Рішення
від 20.11.2013 по справі 436/1229/13-ц
КАМ’ЯНОБРІДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЛУГАНСЬКА

№ 436/1229/13-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2013 року Кам’янобрідський районний суд м. Луганська у складі:

головуючого судді - Пташкіної А.О.

при секретарі - Коробкіній О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі Кам’янобрідського районного суду м. Луганська цивільну справу за позовом Кредитної спілки «Інвест-Капітал» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення суми кредиту та процентів за користування кредитом, -

ВСТАНОВИВ:

Кредитна спілка «Інвест-Капітал» звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення суми кредиту та процентів за користування кредитом. В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 30.03.2012 року між кредитною спілкою «Інвест-Капітал» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № 392кр. Відповідно до умов вищевказаного договору позивач надав відповідачу ОСОБА_1 кредит в розмірі 10000,00 гривень строком на 12 місяців, з кінцевим терміном погашення 30.03.2013 року, а відповідач зобов'язався повернути наданий кредит рівними частками 30 числа кожного місяця з одночасною виплатою процентів за користування залишком суми кредиту в розмірі 44% річних.

30.03.2012 року між кредитною спілкою «Інвест-Капітал» та ОСОБА_2, з метою своєчасного повернення кредиту та оплати процентів за користування кредитом ОСОБА_1, було укладено договір поруки №422. Відповідно до умов договору поруки ОСОБА_2 зобов’язалася солідарно відповідати перед кредитною спілкою «Інвест-Капітал» за невиконання всіх зобов’язань, що виникли з кредитного договору.

Згідно умов договору, позивач у повному обсязі виконав свої зобов’язання, видавши відповідачу кредитні кошти у розмірі 10000,00 гривень, однак, відповідачі свої зобов'язання належним чином не виконали, порушила порядок та строки сплати суми кредиту та процентів, в результаті чого мають прострочену заборгованість. У зв’язку із несвоєчасним виконанням своїх зобов’язань розмір загальної суми заборгованості за кредитним договором становить: за кредитом - 9058,22 гривень, проценти за користування кредитом в розмірі 14175,94 гривень.

Крім того, відповідно до умов договору поруки № 422 від 30.03.2012 року за порушення строків ОСОБА_2 повинна сплатити позивачу штраф у розмірі 0,2% від суми заборгованості за кредитом за кожен день прострочки, починаючи з 23.01.2013 року по 30.06.2013 року, що становить 159 днів.

Представник позивача ОСОБА_3, що діє на підставі довіреності від 21.01.2013 року, підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила стягнути солідарно з відповідачів заборгованість за кредитом в розмірі 9058,22 гривень, проценти за користування кредитом в розмірі 14175,94 гривень, а також судовий збір в розмірі 271,14 гривень. Крім того, просила стягнути з ОСОБА_2 штрафні санкції за порушення умов договору поруки № 422 від 30.03.2012 року в розмірі 3880,52 гривень.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні проти вказаної позивачем заборгованості за кредитним договором не заперечувала, вказала, що дійсно між нею та КС «Інвест-Капітал» було укладено кредитний договір, відповідно до якого вона та ОСОБА_2, яка виступала її поручителем, отримали кредитні кошти у сумі 10000 гривень. Згідно укладеного кредитного договору вона повинна була повернути кредитні кошти та сплатити відповідні проценти за його користування, однак, враховуючи скрутне матеріальне становище, яке склалося в їх сім’ї, вона та ОСОБА_2 не мали можливості належним чином виконувати умови кредитного договору. Вказала, що кожного місяця нею проводяться не значні проплати щодо погашення кредитної заборгованості, однак погасити усю суму вони на даний час не мають можливості.

Відповідач ОСОБА_2 до суду не з’явилася причини неявки не повідомила, про день та час слухання справи була повідомлена належним чином, заяви про розгляд справи без її участі до суду не надходило.

У відповідності до ст. 169 ЦПК України, суд вважає можливим вирішити справу без участі відповідача ОСОБА_2, оскільки у справі достатньо матеріалу про права та взаємовідносини сторін.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача ОСОБА_1, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити з наступних підстав.

Статтею 55 ЗУ В«Про банки та банківську діяльністьВ» встановлено, що відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договором) між клієнтом та банком.

Згідно зі ст.627 ЦК України, відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначені умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Договори про надання кредиту укладаються на власний розсуд кредитодавця і позичальника та з урахуванням вимог цивільного та банківського законодавства, статті 11 ЗУ В«Про захист прав споживачівВ» та Правил надання банками України інформації споживачу про умови кредитування та сукупну вартість кредиту, затверджених постановою Правління Національного банку України від 10.05.2007 року № 168.

У відповідності зі ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позивальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно ст. 1055 ЦК України кредитний договір укладається у письмовій формі, згідно зі ст. 1056-1 ЦК України визначається розмір процентів та порядок їх сплати за договором залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміром облікової ставки та інших факторів.

Судом встановлено, що 30.03.2012 року між кредитною спілкою «Інвест-Капітал» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № 392кр. Відповідно до умов вищевказаного договору позивач надав відповідачу ОСОБА_1 кредит в розмірі 10000,00 гривень строком на 12 місяців, з кінцевим терміном погашення 30.03.2013 року, а відповідач зобов'язався повернути наданий кредит рівними частками 30 числа кожного місяця з одночасною виплатою процентів за користування залишком суми кредиту в розмірі 44% річних (а.с.5-7).

30.03.2012 року між кредитною спілкою «Інвест-Капітал» та ОСОБА_2, з метою своєчасного повернення кредиту та оплати процентів за користування кредитом ОСОБА_1, було укладено договір поруки № 422. Відповідно до умов договору поруки ОСОБА_2 зобов’язалася солідарно відповідати перед КС «Інвест-Капітал» за невиконання всіх зобов’язань, що виникли з кредитного договору (а.с.8).

Згідно умов договору, позивач у повному обсязі виконав свої зобов’язання, видавши відповідачу кредитні кошти у розмірі 10000,00 гривень, однак, відповідачі свої зобов'язання належним чином не виконали, порушили порядок та строки сплати суми кредиту та процентів, в результаті чого мають прострочену заборгованість. У зв’язку із несвоєчасним виконанням своїх зобов’язань розмір загальної суми заборгованості за кредитним договором становить: за кредитом - 9058,22 гривень, проценти за користування кредитом в розмірі 14175,94 гривень, що підтверджується графіком розрахунків (а.с.75).

Крім того, відповідно до умов договору поруки № 422 від 30.03.2012 року за порушення строків ОСОБА_2 повинна сплатити позивачу штраф у розмірі 0,2% від суми заборгованості за кредитом за кожен день прострочки, починаючи з 23.01.2013 року по 30.06.2013 року, що становить 159 днів.

Позивач неодноразово попереджав відповідачів про погашення заборгованості, що підтверджується листом-попередженням № 39 від 17.04.2013 року та № 6 від 12.02.2013 року, але на вищевказані попередження відповідачі не відреагували, на теперішній час борг не погасила (а.с.10,11).

У відповідності зі ст. 11 ЗУ В«Про захист прав споживачівВ» права споживача в разі придбання ним продукції у кредит та порядок укладення договору споживчого кредиту, в тому числі, перед укладенням договору про надання споживчого кредиту, кредитодавець зобов'язаний повідомити споживача у письмовій формі про: 1) особу та місцезнаходження кредитодавця; 2) кредитні умови, зокрема: а) мету, для якої споживчий кредит може бути витрачений; б) форми його забезпечення; в) наявні форми кредитування з коротким описом відмінностей між ними, в тому числі між зобов'язаннями споживача; г) тип відсоткової ставки; ґ) суму, на яку кредит може бути виданий; д) орієнтовну сукупну вартість кредиту (в процентному значенні та грошовому виразі) з урахуванням відсоткової ставки за кредитом та вартості всіх послуг (реєстратора, нотаріуса, страховика, оцінювача тощо), пов'язаних з одержанням кредиту та укладенням договору про надання споживчого кредиту; е) строк, на який кредит може бути одержаний; є) варіанти повернення кредиту, включаючи кількість платежів, їх частоту та обсяги; ж) можливість дострокового повернення кредиту та його умови; з) необхідність здійснення оцінки майна та, якщо така оцінка є необхідною, ким вона здійснюється; и) податковий режим сплати відсотків та про державні субсидії, на які споживач має право, або відомості про те, від кого споживач може одержати докладнішу інформацію; і) переваги та недоліки пропонованих схем кредитування. Договір про надання споживчого кредиту укладається у письмовій формі, один з оригіналів якого передається споживачеві. У договорі про надання споживчого кредиту зазначаються: 1) сума кредиту; 2) детальний розпис сукупної вартості кредиту для споживача (у процентному значенні та грошовому виразі) з урахуванням відсоткової ставки за кредитом та вартості всіх послуг (реєстратора, нотаріуса, страховика, оцінювача тощо), пов'язаних з одержанням, обслуговуванням, погашенням кредиту та укладенням договору про надання споживчого кредиту; 3) дата видачі кредиту або, якщо кредит видаватиметься частинами, дати і суми надання таких частин кредиту та інші умови надання кредиту; 4) право дострокового повернення кредиту; 5) річна відсоткова ставка за кредитом; 6) умови дострокового розірвання договору; 7) інші умови, визначені законодавством. Крім того, споживач має право протягом чотирнадцяти календарних днів відкликати свою згоду на укладення договору про надання споживчого кредиту без пояснення причин. Перебіг цього строку розпочинається з моменту передачі споживачеві примірника укладеного договору.

Як вбачаться з кредитного договору, його було підписано сторонами, узгоджено питання розміру кредиту, період дії кредиту, відсоткова ставка та встановлено графік погашення кредиту, відсотків і винагороди. У встановлений законом строк споживач не відкликав своєї згоди на укладення договору, що вважається таким, що сторони приступили до виконання договору.

Відповідно до ст. 3 ЦК України, загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору, яка полягає у визнанні за суб'єктом цивільного права можливості укладати договори (або утримуватись від укладення договорів) і визначати їх зміст на свій розсуд відповідно до досягнутої з контрагентом домовленості.

Як вбачається з матеріалів справи, пояснень сторін, кредитний договір підписаний відповідачем ОСОБА_1, а договір поруки підписаний відповідачем ОСОБА_2 особисто і даний факт в суді ніхто не ставить під сумнів. Вказане підтверджує їх волевиявленням на отримання кредитних коштів на задоволення неспоживчих потреб, наданих КС «Інвест-Капітал».

На момент укладення договору кредитування, позивачка мала необхідний обсяг цивільної дієздатності, її волевиявлення відповідало внутрішній волі, було вільним. Крім того, позивачка на протязі тривалого часу виконувала умови зазначеного договору.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов’язковим для виконання сторонами. Статтею 611 ЦК України передбачено, у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Враховуючи те, що зобов’язання за кредитним договором № 392кр від 30.03.2012 року та договором поруки № 422 від 30.03.2012 року відповідачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в повному обсязі не виконане, причин, які б стали підставою для відмови у задоволенні позову судом не встановлено, суд приходить до висновку про необхідність задоволення викладених у позові вимог у повному обсязі.

Згідно ст. 88 ЦПК України з відповідачів солідарно на користь позивача слід стягнути судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 271,14 грн.

Керуючись ст. 3, 259, 526, 551, 611, 625, 627, 629, 631, 1054, 1055, 1056-1 ЦК України, ст. 11 ЗУ В«Про захист прав споживачівВ» , ст.ст. 15, 32, 60, 61, 88, 169,174, 219 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Кредитної спілки «Інвест-Капітал» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення суми кредиту та процентів за користування кредитом задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 на користь Кредитної спілки «Інвест-Капітал» (р/р 26502613 в ВАТ «ОСОБА_4 Аваль» МФО 380805, код ОКПО 34579580)

- кредит у розмірі 9058 (дев’ять тисяч п’ятдесят вісім) гривень 22 коп.;

- проценти за користування кредитом в розмірі 14175 (чотирнадцять тисяч сто сімдесят п’ять) гривень 94 коп.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 на користь Кредитної спілки «Інвест-Капітал» (р/р 26502613 в ВАТ «ОСОБА_4 Аваль» МФО 380805, код ОКПО 34579580) штрафні санкції за порушення умов договору поруки № 422 від 30.03.2012 року в розмірі 3880 (три тисячі вісімсот вісімдесят) гривень 52 коп.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Кредитної спілки «Інвест-Капітал» судовий збір в розмірі 271 (двісті сімдесят одна) грн. 14 коп.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Луганської області через Кам’янобрідський районний суд м. Луганська шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя А.О. Пташкіна

СудКам’янобрідський районний суд м. Луганська
Дата ухвалення рішення20.11.2013
Оприлюднено23.01.2014
Номер документу36366844
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —436/1229/13-ц

Рішення від 20.11.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Пташкіна А. О.

Ухвала від 10.06.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Пташкіна А. О.

Ухвала від 20.06.2013

Цивільне

Кам’янобрідський районний суд м. Луганська

Пташкіна А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні