Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 116/5012/13-ц
Провадження № 2/116/2380/13
13.11.2013 року м. Сімферополь
Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого, судді - Хіневич А.М.
при секретарі - Велішаєвій Е.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим, третя особа - Міськрайонне Управління Держземагенства у м.Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим про визнання права власності на земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовною заявою до Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим (далі - відповідач), третя особа - Міськрайонне Управління Держземагенства у м.Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим, в якому просить визнати недійсним державний акт серії НЖ №514616 від 07.08.2008 року на право власності на земельну ділянку, виданий на ім’я ОСОБА_1, зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010800100214. Крім того, позивач ОСОБА_1 просить визнати за нею право власності на земельну ділянку кадастровий номер 0124755800:01:003:0030, площею 0,0830 га, яка розташована на території Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, смт.Миколаївка, вул.Берегова, 35, яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, без будь-яких будівель на ній.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно договору купівлі - продажу від 24.01.2008 року, ОСОБА_1 купила у свого брата ОСОБА_2 земельну ділянку, кадастровий номер 0124755800:01:003:0030, площею 0,0830 га, яка розташована на території Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, смт.Миколаївка, вул.Берегова, 35 і призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, без будь-яких будівель на ній. Зазначене також підтверджується витягом з Державного реєстру правочинів №5339042 від 24.01.2008 року. На підставі договору купівлі - продажу позивачеві виданий державний акт серії НЖ №514616 від 07.08.2008 року. Зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010800100214. 03.07.2013 року у позивача були викрадені речі, у тому числі зазначений державний акт. Відомості про кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.07.2013 року. Звернувшись до Міськрайонного Управління Держземагенства у м.Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим із письмовою заявою про видачу дублікату державного акту на земельну ділянку, позивачу листом від 31.07.2013 року №1853р\10-01-15 повідомлено, що з 01.01.2013 року набрав чинності Закон України «Про Державний земельний кадастр» та Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», згідно яким повноваження територіальних органів Держземагенства у частині державної реєстрації державних актів про право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) земельних ділянок, земельного сервітуту та інше припинено. Повноваження територіальних органів Держземагенства у питаннях оформлення земельних ділянок та інших об’єктів Державного земельного кадастру передбачені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051. Проте відповідно до положень ст.24 Закону України «Про державний земельний кадастр» видача дубліката державних актів на землю та нових державних актів на право власності на землю новим діючим законодавством не передбачена. У зв’язку з чим позивач звернулась до суду за захистом своїх прав та просить задовольнити її позовні вимоги у повному обсязі.
В судове засідання позивач ОСОБА_1Г, не з’явилася, про час та місце слухання справи повідомлена належно, в письмовій заяві до суду просила розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі по тих же підставах.
Представник відповідача виконавчого комітету Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим, який діє на підставі довіреності, в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належно, в письмовій заяві до суду просив розглянути справу у відсутність представника згідно вимог чинного законодавства, зазначивши, що Миколаївська селищна рада Сімферопольського району АР Крим є неналежним відповідачем у справі.
В судове засідання представник третьої особи - Міськрайонного Управління Держземагенства у м.Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим, в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належно, причин неявки суду не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Згідно ч.2 ст.197 ЦПК України, у зв’язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі в судове засідання, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, надавши оцінки письмовим доказам по справі в їх сукупності, суд прийшов до наступного.
Частиною 1 ст.3 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною 1 статті 11 ЦПК України, якою встановлений принцип диспозитивності цивільного судочинства, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, що мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких між сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
По справі судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
24.01.2008 року укладено договір купівлі - продажу, зареєстрований в реєстрі за №47, відповідно до умов договору ОСОБА_2 продав, а ОСОБА_3 купила земельну ділянку, кадастровий номер 0124755800:01:003:0030, площею 0,0830 га, яка знаходиться у Сімферопольському районі, смт.Миколаївка, вул.Берегова, 35, розташована на території Миколаївської селищної ради Сімферопольського району та призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, без будь - яких будівель на ній. (а.с.7)
07.11.2013 року за №361\01-16 приватним нотаріусом Сімферопольського нотаріального округу АР Крим ОСОБА_4 на запит суду надано витяг про реєстрацію в Державному реєстрі правочинів №5339015 від 24.01.2008 року на підтвердження укладення вищезазначеного договору купівлі - продажу спірної земельної ділянки, копія якого долучена до матеріалів справи.
З наданої до матеріалів справи копії державного акту серії ЯЖ №514616, вбачається, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки, загальною площею земельної ділянки 0,0830 га у межах згідно з планом, яка розташована в смт. Миколаївка, вул. Берегова, 35, Миколаївська селищна рада, АР Крим, цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010800100214. (а.с.3)
Державний акт на земельну ділянку був втрачений позивачем в наслідок крадіжки, яка мала місце 03.07.2013 року, що підтверджується повідомленням від 11.07.2013 року виконуючого обов’язки заступника начальника СВ Київського РВ СМУ ГУМВС України в АР Крим капітана міліції ОСОБА_5 про початок досудового розслідування із внесенням відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.07.2013 року. (а.с.8)
Встановлені в ході розгляду справи судом обставини свідчать, що оригінал вищевказаного правовстановлюючого документу, а саме відповідний Державний акт (виданий до набрання чинності Закону України «Про державний земельний кадастр») втрачено, а тому судом вбачаються підстави для захисту прав позивача в судовому порядку наведеним способом.
Згідно листа від 31.07.2013 року Міськрайонним Управлінням Держземагенства у м.Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим на звернення позивача стосовно видачі дублікату втраченого земельного акту, повідомлено, що відповідно до законодавства, діючого з 01.01.2013 року, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» , а саме органом державної реєстрації прав. Систему органів державної реєстрації прав становлять центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та структурні підрозділи територіальних органів Міністерства юстиції України, які забезпечують реалізацію його повноважень та є органами державної реєстрації прав. В зв'язку з зазначеним, з 01.01.2013 року органи Держземагенства позбавлені повноважень щодо реєстрації прав власності та користування земельною ділянкою і не мають можливості оформити та видати дублікат втраченого державного акту на право власності на землю.
З наданої суду Міськрайонним Управлінням Держземагенства у м.Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим інформації від 25.10.2013 року, станом на 01.01.2013 року за даними Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди, за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 0124755800:01:003:0030, площею 0,0830 га, яка знаходиться у Сімферопольському районі, смт.Миколаївка, вул.Берегова, 35, розташована на території Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим та призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, державний акт серії ЯЖ №514616. Зазначена інформація також відповідає даним довідки №137 від 08.08.2013 року, виданої Миколаївською селищною радою Сімферопольського району АР Крим про те, що за позивачем ОСОБА_1 значиться спірна земельна ділянка та на її ім’я виданий державний акт серії ЯЖ №514616.
Разом з тим, згідно інформаційних довідок з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об’єкта нерухомого майна №10746447 від 11.10.2013 року та з Реєстру прав власності на нерухоме майно 310746512 від 11.10.2013 року, відомості про право власності на нерухоме майно, а саме: земельну ділянку за кадастровим номером 0124755800:01:003:0030, відсутні.
Згідно ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Положеннями ст.126 Земельного Кодексу України в редакції, яка діяла на час видачі позивачу Державного акту на право власності на земельну ділянку, передбачалось посвідчення права власності на земельну ділянку державними актами, форми яких затверджувались Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.126 Земельного Кодексу України (в редакції Закону № 1066-У1 від 05.03.2009 року із змінами, внесеними згідно із Законами № 3521-У1 від 16.06.2011 року № 50-59-УІ від 05.07.2012 року, в редакції Закону № 3613-У1 від 07.07.2011 року), право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» .
Згідно ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (1952-15) (далі - Закон), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно п.8-1 ч.1 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається: фізичним та юридичним особам у разі безоплатної передачі їм земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності за рішеннями органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.
Відповдно до ч.8-1 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 01.01.2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про право набувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства. Установи та організації, до яких надійшов запит, зобов’язані безоплатно в установленому законом порядку протягом трьох робочих днів надати держаному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.
Підстави для державної реєстрації прав та їх обтяжень визначені в ст.19 Закону , відповідно до якої державна реєстрація прав проводиться на підставі:
1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;
2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону ;
3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;
4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;
5) рішень судів, що набрали законної сили;
6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
В свою чергу згідно п.п.9.10 Прикінцевих положень Закону України «Про державний земельний кадастр» до 01.01.2013 року державна реєстрація земельних ділянок, які передаються у власність із земель державної чи комунальної власності, здійснюється з видачею державних актів на право власності на земельні ділянки. Реєстрація державних актів на право власності здійснюється у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі. Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що право власності позивача на земельну ділянку було належним чином оформлено та зареєстровано відповідно до діючого на той час законодавства, але в зв'язку із втратою державного акту на право власності на земельну ділянку воно не визнається, що є підставою для задоволення позову в частині визнання права власності на земельну ділянку.
Законом України «Про державний земельний кадастр» № 4152-У1 від 09.12.2011 року, який набрав чинності з 01.01.2013 року, внесено зміни до ст.126 Земельного Кодексу України , відповідно до якої право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» , згідно з положеннями якого всі повноваження щодо реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, видачі документів, що підтверджують право власності на земельні ділянки, віднесені до компетенції органів державної реєстрації цих прав, що знаходяться у складі Міністерства юстиції України. Окремого порядку видачі дублікатів взамін втрачених або зіпсованих документів, підтверджуючих право власності, користування земельними ділянками зазначений Закон не передбачає, в зв'язку з чим суд вважає, що для поновлення права власності позивача, воно підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному цим Законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 61, 209, 210, 212-215, 367 ЦПК України
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим, третя особа - Міськрайонне Управління Держземагенства у м.Сімферополі та Сімферопольському районі АР Крим про визнання права власності на земельну ділянку - задовольнити.
Визнати недійсним державний акт серії ЯЖ №514616 від 07.08.2008 року на право власності на земельну ділянку, виданий на ім’я ОСОБА_3, зареєстрований в Книзі записів реєстрації актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010800100214.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку кадастровий номер 0124755800:01:003:0030, площею 0,0830 га, яка розташована на території Миколаївської селищної ради Сімферопольського району АР Крим за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, смт.Миколаївка, вул.Берегова, 35, яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: А.М. Хіневич
Суд | Сімферопольский районний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 36387593 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сімферопольский районний суд Автономної Республіки Крим
Хіневич А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні