Рішення
від 23.12.2013 по справі 904/8614/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18.12.13р. Справа № 904/8614/13

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія"ЕЛІКОРТ", м.Дніпропетровськ

до Приватного акціонерного товариства "Криворізький завод гірничого обладнання", м. Кривий Ріг

про стягнення 111 814,25 грн.

Суддя: Ніколенко М.О.

Представники:

від позивача: Волобуєв Д.В. - довіреність № 2/13 від 01.10.2013 року.

від відповідача: Бруснік Т.Г. - довіреність № 015/1-4281 від 09.08.2013 року.

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія"ЕЛІКОРТ" звернулось до господарського суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Криворізький завод гірничого обладнання" про стягнення основної суми боргу в розмірі 102960,00грн., 7289,15грн. - пені, 1565,10грн.- 3% річних

Відповідач проти позову заперечує, оскільки він не отримав оригінали документів зазначені п.6.4 Договору. Таким чином, поставка не вважається виконаною. Тому заборгованість не є простроченою, а нарахування штрафних санкцій та 3% річних є безпідставними.

По справі оголошено перерву на 18.12.13р.

Згідно зі ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні 03.12.2013 р., згідно ст. 85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія"ЕЛІКОРТ" (Позивач, Постачальник) та Приватного акціонерного товариства "Криворізький завод гірничого обладнання" (Відповідач, Покупець) укладений договір №312 від 04.12.12р. (далі - Договір). Згідно предмету цього договору Постачальник зобов'язався передати, а Покупець зобов'язався прийняти та оплатити матеріали( Ресурси) на умовах, передбачених цим Договором.

Згідно ч.2 п. 3.1 Договору Постачальник зобов'язується поставити Ресурси на умовах поставки, зазначених у специфікаціях відповідно до міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів "Інкотермс" у редакції 2000р.

Оплата здійснюється Покупцем Ресурсів здійснюється в національній валюті України шляхом перерахування коштів на поточний рахунок Постачальника, зазначений в цьому Договорі. ( п.5.1 Договору).

Договір набирає чинності з моменту його підписання, але не раніше виконання вимог установчих документів Сторін про необхідність надання згоди на укладання органами управління Сторін, що мають відповідні повноваження( при наявності таких вимог). Діє до 31.12.14р. (п.10.4,10.5 Договору).

Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі Договору поставки № 13/Дз/С-07, є господарськими зобов'язаннями, тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст.193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч.1 ст. 692 ЦК України Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Статтею 530 ч. 2 ЦК України встановлено, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Позивач виконав свої зобов'язання за договором, поставив Відповідачу партію товару на суму 102 960,00грн., що підтверджується видатковими накладними № 1 від 12.02.13р., рахунком на оплату №2 від 12.02.13р. та довіреністю на отримання товару ( а.с. 16-18).

Пунктом 5 Специфікації, встановлені умови оплати Відповідачем продукції: протягом 45 календарних днів з моменту поставки. Відповідно до умов ч.2 п.3.1 Договору та п.5Специфікації, останнім днем оплати є 29.03.13р.

Таким чином, відповідач зобов'язаний сплатити вартість отриманого товару до 29.03.13р.

Однак, Відповідач порушив умови договору і не оплатив своєчасно та у повному обсязі вартість отриманої продукції.

11.09.13р. Позивачем було направлено на адресу Відповідача вимогу про сплату боргу та акт звірки, які залишені без відповідачем без уваги.

За таких обставин, вимоги позивача про стягнення суми основного боргу в розмірі 102960,00 грн. є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Разом з цим, суд відхиляє заперечення Відповідача, щодо відсутності прострочки виконання зобов'язання.

Так, пунктом 3.4 Договору визначено, що право власності на Ресурси і ризик випадкового знищення або пошкодження переходить від Постачальника до Покупця від дати постачання Ресурсів. Таким чином, Відповідач 12.02.13р. став власником Ресурсів, які прийняв без зауважень, згідно видатковій накладній №1 від 12.02.13р., з моменту отримання товару за накладною, що підтверджується його підписом та відбитком печатки підприємства.

Відповідно до ч.1 ст. 692 ЦК України Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Пунктом 5 Специфікації, встановлені умови оплати Відповідачем продукції. Умови договору та чинного законодавства не звільняють відповідача від виконання зобов'язання у випадках порушення позивачем п. 6.4 Договору.

Статтями 610, 611 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання (ст. 549 Цивільного кодексу України).

Згідно з п. 1 ст. 230 та п.6 ст.231 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Згідно п. 7.2 Договору, Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", ст. ст. 549, 611 ЦК України ст. ст. 230, 343 ГК України, відповідач зобов'язаний сплатити на користь позивача за прострочку у разі порушення зобов'язань більш ніж на 30 календарних днів терміну оплати Ресурсів сплачує пеню в розмірі 0,04% від суми заборгованості за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у відповідному періоді.

За таких обставин, вимоги позивача про стягнення пені за період з 30.03.13р. по 09.06.13р. в розмірі 7 289,15грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За таких обставин, вимоги позивача про стягнення 3 % річних за період з 30.03.13р. по 09.06.13р. в розмірі 1 563,10 грн. є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на Відповідача.

Керуючись статтями 4,173-193, 230, 231,Господарського Кодексу України , 11, 525, 526, 530, 549, 610, 611, 612, 692,712 Цивільного кодексу України, статтями 44,49,66,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Криворізький завод гірничого обладнання" ( 50057, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вул. Заводська,1 код 31550176 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "ЕЛІКОРТ" (49000, м. Дніпропетровськ, пл.. В.І.Леніна, офіс 780, код 37903553) суму основного боргу в розмірі 102 960,00 грн., 7 289,15грн. - пені, та 2236,29грн. судових витрат.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня підписання повного рішення.

Повне рішення підписано 23.12.13.

Суддя М.О.Ніколенко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення23.12.2013
Оприлюднено25.12.2013
Номер документу36277006
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/8614/13

Ухвала від 21.07.2014

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

Постанова від 20.03.2014

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дмитренко Анна Костянтинівна

Рішення від 23.12.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

Ухвала від 06.11.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ніколенко Михайло Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні