Рішення
від 22.11.2013 по справі 250/3962/13-ц
ЯСИНУВАТСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №250/3962/13

Номер провадження2/250/1515/13

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2013 року місто Ясинувата

Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області

в складі: головуючого - судді Ус О.В.,

при секретареві судового засідання Торчинській А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Красногорівської сільської ради Ясинуватського району Донецької області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати за нею право власності на спадкове майно житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Позов обґрунтований наступнім: ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її мати ОСОБА_3, за час свого життя вона придбала у власність житловий будинок з надвірними побудовами, яким безперервно, відкрито володіла і користувалась. Під час свого життя ОСОБА_3 через юридичну необізнаність не зареєструвала на себе право власності. 12 січня 2012 року ОСОБА_3 отримала державний акт про право приватної власності ОСОБА_1, та її рідній сестрі, а саме третій особі у справі ОСОБА_2, яка відмовилась від спадщини на користь позивача. При зверненні до державного нотаріуса, їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, для вирішення своїх прав вимушена звернутись до суду для юридичного оформлення прав позивача на спадкове майно.

В судове засідання позивач та її представник не з'явилися - надали заяви про розгляд справи за їх відсутністю.

Представник відповідача в судове засідання не прибув - про час та місце розгляду справи відповідача повідомлено належним чином, подана заява про розгляд справи у відсутність представника Красногорівської сільської ради.

Третя особа в судове засідання не з'явилася - про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення позовних вимог не заперечувала.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України у разі, якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутністю осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Згідно ст.174 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачем суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до таких висновків.

Матеріалами справи встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу, укладеному між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 від 20.03.1986 року остання придбала житловий будинок з надвірними побудовами, які розташовані за адресою: в селі та розташовані на присадибній земельній ділянці присадибних земель колхоза ім. Калініна Ясинуватського району Донецької області. Зазначений договір засвідчений секретарем виконавчого комітету Красногорівської сільської ради (арк. справи 12).

Згідно державного акта, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю на підставі рішення Красногорівської сільської ради від 02.08.2011 року, за № 069010 від 13.01.2012 р. ОСОБА_3 належить на праві приватної власності земельна ділянка площею 0,2500 га за адресою: АДРЕСА_2 (арк. справи 13)

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 25.03.2013 року (арк. справи 11).

Відповідно до заповіту, посвідченому 9 жовтня 1991 року секретарем виконавчого комітету Красногорівською сільською радою Переверзевою В.Н., зареєстрованого у реєстрі за № 53, ОСОБА_3 все своє майно заповіла ОСОБА_1, та ОСОБА_1 (арк. справи 40).

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 17 жовтня 2013 року державним нотаріусом Ясинуватської державної нотаріальної контори посвідчено, що на підставі заповіту, посвідченого 09.10.1991 року секретарем виконкому Красногорівської сільської ради Ясинуватського району Донецької області, зареєстрованого у реєстрі за № 400, спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, спадщина, на яку видано свідоцтво, складається з земельної ділянки, площею 0,2500 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, яка належала спадкодавцю на праві державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 069010, виданого Красногорівською сільською радою Донецькою оласті та відділом Держкомзему у Ясинуватському районі Донецької області 12.01.2012 на підставі рішення Красногорівської сільської ради від 02.08.2011 року за № 73/9-УІ, та зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 142550001000626, кадастровий номер земельної ділянки 1425582100:04:000:0097, зареєстрованому у реєстрі за № 943 (арк. справи 14).

ОСОБА_2 від прийняття спадкового майна за заповітом відмовилася на користь спадкоємця за заповітом ОСОБА_1, що підтверджено її заявою від 17.10.2013 року, яка надійшла до державної нотаріальної контори (арк. справи 43 зворотній бік).

Нотаріусом Ясинуватської державної нотаріальної контори Грачовою Л.І. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 17.10.2013 р. про відмову ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок за АДРЕСА_1 який належав ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку з відсутністю реєстрації правовстановлюючого документа на вищезазначений житловий будинок (арк. справи 16).

Згідно технічного паспорту спірне домоволодіння проінвентаризоване за ОСОБА_3, будинок та надвірні будівлі побудовані до 1917 році (арк. справи 17-19), тобто усе домоволодіння побудоване до 1917 року.

На момент укладення договору купівлі-продажу - 20.03.1986 року за приписами ст. 227 ЦК України (в редакції 1963 року) передбачена обов'язкова реєстрація права у відповідному виконавчому комітеті ради народних депутатів, факт якої підтверджений відміткою на зворотному аркуші договору (арк. справи 12 зворотній бік).

Належність правовстановлюючих документів встановлюється відповідно до законодавства, яке було чинним на час набуття права власності на житловий будинок, споруду, зокрема, відповідно до Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких провадиться реєстрація будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженого Міністерством комунального господарства УРСР 31 січня 1966 року та погодженого з Верховним Судом УРСР 15 січня 1966 року, який втратив чинність згідно з наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13 грудня 1995 року, та інших нормативно-правових актів.

Якщо право власності на житловий будинок, споруду підтверджується належними правовстановлюючими документами на час виникнення права власності на будівлі, споруди, орган місцевого самоврядування не заперечує належність житлового будинку на праві приватної власності спадкодавцеві.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину.

Позивач у справі прийняла спадщину, але у зв'язку з відсутністю державної реєстрації права власності за спадкодавцяем не має можливості оформити свої права у нотаріуса. Даних щодо інших спадкоємців, які прийняли спадщину у встановлених законом строк після смерті померлої ОСОБА_3 немає.

За нормами ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності виникає на підставах, не заборонених законом, і вважається придбаним правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність придбання права власності не встановлена судом.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 60 ЦПК України докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову та визнання за позивачем права власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3, на домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, яке складається з: житлового будинку літера А-1, тамбура-а, сараю-Б, літньої кухні-В, сараю - Г, вбиральні -Д, погріб-пд., огорожі-№1.

В задоволенні позову про встановлення факту належності спадкодавцю на підставі договору купівлі-продажу померлій ОСОБА_3 спірного домоволодіння необхідно відмовити, оскільки належність спадкодавцю спірного домоволодіння встановлена законом та не потребує додаткового визнання цього факту. Крім того, ст.25 ч.4 ЦК України передбачено, що цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті. Отже, цивільна правоздатність ОСОБА_3 припинилась в зв'язку з її смертю і на теперішній час неможливо встановити факт володіння нею спірним домоволодінням на праві приватної власності, тому суд приходить до висновку про неможливість визнання права власності за померлою особою.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212- 215, 218 ЦПК України суд , -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Красногорівської сільської ради Ясинуватського району Донецької області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності на спадкове нерухоме майно, що складається з житлового будинку літера А-1, тамбура-а, сараю-Б, літньої кухні-В, сараю - Г, вбиральні -Д, погріб-пд., огорожі-№1, та розташовано за адресою: АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 0,2500 га призначеної для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки № 1425582100:04:000:0097, що належить ОСОБА_1 на праві приватної власності згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 17.10.2013 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: О. В. Ус

СудЯсинуватський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення22.11.2013
Оприлюднено25.12.2013
Номер документу36259440
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —250/3962/13-ц

Рішення від 22.11.2013

Цивільне

Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області

Ус О. В.

Ухвала від 25.10.2013

Цивільне

Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області

Ус О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні