ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/21070/13 18.12.13
Суддя Господарського суду міста Києва Підченко Ю.О.
За участю секретаря судового засідання Бандури Ю.В.
Розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву
до відповідача Приватного підприємства "Віта"
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Державного видавництва "Преса України" Державного управління справами
про стягнення 88 942,21 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Костишена В.Л. - юрисконсульт
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: Арделян Ю.В. - юрисконсульт, Сердюк О.О. - юрисконсульт
СУТЬ СПОРУ: Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву звернулося до Господарського суду міста Києва з позовними вимогами до Приватного підприємства "Віта" про стягнення основної заборгованості з орендної плати в сумі 82 691,18 грн., інфляційних у сумі 404,02 грн., та пені в сумі 5 847,01 грн. відповідно до договору оренди нежитлового приміщення № 7114/01/04 від 10.09.2004.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 04.11.2013 було залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами.
Сторін було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з урахуванням вимог ст. ст. 4 2 , 4 3 ГПК України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.
Позивач стверджує, що його права порушені, а тому наполягає на заявлених позовних вимогах.
Неприбуття у судове засідання представника відповідача, який був належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання не перешкоджає розгляду спору по суті згідно вимог ст. 75 ГПК України, оскільки до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій.
Третя особа надала суду письмові пояснення в яких зазначив, що Державному видавництву "Преса України" Державного управління справами не відомо про наявність заборгованості у відповідача перед позивачем.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правову норму, яка підлягає застосуванню, заслухавши доводи позивача та третьої особи, суд встановив:
Позов мотивовано тим, що 10.09.2004 між Державним видавництвом "Преса України" Державного управління справами, далі Орендодавець, та Приватним підприємством "Віта", далі Орендар, укладений договір оренди № 7114/01/04 нежитлового приміщення, далі Договір, відповідно до предмету якого (п.1.1 Договору) Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування нежилі приміщення загальною площею 27 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Київ, пр. Перемоги, 50, будинок їдальні.
Додатковою угодою № 4 від 29.04.2011 до Договору сторонами було змінено площу орендованого майна на 2098,18 кв.м.
Згідно п. 3.1 Договору, зі змінами внесеними Додатковою угодою № 4, орендна плата сплачується в гривнях та становить станом на березень 2011 року - 74 434,74 грн.
Відповідно до п. 3.2 Договору грошова сума, що становить розмір орендної плати за звітний місяць, сплачується Орендарем щомісячно протягом усього терміну дії Договору не пізніше 10 числа кожного місяця наступного за звітним, в гривнях, таким шляхом: 70% суми орендної плати Орендар перераховує Орендодавцю, а 30% суми орендної плати Орендар сплачує до державного бюджету. До 10 числа кожного місяця Орендар зобов'язаний підтвердити перерахування до державного бюджету відповідної частини орендної плати шляхом подачі Орендодавцю та направлення на адресу Регіонального відділення ФДМУ по м. Києву копій платіжного доручення про перерахування відповідної частини орендної плати. При виникненні заборгованості по орендній платі Орендар зобов'язаний в термін не більше трьох днів з дня виникнення заборгованості письмово повідомити Орендодавця про причини виникнення заборгованості та термін її погашення.
Орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати всі платежі (п. 4.2.6 Договору). Додатковою угодою № 5 від 29.04.2011 до Договору сторони визначили, що договір діє до 30.03.2021.
Пунктом 7.4 Договору передбачено, що припинення договору не звільняє Орендаря від обов'язків сплатити відповідно до умов договору у повному обсязі заборгованість, що виникла протягом дії договору.
Орендар свої зобов'язання за Договорами не виконав, орендну плату протягом дії договору з серпня 2012 по грудень 2012 не сплатив, на таких підставах, позивач намагається стягнути з відповідача основну заборгованості з орендної плати в сумі 82 691,18 грн. та інфляційні в сумі 404,02 грн.
Крім того, позивач згідно вимог чинного законодавства намагається стягнути з відповідача пеню в сумі 5 847,01 грн. за період з 27.03.2013 по 24.09.2013.
Судом досліджені правові норми, які підлягають застосуванню у спірних відносинах сторін. Так, за своєю правовою природою між сторонами укладено договір оренди державного майна, тому до спірних правовідносин слід застосувати спеціальні норми права, які передбачені Законом України "Про оренду державного та комунального майна", далі Закон.
Так, ст. 10 Закону чітко регламентує істотні умови договору оренди, яких сторони досягли при укладенні Договору. Таким чином, відповідно до вимог вказаної статті, як спеціальної норми, та ст. ст. 638, 759 ЦК України, ст. ст. 180, 181, 283 ГК України, як норм загальних, він вважається укладеним, згідно частини 8 статті 181 ГК України, а саме подія, до якої прагнули сторони відбулася.
Частина перша статті 759 ЦК України, як загальна норма права визначає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Стаття 283 ГК України передбачає, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно ч. 3 ст. 18 Закону передбачено, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі, а статтею 19 Закону встановлений обов'язок Орендаря вносити орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності та в строк, встановлений Договором.
Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 286 ГК України).
В силу статті 526 ЦК України та частини першої ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України визначає, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Рішення суду з господарської справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду в розумінні вимог статті 35 ГПК України щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору. Рішенням господарського суду міста Києва від 25.10.2012, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.12.2012 у справі № 5011-22/11044-2012 було розірвано договір оренди нежитлового приміщення № 7114/01/04 від 10.09.2004. Факти встановлені даними рішеннями не доводяться знову при вирішенні інших спорів. Обставини, визнанні судом загальновідомими, не потребують доказуванню. Але станом на 24.09.2013 відповідач заборгованість, яка утворилася за час дії договору, перед державним бюджетом не погасив.
Враховуючи те, що грошове зобов'язання з боку відповідача не виконано належним чином, відповідачем не надано суду належних і допустимих доказів неможливості виконання вказаного зобов'язання. Беручі до уваги наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача основної заборгованості з орендної плати в сумі 82 691,18 грн. за період з серпня 2012 по 11.12.2012 обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Частина друга статті 625 ЦК України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення. Враховуючи те, що грошове зобов'язання з боку відповідача своєчасно не виконано, тому позовні вимоги в частині стягнення інфляційних у сумі 404,02 грн. за весь період прострочення вважаються обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів (ч. 2 ст. 22 ГК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Позивач нарахував пеню посилаючись на вимоги чинного законодавства. Орендодавець приміщення хоч і має ознаки суб'єкта господарювання, що належить до державного сектору економіки, але умовами самого Договору оренди нежитлового приміщення № 7114/01/04 від 10.09.2004, 30% сума орендної плати, яка сплачується до державного бюджету не забезпечена способом виконання зобов'язання у вигляді нарахування пені, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Тому у задоволенні позовних вимог в частині стягнені пені в сумі 5 847,01 грн. слід відмовити, як необґрунтовано заявлених.
Витрати по сплаті судового збору покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, згідно частини п'ятої статті 49 ГПК України.
У судовому засіданні, яке відбулося 18.12.2013 року, згідно частини 2 статті 85 ГПК України було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивні частини.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 18, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ст.ст. 526, 625, 638, 759 ЦК України, ст. ст. 22, 180, 181, 193, 230, 232, 283, 286 ГК України, ст. ст. 4 2 , 4 3, 33, 34, 35, 43, 44, 49, 82, 84, частиною другою та третьою ст. 85 ГПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву до Приватного підприємства "Віта" задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Віта", 03047, м. Київ, пр-т. Перемоги, буд. 50, код ЄДРПОУ 25589465, в доход державного бюджету України основну заборгованості з орендної плати в сумі 82 691,18 грн. та інфляційні в сумі 404,02 грн. видавши наказ та надіславши його на виконання до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва.
3. Стягнути з Приватного підприємства "Віта", 03047, м. Київ, пр-т. Перемоги, буд. 50, код ЄДРПОУ 25589465, на користь:
- Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву, 01032, м. Київ, бул. Тараса Шевченка, буд. 50Г, код ЄДРПОУ 19030825, судовий збір у розмірі 1 661,90 грн., видавши наказ.
4. В частині стягненні пені в сумі 5 847,01 грн. відмовити.
5. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено - 23.12.2013 року
Суддя Ю.О.Підченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2013 |
Оприлюднено | 28.12.2013 |
Номер документу | 36390546 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Підченко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні