплата вартості путівки до санаторію вноситься до каси страхувальника за основним місцем роботи застрахованої особи, а при відсутності каси - через установи банку на транзитний рахунок органу Фонду за місцем обліку страхувальник і при відсутності квитанції до прибуткового касового ордера або квитанції про часткову оплату вартості путівка застрахованій особі не видається. Порядком №12 не передбачено часткову сплату вартості за путівку шляхом утримання із заробітної плати за заявою застрахованої особи.
Відповідно до п.4.15 розділу 4 Порядку, путівка (крім путівки до реабілітаційного відділення) не видається за два тижні до початку строку заїзду.
Всупереч зазначеним вимогам п.4.15 розділу 4 Порядку №12, комісією із соціального страхування ДП «Авіакомплект» ВАТ «Дніпропетровський агрегатний завод» приймалися рішення про виділення застрахованим особам путівок на санаторно-курортне лікування не за два тижні до початку строку заїзду, а менше (від двох до одинадцяти).
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Інструкцією про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року №16 встановлено, що суми донарахованих платежів, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», які не перераховані на рахунки Фонду у визначений строк, вважаються недоїмкою.
Згідно статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Відповідно до п.6.2 Порядку №12, сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, у тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.
Так судом встановлено, що на підставі матеріалів перевірки, на виконання вимог статті 30 даного Закону та пункту 6.2 Порядку №12, директором виконавчої дирекції обласного відділення Фонду прийнято «Рішення про застосування та зарахування до бюджету фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 191 від 06.12.2010 року на загальну суму 25 741,86 грн., в тому числі: не прийнято до заліку витрати коштів Фонду по п'яти путівках з урахуванням сплаченої часткової вартості - 17 018,40 грн. (22 533 грн. - 5 514,60 грн.); за порушення порядку використання коштів Фонду накладено штраф в розмірі 50% - 8 509,20 грн. (17 018,40 грн. х 50%); за несвоєчасну сплату страхових внесків нарахована пеня 2,75 грн.; накладено штраф в розмірі 50% - 211,51 грн. (423,01 грн. х 50%).
На виконання рішення № 191 відповідачем 23.12.2010 року перераховано до бюджету Фонду штраф в розмірі 211,51 грн. та пеню 2,75 грн., а всього 214,26 грн.
Так, користуючись правом, наданим нормами пункту 16.1 Інструкції № 38 відповідач звернувся до вищестоящого органу - Виконавчої дирекції ФСС з ТВП із скаргою про перегляд рішення №191 від 06.12.2010 р. Рішенням № 21 про результати розгляду скарги, виконавчої дирекції ФСС з ТВП від 13.01.2011 р. частково задоволено скаргу відповідача в частині прийняття у ДП «Авіакомплект» ВАТ «ДАЗ» вартості санаторно-курортної путівки № 268290 сан. «Новомосковський» у сумі 3 108 грн. та скасовані штрафні санкції за порушення порядку витрачання страхових коштів у сумі 1 554 грн. В решті вимог страхувальнику відмовлено, чим підтверджено правомірність рішення №191 від 06.12.2010 р.
На виконання рішення № 21 про результати розгляду скарги виконавчої дирекції ФСС з ТВП від 13.01.2011 р. виконавча дирекція обласного відділення Фонду своїм наказом від 19.01.2011 р. № 12 скасувала рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій №191 від 06.12.2010 р. за матеріалами перевірки акту від 22.11.2010 р. та прийняла нове рішення від 19.01.2011 р. № 005 на загальну суму 21 079,86 грн., в т.ч. нараховано пені - 2,75 грн.; накладено штраф за несвоєчасне перерахуванні страхових внесків - 211,51 грн.; не прийнято до заліку неправомірні витрати коштів Фонду - 13 910,40 грн.; накладено штраф - 6955,20 грн.
Судом також встановлено, що не погоджуючись з винесеним рішенням №005 в частині не прийнятих до заліку неправомірно витрачених коштів Фонду - 13 910,40 грн. та накладеним штрафом - 6 955,20 грн., а всього 20 865,60 грн., відповідач оскаржив його у судовому порядку.
Відповідно до положень частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Так, в судовому рішенні від 11 червня 2013 року по адміністративній справі №2а/0470/1913/11 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд зазначив, що позивач ДП «Авіакомплект» ВАТ «Дніпропетровський агрегатний завод» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання рішень незаконними, в якому просив:
-визнати неправомірним рішення Виконавчої дирекції Дніпропетровського відділення ФСС з ТВП №191 від 06.12.2010 року в частині не прийняття до заліку вартості санаторно-курортних путівок №010012 санаторію «Славутич» (3 410 грн.), №000072 санаторію «Алуштинський» (3 444 грн.), №000368 санаторію «Кримські зорі» (3 528 грн.) та №350137 санаторію «Місхор» (3 528 грн.) на загальну суму 13 910 грн. та накладання штрафу за порушення порядку витрачання страхових коштів Фонду у сумі 6 955,20 грн.,
-визнати неправомірним рішення Виконавчої дирекції Дніпропетровського відділення ФСС з ТВП №005 від 20.01.2011 року про неприйняття до зарахування витрат у розмірі 13 910,40 грн. та накладання штрафних санкцій у розмірі 7 166,71грн. і пені у розмірі 2,75 грн.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2013 року постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2011 року залишена без змін, оскільки колегія суддів дійшла висновку, що позивачем були порушені норми чинного законодавства, а саме: всупереч положенням п.4.13, 4.14, 4.15 розділу 4 Порядку №12 та в порушення порядку використання коштів Фонду на санаторно-курортне лікування, позивачем видано п'ять санаторно-курортних путівок, а їх часткова вартість за заявами застрахованих осіб оплачена шляхом утримання із заробітної плати.
Згідно зазначеної Інструкції №16, не сплачені в строк страхові платежі стягуються в дохід Фонду із страхувальника, згідно Порядку надіслання органам державної податкової служби подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків та інформації про скасування або зміну суми нарахованого податкового зобов'язання за рішенням суду (господарського суду) від інших контролюючих органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2001 р. №1387 та Угоди про інформаційне співробітництво між Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Державною податковою адміністрацією України від 25.04.2003 р. Вказані платежі можуть стягуватись із страхувальника також у судовому порядку.
Судом встановлено, що станом на 13.11.2013 року рішення № 005 відповідачем в добровільному порядку не виконано, а залишок заборгованості по коштах Фонду становить 21 079,86 грн. - 214,26 грн. = 20 865,60 грн.
За правилами статті 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Таким чином, суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості у сумі 20 865,60 грн., оскільки доказів добровільного погашення заборгованості відповідачем не надано.
Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини, перевіривши матеріали справи що надійшли до суду, ознайомившись із запереченнями по справі - вважає, що є достатньо підстав для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення про задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.94, 183-2, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Авіакомплект» Відкритого акціонерного товариства «Дніпропетровський агрегатний завод» (код ЄДРПОУ 30585009) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість в сумі 20 865,60 грн. /двадцять тисяч вісімсот шістдесят п'ять гривень шістдесят копійок/.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя Кучма К.С.
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2013 |
Оприлюднено | 23.12.2013 |
Номер документу | 36167818 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кучма Костянтин Сергійович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кучма Костянтин Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні