cpg1251
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "10" грудня 2013 р. Справа № 906/1368/13
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Прядко О.В.
за участю представників сторін:
від позивача: Пасічник О.М. - довір. №р-5-22/657 від 26.06.2013;
від позивача-2: не з'явився;
від відповідача: Сищук В.В. - довір. №2 від 01.09.2013;
від прокуратури: Чумаченко А.А. - служб. посвід. №011382 від 24.10.2012
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Коростенського міжрайонного прокурора Житомирської області в інтересах держави в особі
1)Житомирської обласної ради (м.Житомир)
2) Державної служби геології та надр України (м. Київ)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Новомихайлівський кар'єр" (с.Михайлівка, Коростенський район, Житомирська область)
про припинення права користування надрами
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч.3 ст.69 ГПК України, спір розглянуто у більш тривалий строк.
Коростенський міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом в інтересах держави в особі Житомирської обласної ради та Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами, що надано Товариству з обмеженою відповідальністю "Новомихайлівський кар'єр" спеціальним дозволом на користування надрами №5154 від 01.03.2010.
10.12.2013 на адресу господарського суду від прокурора надійшла факсимільна копія клопотання від 10.12.2013 №06-33/2427вих-13 про витребування від Державної служби геології та надр України та Товариства з обмеженою відповідальністю "Новомихайлівський кар'єр" доказів, а саме угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною до спеціального дозволу на користування надрами №5154 від 01.03.2010 (а.с.109-111).
Прокурор та представник позивача-1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, просять винести рішення про припинення права користування надрами, що надане відповідачу спеціальним дозволом №5154 від 01.03.2010. Прокурор також підтримав подане ним до суду клопотання про витребування доказів від 10.12.2013.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 38 ГПК України, сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів.
У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, що перешкоджають його наданню; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має підприємство чи організація; 4) обставини, які може підтвердити цей доказ.
У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.
Ознайомившись зі змістом поданого клопотання, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання від 10.12.2013, оскільки прокурором не обґрунтовано причини неможливості його витребування самостійно, до того ж, виходячи з обставин справи, суд не вбачає підстав у встановленні фактів, на які прокурор посилається в обґрунтування необхідності витребування зазначеного ним в клопотанні доказу.
Представник позивача-2 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час і місце розгляду справи повідомлявся вчасно та належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.108). Згідно письмових пояснень №04-1721 від 21.10.2013 (а.с.29-31), позивач-2 (Державної служби геології та надр України) позовні вимоги підтримує в повному обсязі, вважаючи що прокурором надано належну кількість доказів, які підтверджують факт порушення з боку відповідача норм чинного законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях №80/10 від 29.10.2013 (а.с.56-58), вказавши, зокрема, що ТОВ "Новомихайлівський кар'єр" не здійснює діяльність по розробці гранітного родовища та не користується надрами згідно спеціального дозволу з поважної причини, а саме: через бездіяльність органів державної влади в особі Коростенської РДА та управління Держземагентства у Коростенському районі виражене у затягуванні розгляду робочого проекту землеустрою щодо зняття, перенесення, збереження та використання родючого шару ґрунту з земельної ділянки ТОВ "Новомихайлівський кар'єр", на якій здійснюється розробка родовища гранітів та розміщення промислового майданчика в межах Михайлівської сільської ради Коростенського району Житомирської області.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив.
Відповідно до ст.4 Кодексу України "Про надра", надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.
Зі змісту ст.9-1 Кодексу України "Про надра" вбачається, що до компетенції обласних Рад на їх території у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законодавчими актами належить, зокрема, надання надр у користування для розробки корисних копалин місцевого значення; погодження клопотань про надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; припинення права користування ділянкою надр у випадках і в порядку, передбачених цим Кодексом; здійснення контролю за використанням та охороною надр.
Згідно ст.24 зазначеного вище Кодексу права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами. Користувач надр зобов'язаний, зокрема, використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано, виконувати інші вимоги щодо користування надрами.
Як вбачається з позовної заяви підставою звернення прокурора до суду стали результати перевірки додержання ТОВ "Новомихайлівський кар'єр" вимог законодавства про надра, проведеної Коростенською міжрайонною прокуратурою на території Коростенського району, в результаті якої виявлено факти неефективного використання надр. Зокрема, перевіркою встановлено, що відповідач з часу отримання спеціального дозволу на користування надрами, виданого 01.03.2010, не приступив до користування надрами, що негативно впливає на стан надр, суперечить інтересам держави та територіальної громади, оскільки плати за видобуток надр не сплачується, робочі місця не створюються, відповідні відрахування від робочих місць та виплат заборітних плат в бюджет не надходять.
Необхідність припинення за відповідачем права користування надрами, прокурор обґрунтовує приписами п.п.4,5,6 ст.26 Кодексу України "Про надра" з посиланням на:
- листи Територіального управління Держгірпромнагляду у Житомирській області від 14.06.2013 №0992/1.6 (а.с.8) та від 23.08.2013 №1765/1.6 (а.с.7), згідно яких повідомлено, що ТОВ "Новомихайлівський кар'єр" з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами до територіального управління за відповідними погодженнями планів розвитку гірничих робіт, робочих проектів не зверталось;
- довідку Михайлівської сільської ради №1044 від 20.08.2013 (а.с.9), за змістом якої виконком Михайлівської сільської ради на усний запит Коростенського міжрайонного прокурора надає відповідь, що на території Михайлівської сільської ради поза межами населеного пункту розташована земельна ділянка площею 75,2013 га, яка надана в оренду ТОВ "Новомихайлівський кар'єр". Станом на 20.08.2013 ТОВ "Новомихайлівський кар'єр" фінансово-господарську діяльність не здійснює, земель ділянка не використовується, видобування надр вказаним підприємством на земельній ділянці не проводиться, будвлі, устаткування та інші споруди відсутні;
- інформацію, викладену у листі Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції №1908/15-01 від 28.08.2013 (а.с.5) на лист прокурора №66/1009-вих.-13 від 27.08.2013, згідно якої повідомлено, що ТОВ "Новомихайлівський кар'єр" подана декларація з ПДВ за січень - червень 2013 року з прочерками, що свідчить про відсутність господарської діяльності.
Стаття 18 Кодексу України "Про надра" встановлює, що надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України. Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів. Місцеві ради при наданні земельної ділянки для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення одночасно надають у користування і надра.
Згідно з ч.2 ст.3 Земельного кодексу України, земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.
За змістом ч.4 ст.66 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, проводиться після оформлення в установленому порядку прав користування надрами і відновлення земель згідно із затвердженим проектом рекультивації на раніше відпрацьованих площах у встановлені строки.
Порядок надання земельних ділянок в оренду юридичним особам передбачений ст.cт.123, 124 Земельного Кодексу України. За змістом ч.1 ст.123, ч.1 ст.124 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування (оренду) здійснюється, зокрема, на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст.122 ЗК України.
Таким чином, право власності на землю та право користування юридична особа набуває після отримання відповідного документу (державний акт, договір оренди).
Матеріали справи свідчать, що 01.03.2010 Міністерством охорони навколишнього природного середовища України за №5154 було видано Товариству з обмеженою відповідальністю "Новомихайлівський кар'єр" спеціальний дозвіл на користування надрами щодо об'єкту користування - Новомихайлівське родовище з терміном дії - 20 років та метою надрокористування - видобування гранітів, придатних для виготовлення щебеню та бутового каменю (а.с.4).
У зв'язку з вказаним, 15.11.2011 ТОВ "Новомихайлівський кар'єр" було укладено договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 1822383800:09:000:0050 площею 75,2013 га, розташованої на території Михайлівської сільської ради (поза межами населеного пункту).
Вказаний догорів оренди був зареєстрований в управлінні Держземагентства у Коростенському районі за №182230004000299 від 01.12.2011, що підтверджено листом управління Держземагентства у Коростенському районі Житомирської області №1439 від 13.08.2013 (а.с.10).
Як вбачається з пояснень відповідача, укладення договору оренди було необхідною умовою для реалізації ТОВ "Новомихайлівський кар'єр" мети надрокористування, а саме розробки родовища граніту, яке в свою чергу, передбачає порушення поверхневого шару ґрунту.
За приписами ч.3 ст.168 ЗК України при здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.
При цьому, власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі (ч.2 ст.168 ЗКУ). Положення аналогічного змісту містяться в п.3.1 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 січня 2005 року №1 (далі - Порядок).
Відповідно до п.п.3.3,3.4 Порядку, дозвіл видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів (Держкомзему України /далі - Держкомзему/) відмовляє у видачі дозволу.
Згідно пункту "з" статті 25, статті 26 Закону України "Про землеустрій" робочі проекти землеустрою щодо рекультивації порушених земель мають право розробляти юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується представниками сторін, 06.04.2011 між ТОВ "Новомихайлівський кар'єр" та ДП "Житомирський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" було укладено договір №72 про розробку робочого проекту землеустрою щодо зняття, перенесення, збереження та використання родючого шару ґрунту з земельної ділянки ТОВ "Новомихайлівський кар'єр", на якій мала здійснюватися розробка родовища гранітів та розміщення промислового майданчика в межах Михайлівської сільської ради Коростенського району Житомирської області.
Пунктом ґ частини 1 статті 186 ЗК України встановлено, що робочі землевпорядні проекти, пов'язані з упорядкуванням, докорінним поліпшенням та охороною земель, раціональним їх використанням, після погодження їх у встановленому порядку розглядаються і затверджуються замовниками цих проектів.
Згідно усних пояснень відповідача, робочий проект щодо землювання був розроблений та поданий на розгляд Коростенської райдержадміністрації ще в березні 2012 року, але до цього часу розглянутий не був, що свідчить проте, що ТОВ "Новомихайлівський кар'єр" не здійснює діяльність по розробці гранітного родовища та не користується надрами згідно спеціального дозволу з поважних причин.
Так, при прийнятті рішення у справі, судом враховано постанову Житомирського окружного адміністративного суду України від 22.07.2013 у справі №806/1533/13-а (а.с.51-55), якою визнано протиправною бездіяльність Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області та управління Держземагентства у Коростенському районі Житомирської області щодо затягування розгляду робочого проекту землеустрою щодо зняття, перенесення, збереження та використання родючого шару ґрунту з земельної ділянки Товариства з обмеженою відповідальністю "Новомихайлівський кар'єр", на якій здійснюється обробка родовища гранітів та розміщення промислового майданчика в межах Михайлівської сільської ради Коростенського району Житомирської області та зобов'язано вищевказані органи влади розглянути робочий проект землеустрою ТОВ "Новомихайлівський кар'єр".
Викликаний в порядку ст. 30 ГПК України в судовове засідання 26.11.2013 представник Коростенської районної державної адміністрації підтвердив, що на виконання Постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 22.07.2013 у справі №806/1533/13-а засідання комісії райдержадміністрації по розгляду робочого проекту землеустрою вперше відбулося 21.11.2013.
Листами №2360 від 22.11.2013 та №02-10/2366 від 22.11.2013 (а.с.104,106) Управління Держземагентства в Коростенському районі Житомирської області та Коростенська районна державна адміністрація повідомили суд, що 21.11.2013 на засіданні комісії райдержадміністрації розглянуто робочий проект землеустрою щодо знаття, перенесення, збереження та використання родючого шару грунту земельної ділянки, що знаходиться в оренді ТОВ "Новомихайлівський кар'єр" та згідно якого прийнято рішення про надання останньому терміну для усунення недоліків до 10.12.2013.
Стаття 25 Кодексу України про надра передбачає, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Так, статтею 26 Кодексу України "Про надра" визначено випадки припинення права користування надрами. Зокрема, право користування надрами припиняється у разі: 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач б е з п о в а ж н и х причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку. Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Як визначено п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМ України №615 від 30.05.2011, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі:
1) відсутності потреби у подальшому користуванні надрами;
2) відмови надрокористувача від права користування надрами;
3) ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, фізичної особи, що є власниками дозволу;
4) встановлення рішенням суду факту подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей, підробних документів;
5) використання надр не за призначенням;
6) визнання дозволу недійсним у судовому порядку;
7) визнання недійсним у судовому порядку аукціону, за результатами якого надано дозвіл;
8) вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр;
9) невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк;
10) припинення б е з п о в а ж н и х причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів;
11) коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами;
12) припинення дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу, укладеного надрокористувачем, якому надано дозвіл відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, крім випадку набуття у власність об'єкта оренди (концесії).
Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу, а Радою міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження про анулювання дозволу.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що перелік підстав анулювання дозволів на користування надрами, встановлений Кодексом України про надра та зазначеним вище Порядком, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд встановив, що ТОВ "Новомихайлівський кар'єр" здійснило всі необхідні заходи для того, щоб приступити до використання Новомихайлівського родовища (оформлено право користування земельною ділянкою, розроблено робочий проект щодо землювання та подано його на розгляд Коростенської райдержадміністрації). Таким чином, матеріалами справи не підтверджено вину відповідача у невикористанні надр протягом тривалого часу та вбачається поважність причин такого невикористання, а тому відсутні підстави припинення права користування надрами з огляду на положення п.6 ч.1 ст.26 Кодексу України "Про надра".
Водночас, суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів того, що питання про припинення користування відповідачем надрами, у визначеному законом порядку вирішувалось органом, яким надано надра у користування товариству, як самостійно так і на підставі звернень органів місцевого самоврядування, що орган, яким було видано спеціальний дозвіл, звертався до ТОВ "Новомихайлівський кар'єр" про добровільне припинення права користування надрами та користувачем висловлено незгоду з добровільним припиненням.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору (ч.1 ст. 32 ГПК).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, господарський суд прийшов до висновку, що надані прокурором докази на підтвердження позовних вимог не доводять тих обставин, на які міститься посилання у позовній заяві. Більше того, жоден з доданих до позову доказів, в розумінні п.6 ч.1 ст.26 Кодексу України "Про надра", не може слугувати підставою позбавлення суб'єкта господарювання права користування надрами, оскільки відсутність на орендованій відповідачем земельній ділянці господарської діяльності по видобуванню гранітів, придатних для виготовлення щебеню та бутового каменю, обумовлена поважними причинами, а саме бездіяльністю державних органів щодо розгляду наданого відповідачем на затвердження робочого проекту землеустрою, що встановлена Житомирським окружним адміністративним судом України при розгляді справи №806/1533/13-а. Крім того, матеріали справи не містять доказів припинення за відповідачем права користування надрами органом, який надав надра у користування та оскарження такого припинення відповідачем.
Таким чином, на час прийняття рішення у справі відсутні будь-які правові підстави для припинення права користування надрами ТОВ "Новомихайлівський кар'єр", тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.32,33,38,49,69,82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 12.12.13
Суддя Прядко О.В.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - позивачу 2 - рек. з повід.
3- прокурору - рек. з пов.
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2013 |
Оприлюднено | 30.12.2013 |
Номер документу | 36390716 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Прядко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні