Провадження по справі № 2/401/1978/13
Справа № 401/5991/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2013 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - Регеші В.О.
при секретарі - Фадєєвій О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Світловодську Кіровоградської області цивільну справу за позовом представника позивача адвоката ОСОБА_1, котрий діє в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Світловодського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача ОСОБА_1, звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2 із позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, яким просить суд визначити ОСОБА_2 додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_4, яка померла 23.07.2010 року.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що позивач є племінником ОСОБА_4 та спадкоємцем за заповітом на спадкове майно земельну ділянку. При зверненні позивача до нотаріальної контори йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки він пропустив строк звернення до нотаріальної контори. Пропущення строку пов'язано з тим, що йому було відомо про існування строків прийняття спадщини, але він вважав, що якщо він є спадкоємцем за заповітом, спору щодо спадкового майна з іншими спадкоємцями у нього не було, то він і має право бути власником спадкового майна та оформити його у будь-який час. Однак при цьому, ОСОБА_2 помилково вважав, що із заявою про прийняття спадщини він повинен звернутися після спливу 6 місяців, що він і зробив, однак як йому було роз'яснено у нотаріальній конторі, то він повинен був звернутись до спливу 6 місяців, а він звернувся пізніше. Крім того, раніше звернутися до нотаріальної контори у ОСОБА_2 не було коштів і увесь цей час він збирав кошти на оформлення спадщини.
Позивач та його представник в судове засідання не з’явились, представник позивача надав суду заяву про розгляд справи без його участі, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради в судове засідання не з’явився, секретар сільської ради ОСОБА_5 надала суду заяву про розгляд справи без участі сільської ради.
Дослідивши та врахувавши всі матеріали справи суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до досліджуваної судом копії свідоцтва про смерть серії 1-ОЛ № 114946 від 23.07.2010 року, виданого ОСОБА_3 сільською радою Світловодського району Кіровоградської області, 23 липня 2010 року померла ОСОБА_4 (а.с. 10).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина. ОСОБА_4 на праві власності належала земельна ділянка площею 2,30 га на території ОСОБА_3 сільської ради, ділянка № 296 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 № 401511 від 01.02.2002 року № 3525280500:02:000:0296 (а.с. 12).
На випадок смерті ОСОБА_4 зробила заповітне розпорядження на користь ОСОБА_2 (а.с. 11).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Судом встановлено, що за життя спадкодавця їй належала земельна ділянка № 296 на території ОСОБА_3 сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.
Позивач у встановлений ст. 1270 Цивільного кодексу України шестимісячний строк не звертався до Світловодської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
У зв'язку з тим, що було пропущено визначений законом шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_4 державний нотаріус порекомендувала звернутись до суду за визначенням додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини згідно ст. 1272 Цивільного кодексу України
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. № 7 В«Про судову практику у справах про спадкуванняВ» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду із позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Причини пропуску позивачем шестимісячного строку для прийняття спадщини наступні: позивачу ОСОБА_2 було відомо про існування строків прийняття спадщини, але він вважав, що якщо він є спадкоємцем за заповітом, спору щодо спадкового майна з іншими спадкоємцями у нього не було, то він і має право бути власником спадкового майна та оформити його у будь-який час. Однак при цьому, ОСОБА_2 помилково вважав, що із заявою про прийняття спадщини він повинен звернутися після спливу 6 місяців, що він і зробив, однак як йому було роз'яснено у нотаріальній конторі, то він повинен був звернутись до спливу 6 місяців, а він звернувся пізніше. Крім того, раніше звернутися до нотаріальної контори у ОСОБА_2 не було коштів і увесь цей час він збирав кошти на оформлення спадщини.
Відповідно до роз'яснень п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України В«Про судову практику у справах про спадкуванняВ» від 30.05.2008 року № 73 часом відкриття спадщини, згідно з правилами статті 1220 ЦК України та статті 249 ЦК України, слід вважати день смерті особи, зазначений у свідоцтві про смерть, виданим відповідним державним органом реєстрації актів цивільного стану.
Спадщина в установленому законом порядку відмерлою не визнана.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Оскільки суд вважає, що причини названі позивачем можна визнати поважними, а тому суд задовольняє позовні вимоги позивача та визнає причини пропуску ОСОБА_2 шестимісячного строку для прийняття спадщини після померлої ОСОБА_4 поважними та визначає ОСОБА_2 додатковий строк для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4, яка померла 23.07.2010 року строком у три місяці.
Враховуючи викладене, керуючись Постановою Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. №7 В«Про судову практику у справах про спадкуванняВ» , ст.ст. 249, 392, 1216, 1218, 1220, 1233, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 3, 11, 14, 57-61, 64, 212 - 215, 218, 294 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В:
Позов представника позивача адвоката ОСОБА_1, котрий діє в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Світловодського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити в повному обсязі.
Визначити ОСОБА_2 додатковий строк тривалістю 3 (три) місяці починаючи з наступного дня після набрання рішенням законної сили, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_4, яка померла 23 липня 2010 року.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Кіровоградської області через Світловодський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Світловодського міськрайонного
суду Кіровоградської області ОСОБА_6
18.12.2013
Суд | Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2013 |
Оприлюднено | 21.01.2014 |
Номер документу | 36186613 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Регеша В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні